Introvertný mladík Niko ostal bez peňazí i bez vodičáku. Túla sa ulicami Berlína v snahe dať si niekde kávu a na svojej ceste sa stretáva sa rôznymi ľuďmi a necháva sa unášať rôznymi udalosťami, o svojej budúcnosti však nemá žiadnu predstavu. Nekonvenčný portrét mladej generácie režiséra Jana Oleho Gerstera sa stal nemeckým filmom roka 2013. (STV)

merit1

Zdanlivo klasický príbeh prekvapivo vôbec neubieha v zaužívaných klišé. Niko je sympatický príjemným a nekonfliktným vystupovaním, napriek „poflakovaniu“, umožnenému dobrým finančným zázemím. Zdá sa, že jeho jediná túžba je dať si kávu, skutočnosť je ale oveľa menej povrchná. Káva akoby symbolizovala hľadanie ľudskej spriaznenosti – bez ohľadu na ponuku, nie je ľahké ju naozaj dostať. Film sa nenápadne a nevtieravo dotýka mnohých tém, či už spoločenských, alebo vzťahových a zanechá dojem láskavej, ale silnej výpovede. Čiernobiela retroštylizácia, podporená hudbou v rovnakom duchu, na mňa ale nepôsobila úplne vhodne, pretože nezapadala do mladistvosti, ktorá sa filmom cez hlavného predstaviteľa niesla a zároveň uberala Berlínu z jeho súčasnej atmosféry. ()

Zyne

(MFF KV 2012) na tomto filmu jsou nejzajímavější ty postavičky v okolí hlavního hrdiny, které i na svých malých prostorech dokáží zaujmout mnohem více než trochu nejednoznačný Niko. protože kdybychom sledovali jen jeho, tak je to docela nuda - ten kluk prostě neví, co vlastně chce a za ničím ani nejde, prostě jen tak bloumá po Berlíně...ale celkově je to velmi povedené, plné skvělých scén a scének a pro mě je to jeden z těch lepších filmů letošních Varů ()

Vesecký

Sakra, kluku, čemu ty vlastně říkáš život? Obyčejné vyprávění o mladém muži, který všechno začal a nic nedokončil a nyní se ocitá dokonce i bez otcových peněz na ulici, která ho svádí k různým neřestem; ale jeho inteligence a do jisté míry dobrota srdce je nepopiratelná, takže je to takový zvláštně pojatý příběh z berlínské ulice současnosti... Na víc než na tři hvězdičky to ale nevidím... ()

fisus

Je opravdu málo německých filmů,o kterých mohu říci,že mě nějakým způsobem oslovily.Snímek Oh,boy k nim ale určitě patří.Těší mě i zdejší hodnocení,i když hodnotit to o pár stovek více lidí,asi by to tak dobré nebylo.S hlavním hrdinou jsem se dokázal naplno ztotožnit a o to víc jsem si snímek vychutnal.Příjemné překvapení 47.KVIFF ()

Mlle

Stále existují tvůrci, kteří natočí skvělý film bez vražd a upírů a myriády technických vymožeností. A to je dobré znamení. Takto klasicky spředený příběh, vtěsnaný navíc do jednoho běžného dne, musí totiž zaujmout jinými prostředky - dějem, charakterem, zápletkami, psychologií, reálností, atmosférou, vtipem, důvtipem... Gersterovi se to povedlo na jedničku s mnoha hvězdičkami, byť za jeho úspěchem jistě stojí i hvězda Toma Schillinga (netajím se přesvědčením, že je v současnosti absolutní světovou hereckou špičkou). Občas uváděné srovnání s Allenem trochu kulhá, tohle je prostě svižná realityshow, která se (na rozdíl od WA) jeví velmi ryzí. Film, ve kterém se člověk cítí jako v reálném světě. Nezbývá než se ptát, proč takto unikátně kvalitní snímky vznikají v poslední době často právě v Německu. ()

agassi68

Až také nadšenie ako väčšina nezdieľam, ale hodnotím originalitu a prevedenie. Tom Schilling prekvapujúco skvelý v neľahkej úlohe loosera. Kebyže sa to odohráva v komediálnejšej rovine úvodného pohovoru o vodičskom preukaze dám plný počet.. ()

candy_daze

Černobílá berlínská romantika plná neskutečně uvěřitelných a neskutečně vtipných postaviček. Střídání melancholických, pomalých scén s těmi překypujícími aktivitou, jak fyzickou tak verbální. Tím vším vás provede Niko, který neví co bude dělat ani co od života chce, skvělý představitel mojí generace. "Co jsi dělal celé ty 2 roky, kdy jsem ti dával peníze na studium?" "Přemýšlel jsem." ()

GlamourCat

Kdo chytá v Berlíně... Ale s třicetiletým hrdinou. Svět může takhle někdy působit, dokonce často může, ovšem toto osamělé chození po ulicích a podivování se nad tím, jaké je to na světě divné, zkažené a nikdo vám nerozumí je v pořádku u někoho okolo patnácti. Později už by člověk mohl být trošku víc "v obraze", ne zvyknutý, rezignovaný a nebo smířený, ale mohl by se po světě snad už pohybovat s jistou malou moudrostí. Tvůrcům neberu myšlenku, že svět JE zvrhlý a často nepřátelský, hodně mi ale vadí samoúčelné ukazování takového světa (a v tomto případě ještě ani ne moc povedeně), bez nějaké pointy, bez resumé, bez toho, aby ještě taky k tomu naznačili nebo poradili jak s tím naložit. Bratři Coheni takové filmy natáčí také, mě jako diváka to unavuje. Divných postav lze vymýšlet nekonečně, ale co s tím? ()

