Zlo

• angličtina Evil

Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás…  Videá o paranormálnych javoch sa partii chalanov vymknú spod kontroly, keď prijmú ponuku neznámeho muža, nakrúcať v jeho dome. Udalosti naberú rýchly spád a dom začína odkrývať stále hrôzostrašnejšie tajomstvá. Všetko, čo sa v dome deje im najprv pripadá ako zlý vtip, ale veľmi rýchlo pochopia, že zlo existuje a je stále bližšie a silnejšie. Pohltení reportážou a vlastným strachom začínajú svoj boj o život... (oficiální text distributora)

David.Darco

V podstate úplne zbytočný príspevok do žánru, nedajú sa mu uprieť režíjne kvality a atmosférické prostredie, avšak až na "shining" scénu, ktorá pobavila, nič čo by sme už nepoznali. ()

Avathar

ZLO nie je vôbec také zlo ako som škodoradostne čakal. Príbeh je síce neoriginálny a veruže aj málo dotiahnutý (nečakal som mytológiu a lá BLAIR WITCH, ale predsa len sa s tým mohli viac vyhrať), herci v pohode (hoci Felix nepôsobí dvakrát vierohodne), dialógy miestami strojené a neprirodzené. Ale atmosféra je funkčná a ľakačky tiež, som rád, že sa tvorcovia rozhodli ísť minimalistickejším štýlom, miestami je to naozaj napínavé. Odkazy ma potešili (dievčatká zo SHINING rulezz :)) a celkovo... vôbec to nie je žiadna tragédia, ani keď to porovnám s niektorými zahraničnými found footage filmíkmi. Možno keby sa Bebjak nebál miestami trochu pritvrdiť a viac vystupňovať napätie, trochu učesal dialógy a dotiahol šroubky v príbehu, mohlo byť ešte lepšie. Ale aj tak: sympatický krok do - pre slovenský film - neznámeho priestoru. Je prvý, takže sa dá pochopiť, že miestami aj neistý, ale verím že podobných žánroviek sa začne konečne točiť viac. Príjemná jednohubka. ()

ecceHOMMO

Akýsi slovenský pokus o Paranormal Activity s prvkami Záhady s Blair Witch ( absolútne nepodarené prvky BW ). Mňa osobne to však nedokázalo oproti spomínaným filmom strhnuť a atmosférou a zimomriavkami pohladiť. **/*** ()

karlik4801

Nalákala mě akorát snaha Slováků nízkorozpočtový horor ve stylu Paranormal Activity. Mínusy jsou akorát stupidní dialogy s nadávkami. Ve Zle se aspoň zápletka rychle rozjede, zatímco v podobných filmech za mořem, to trvá dlouho a začíná to nudit. Ale i tak se tady nejedná o žádný přelom, protože tyhle lekačky, modlení, zahnávání duchů a pobíhání po domě tu už byli. Celkem uvěřitelný make-up a pár světlých hereckých momentů. Jako horor, na který půjdou tisíce diváků to bohužel nepůsobí. Ale na Slovensko, dobrý. ()

Sfinkter

I přes nízké hodnocení snímek doporučuji, českých a slovenských hororů je opravu velmi málo a zde Bebjakovi odvaha nechyběla. Na amatérském looku zapracoval v dalších filmech. ()

BROKEN_

Když jsem se o tomto Slovenským hororu dozvěděl, tak jsem si ho chtěl hned pustit. Protože jsem chtěl vidět jak naši bratia Slováci natočily horor. A musím říct, že jsem čuměl jak dobře funkční found footage film to je. Film má skvělou atmosféru, napětí by se dalo krájet a ke konci to má velmi dobrou hudbu, která u found footage filmů nebývá zvykem a už jen díky tomu to fungovalo ještě více. Ano má to bohužel typické klišé v hororech na které jsme zvyklí v tomto žánru a kdyby se na scénáři zapracovalo, tak bych byl ochoten tomu dát 5*. Ano, až takhle jsem spokojený. Děj funkční, postavy se nechovají jako idioti oproti hollywoodským snímkům a efekty jsou hezky zpracované. Potěší krvavý konec. Samotná poslední scéna i když působí vtipně, tak mi to přišlo dokonalé a měl jsem dojem, že si Slováci na nic nehráli a prostě nás na konci trochu pobavili. Ale přiznejme si, kdo by se zachoval jinak v takové situaci, kdy vám jde o život že? Hádám, že spousta lidí. P.S. Film pěkně připomene tři kultovní horory - Osvícení, Záhada Blair Witch a REC. 8/10 ()

