Manon od pramene

• Francie Manon des sources (více)

Deset let po tragické smrti Jeana se život v malé vesničce ve francouzské Provence ustálil, má poklidný rytmus a působí idylicky.Farmář César pěstuje květiny a zavlažuje svůj pozemek vodou z pramene, který tenkrát tak nečestně získal. Je bezdětný, a tak domlouvá svému synovci, aby si našel nevěstu. Mladík se jednoho dne v horách zamiluje do tančící Manon, dcery zesnulého Jeana. Zamiluje se, ale netuší, že Manon jako malá viděla, kdo za smrtí jejího otce stál, a že se nyní rozhodla vrahům pomstít... (oficiální text distributora)

Vercinix

Nutno před tím vidět Jean de Florette. V návaznosti na Jeanův příběh se jedná o strhující podívanou. SPOILER: Nejsilnější scéna byla, jak César nese květiny na hrob svému synovci a narazí na Manoninu svatbu. ()

vitekpe

Pagnolovy knizky i filmy podle nich natocene jsou unikatni svoji vesnickou, romantizovanou atmosferou. Tento film i s prvnim dilem jsou skvele. Ne tak idealisticke jako Tatinkova slava a Mamincin zamek, coz je oziveni. A je tam superkrasna pastyrka Emmanuelle Béart. :) ()

Jezinka

Drama hodné antiky. Boží mlýny melou opravdu jistě. V některých chvílích mi bylo padouchů i krapet líto, ale s ohledem na Jeana od Floretty opravdu jen chvíli. ()

Wally

Není potřeba diskutovat o tom, že herecké výkony v tomto filmu patří k tomu nejvýraznějšímu, co tento film nabízí...kvalitativně se tomu blíží snad ještě režijní počin C. Berriho a krásné exteriéry. Samotný příběh však ničím neuhrane a závěrečné prozření není taky ničím, co by se ještě ve filmu neobjevilo. Jsou to krásné 3*, ale víc asi ne. ()

CSSML

Souhlasím, že Manon od pramene je lepší než Jean od Floretty. Zaslouží si pět hvězdiček, byť s odřenýma ušima. Inspirace antickou tragédií o Oidipovi je přece jen příliš okatá, je-li zmiňovaná i v samotném filmu. Křesťanské prvky potěšily oko i duši. ()

cab

Druha cast se venuje odplate dcery zesnuleho otce a dedice pozemku, jez musel byt prodan hamiznym sousedum. Poetika a naboj prvni casti mizi a z meho pohledu se jedna o castecne zbytecne doreceni pribehu, ktery mohl zustat poodhalen. 60% ()

dormouse

Pokračováni zfilmovaného románu Marcela Pagnola navazuje na film Jean od Floretty. Před deseti lety César se svým strýčkem způsobili smrt hrbáče Jeana a ukradli vodu z pramene na jeho pozemku. Nastává čas zúčtování. Pomsta na sebe bere podobu krásne hrbáčovy dcery Manon, do které se César nešťastně zamiluje. Manon hraje mladičká a krásná Emmanuelle Béart a když sa nahá koupe se svými kozičkami, tančí a hraje na harmoniku, je opravdu přesvědčivým ztvárněním divoké a nespoutané krásy, která jediným dechem vyfoukne Césarovi rozum z hlavy. ()

Rozjimatel

"He's such a bigot he might confess other people's sins."     Pokračovanie, ktoré má úplne iný náboj, ako prvá časť Jean od Floretty (1986) a z môjho pohľadu aj vyššiu kvalitu. V prvom rade je podstatne pútavejšie a nie také jednotvárne - je tu viacero dejových vlákien, ktoré sa na konci zaujímavo rozmotajú. Pokiaľ zlomyseľnej činnosti zadubených sedliakov v prvej časti sa nijako fandiť nedalo (a veľmi nie ani tvrdohlavému snaženiu samozvaného farmára), v prípade zlomyseľnosti krásnej Manon (éterická Emmanuelle Béart) si už divák jednoducho nedokáže pomôcť. Scény zhromaždenia dedinčanov a nasledujúcej omše na mňa silne zapôsobili tým, ako sa tam krásne prejavilo pokrytectvo a obnažila skutočná povaha postáv. Inak má film rovnaké pozitíva (výborné herecké výkony, predovšetkým trojice Yves Montand, Daniel Auteuil a Emmanuelle Béart) a aj niektoré negatíva (opakujúci sa otrepaný hudobný motív) ako prvá časť.     "Now you understand why I want to die, because next to my torments, even hell would be a pleasure." ()

KatRi

O kvalitách herectví u obou hlavních postav lze říci jediné - zdárně navázali na předešlý díl. Rovněž tak mě nezklamala kamera ani hudba. Tady vázne scénář, nebo snad předloha? Ne, scénář - to, co s ohledem na dobu napsání knihy nelze čekat od autora, bych čekala od scenáristů - zkrátit do jednoho filmu anebo druhý díl vůbec netočit. Možná si na první pohled protiřečím, ale kdo uvidí, pochopí. Nehledě na to, že když zhlédnete první díl, při znalosti názvu toho druhého, víte, oč v něm půjde...Vlastně tak ani nevím, zda doporučit Manon od pramene vidět, už totiž sklouzává do naprosto nepřekvapivých a očekávaných závěrů. A bez jeho vidění má příběh Souberyanových a Manon tak nějak jíné rozměry, úplně jiné, mnohem působivější. Přesto hodnotím vysoko - v člověku to furt je a je a je... ()

Alf

hodně smutné a také dost jednostranné, pokud Manon říká: "otec chtěl, aby ho lidé měli rádi", tak přinejmenším zkresluje, otci byli všichni vesničané ukradení a pod jeho úroveň, jediný vztah si našel právě jen ke svým skutečným nepřátelů, ale i ti by dokázali změknout.... no, to ale nemá s úrovní samého filmu moc společného, ten je skvělý a konec, který by v podání jiného herce (Montand) a taktovkou jiného režiséra vyzněl dojákovitě, přímo zdrcující... ()

Pawlisman

Jak jinak než pokračování geniálního zpracování. Především velice dramatický a emocionální závěr snímku nenchá asi nikoho chladným. Opět monstrózní herecký výkon Yvese Montanda. Skutečně perfektní záležitost. 9,5/10 ()

Atheas

Pokračování Jeana od Floretty pokračovalo plynule. Stojí za to se podívat na tyto filmy co nejrychleji po sobě. Emmanuelle Béart vidět tančit a hrát na harmoniku byl zážitek na který člověk jen tak nezapomene. První díl se mi líbil o něco více, ale těžko hodnotit, protože jako dohra a celek tomu vlastně nic nechybí. #pokračování filmového festivalu #AMI #skorousínamé ()

petikacka

Musím říct, že první díl se mi líbil víc...Byl více poetický...Ve dvojce je okouzlující Manon, ale už se tam nějak vytratil příběh...No a konec mi byl jasný už od prvního dílu...Prostě mi tu chybělo Jeanovo neutuchající nadšení až do samého konce...Za mě 85% ()

Grafito

Po Jeanu z Floretty je Manon od pramene vyvrcholením tragédie antických kvalit.. Berrimu se podařilo možná ještě předčit Pagnolovu literární předlohu a Yves Montand tu ke sklonku kariéry podává možná svůj vůbec nejlepší výkon.. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022