Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Snake.Charmer

O tom, že je s důchodci na akcích podobného typu umě manipulováno, jsem měl povědomí ještě před vzniknem dokumentu. Ale že je to až takový extrém, to by mě ani ve snu nenapadlo. Je dobře, že celá pravda vyšla najevo a dokument má svojí největší hodnotu jednoznačně v poukázání na tyto zvrhlé praktiky. Dle mého názoru může posloužit jako výborná prevence. Stejně jako se dětem na základní škole pouští dokumenty o tom že drogy jsou špatné, ááno, by měl být pouštěn tento dokument ve všemožných klubech seniorů, na akcích pro seniory a v neposlední řadě ve veřejnoprávní televizi. Tyto edukativní účely dokument splňuje, ale je jasné, že kdyby se takto silné téma dostalo do rukou ostřílenějších dokumentaristů (například Klusáka s Remundou) vypadal by výsledný film ještě lépe. Rezervy tu prostě jsou. Update: Velké plus za rychlé uvedení na ČT i za možnost zhlédnout v archivu http://www.ceskatelevize.cz/porady/10536031201-smejdi/. ()

Viper

Dokument Šmejdi má jeden drobný problém a to že to vlastně není moc dokument. Spíš tak trochu reality show s nesmyslným ideologickým přesahem. Komentátorské povzdechy nad tím jak je zvrácený náš pseudokapitalismus (resp. demokracie) a jak je třeba, aby stát zasáhl a ochránil svou všeobjímající socialistickou rukou chudáčky duchodce na mně působil jako červený hadr na býka. Poněkud nablbé poučení, které si divák vezme z filmu tedy, že trh nefunguje a stát (tedy ta "správná demokracie") by měl zasáhnout dostává s odstupem několika měsíců dost na frak, když si člověk uvědomí, že z hlediska regulace státu se asi naštěstí nic nastalo a právě trh celou situaci poměrně spolehlivě vyřešil. Vlna negativní medialní kampaně celý tento segment hospodářství poměrně solidně ochromila a Jens Beckhauser- podle Šmejdů takřka ďábel, to v ˇČR dokonce zabalil. Tím pádem lze konstatovat, že Šmejdi splnili svůj účel a proto klobouk dolů. Z hlediska zpracování je nutné přistoupit na hru režisérky a sledovat celý film jako reality show. Ale ostatně proč ne. Bohužel se mi jaksi nedařilo soucítit s důchodci závislými na šmejdech. Podobně by asi na mě působil film mapující osudy sociálně nepřizpůsobivých, kteří veškeré své dávky pravidelně proženou výherními automaty a film by pak akcentoval zvrácenost systému, demokracie apod. ()

phamphi

Závažné téma, ale průměrně zpracovaný dokument. Pořízené záběry jsou sice cenné, ale jejich kvalita není kdovíjaká, (skrytá kamera většinou natáčí podlahu pod stolem) a pro vyšetřování jsou nepoužitelné (skryté záběry nemohou být použity jako důkaz, pokud jsem to správně pochopil). Zážitek umocnila spíše atmosféra promítání a související diskuze stakeholderů na půdě Evropského parlamentu. ()

Mr.Hudson

Hodně silný dokument, který by měl být preventivně pouštěn v domovech důchodců a vlastně všem starším lidem obecně. Záměrně píši starším, protože právě oni jsou nejčastěji návštěvníci těchto akcí. V tomto filmu si právník zabývající se touto problematikou často klade nějaké otázky, po zhlédnutí si kladu otázky i já a není jich málo. Mezi hlavní otázky patří to, jak se mezi námi vůbec mohou pohybovat tací lidé, kteří mají tyto akce na svědomí? Chápu, že svědomí je v dnešní době věc, která nikoho nezajímá a nic si za ní nekoupíš, ale přece, tohle už je trochu moc. Za další, jak je možné, že o tomto skrytém moru se vlastně pořádně dozvídáme až nyní? To musela Silvie Dymáková (kterou si za její odvahu po zhlédnutí tohoto dokumentu velmi cením) natočit tento dokument, aby se o tomto problému teprve začalo mluvit? Je to neustále mezi námi, ponižování, nátlak, vyhrožování, urážky, co dělá celou tu dobu česká obchodní inspekce? Kde je? A co proto dělá nyní? Proč vůbec ještě existují firmy jako Beck a podobné sračky? Poslední a asi jedinou otázkou zůstává to, proč na tyhle akce důchodci jezdí, je to zkrátka jejich droga, jsou na tom závislí - a já jen doufám, že se nikdy nedožiji takového věku, abych takhle skončil. K samotnému dokumentu napíšu jen toto: vynikající ztvárnění problému, který tady dlouho nikdo neřešil a vážně pochybuji, že pořádně řešit bude. Velmi silné a realistické scény, které člověkem otřesou, zkrátka dokument, který nestál pouze za zhlédnutí, ale také za zamyšlení. ()

Brusíček

Stačilo by kdyby tyhle podvodné a nátlakové akce byli postaveny mimo zákon, a nemuselo by být tolik nešťastných a okradených seniorů. Ani bych nevěřil že na předváděcích akcích může být člověk závislý... Ale jako hlavního viníka tu já osobně vidím náš stát a jeho lhostejnost chránit staré občany kteří se bránit nemohou. Nad kvalitou dokumentu nebudu polemizovat, spíž nad jeho smyslem, doufám že to těm seniorům dojde... ()

gonga

Ze sociologického hlediska zajímavé, z morálního záslužné, jen fimařsky mi to moc povedené nepřišlo. ()

piranha

Jako dokument mi to sice přišlo trochu jednotvárné, ale jinak mi to podstatně rozšířilo obzory. Věděla jsem sice, že na těchto akcích se provozuje brainwashing, ale netušila jsem, že jsou dealeři schopní zajít až tak daleko. ()

jandula00

O Šmejdech toho bylo napsáno a řečeno už dost. I moji prarodiče vesele jezdí po předváděcích akcích a my pak trávíme měsíce snahou ony smlouvy zrušit, aby babička mohla vyrazit znovu a znovu nakupovat. Každopádně v tomto dokumentu vidím velký přínos a doufám, že alespoň někderým důchodcům otevře oči. Líbilo se mi začlenění prodejců, resp. bývalých prodejců, díky kterým není dokument pouze jednostranně zaměřen. Celkové velmi silný dokument, kterž by měl každý důchodce povinně vidět. ()

RedHot

Emoce to vzbudí u každého, stavím se k tomu spíš tak, že je dobře, když se díky podobným filmům začíná ve věci něco konat. --- Důchodci jsou dospělí lidi s občankou a ta se nedává z ruky, dokud ji po vás nechce někdo v uniformě, a většinou ani tehdy ne. Na druhou stranu jim doteď nikdo neočkoval, jak daleko jsou schopni ti smrkáči v košili zajít, aby z lidí vytřískali peníze. Je dobře, že jsme šmejdy částečně zahnali do kouta, ale dokud budu chtít věřit letáku, pojedu stejně. To je tak všechno, co se dá o filmu říct. Citlivá a prospěšná práce. ()

Grizzly

Já tam strašně moc chci jet. Asi se namaskuju za duchnu a nějak se tam zkusim propašovat. Už jsem hrozně dlouho nikomu nerozbil hubu. ()

TaanStari odpad!

Spatlanec hidden cam záběrů a srdceryvných close upů ubrečených senilorů. "Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me." A message, že je potřeba víc zákonů a regulací, protože někteří ovčané jsou idioti bez kapky osobní zodpovědnosti, si strčte do prdele. Platit v kině 150,- za tuhle mrdku? Kdo že je ten šmejd? ()

Everyone

Nemůžu se ubránit dojmu, ale počínání šmejdů mi připomnělo praktiky nacistů, kteří zcela záměrně po vytvoření nátlaku se snažili od movitějších obětí vymámit finanční prostředky a tím umožnit cílové skupině (dát pocit) uniknout z bezvýchodné situace (zachránit si život = vykoupit se). Zrůdnost těchto systémů spočívá v nemožnosti vyklouznutí (pokud budete tak skálopevní ve svém odmítání - představte si ale sebe v těle svého pra/prarodiče, jak by čelit takto neodbytnému, agresivnímu a nerovnému počínání ze strany prodejců, přerůstající v jednání agresorů - tak pokud chcete nebo nechce, tak celý tento zážitek na Vás stejně dopadne v psychické rovině a pokud nemáte zpestření během všedních dnů, tak se Vám takováto akce rozleží v hlavě a způsobí deprese spojené s pocitem ponížení). A patrně i díky selektivní paměti (pamatovat si to dobré - nebýt v tichu doma sám) či prvku náhody (sebe přesvědčování, že člověk měl smůlu na danou akci) spojená s prvkem odpuštění...to, co zůstává problémem, tj. proč i přesto stále důchodci jezdí na takovéto předváděcí akce, je snaha vytrhnout se ze stereotypu a ze samoty, zpestřit si každodenní režim. Pokud, s ohledem na životní peripetie, je takto velká skupina populace ohrožena ztrátou kontaktu s realitou, pak je nabíledni podnikat kroky od prozatím necílové skupiny (od produktivní populace) a přijmout opatření, aby tento fenomén byl eliminován do takové podoby, abychom se ochránili před takovou budoucností i my (pokud si myslíte, že Vy byste obstáli, že Vás se to netýká). ___ Nechápu ale, že AŽ po této akci bylo zahájeno vyšetřování Policií. ___ Jak existuje např. ve Státech veřejný seznam pedofilů, tak by nebylo naškodu vytvořit veřejný seznam takovýchto šmejdů, protože dostat podmínku nebo nějakou směšnou pokutu (viděli jste ty částky v dokumentu...jeden autobus, často ale i jedna dvousedačka, jim tuto sankci zcela pokryla) od ČOI je totální výsměch. ___ Kvalita dokumentu je spíše pod průměrem, byť se silným námětem. ()

tenced

Značne prvoplanove a ty hanebne pokusy o hluboky art boleli. Zabavny matros ubijelo uondany pianko a zvrhly closeupy na placici seniory. Dokument mel jasny cil a tlacil me na svoji stranu stejne jak ty oprskly vokurky na videu, takze nenechaval prostor pro vlastni nazor a stale jen opakoval: koukejte jaky jsou to svine a odiraji nebohe nesvepravne duchodce. Vanek prichazel jako jediny host s alespon trochu zajimavymi postrehy, coz neplatilo pro Mistra and miss OBVIOUS. Vznesena myslenka dokumentu ale obhrouble zpracovani. Marne ()

Matli

Kvalita obsahu určitě nedosahuje kvalit dokumentu, ale i tak je to hodně dobře natočený, zaplať Silvii za tento dokument, měly by ho povinně vysílat v půl třetí v noci na každém programu každý den, aby si nespící důchodci už konečně zaťukali na čelo. 80% ()

Rázlik

Je až k nevíře co se v naší zemi děje a čeho jsou lidi schopní. Některých stařenek mi bylo opravdu upřímně líto. Když jsem viděl jak si prodejci dokážou otvírat hubu i na mladou ženskou a jsou na ní drzí, tak jsem měl opravdovou chuť tam být a jednu tomu pupkatýmu hajzloj ubalit! Nemluvě o tom, jak jsou hrubý na důchodce. ()

Majkak

Typická ukázka predátorů nemilosrdně štvoucích kořist. A poměrů, které tyto predátory generují. Sympatické za nasazení se ve prospěch seniorů. Jako slabinu vidím, že autorka spatřuje jediný důvod v osamělosti seniorů. Jasně chtějí být mezi lidmi a někam se podívat. Jejich zranitelnost je dána též informační izolovaností. Neinformovaný člověk je vždy lehce ovladatelný. Obrana proti nekalým praktikám by měla být též v promýšlení způsobů, jak zpřístupnit seniorům dostatek informací, což by jim napomohlo k většímu sebevědomí v komunikaci. ()

owwidius

Opat dokument kde je samotny obsah silnejsi ako forma, ale sak mozno o to ide v dokumentoch. Akoze tema dovi a dopo, ale co sa tam naozaj deje je uz miestami na trestne oznamenie. Celkom 'zazitok' vidiet to. A dokument samotny je spraveny tiez vpoho, len zopar vycitiek mi napada. Na moj vkus sa trosku moc na zaciatku hrali s titulkami (na styl 'aha co dokazeme ake efekty'...), malinko mi to bilo do oci. Potom este mohli rozpracovat temu kde to cele zacalo a odkial to ku nam doslo. A tretia vec ze autorka trosku skace z jednej temy na druhu. Ale celkovy dojem rozhodne dobry... ak sa to tak da povedat. "A co robi zajtra vasa babicka?" [#63/2013] ()

PF 2014

PF 2014