Zmizení Eleanor Rigby: On

• Česko Zmizení Eleanor Rigbyové: On (více)

Režisér a scenárista Ned Benson natočil najednou dva filmy vyprávějící jeden a ten samý příběh, příběh dvou mladých lidí, Conora a Eleanor. Prožívají opravdovou lásku a štěstí. Společný život a radost z něj ale nečekaně protne osobní tragédie, na kterou nebyli a ani nemohli být připraveni. Jejich do té chvíle pevný vztah se v tom okamžiku hroutí. Conor a Eleanor na stejnou událost reagují pro ně nečekaně odlišným způsobem. Jsou zmatení, cítí se být druhým nepochopení a opuštění. Ve filmu Zmizení Eleanor Rigbyové: On, věnovaném především subjektivnímu pohledu Conora, sledujeme jeho usilovnou snahu spojit se s Eleanor, překonat vzájemné odcizení a společně obnovit jejich dříve tak intenzivní lásku. Ve druhém snímku a zároveň tomtéž příběhu, Zmizení Eleanor Rigbyové: Ona, pak pozorujeme Eleanor, která se snaží překročit trosky zničeného vztahu a svým odchodem z něj najít sama sebe a ztracenou životní rovnováhu. (Cinemart)

hroubek

Dostat takovéto filmy do kina je opravdu těžké, jelikož tohle nejsou filmy pro všechny(na festivaly se tyhle filmy hodí a krásně tam zapadají). Ned Benson má mé uznání za to, že svůj nápad dotáhl do konce a navíc si sehnal perfektní herce, kteří doslova dýchají pro své postavy. Líbilo se mi jak jsou filmy pojatý, jak se liší a v čem jsou si zas podobný. Hodně se mi líbilo, že některé scény jsou zabírány zblízka(On) a jiné zpovzdálí(Ona). Trošku mě mrzelo, že se filmy občas táhnou a "jakoby se v nich nic neděje". James McAvoy je zde perfektní a já jsem mu celou dobu fandil, aby to zvládl a nesešel z cesty, která ho čekala. Jessica Chastain je zde naprosto perfektní a hodně jsem ocenil její odtažitý výkon, takový melancholický a přitom jsou z něho cítit tolik emocí. Bill Hader mě tady moc nesedl, ale asi je to dáno jeho scénami. William Hurt, Isabelle Huppert a Ciarán Hinds krásně doplňují hlavní pár a dodávají patřičné emoce a vývoj postav. ON: Jeho příběh se mi líbil více, než to co pak následovalo, jelikož mě byl bližší. Příběh je rychlejší, otevřenější a v jistém ohledu i zábavnější. Přesto je plný smutku, bolesti a nepochopení a ztráty. Zajímavá kombinace, která funguje. ()

VasaX

(Copypasta pro oba snímky) Dlouho jsem hledal přístup, jak se na tyhle dva kousky podívat. Tak jsem začal Jí, protože dáma má přednost a tak dál. Obecně mě Ona bavilo méně jak On. A celkově mi On připadl lepší jak Ona. V obou snímcích z toho vyšla ona hůře jak on, a v obou snímcích jsem se vlastně nedozvěděl odpověď na nakousnutou otázku (dítě, jat o teda dopadlo). Svým způsobem jsou oba filmy hlavně o Eleanor, jeden z jejího pohledu, a jeden jeho pohledu. Snímky jsou hezky provázané, v každém se najde něco skvělého (třeba postava Eleanořiny vyučující...), v každém se najdou stejné scény, které nejsou úplně stejné. Je to sympatický filmařský pokus, po kterém jsem ale už neměl chuť na Them. A obecně, možná si myslím že by bylo lepší začít u On a jako další zvolit Ona. Ač opačně to taky funguje, a více neznámých podněcuje paradoxně trochu lepší konečné proniknutí do příběhu. Taky mě zajímá, jak moc ovlivnilo mou interpretaci to, že jsem muž. No, byl to zajímavý zážitek a jsem rád, že jsem si ho nenechal uniknout, ale ódy na Bensonovo "trojdítě" ode mě nechtějte. ()

