Láska je láska

• Švédsko Fucking Åmål (více)

Elin a její dospívající kamarádi vyrůstají v malém městě jménem Åmål. Vše tu plyne podle zaběhnutých pravidel až do chvíle, kdy Elin udělá nečekaný krok – jde na nesprávný večírek – a její život nabere nový směr. Najednou se musí rozhodovat mezi dvěma láskami a hlavně se vypořádat s vlastním já. Láska je láska nabízí příběh o touze, radostech i bolestech lásky, komických i dojemných stránkách dospívání – a odvaze vyčnívat z davu. (Bontonfilm)

Mytologie

Film ze školního prostředí hraje do not mýmu uvažování o ideálním filmu. Pohádka jak k sobě dvě na první pohled protikladný středoškolačky Elin a Agnes najdou cestu posazený do reality pocitů a jednání ostatních (spolužáci, přátelé, rodiče). Začíná to pěkně nechtěnou oslavou narozenin a končí to odvážným gestem vůči světu. Úžasná realistická kamera, dobře zvolená hudba, příběh, dialogy, vývoj postav vztahů, úžasný herecký výkony. Do tohoto filmu sem se zamiloval. ()

Brandon

Krom velmi pěkně zpracovaného námětu o dospívání, bloudění a hledání sama sebe, skvělých hereckých výkonů, musím navíc ocenit a vypíchnout tři scény. Líbilo se mi sebevědomé představení přítelkyně ustrnulým spolužákům ála klidně se z toho všichni po****, je mi to fuk. Zajímavá byla i oslava narozek Agnes, kdy se sešla celá rodina, maminka nachystala bohatě prostřený stůl, tatínek si oblékl čistou košili s knoflíky zapnutými až ke krku a společně netrpělivě čekali v obývacím pokoji na chybějící hosty. Moc hezká sociální sonda do Švédska na konci devadesátých let. A samozřejmě spontánní stopování do Stockholmu "Co to sakra děláme? Jsme úplně šílené!...Já vím...Ale jsme zatraceně cool." :-) ()

sskrblik

Příběh mladých švédských teenagerů je skvěle natočen, doplněn o dobré hereckými výkony. Přesto divák dostane pouze poloviční porci zábavy. Děj se mohl více natáhnout, mohlo být více příběhových zvratů a ona introvertní Agnes je v příběhu dost nevýrazná. Vítězí forma nad obsahem. Škoda, stačilo málo. ()

cross

Stylisticky velmi zajímavě natočený příběh o první velké lásce, která přece jen nebyla taková, jakou si ji většina z nás pamatuje. Skvělé herecké výkony a naturalistické podání zaručují (řekl bych) velmi objektivní pohled do duše pubescentní generace, která má největší problém vyrovnat se především sama se sebou, s tím co chce a co může mít. Velmi, velmi dobré! ()

greetchen

AngelAngie mi ukradla slova z úst. :-) Námět a scénář super, příjemný hudební podkres i kamera. Jenže to tak strašně vázne. Režie pražádná a i když ústřední herecké duo působí vizuelně dobře, režisér s nimi vůbec nepracuje. Škoda nevyužitého potenciálu. Rozhoduji se mezi třemi a čtyřmi *, ale už jen pro jedinečnost tématu a neobvyklý příběh ze života dávám nakonec čtyři. ()

Berenise

Vtipné, ale nie na báze prihlúplych amerických teeangerských komédií, svieže, ale nie len pohľadom na roztomilé puberťáčky a povedomé, nielen tým, že takýchto ľudkov stretávame v autobuse :) Po dosť skeptických myšlienkových pochodoch (po prečítaní pojmu teeangerská komédia) som sa nechala presvedčiť v prvom rade miestom vzniku filmu ale aj obsahom, a neľutujem, aj keď to nie je zrovna môj obľúbený žáner. Obe herečky, predstaviteľky Elin a Ágnes svoje role zvládli minimálne na 1*, niektoré fóriky typu "ak ty miluješ mňa, tak potom aj ja milujem teba" mali svoj neodškriepiteľný šarm a celkový dojem z tohto filmíku bol veľmi pozitívny. Je úsmevné sledovať, ako rovnako prežívajú svoje problémy a starosti mladí ľudia - presne toto sa deje v nudnom malom mestečku vo Švédsku a v akomkoľvek malom a nudnom mestečku v akomkoľvek štáte minimálne nášho kontinentu. Milá oddychovka a príjemné prekvapenie. ()