fefee

Aj keď žánrovo požierajúci a viac menej len kopírujúci štýl filmov ala "paranormal" , "Kruh" či iné v slovenskom podaní, stále prekvapivo ohromujúci a účinný. Cením obzvlášť že to je slovenský počin. ()

Danny F.

Kupodivu se to slovákům povedlo. Dokonce mě i trošku zamrazilo a to musím ještě pochválit efekty. Snaha se vyplatila. Jen se mi chvilkami motala hlava z roztřepané kamery, ale záběry byli celkem detailní. 55% ()

Scar

Nechcem patriť k tým, čo pridali jednu hviezdičku len zato, že ide o domácu tvorbu. Chcem byť objektívny. Tvorcovia navodili veľmi hutnú a desivú atmosféru. Tú dosiahli bez efektov, čisto psychologickým rozložením jednoduchých blikačiek žiaroviek, padaním svätých obrázkov, hrou so svetlom a tieňom, skrátka to všetko môžem a hodnotím pozitívne. Herecký výkon vlasatého pána domu mi však vôbec nesedel a ako jediný pôsobil umelo a hrane. Čo však treba skutočne vytknúť tvorcom je, že nepriniesli nič originálne, okrem mŕtvych zvieratiek podľa Starého zákona. Akákoľvek originalita by mala u mňa za následok zvýšenia minimálne o jednu hviezdičku. V dobe, keď sa už čiernovlasej paničky s roztečenými očami po diskofláme, v bielej nočnej košeli neboja ani deti, to ale nemôžem urobiť. Desivejšie by naozaj pôsobila aj zápletka typu filmu "Its", kde boli živé nudiace sa deti strašidelnejšie ako táto nána. Určite by som sa nebránil pozrieť si niečo podobné znovu, na mieste tvorcov by som ale vychádzal z nejakej známej slovenskej povrávačky, ktorá už má v nejakej zašitej dedine vytvorenú legendu. Čerpať možno z internetových diskusií, je ich dosť. ()

manonfire

Autoři nepředvedli ani náznak nějaké chytré a nápadité nadstavby oproti těm hromadám kamerovek z celého světa. Ze skorotuzemska prostě přišla naivní a zbytečná odpověď světu na něco, na co se nikdo neptal. Kurva, když už mám tu možnost a prostředky natočit film, tak jí chytnu za pačesy a ne že příjdu s nudnou a tisíckrát ohranou tuctovostí, kdy místo originality přichází permanentní předvídatelnost absolutně všech scén, které jsou navíc snad do jedné vykradené. Nelogické chování raději ani nebudu podrobovat drobnohledu. Každý DDM (dům dětí a mládeže) by tuhle hrůzu upachtil lépe a možná, že by občas ve svém hororu přišel i se scénou, která není k smíchu. Jestli tito lidé film studují, nebo se mu nedejbože profesionálně věnují, pak možnost točit skutečně nepodmiňuje nutnost talentu, či osobnostní kreativity....nýbrž velice "záslužné" privilegium narodit se správným rodičům. 10% ()

navorski

Filmaři ve filmu mají dobře vystavěné charaktery, takže je to celkem zábava. Ve druhé půlce to začíná být trochu nuda, ale i tak je to v těhlech končinách výrazně nadprůměrný počin. ()