Hisnuklusi

Tohle je doslova a do písmene jednohubka. Jedním z problémů tohoto filmu jsou určité křeče v dialozích, kdy se vám někdo snaží vysvětlit a nastínit nějakou aťuž jakoukoliv pointu naprosto toporným způsobem. Ale to je tak typicky německé, že se to prostě musí nějak přejít a jít dál. Moc se mi líbil vizuál tohoto filmu. To bylo zas jednou žrádlo. To je jasné. Práce s kamerou a obrazem na jedničku. A dál. Tomu filmu se určitě povedlo ukázat to, co ukázat chtěl. O tom bych vůbec nepolemizoval. Ale co chtěl vlastně ten film ukázat? Co nám to ten film jen ukazuje? Že je to těžké? Že, časy sociálních a mezilidských vztahů jsou zlé? Já s tím mám trochu problém. Protože si myslím, že něco takového jde určitě ukázat líp. Ale abych jen nekritizoval a hlavně taky tomu filmu dávám 4 hvězdy a to musí mít nějaký důvod. Ten důvod je snadný. Přechytralá postava Nika mi byla něčím velice sympatická a to asi mimo jiné tím, že to byl takový ten typický příklad někoho, kdo se umí bít svojí inteligencí, to se mi vždycky dost líbí a tady to bylo krásně nastíněné. Občas možná až moc přechytračelý, ale to neva. Takový měl být. Tak byl napsaný a zahraný. A navíc situace, jasně, já zde mírně zkritizoval toporné dialogy, ale to neznamená, že by situace v kterých se odehrávaly, nebyly k zamyšlení hodné. Od první situace až po tu poslední mě ten film dokázal dobře bavit a taky mě dokázal nenásilným způsobem nutit přemýšlet. O lidech a tak nějak o všem. A to je správně, když vás film decentně a při tom neustále nutí k zamyšlení. Na pět hvězd to není. Třeba už jen proto, že je to, jak jsem hned na začátku napsal jednohubka. To znamená, že podruhé bych ten film nemohl vidět, nechtěl bych asi ani. Nedoporučil bych ho. Jelikož si myslím, že je to film jen pro určitou sortu lidí. Ale nemůžu říct, že je to špatný a nebo průměrný film. Ne. Je to kvalitní film na 4 hvězdy, který akorát prostě podle mého názoru není třeba vidět vícekrát. ()

PetrC.

Sympatická Nikova anabáze denní šedí za obyčejnou kávou nabízí jemný, tragikomický a osobitý humor. Docela příjemné německé překvapení. 62 % ()

Prankster

Úplně o ničem. Nechápu v čem to byla komedie. Nebyla tady snad ani jedna scéna, která by se blížila humoru. Dvě hvězdy jenom za kameru... ()

solisoli

Tragikomický príbeh svojím obsahom zaujal aj napriek obave z čiernobieleho podania. Pôsobivo reálne so slušným výkonom hlavnej postavy. Rozhodne nemecká kinematografia týmto dielom príjemne prekvapila. Že to tak vo východnom bloku Berlína tak vypadá je pravdivá skutočnosť, ak si jeho obyvatelia mysleli, že zbúraním opony sa hneď zo západného Berlína postarajú o rovnakú úroveň pre všetkých. Omyl je len predsudok platný, nie len pre východný Berlín, ale aj pre celú východnú Európu. ()

whimsy

v čierno-bielej je aj súčasnosť krásna. skvelá hudba, ale chýbal mi v tom nejaký silnejší moment. ako útržky života a poflakovanie po meste pri jazzových štandardoch to funguje skvele a pomerne presne sa triafa do reality. film o súčasnosti, z ktorého máte pocit, akoby sa odhrala pred 50 rokmi. ()

Horoman

Na prvotinu moc pěkné, opravdu se to dá přirovnat k Jarmuschovi. Sice trošku předvídatelné, ale nevadilo. Sekvence statických záběrů města velmi povedená. ()

Gregor_Samsa

Festivalová jednohubka, co se mi dávno vykouřila z hlavy, asi Febiofest nebo tak něco, germánská černobílá pseudoartová věc o hledání smyslu toho všeho ve světě, do kterého musíte patřit, ale ještě jste se s tím tak nějak nesmířili. [60%; někdy 2015 asi Febiofest] ()

Miricino

Evropský film jak vyšitý. Berlín. Mladý Niko vlastně stále čeká na ten správný impulz, který by mu vnesl do krve trochu smysl života. Výborný scénář a kvalitní výkon hlavního hrdiny. ()

ann89

Obrovské překvapení 47. ročníku KVIFF. Černobílý snímek s fantastickou hudbou, který vás vtáhne do tepajících ulic Berlína se všemi jeho krásami a úzkostmi. Mladý Niko potřebuje hrnek kafe stejně jako nalezení sebe sama. Neotřelý námět, vynikající scénář. 90%. ()

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary