Manon od pramene

• Francie Manon des sources (více)

Deset let po tragické smrti Jeana se život v malé vesničce ve francouzské Provence ustálil, má poklidný rytmus a působí idylicky.Farmář César pěstuje květiny a zavlažuje svůj pozemek vodou z pramene, který tenkrát tak nečestně získal. Je bezdětný, a tak domlouvá svému synovci, aby si našel nevěstu. Mladík se jednoho dne v horách zamiluje do tančící Manon, dcery zesnulého Jeana. Zamiluje se, ale netuší, že Manon jako malá viděla, kdo za smrtí jejího otce stál, a že se nyní rozhodla vrahům pomstít... (oficiální text distributora)

ddf76

Pekne zakonceni epicke sagy z francozskeho venkova. Tento dil tahnou herecky Montand a Auteuil. Pro Montanda to byla posledni vyborna velka role a zahral ji skvele v obou dilech. Sice jeste natocil 3 dalsi filmy pred svou smrti, ale ty uz nikdo nezna. ()

Ba-jo

Závěr jako z antického dramatu aneb druhá polovina z další z povedených adaptací literárního díla Marcela Pagnola, kde hlavní roli hraje krásně barevná a voňavá Provance.....i když Tatínkovu slávu či Maminčin zámek to nepřekoná. Yves Montand a Daniel Auteuil nezapomenutelní. ()

Yarwen

Neskutečně silný příběh, těžký kalibr emocí. Myslel jsem si, že jsem se dočkal rozuzlení zápletky, a pak přišla ještě jedna vlna, která mi propláchla duši. Pár kapek z ní ve mně navždy zůstane. Za to se dává pět hvězd. ()

Mlle

Je to pořád stejně skvělé jako nedosažitelný Jean de Florette, ale hysterická Emmanuelle Béart nebyla nejlepší volbou (v českém dabingu s Lindou Rybovou je to ještě horší). Bohužel, její postava je výraznou a důležitou figurou v rozehraných partiích vzájemných vztahů a sousedských nevraživostí, a takto po všech stránkách excelentní kus by si na jejím místě zasluhoval herečku, která umí přirozeně rozehrát nepříliš náročný part a dostát přitom psychologickému profilu své postavy. Tomu neodpovídá ani herecké nadání, ani skutečný naturel Emmanuelle Béart, který se zdá být od pozice Pagnolovy skromné literární Manon na hony vzdálený. Druhému dílu ubírá na kvalitě o jednu, možná i o dvě hvězdy. Látka i zpracování je to ovšem opět zcela extraordinérní a patří k tomu nejlepšímu, co se kdy v evropské kinematografii zrodilo. ()

Gastovski

Děj filmu nás opět zavede do prosluněné malebné Provence za starými známými hyenami v lidské podobě, ale tentokrát tu hraje prim již dospělá Manon (krásná E. Béart). Jako celek film malinko zaostává za prvním dílem, který byl emočně údernější, ale závěrečný twist, který podtrhne a spojí tragiku obou filmů tento nedostatek plně vynahrazuje. A nádherný ústřední motiv J.-C. Petita ani netřeba komentovat. ()

agassi68

Krásne prostredie francúzskeho vidieka, krásna Manon, krásny príbeh a zavŕšenie dvojdielnej ságy. Kto žil na dedine chápe mentalitu týchto ľudí a emocionálny zážitok z filmu bude ešte väčší.. ()

Hapretor

Druhý díl je jen dovětek, aby divák věděl, jak to celé skončí. Jako román skvělé. Děj se scvrknul na jednu pidi vesničku v malebné krajině Provance. Tragické osudy jednotlivých obyvatel se více než rafinovaně proplétají. Dobré. Fakt dobré pokoukání. Na Emmanuelle Béart ještě lepší pokoukání. Jen ty černé řasy k blond vlasům byly opravdu divné ... proč to tak nalíčili ? ... málem bych zapomněl - D. Auteuil taky skvělý. ()

