Nepříliš úspěšnému newyorskému detektivovi Fredu Williamsovi bylo svěřeno vyšetřování série vražd mladých dívek. Vrah zanechává zvláštní stopy a o jeho duševním vyšinutí není pochyb. Fred se spojí s psychoanalytikem, aby získal profil vraha, který napodobuje hlas Kačera Donalda, a zjistil, jaký je motiv jeho hrůzných činů. (Levné knihy)

MIMIC

Ako intelektuálne vynaliezavé zúčtovanie so značkou Disney to vôbec nie je zlé a ak to bol úmysel (čo nepochybne bol), tak potom ide o vskutku geniálne gesto :-) Horor je to skutočne obludný a jeho zhliadnutie by mal zvážiť každý frajer, ktorý už "videl všetko", dokonca i ten, ktorý nemôže odolať pokušeniu vidieť najpresexualizovanejší horor v histórii. Pohov. Toto totiž nie je žiadny Jack Rozparovač, ktorý sa svojmu hobby venoval až po zavraždení obete, toto je film, od ktorého s krikom utekajú i dospelí. Zároveň je to však i film, ktorý desiatky sekúnd sústredene sleduje prirodzený život veľkomesta priam dokumentárnym okom, čo je stratégia, ktorá mi s definíciou čistokrvného braku príliš neladí. O tom, aký povrchný je pop-art zo šesťdesiatych rokov alebo kitsch-art z rokov osemdesiatych a deväťdesiatych sa vôbec nediskutuje, hoci by malo. Fulci sa zvykne príliš podceňovať. To, že sa jeho filmy kladú na rovnakú kvalitatívnu úroveň s Eli Rothom je pre mňa úplne nepochopiteľné. Na rozdiel od svojich súčasníkov mu napr. nestačil len obyčajný zombie a obyčajný rozparovač, musel to byť podmorský zombie a kvákajúci rozparovač. Ako lacná senzácia mi to nepripadá, je to príliš bizarné, snové, neštandardné a evokatívne než aby to človek s pokojným svedomím hodil cez palubu. Vlastne to má povahu dadaistickej a surrealistickej avantgardy. Vo filme je jeden detail, ktorý sa vo vtedajšej dobe veselej politickej nekorektnosti musel javiť ako malý zázrak a ktorý celkom nabúrava vžitú predstavu Fulciho ako cynického chlapíka, ktorý si neváži ľudí - jedna z hlavných postáv si kupuje časopis pre gayov a počas celého filmu je "kupodivu" prezentovaná ako celkom normálna ľudská bytosť. Iróniou je, že do roly vraha bol obsadený Andrea Occhipinti (Andrew Painter), ktorý bol gayom v skutočnom živote (a vo svojej filmografii heterosexuálnym milovníkom :-) ()

kaylin

„Rozparovač z New Yorku“ je jedním z lepších filmů Lucia Fulciho, a to hlavně proto, že je na něm vidět, že i v tom braku, jak je jeho tvorba většinou nazývána, dokáže stále vytvořit zajímavou zápletku, která vás udrží v napětí až do konce. Jsou to právě ty prvky jako kvákání, sexualita, která nemá nic společného s intimností, ale je zde otevřená, a stejně tak i násilí, které tvoří jeho filmy tak zajímavými. Pokud se nebojíte krve, tak Fulci je rozhodně autorem, který by se neměl přehlížet. ()

POMO

Lucio Fulci tentoraz chybuje, že film pojíma nie ako temný horor, ale ako krvavú detektívku. Predstavte si tuctový starší detektívny seriál odohrávajúci sa na Manhattane, v hlavnej roli s nevýrazným hercom stredného veku, vypustite sofistikovanú krimi zápletku a výsledok okoreňte vraždami, z ktorých sa vám obracia žáludok. Žiadne napätie ani atmosféra, iba lacné vizuálne pojatie priemerného televízneho filmu. A prečo vrah vydáva zvuky ako Káčer Donald?? The New York Ripper vám uviazne v pamäti iba úvodnou vraždou s detailom precízneho prerezania ženského prsa a bradavky žiletkou. Zrejme Fulciho vzdanie holdu Bunuelovi... ()

*CARNIFEX*

Zrejme najmä vďaka násiliu a tématike sériového vraha, najlepšia skúsenosť s Fulci-m. Mnohí si prídu na svoje aj kvôli ľahkému erotickému nádychu, ktorého je rovnako dostatok, ako gore. Ako plynie samotný príbeh, postupne pribúda niekoľko postáv, čo celkom slušne dokáže diváka zmiasť, takže odhaliť "Káčera Donalda" hneď v úvode nie je tak jednoduché, ako som sa pôvodne domnieval. Na mňa totiž tieto staršie filmy v niektorých prípadoch pôsobia dosť "obmedzene". Každopádne, začo som rád, toto nie je ten prípad, a mne "The New York Ripper" rozhodne neprišiel tak zlým hororo-thrillerom, ako sa to tu percentuálne vyjadrilo. S nadsádzkou prilepším - 70% ()

Kusko.t2

Fulci tento horor o rozparovačovi, ktorý pára pekné ženy, natočil celkom zaujímavo a pútavo. Hlavnou devízou tohto hororu je práve ten zamotaný príbeh a pekné ženy, ktoré sú neraz odhalené ako sa patrí. Ripper s kačacím hlasom tie pekné slečny „len“ páral, nijak dôsledne, išlo mu hlavne o výsledok. New York Ripper ponúka a obsahuje toho celkom dosť (myslím hororových prvkov), ktoré však boli na priemernej úrovni a napr. tento film by rozhodne zvládol aj lepšiu hudbu akú tu Fulci použil – tá sa mi zdala asi najlacnejšia z celého tohto trháku. Ale aj keby bola kvalitná hudba, film by to u mňa nevytiahol na 4*. Tie 3 sú objektívne a maximálne. ()

• Natáčení probíhalo v Manhattanu v New Yorku, nejvíce pak na universitě Columbia na rohu Broadway a 116 street. (Terva)
  • Film bol zakázaný vo Fínsku, Nórsku a Nemecku. (Paldiny)