Tři barvy: Červená

• Francie Trois couleurs : Rouge (více)

Posledné dielo trilógie Troch farieb. Vďaka mladej a úspešnej modelke Valentine (Irène Jacob) sa dostávame na fotenie do Švajčiarska, kde ju náhoda privedie k starému sudcovi (Jean-Louis Trintignant). Skrz optiku nevinnej Valentine postupne objavujeme starcove tajomstvá a minulosť...

Táto psychologická dráma, mnohými kritikmi označovaná za autorove zhrnutie celej jeho tvorby, bola nominovaná na Oscara v troch kategóriách (réžia, scenár, kamera) a získala Césara za hudbu (Zbigniew Preisner). (mrksik)

Jack.Pott

Krzysztof Kieslowski je v posledním díle trilogie nejblíže své inspiraci - ctnostem francouzské revoluce. Starý soudce dovádí do absurdně logického extrému Ježíšovu evangelijní výzvu. "Kdo jsi bez viny, hoď první kamenem" parafrázuje ještě altruističtější myšlenkou "Kdybych byl na místě ostatních, taky bych po sobě házel kameny." Tři barvy: Červená: Idea bratrství se stává absolutní. Jestliže v prvním modrém díle Juliette Binoche pasivně pozorovala stařenku, jež nemohla dosáhnout k otvoru vysokého kontejneru, Irène Jacob již vstane z lavičky a důchodkyni pomůže. Škoda poněkud laciného závěru, v němž Kieslowski shrnuje všechny díly zbytečně explicitně a vlastně bezobsažně. ()

Czudas

Film, který potvrzuje výjimečnost postavy režiséra Krzysztofa Kieślowského, nádherně zobrazené city a smyšlení dívky, které není lhostejné její okolí. JLT jako starý pán, kterého ze stařeckého spánku probudí Valentine svým poctivým a čistým přístupem. Dívka, která si klade otázky, dívka která touží po lásce, po dobru. Kontrast mládí a stáří, bilancování a pohledu do budoucna. Film je neuchopitelný, je otevřený pro divákovu mysl. Neznásilňuje. Dostane se Vám do duše a Vaše nitro je zase o něco bohatší. ()

Desmi

Další z řady zbytečných filmů, které vám ani nenasadí brouka do hlavy, ani nepobaví. Hodinu a půl sledovat snímek o zvláštním vztahu fotomodelky a penzisty, soudce jehož koníčkem je odposlouchávání sousedů a analyzování lidského chování, je strašná nuda. Ztráta času, naprostá.. ()

Gregor_Samsa

Vše je laděné v červené: pozadí plakátu, sedačky na módní přehlídce, její sukně; kdo si zaslouží žít dále? Příběh zvolna plyne, Jean-Louis Trintignanta mám rád už od dob Velkého ticha, klenuté Preisnerovy melodie rámují filmové obrazy a k tomu Kieslowského věčná témata... Nevím, je-li lepší film nechat jen tak působit, nebo o něm přemýšlet a analyzovat ho; ze slunečna je nakonec bouře a po ní nám Kieslowski dá poslední odpovědi... [90%; 2017-11-07 Home sweet home] ()

st4nford

Nejlepší díl z celé trilogie, který u mně překonal vysoce postavenou laťku prvního dílu. Příběh ze života, který mi byl ze všech třech filmů nejblíže a chytil mě za srdce. Navíc se sympatickými herci, výbornými propracovanými charaktery, působivou narací a stylem. ()

svorko

Zatrpknutý starec s dôslednou cynickosťou popiera zmysel akýchkoľvek dobrých skutkov. Svoju vlastnú profesiu sudcu odmieta a polemizuje s jej cieľmi. Je to akoby Zločin a trest vnímaný z opačnej perspektívy. V jeho existencialistickom svete dobro a zlo splývajú v jedno a akékoľvek čestné úmysly robia veci ešte horšími. A predsa v ňom trochu naivná ale dobrá duša vie ešte rozdúchať iskru života. Keby bol medzi nimi menší vekový rozdiel, bol by z toho vzťah na život a na smrť. Takto vzniká priateľstvo, ktorému vďačí za veľa. V závere dostávajú hrdinovia celej série rozhrešenie, každého je možné ešte zachrániť. Láska ako vášeň a nenávisť alebo láska ako súcit. ()