weselow

Tomu říkám film pro mládež, i když ani některým starším neuškodí nebo se v ní shlédnou. Skvěle civilně natočeno a zahráno... americká komerční kinematografie by něco takového nevyprodukovala, ale to je tak na okraj. ()

BuryGol

Čert ví, jestli ještě někdy uvidim lepší film o teenagerech, a ke všemu o lesbičkách. V těch devadesátejch letech to dneska vypadá trošku jinak, ale mě to hrozně bavilo. A o tom má film bejt. Ještě nikdy jsem dvěma holkám na holky tak nefandil, jako dneska večer. V rámci šoku a vlastně do relativně nedávno zakázanýho téma je vyčerpáno maximum. Konečnou scénu bych asi natočil trochu drsnějc, ale to už je jedno. Alexanda a Rebecka (do tý jsem se asi zabouch) to na svůj věk zvládly bravurně a každá měla něco do sebe. Hlavně kvůli nim je to za plnou palbu. Švédsko prostě dokázalo, že se nebojí ani filmu o homosexualitě. A to je jenom dobře. Protože dneska už je úplně jedno kdo s kym co dělá. Někdy si řikám, jestli by to nebylo lehčí... ()

manonfire

Na drama je to prostě moc milé a rozverné, což ale v tomto případě není výtka, protože film si Vás i přesto získá a vystačí si s dětskými herci reálně zahraným prožíváním si toho svého teenagerského středu vesmíru, toho svého komára o rozměru velblouda. A člověk ani nemusí uvěřit, že ty dvě holky právě skutečně zjistili malý renonc ve vnímání své sexuality....možná že v tom ta sexualita nehraje zase tolik roli, jen je trochu nudí a irituje přímočarost či omezená slovní zásoba jejich mladistvých nápadníků. Hlavně ale ta jejich holčičí revoluce, jejich Thelmo-Luisovský pokus o útěk, jejich barikáda na toaletách, jejich pohoršení nad dementním dvořením hokejisty, jejich smích pod sotva zasychajícími slzami...prostě kouzelně pobaví.80% ()

Ramones77

Už dlouho se mi nestalo, že bych po filmu na hodinu oněměl, pustil si soundtrack, který je vskutku ohromně povedený a přemítal si ho v hlavě pořád dokola. Nikdy bych nečekal, že se mi bude tak moc líbit film tohoto typu s náctiletými herci, a přece to ve Švédsku dokázali. Severská kinematografie dokáže opravdu překvapit a proto ji miluju. ()

giovanni3

Stopáž je tak akorát dlouhá, protože hlubší kličkování v tomto vztahu by ublížilo jeho samotné křehkosti a celkově atmosféře. Mezi zápory mohu zmínit to, že zbylé postavy zde působí vyloženě jako křoví a takový Johan měl potenciál, aby byl v příběhu více zainteresován a naopak Elina sestra Jessica tu byla až přehnaně moc. Vozíčkářku jsem víceméně nepochopil. Přátelský vztah dvou opovrhovaných má smysl, ale scéna Agnes a následně msta vozíčkářky mi přišla vyloženě zbytečná (zvláště její role v šatně u nalepeného obrázku). Minimální vliv vedlejších postav měl zvýraznit vztah Agnes a Elin, ale ty byli spolu za tu hodinu a půl snad jen 20 minut což je málo. A abych nekončil jen zápory tak stojí za zmínění, že život náctiletých je zde ukázan v plné nahotě kdy se každý snaží pít, pařit, hledat něco na způsob drog a vůbec chce experimentovat. Film mohl být pojatý i bez této reality, ale naštěstí nebyl. Bylo zde i několik vynikajících scén (v autě, kamínky na okno, komunikace na záchodě, atd..). Hlavní hrdinky jsou pohledné a již lze v jejich tvářích vidět že dospějí o krásy (což se dle současných fotek jen potvrdilo) což filmu prospívá. Celkově film působí uvěřitelně a ač jsem dumal jen o 3z5 tak ten pocit z toho filmu a několik okamžiků je ve mne i týden po prvním shlédnutí a to si zaslouží 4z5 . ()

solskjaer

Jo, Jo, Jo tak tohle je trefa do černého. Zcela mimo Hollywood, zcela odproštěno od veškerých konvencí, dokonale natočené. Gratuluji především oběma mladým herečkám, jsou prostě úžasné! ()

kisha

ten závěrečnej rozhovor na wc je brilantně zahranej, to se musí nechat...a Rebecka nejenom, že má krásný jméno, ona je i hezčí a chytřejší než ona "třídní krasavice", tak:) jo a btw ten českej překlad názvu je neodpustitelně špatnej ()

mohamedsfinger

Jeden z nejlepších teenagerských filmů, jaké byly natočeny. To neříkám jen proto, že mám slabost pro lesbické a pubertální dívky, ale hlavně proto, že Lukas Moodysson dokázal natočit (v duchu Dogmy) a hlavně napsat velmi citlivý a vnímavý film a dokonce s několika opravdu vtipnými místy a bez snahy šokovat nebo se podbízet. I herečky odvádějí skvělé výkony, které plně vystihují jejich filmový věk (a ten skutečný převyšují).Nejspíš jsem jediný, ale i když je film odlišného žánru, tak na mě silně dýchala atmosféra z o rok starší American beauty. A stejně jako oscarový debut pana Mendese musím i tento snímek hodnotit pěti hvězdami. ()

herr_carter

Film, který se stal mým superfavoritem v dobách studií na střední, měl jsem štěstí, že jej dávali v místním filmovém klubu, takže můj první zážitek z něj byl "ve velkém"..Jak tu mnozí píší, ústřední duo hereček představují takové dvě hodně zvláštní žabky, které se zvláštně oblékají a občas jejich pohyby vypadají jak po obrně, to nic ale nemění na tom,že jim od začátku člověk fandí...................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Red Meat

Nijak objevné téma je v tomto snímku zpracováno velmi uvěřitelně a nutí tak diváka nad osudem dívek přemýšlet, což je především zásluhou obou hlavních představitelek, jejichž herecké výkony jsou úměrně věku nadprůměrně vyspělé. Klobouk dolů i před debutujícím (!) režisérem. Jediným minusem je "rádoby realistická" kamera, která namísto vtáhnutí do děje spíše odvádí divákovu pozornost, ale předpokládám, že tohle bylo více otázkou peněz, nežli "uměleckým" záměrem. ()

Lenarek

Rozhodovala jsem se mezi 3* a 4*. Závěrečná scéna na záchodě to vytáhla na slabší 4* :-) Jak už někdo psal - sex, chlast a nesmrtelné párty. To není jen pohádka ve filmech, ale neuvěřitelně se podobá skutečnosti. Dokonce přesně téhle době. Uhněte laskavě, jdeme si teď zašukat... Jsou to silná slova, ale přesto mně ta scénka utkvěla v paměti a nejspíše jen tak nevymizí :-) ()

Tom:)

Hezké. Takové roztomilé. Kdo by čekal nějaký queer-push s tím, jak to mají složité a tak, tak bude zklamán. Tenhle film je natočen komorně a to, že ústředním párem filmu jsou dvě slečny je naprostá marginalita. Film ukazuje teeneagery, s velkou otevřeností - párty, alkohol, případně cokoli co je zakázané - v kontrastu s nejistotou z toho, co bude a ze sebe sama. Věta ze závěrečné části, která vůbec nevystihuje obsah: "Please move. We're gonna go fuck now." ()

19. ročník Mezipater se blíží

19. ročník Mezipater se blíží

30.10.2018

19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se… (více)

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava