Hamilton: V zájmu státu

Hamilton: V záujme štátu

Agent Hamilton: In the Interest of the Nation

Akční / Drama / Thriller

Švédsko, 2012, 107 min

Švédská odpověď na americké akční thrillery, se kterými se po dobrodružstvích agenta Bournea roztrhl pytel. Nechybí tajný agent, střídání lokalit ani spiknutí. I přes minimální rozpočet, který je viditelný v každém záběru, (snad jen bitky okopírované od Greengrasse, působí docela zručně) film překvapivě baví, i když už vůbec netuším o čem byl.(5.4.2013)

Velmi příjemné překvapení z chladného severu - anebo jste tušili, že kromě hluboce lidských (tragi)komedií a temných psychodetektivek umí i "obyčejnou" akční zábavu? Pokud ano, tak to se máte, ale já holt až teď viděl Pana Hamiltona. A musím říct, že přesně takhle by podle mě měl vypadat Sam Fisher, až se konečně některé studio vzchopí, a natočí Splinter Cell tak jak by měl být natočen - ale aby nedošlo k omylu, tím jsem myslel jen osobu hlavního hrdiny. V Zájmu Státu je neskrývaně ve stylu bourneovek natočená záležitost, a je natočená zatraceně čistě a přitom úsporně (a tím myslím i peníze - pokud jsem počítal dobře, tak rozpočet nebyl ani deset milionů dolarů), a i když by se určitě dalo ještě zapracovat na scénáři, pokud jde o gradaci příběhu, a přes ne úplně krátkou stopáž by si naopak vedlejší linka s těhotnou policistkou zasloužila víc rozpracovat (zvlášť když mi 28. minuta přivodila menší šok), nemůžu říct, že bych měl nějaké zásadní výtky (navíc se třeba některé věci budou řešit v pokračování). Po řemeslné stránce to splňuje ta nejvyšší měřítka a hudba od dua naturalizovaného francouzského "Švéda" Boix-Vivese a "echt Skandinavische" Švéda Jona Ekstranda perfektně dokresluje dění před kamerou. Navíc je to všechno krásně kompaktní a svižné, všichni hrají to co mají a vůbec to velmi dobře sedí pohromadě. Takže si tu odložím 70... ale co, rovnou 80%, a budu napjatě očekávat druhý díl... a třetí;)(17.9.2012)

Ta tisíckrát viděná linka o stárnoucím elitním agentovi s osobními problémy není vůbec nudná. Má to tempo, švih a ideální stopáž, takže nebyl vůbec čas na to se nudit. I přes menší scénaristické berličky (plány mostu na stole,...) to je dobrej akční thriller, víc takovejch filmů. A titulková písnička taky není zlá, viz youtube.com.(2.11.2012)

• Trisis

Porovnávať toto s Bournom, je ako porovnávať Tomb Raidera (porno verziu) s Dobyvateľmi stratenej archy. Áno, Hamilton je o špiónoch, kameraman tiež zabudol doniesť do práce statív a hlavná postava je tak isto mizerný herec (no Damonové herectvo je proti Persbrandtovému ako Meryl Streep proti Jessice Albe). Dosť porovnávania... Hamilton je nuda, čo sa stane s hlavným hrdinom ma zaujímalo, ako dopad narodenia Krista na vývoj ceny ryže v roku 2893, réžia je priemerná, scenár béčkový, akurát sa to „vinou“ kamery a strihu tvári ako lačné áčko....(23.9.2012)

Knizni svedsky superspion Hamilton u nas neni neznamy ani z televizni obrazovky. Vysilaliyse u nas vyborne serialy Nepritel nepritele a Vendeta. V zájmu státu je chvilemi strasne dejove neprehledne, jako kdyby nekdo vystrihal pulku dialogu. V nekterych rozhovorech skoro nic nepadne, ale postavy vsechno zazracne okamzite pochopi. Herec hrajici Hamiltona pusobi dost nesympaticky a to, co udela na zacatku filmu v byte sve pritelkyne, me malem primelo film vypnout a dat odpad. Opravdu je tam dost nerealistickych momentu a pri tom se vsechno snazi vypadadat hrozne realne "hlavne aby to ani trochu nepripominalo nadsazeneho Bonda". pro mě spis zklamani, i kdyz tomu nelze uprit remeslnou preciznost. Planuji se dve pokracovani, tak snad se povedou lepe.(15.9.2012)

• - Mikael Persbrandt se na roli Carla Hamiltona připravoval tréninkem u amerického týmu Navy SEALs v San Diegu, kde se po delší dobu učil speciálním technikám, jako je odzbrojení nepřítele. Absolvoval také trénink švédské elitní jednotky SSG. (Kritiq)

• - Názov filmu sa objaví v dvanástej minúte. (Johnny.ARN)