Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Havenohome

Noé je strašne preceňovaný režisér. Toto nie je žiaden naratívny experiment, ale prvoplánovosť sama. Akosi nevidím genialitu tohto snímku. Má to byť snáď doslovné použitie nápadu vyrozprávať príbeh od konca? Nemá to však žiadnu eleganciu a spôsob ako to je natočené by napadol aj malé dieťa ( film postupne ukazuje ďalší časový úsek odohrávajúci sa pred časovým úsekom, ktorý práve sledujeme a tak sa dostaneme až na úplný začiatok). "Legendárna scéna" znásilnenia je veľká nuda. Z dramatického hľadiska je nefunkčná. A pointa s tehotenstvom len dovršuje moralistický tón celého filmu. ()

Jenda

Slyšel jsem docela dost pochvalných řečí, takže jsem byl docela zklamán. Kde začít? Tak možná od kladných vlastností - Těch je málo, tedy vlastně jen Monica Belluci a dokonalá syrovost. Filmaři, zřejmě pod imunitou sousloví umělecký film, natočili neuvěřitelně dlouhý a nudný film, kde se kamera, jistě záměrně, chová jako zavěšená na provázku v tornádu. téměř sto minut filmu zabírá z valné části toto "umění" kameramana a záběry buď tmy nebo naopak světla, orámované, pro epyleptiky zabijáckými, zuřivě blikajícími titulky. To, na co zde Noé potřeboval 99 minut a vyhrál několik cen, by myslím s potřebným nádobíčkem dokázal kdekdo. Celý film je doprovázen pro uchu a hlavně mozek otravnou jednotvárnou hudbou, tedy spíše zvuky, které se nedají normálně poslouchat, ale zde musím uznat, že dotvářejí pocit z obrazu. Retrospektivní vyprávění může být k užitku (v Mementu tomu tak bylo), ale zde si o tom dovolím pochybovat. Nedokázal jsem odolat tlačítku FFD ()

mm13

Určite nie pre každého, ale inak klobúk dole! Áno, scény sexuálneho i fyzického násilia sú mimoriadne obnažené. Áno, strih je zbesilý, pohyby kamery netradičné. Áno, to všetko je posunuté až na mieru únosnosti, príliš nervné. ALE! Nič z toho nie je samoúčelné. Postavy a vzťahy sú predstavené v skratke (aj vďaka hereckým výkonom) natoľko výstižnej, že si toho nemálo domyslíte a viete sa s nimi stotožniť. Vo výsledku zvlášť nepríjemná, odpudzujúca, mrazivá reflexia človečenstva. Jedným slovom - trefná! ...a na poriadne dlhý čas nezabudnuteľná. ()

Morholt

Obrazový zmatek, který jde ještě ke všemu pozpátku. Tak to děkuju pěkně. A že je to šokující? A kde? Nalákal mě pár Bellucci-Cassel a protože oba patří k mým oblíbencům, odpad tomu nedám, ale s jiným obsazením by to byla sračka patří cí na úplný dno stok v New Jersey. 5% ()

Sawy

Opravdu to není jen "o tý jedný scéně". Nezvratný (nikoliv Zvrácený) je stylisticky nesmírně promyšlený příběh, jehož reverzní narativní strategie dává v mnoha směrech větší smysl, je lépe umělecky motivovaná, než třeba u Nolanova Mementa. Přehršel stylové excesivity a šokujících výronů brutality postupně nahrazuje klid, který člověka emocionálně rozloží o to více. "Čas všechno zničí." 90 % ()

faced

Film musí zákonitě v každém spustit trochu jiné proudy otázek. Kupříkladu, jak je křehké vědomí člověka, zda je skutečně tak neotřesitelně civilizovaný a jak prosté jsou spouštěcí mechanismy ke zcela zvířecímu, rozumu prostého chování. Nahání hrůzu, znejišťuje skrytými stránkami psychiky a lehkostí, kterou se člověk může dostat na jednosměrnou stezku nebo udělat něco ne(z)vratitelného. Slovo irréversible lze mimo zvrácený chápat také jako nezvratný nebo nevratitelný. ()

Caelos

Zbytečný film. Hnusná sjetá držka, jakých osobně znám stovky, každý víkend paří a jsou tak skvělí, zavinila znásilnění své přítelkyně, na které mu evidentně zase tak nezáleželo a pak si snaží dohnat koule tím, že se vydá na cestu za pomstou. Nešokovalo mě to, nehnusilo se mi to, jen mě to celé sralo, ať už příšerným zpracováním, strašnou hudbou a nebo snahou za každou cenu šokovat. Na tohle nenaletím. Toto vážně není žádné umění. PS: Asi jsem si to neměl pouštět v momentální náladě. Nicméně, je to stejně jedno, protože nemíním s touhle "věcí" podruhé ztrácet čas. ()