Lottr

Tak tohle se opravdu povedlo, film má skvělou hororovou atmosféru a dokáže diváka výborně vtáhnout do děje a pořádně zatahat za nervové nitky. I když je zápletka v celku otřelá a děj možná okoukaný, tak tenhle horůrek má své kouzlo a pěkně nakopává prdel kde jakému zahraničnímu vysoko rozpočtovému snímku. Přesvědčivě nás masíruje pažemi tajemna a démonickou atmosférou a i když chvílemi zapadá do klasických klišé, vyvolává ve zhasnuté místnosti, pouze za světla televize docela nepříjemné pocity a především strach a o to tady přece jde, ne? Dlouho jsem nebyl u hororu tak napjatý, že bych přemýšlel nad tím, jestli se mám jít vychcat, nebo to raději vydržím, protože tam bude možná něco číhat a čekat na mě. Tak jsem si říkal, že je škoda, že jsem nepočítal, kolikrát bylo použito slovo píča, protože by to byla jistě ceněná zajímavost a číslo by patřilo určitě k rekordním. Vytýkat filmu amatérské zpracování je blbost, protože děj vlastně natáčí skupina amatérských hledačů záhad a proto je takový, jaký je. Já se výborně bavil a vidím, že nad Tatrou sa blýská a doufám, že ještě dlouho bude ()

KeithMaxwell

Podobné překvapení jako u českého ghoula, tady jsem se však bavil ještě o něco víc. Slovákům se podařilo natočit FF horor který nechává většinu konkurence daleko za sebou (takové paranormal activity se ani zdaleka nemohou rovnat). Zábavné, napínavé až do konce a díky tomu i povinnost pro každého fanouška žánru. ()

Šakalík

No vida, i ve středoevropských podmínkách se dá natočit slušný hororový filmík. Svým námětem Zlo nijak inovativní není, spíše představuje jakousi poctu handy-cam hororům jako [Rec] či Blair Witch, ale sympatické na tom je, že Slováci jen planě nekopírují a přinášejí vlastní nápady. Je škoda, že film při vší snaze působí amatérským dojmem – především pak herecké výkony jsou docela tristní, hlavně teda ten vlasatý strejda je značně nevěrohodný. Přesto film nabídne solidní atmosféru, která je tu a tam lehce říznutá kapkou humoru. Tady báječně funguje slovenština – zatímco angličtina si vystačí pouze s „fuck“ či „shit“, slovenský jazyk je v nadávkách nesmírně bohatý a některé verbální projevy zúčastněných jsou opravdu k popukání. :-) Přestože se jedná o pouze průměrnou hororovou záležitost, za odvahu vkročit do v našich končinách neprobádaných vod přidávám jednu hvězdu navíc. ()

Forsberg11

Bravóóó!! Tlieskam, skandujem... Tak sme sa konečne dočkali. Po stále nedokončenej, kontroverznej Továrni na smrť sa predsa len podarilo na Slovensku vytvoriť prvý CELOVEČERNÝ hororový film. A hneď poďme ho do FF stajlu... Bál som sa ešte pred samotným filmom. Nie bubákov, ale toho ako to dopadne. Predsa len je to slovenský horor v štýle REC. Veľmi som mu teda neveril. O to väčšie je moje prekvapenie po skončení filmu. Bavilo ma to, strašilo ma to a fungovalo to presne ako malo. Do deja som sa aj napriek niektorým slabším hereckým výkonom dokázal maximálne vžiť. Niektoré momenty, hlavne v pivnici a na poschodí domu boli maximálne vyšponované a ja môžem s čistým svedomím priznať, že som sa regulérne bál ako už dávno nie. Napätia v tomto filme sa dalo doslova krájať a záverčná scéna všetko len potvrdzuje a zaklincuje. Paráda. Takéto horory zo slovenskej produkcie uvítam aj každý mesiac. Ale moje hodnotenie nie je ovplyvnené krajinou pôvodu vôbec nie. Objektívne je Zlo veľmi dobrý horor, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani v USA či majstri z Espaňe. Odporúčam! 80 %! ()

herr_carter

Chro chro chro....jenom si tak blaženě chrochtám pod vousy, viděl jsem totiž po Ghoulovi o něco méně kvalitnější, ale zato mega lekací FF z československé produkce - fakt dobrý ! Začátek je sice děsivej, ústřední trio dokumentaristů je sympatický, asi jako rozříznutá tepna, ale v momentě, kdy jsou vevnitř v baráku, se začnou teda dít věci....u první lekačky (spoiler) když naleznou ve sklepě tu ženskou, jsem se málem regulérně posral (konec spoileru) - takovej úlek jsem nezažil asi ani v Ghoulovi...je z toho místy cítit amatérismus, ale zvukově a napětím od poloviny do konce je to prostě nadstandard v daném žánru......................moje hodnocení = 8 z 10. ()