Evander

Druhá část filmu představuje grandiózní finále a je mnohem lepší, než velmi dobrá první část. Až na samém konci příběhu do sebe všechny jeho části hezky zapadnou a výrazně tak získá na síle. 90% ()

GMVajgl

What goes around comes around. Jak kdo zaseje, tak také sklidí. Příběh o propojenosti všeho na světě, o zradě, o pomstě, o lásce - i té neopětované a hlavně o pravdě a porozumění. Film vypráví děj stručně (přestože oba dva díly mají dohromady kolem 4 hodin) a jasně. Každá jeho postava nakonec dojde porozumění a i v jistém smyslu vykoupení a spolu s nimi i divák. Jak říká jedno francouzské pořekadlo: "Vše pochopit, znamená vše odpustit". V tom je ten příběh téměř dokonalý a přinejmenším daleko daleko kvalitnější než většina moderních amerických filmů, které se snaží cíleně překrucovat a zatajovat skutečnost a tím rozdělovat - dobro a zlo, my a oni. ()

Barak

Zbytečnost. Velmi plytký epilog k Jeanovi, který silně postrádá lepší příběh. Já se na to díval naprosto bez zájmu, občas jsem se vážně až nudil.. ke konci ty "šokující" zvraty - to vůbec nefungovalo. Nebavilo mě to - jednička mě naprosto pohltila, tady jsem byl myšlenkama jinde. Zbytečné pokračování, které s sebou nepřineslo téměř nic, akorát zklamání.... 5/10 ()

dakarin

Tak toto je filmová balada, báseň ... tak nějak tuším, že není třeba nic psát, pouze DOPORUČUJI ... snad jen tolik, že mi to atmosférou připomíná Maminčin zámek od Yvese Roberta, tedy ještě jednou - vnímavým duším DOPORUČUJI :-) ()

Looka

Pokračování filmu Jean od Floretty. Vyvrcholení je vskutku románové. Auteuiil je slizký ubožák až běda a Beártová opravdu krásná, jen ten dabing jí trochu hyzdí. ()

Rodin

UF! Bál jsem se sledovat pokračování vynikajícího prvního dílu a zpočátku jsem měl pocit, že oprávněně. Jenže tento pocit přetrval jen chviličku. 90% naprosto jistě, a skvělé a naprosto ojedinělé herecké výkony snad ani nemá cenu zmiňovat. ()

MaxForValue

"Špinavá" francúzska dramatická balada, za ktorú by sa nehanbil ani Ingmar Bergman. Film o odpustení, zrade, láske, sebaobetovaní a v neposlednom rade o krutých reáliách života, ktorý vás zahltí neuveriteľnou silou a pokiaľ na to nie ste pripravení, tak vás úplne zničí. Skvelá voľba postáv (Depardieu, Montand, Auteuil a vlastne aj Béart), neuveriteľná syrovosť príbehu a voda, ktorou všetko začína i všetko končí. Silné 4*. ()

Shikunek

Povinnost po zhlédnutí prvního filmu. Tento díl mi však přišel jaksi výživnější a poutavější a herecký výkon Auteuila zde byl famózní. ()

Jack.Pott

Vlastně je dobře, že Manon (respektive scénárista) odolala pokušení pohrát si s obyvateli městečka déle a lstivěji. (Představuju si, jak vodu zastavuje vždy, když někdo spáchá hřích - a pokaždé si pobavaně počká na pokornou lítost viníka, než kašnu zase naplní.) Manon je totiž bezelstná; není pomstychtivá, nýbrž pouhopouze spravedlivá. Až mi bylo na konci dvou vyčuraných hříšníků - lokálních podvodníčků, a přece nejhorších vrahů - líto. Manon je asi ztělesněním vesmírného principu; je nikoli odplatou, ale návratem k rovnováze - bolestným, pokud byli lidé příliš zlovolní. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022