VanTom

Ne že by mě JEHO překonávání partnerské krize půl roku po tragické události nějak (se)bralo, ovšem na pohled z JEJÍ strany se nesmírně těším (mnoho společných scén zde neměli). Hrozně zajímavý koncept a doufám, že dílky pěkně zapadnou do skládačky většího obrázku. Jinak šlo o "chlapské", civilní vyrovnávání se se ztrátou (a snahu nepřijít následně také o vztah a pokračovat) bez větších gest i citů, občas hluboké, občas fádní, většinou nepřítomně odtažité. Lepší 3*. ()

Henk123

Tak tohle na mě nějak nezabralo, dalo mi co proto, abych to pozorně sledoval. Přijde mi to trochu „nijaké“, jen takové potulování se v atmosféře, která není příliš příjemná, ale spíše zoufalá a šedá. No, ale jelikož je toto první díl, tak to třeba ve mě mělo nechat takový dojem. Není to opravdu nijak zlé, ale na druhou stranu tu také necítím žádnou motivaci k tomu to hodnotit kladněji. Asi po půl hodině mě napadlo, že by bylo skvělé, kdyby to celé dostal do rukou Fincher a udělal to trochu komplexnější a možná o pár minut to natáhl. No, není to v hroší řiti, když začnu vést rozhovor s mým druhým já o tom, proč se raději nepodivám na Zmizelou ? Každopádně Chámes McAvoj je dobrej rošťák a tu zrzku bych rád viděl na čtyřech, takže jsem opravdu zvědav, jak to bude pokračovat dál, což jak si uvědomuji je docela dobrá zpráva, že to ve mě vyvolalo pocit zvědavosti. JEHO bych zatím hodnotil na 50%, ale pravděpodobně hodnocení změním, až zhlédnu všechny 3 části a udělám si obrázek o tomto dílu jako o celku. FUCK HER RIGHT IN THE PUSSY ! ()

Bagr_007

Dříve mi tyhle indie romantiky připadali, jako něco svěžího. No ale pak se něco pokazilo a my se dočkali těchto nudných báchorek o otravných problémech lidí. Experiment se dvěma pohledy na stejnou věc moc nefunguje, protože je stejně potřeba na to koukat dohromady. No a dohromady je to dlouhé jak týden. Jeho verze mi připadá trochu bližší, ale zase méně samostatně fungující a naplňující (bez dvojsmyslu). Podruhé to vidět nechci. To si spíš po pětisté pustím 500 Days of Summer. ()

strelenaL

Tři díly a každý ukazující pohled trošku jiný. Nejdříve pohled Eleonor, poté Conora a nakonec celkové propojení všech úhlů. Dojemný příběh plný různých úhlu pohledu splývající a doplňující jednu slitinu v celek. Z pohledu Connora, jsem film vnímala, že stojím víc na jeho straně. Dokázala jsem líp cítit jeho emoce, rozkol, to proč se snaží a dřeší věci tak jak jsou. ()

Bobek15

Veľmi zaujímavý experiment! Oba filmy, stojace ako samostatné kusy, by zapadli do všedného priemeru. Ale takto, ako dvojica, tvoria veľmi zaujímavú, navzájom sa dopĺňajúcu kombináciu, ktorá ponúka JEHO aj JEJ pohľad, pocity pri hľadaní samého seba a spôsob vyrovnávania sa s osobnou tragédiou a rútiacim sa vzťahom. Z hereckej dvojice musím väčšmi vyzdvihnúť Jessicu Chastain. P.S.: koniec filmu ONA som akosi nepoňal... ()

lucijelucije

Moje velká slabost pro Jamese, jde znát. On je prostě pro mě pan úžasný, a každý jeho pohled a pohyb je fascinující a opravdový. V Rigby se připojila Jessica a musím přiznat, že působí stejně tak skutečně a tragicky, jako on.Tenhle žánr, není zcela můj šálek, ale příběh dvou tak blízkých lidí, ve kterém v jednom okamžiku ztrácíte nejen sami sebe, ale i toho druhého, je zdrcující. Cítila jsem každou slzu. Verze Him, byla z mého hlediska upřímná, zoufalá a nepochopená. Jeho utrpení bylo zamítnuto, aniž by se někdo zajímal, co "ON" skutečně prožívá. Byl trestan za něco, co sám prožíval, jen to dával najevo jiným způsobem. ()

Lovely.Bones

První (ano, opravdu je tohle první) část je malinko slabší, než jeho další část. James McAvoy je ale dokonalý. Tímhle se u mě dostal opravdu do herecké elity. První část je spíše smutnější, na rozdíl od druhé části. Ale opravdu doporučuji zkouknout tuto část jako první a zároveň si hned potom pustit i tu druhou. ()