bari68

Spoza Tatier k Dunaju sa nám do kín vrútil prvý slovenský horor. A aj napriek predsudkom, ktoré pred zhliadnutím filmu som mal, ZLO obstálo viac než dobre. Jedná sa o akýsi mix found footage hororov, ktoré ale netvoria žiadnu slátaninu, či nechcene úsmevný gýč, ale ide si svojou cestou. Ďalšie plus dávam filmu za fakt, že aj s nízkym rozpočtom je vidno, že tvorcovia vytvorili z minima maximum. Efekty, ľakačky, či celkový dojem z filmu sú na veľmi dobrej úrovni. ()

BlackTom

Prekvapivo dobré. Dokonca aj trtko Kollárik ma odzbrojil uťahovaním si z pičkovskej čapice, Richard Felix bol božská voľba a zvyšok obsadenstva takisto ušiel. Chalani mali napozerané REC viac než je zdravé, a to je hlavný dôvod nižšieho hodnotenia, hoci navzdory neoriginalite sa nato ešte rád pozriem. Extravagantné slovné spojenie "slovenský horor" tak nakoniec konečne vyšlo a nekoná sa ďalšie nemilé Prekvapenie. Found footage nie je moja šálka kávy, ale z času na čas treba zvoliť menšie ZLO. Som rád, že ešte existujú nadšenci. ()

borec999

Jednoduchý, lacný, ale plne funkčný found footage horor. Bebjak má zjavne tento štýl veľmi dobre napozeraný a naštudovaný, pretože vie čo je najväčšími prednosťami tohto štýlu(autenticita, vtiahnutie do deja, atmosferickosť pri strašení) a všetky tieto prednosti umne využíva. Plusmi sú striedma dĺžka, pri ktorej film nestihne nudiť; atmosféra a postupná gradácia napätia po tom ako sa dostaneme do domu; ale aj zopár lakačiek, ktoré boli plne funkčné. Tiež nesmiem zabudnúť na masky, resp. výzor duchov a bytostí, ktorých sa vo filme máme obávať. Menším mínusom sú možno herci(hlavne Kamil Kollárik ma príliš neoslovil) a v závere mierne nelogické správanie sa postáv. Ale je to v takom množstve, že to zážitok z filmu nepokazí. Jeden z prvých slovenských pokusov o horor dopadol na prekvapenie veľmi dobre a dodnes Bebjakove dielo nikto v rámci Slovenska neprekonal. Ani sám Bebjak o 7 rokov neskôr s Trhlinou. 75% ()

Sancty

Zlo je na neobrobenom slovenskom hororovom poli ako rastlina, ktorej pôvodné semeno priniesol vietor za divokej búrky z neznámych končín. Kiežby sa neujalo len na jednu sezónu (ganja style?). Nebudem dávať vysoké hodnotenie len preto, že film je "od nás." Na to je až príliš neoriginálny. Bebjak má napozerané, sám to v stromčekovej scéne ústami jednej z postáv priznáva (funguje to aj ako dobrý joke), miestami sa však tá inšpirácia dá nazvať už vykrádačkou. Kameru si tvorca neobhájil, takže prekliatie found footage snímkov si nesie zo sebou. Hercom je tiež čo vytknúť, zvlášť majiteľovi domu, ktorého civilný výkon pôsobí po celý čas dosť neprirodzene. Môže to vyznieť, zrejme aj vyznieva, tak, že nie som s filmom spokojný. Naopak! Zlo sa vydarilo. Na slovenské pomery bezkonkurenčne nadpriemer, v porovnaní zo zahraničnými titulmi priemer. Ako celok síce až tak nefunguje, ale v jednotlivých scénach je silné, s obstojnou atmosférou starého baráku a miestami fakt vtipnými dialógmi. Nebyť spomínaných slabín, mohlo ísť o poriadnu žánrovú pecku. ()