Skunkiee

Nuda, nehorázná nuda. Můžete jásat nad uměním psychologie, ale já jakožto obyčejný divák dívající se především na film jako na zdroj zábavy, nemůžu napsat nic jiného. Čekal jsem alespoň dechberoucí vizuálnou stránku snímku, ale i po této stránce jsem byl zklamán. A abych dával 5 hvězdiček za předvídatelné klišé s červenou barvou, které tam najednou působilo tak nepřirozeně a násilně (sice krásný pokus o metaforu, ale tak vykřičený, že s ním nemohu souhlasit). Vyzdvihl bych herectví Iréne Jacob a chvílemi i pěknou hudbu, ale jaksi mi ušla hlavní myšlenka díla a to by se asi stát nemělo. ()

PSyk

Nejlepší poslední záběr všech dob. Ten se nedá zapomenout. Krzysztof Kieslowski byl genius - myšlenkami, morálkou i filmařskou technikou. Všechno fungovalo, každý detail, všechno se během poslední minuty zavřelo do dokonalého kruhu. Skutečné umění je asi opravdu od Boha. ()

gizi

První film z barevné trilogie, který mě skutečně zaujal. V záběrem je velmi pěkně nenásilně zobrazovaná červená barva. Občasná vážná hudba je příjemná a dobře zapadá. Film vyvolává jisté napětí a zvědavost. Příjemně se na to dívalo. 24.11.12 75% a 4*. ()

90125

Film, ktory ma bohuzial vobec neoslovil, kedze som ho zjavne vobec nepochopil. Uprimne povedane (citajuc niektore komentare z csfd), ho ani nejak moc pochopit netuzim. Subjektivne nemozem hodnotit inak. 30 % ()

ujo_chmel

Slabunké. Na psychologicky film prilis jednoduché. Vyústenie ma vôbec nedostalo,to mala byt akoze nejaka šokujúca paralela medzi zivotmi dvoch hrdinov? Na základe hodnotenia tu a imdb som cakal oveľa viac. Dockal som sa priemerneho europskeho filmu. Ak niekto hlada psychologicku dramu,tento film urcite neodporucam. ()

sarulefilm

Za mě nejlepší z barev. Je to založeno na dialogu hlavních postav, který mi přišel geniální. Vážně jsem hltala každé jejich slovo. Člověk na to samozřejmě musí mít náladu a trochu se zpomalit. Vizuálně je to nádherné a i když je to jednoduchý příběh bez nějakých spektakulárních zvratů, tak vás to pohltí. Hlavně Trintignant je fenomenální. Mohl by jen nehnutě a mlčky sedět, ale stejně by z něj nešlo spustit oči. ()

Pignon

V plném proudu pálení mostů z minulosti, jsme dnes (23.4.2023) zhlédli z videokazety film z dávných klubových dní. Nic to nezměnilo na mém bodovém náhledu, jenom už víc kormidluji loďku soudce v podání J-L Trintignanta. Je to docelá dobrá hříčka o transpozici příběhu z minulosti do přítomnosti a zároveň sledované jedním z tehdejších hlavních protagonistů. I když kdo ví, jaky tys to Krzysztofe vlastně myslel….za chvíli bude ámen s tou kazetou, na které máme film zaznamenaný a poté i s námi. Dovolil jsem si trochu toho závěrečného patosu, on by to K.K. pochopil. ()

Sangíta

Hlavní hrdinka bohužel nemohla být stěžejním lákadlem filmu, chybělo v tom jakési zaujetí, které by mě přimělo s ní soucítít... Ach proč jen proč tam ale byl Samuel Le Bihan v tak maličké roli :-( ? Pro pokochání : byl to ten fotograf. PS Rita rulez :-)) ()

Umělec

Jsem rád, že takovéto filmy existují. Tenhle film mně dostal, má v sobě spoustu citu a poselství. Nejlepší z trilogie. Dojmavé setkání mládí a stáří... Mrzí mně jen, že Krzysztof Kieslowski nestihnul natočil víc takových filmů. 95% ()

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant