Šmejdi

Šmejdi

Dokumentární

Česko, 2013, 74 min

Silvie Dymáková

Skvělý dokument, naléhavý, poutavý a oči otevírající. A že takovejch grázlů v povaze poznavám, Česká Republika je jejich varná půda. Doufám, že se díky filmu věci někam pohnuly. U některých úseků mi bylo niterně více ouzko jak u Srpskýho filmu. Sympatické je, že opravdu jen prezentuje skutečnosti a nenavadí k sym/antipatiím ani vůči jedné straně a tak člověk sice má chuť plivnout uvedeným prodejcům do huby (že se vůbec podívají sami sobě do očí...), ale stejně tak chce proplesknout lapené dědečky a babičky, aby se vzpamatovali. Stáří jim přece mozek nevymeje, to by musel Gandalf zkoupit celou Narnii. 90%(3.6.2014)

Je radost být důchodcem v Čechách a užívat si krás a výhod splátkového kalendáře, za mnohdy nefunkční a předražené produkty prapodivného původu a pofidérní kvality. Tenhle dokument mi hnul žlučí.(5.1.2014)

Klausova neviditelná ruka trhu v nejryzejší podobě a zároveň smutná ukázka (ne)fungování ´České obchodní inspekce´, potažmo kontrolních mechanismů tohoto státu.(4.9.2013)

• charlosina

Dokument nevalné kvality, avšak (snad) s velkým přínosem. Vnímám ho především jako první vlajku na cestě k zastavení tohoto prapodivného podnikání těchto bezcharakterních prodejců... a doufám, že tento počin bude mít výsledky.(9.1.2014)

Můj životní styl je jednoznačně nezdravý. Sice nekouřím a neválím se po ulicích ochromen kvalitou krabicového vína, ale zároveň si nevařím oběd v hrncích za 30 na indukční desce za 8 a po jídle se nenatáhnu na matraci za 20 a nezachumlám se do deky za 15. Možná je to proto, že mi do schránky nepřistávají nabídky na neuvěřitelně výhodnou prohlídku zámku proloženou kolečky salámu. Tímto vyzývám všechny Šmejdy, aby mi tyto neodolatelné nabídky zasílali, ale preferuji jemný papír, aby mé půlky příliš netrpěly. A abych nezapomněl, tak metodika deptání důchodců mne naprosto nadchla, záběry ze skryté kamery byly vynikající, ale celková úroveň dokumentu byla celkem mizerná. Takže hvězdy jsou za téma a pro všechny náctileté chytrolíny mám jednu informaci - v důchodovém věku vás taky opustí bystrost myšlení a kdybyste vyrůstali za jiného režimu, který by mimochodem tohle nikdy nedopustil, tak se ve chvíli, kdy se na vás vaši potomci vykašlou, taky budete naivně snažit nějak zapojit do života. Dneska víte, že takhle je to špatně. Ale budete to vědět potom?(30.7.2013)