TeraBum

Původně jsem HIM i HER dala tři hvězdičky a plánovala napsat o každém filmu zvlášť. Ale nedalo mi to, pořád mi to vrtalo hlavou, až jsem se rozhodla poprvé podívat na trailer. A to mě kupodivu přinutilo brát oba filmy jako celek a zvednou tak hodnocení. Protože i když nám může být jedna z obou verzí bližší, i když můžeme na obou verzích vidět něco špatného, dohromady fungují bezchybně. To jde vidět na poslední scéně HIM, která funguje (a na mě plně zapůsobila) až znovu na konci HER. Každý příběh má dvě strany, a žádné jiné filmy to nikdy nevystihli tak dobře. To si u mě vysloužilo hvězdičku navíc. ((uvidíme, jestli změním názor po shlédnutí THEM)) ()

Jaro_slav

Opět jeden komentář pro dva filmy - Him a Her. Tyhle dva celkem odlišný filmy spojuje hlavně společný vypravěč - clona. Spíš než jako doplňující způsob vyprávění je hloubka ostrosti používána jako ten hlavní. Vynikne to zejména u scény v autě, kde kamera skrze čelní sklo snímá cestu, ale zaostřeno je zezadu na hlavy Eleanor a Conora a svět vně auta je zcela nečitelný, čímž je elegantně vyjádřený, jak moc je jedno, kam se jede, protože jde jen o ty dva. Naopak např. při vyklízení bytu je nastavena ostrost skrze celou scénu a kamera jen pomalu lineárně přejíždí zleva doprava, aby byla vidět nerozlučná vazba mezi Conorem a bytem. Tuhle technickou hru s divákem jsem si užíval předevšim v Him, neboť dějově i herecky to bylo slabší. U Her se sice trošku o hlavní roli pere Jessica Chastain s úchvatnou Violou Davis, nicméně díky častému výskytu obou na plátně je Her pro mě osobně výrazně větším filmovym zážitkem, neboť James "Xavier", ač neni blbej herec, Him neutáhne tak dobře (navíc je na to sám). Filmy jsem viděl v posloupnosti Him >> Her a záměrně ihned po sobě. Jednak to umožnilo nezapomenout tolik detailů, současně to ale znamenalo, že Him výrazně ovlivnil vnímání některých scén v Her, hlavně těch společných. Jsem zvědav, zda můj dojem slabšího Him a úžasného Her nějak následně ovlivní Them. ()

loco

ten zaverecnej song tam sedl jak prdel na hrnec ... v jistem ohledu mi to prislo z jeho pohledu ponekud hlubsi a rozjimavejsi, ale nakonec me dostala jeji verze ... pozn.: komu tento dvojsnimek sedl jak hrnec na prdel, silne doporucuji Jean-Marc + Francoise ou La Vie Conjugale - jedna se o stejne zpracovani formou dvojsnimku ala Rashomon ON/ONA, sice s humornym podtonem, avsak s vybornou atmosferou sedesatek ()

Thomas_xxxxx

Film bez nejakého dejového spádu s nudnými dialógmi, pomalým tempom. Po zhliadnutí THEM, ktoré samo o sebe bolo o ničom, tak toto bola dvojnásobná nuda a strata času. ()

Blueeyes

"Padající hvězdu spatříš jen na vteřinku.... ale nejsi i tak rád, žes ji alespoň viděl?" Verze příběhu ON je mi tak nějak bližší, kratší, přímočařejší, intenzivnější, s více rvačkami a nadávkami. Že prý mužský pohled na věc. Tak nevím, zkrátka jiný pohled, pro mě stravitelnější a pochopitelnější. Herectví Jamese McAvoye jsem si tu užila dosytosti, ale koneckonců všechny herecké výkony tu skvěle sedí. Nicméně, stačilo a na třetí pohled Oni, už asi nemám sílu. Ale jinak musím ocenit ten nápad, rozhodně neotřelé, podívat se na vztah, jeho rozpad a události, které k němu vedly, z obou úhlů pohledu. ()

barrahir

Nuuudaaaa.... Jestli se podívám na druhej díl, tak jen kvůli Jessice a hned potom půjdu zabít toho chytráka, co mi tohle doporučil. ()