ScarPoul

Výborná forma. U Noeho je to samozrejmosť. Príbeh očakávatelný a nie až tak prekvapujúci, ale to môže byť aj tým že som to videl teraz a nie skôr ako iné Noeho filmy. Inak je to nepríjemné, dynamické a dokonca v málo momentoch aj úprimne. Koniec som čakal a stále som toho názoru že by to malo ísť lineárne kvôli väčšiemu dopadu ale páči sa mi tá explicitnosť a násilie a dlhé zábery ktoré to všetko krásne umocňujú. A bolo mi z filmu nepríjemne. A o to asi šlo...nie? ()

bouncer

Opravdu zvláštní, výjimečný snímek...nejlépe se však bude hodit přízvisko zvrácený. Už od úvodních titulků (které jsou závěrečné a obrácené) jsem čekal originální podívanou a nemýlil jsem se - byl jsem nadšen brutalitou, velice naturalistickou kamerou i režií. Agresivní, specifické a z mého hlediska skvělé. Původně jsem chtěl dát 4*, ale když jsem uviděl tak malé průměrné hodnocení, tak jsem to musel zvýšit :-) Už nikdy nebudu hanět Monicu Bellucci...Doporučuji všem, kteří jsou otevření vůči novým pojetím ve filmu. ()

Mulosz

Nejvetsi psychicky brutus, ktery jsem na platne zatim videl. A to mam toho za sebou hodne (kam se hrabe napr. Pasoliniho Salo). Inkriminovanych nekolik minut v podchodu me zvedalo ze zidle. Stat se tohle me divce, beru do ruky nejen hasicak. Ocenuji neobvykle a presto velmi realisticke zpracovani. P.S. Moniko Belucci, jsi bohyne:-) ()

murakamigirl

"Film, o ktorom všetci diskutujú," hlása trailer. No nečudo, že diskutovali, impulz na diskusiu zachváti asi úplne každého, o tom žiadna. Zvráteného treba absorbovať. Fakt neviem, do akej miery sa to poviedlo mne, píšem však, takže dobré...:) Priznám sa, že nebyť extrémne nekonvenčnej kamerky posadnutej crazy vírivými jazdami, neváham so 4* ani chvílinku. Táto extrémnosť mi však viackrát pojedala nervíky, takže bohužiaľ. Za šialene nasávajúcu atmosféru, prvotriednu pointu (áno, som o tom presvedčená) a i vzhľadom k nej fantastickú naratívnu formu akéhosi pretáčania k dobrým časom a za úchvatne sugestívny ***** záver považujem Zvráteného za ZÁSADNÝ film, o ktorom je fajnové diskutovať a na každý pád (+/-) za pamätnú ranu do ksichtu. Drastickejšiu scénu znásilnenia som doposiaľ ešte nezažila, od napínania nebolo ďaleko, fuuuh. 3,5* ()

Terva

Závěrečný titulky v úvodu jsou pěkně zvrácené. Už od prvních záběrů jsem začal mít pocit, že tyhle "hříčky" zvrácený kamery na mě bude asi moc velký kafe. CITÁT - Čas všechno zničí.......... Tak moc je to v rectumu, že mě to nebaví. Kamera šílená, hudba zvrácená a děj divný. CITÁT - Jdeme do Rectumu............ ()

Chermy odpad!

Pardon, udělalo se mi zle už při první rozbité hlavě....a ať mi nikdo neříká, že tímhle chtěl někdo něco sdělit!! Plně souhlasím s komentářem Anthonyho ()

DanteZ

Podle mě super experiment, nic podobného jsem ještě neviděl. Navíc ta roztěkaná kamera k tomuhle tématu seděla fakt dobře. Od Recta až po znásilnění je to fakt šílená jízda, která musela být v kině boží. Škoda, že po rape scéně nemá moc co nabídnout. ()

Seabeast

Zklamání, ale nikterak obrovské. Možná je i moje chyba, že jsem od filmu s obráceným pořadím scén čekal nějakou závěrečnou šokující pointu jako v Mementu, které spatřilo světlo světa o dva roky dříve. Když si trochu dovolím spoilerovat, tak je to vlastně film o ženě, která zjistí, že je těhotná a po odchodu z večírku zprotiveném manželem je v tunelu znásilněna, zmlácena a upadnuta do kómatu. Poté její manžílek s jeho kamarádem vypátrají vyníka a v naléhavé scéně ho zabijí. To je vlastně vše, jen to jde naopak, jak jsem zmiňoval v úvodu. Krom toho, že je Zvrácený krutým zrdcadlem společnosti, obsahuje několik odkazů na Stanleyho Kubricka, je v pár scénách velmi explicitní v zobrazování násilí a zpracováním je neskutečně syrový, tak mi kdovíjaký filmový orgasmus nezpůsobil. Má za cíl šokovat, což se mu poměrně daří a dobře chaotickým úvodem navodí úzkostlivou náladu. Scéna znásilnění je bez jedinného střihu! Opravdu režijně a kamerou (nic pro lidi, co nemají rádi třesavé akční vedení) dotažené do puntíku, ale příběh mohl být o dost sofistikovanější. Teprve pak bych si ze Zvráceného sednul na prdel. ()

M.Macho

Nádherný film, o němž si myslím, že je mistrovský. Většina zná pouze "stěžejní" scény s minimaxem a znásilněním. A to není ono. Konec. Tak nádherný, čistý a citlivý konec se zahradním ostřikovačem a rotující vzdalující se kamerou jsem dlouho neviděl. ()

Skrk

Kontroverzně vnímavý Gaspar Noé si jede svoje a je mu jedno, jestli se to divákovi bude líbit nebo ne. U Irréversible to vzal z konce a naservíroval zhýčkanému divákovi realistické násilí, na které v hororech nenarazí. Do toho všeho se míchá neposedný kameraman, který si dělá co chce a do pozadí běží zvuk o frekvenci 28 Hz, což ne každý rozdýchá. Temnota, násilí, výborný Vincent Cassel, sexy znásilněná Monica Bellucci a jeden gay club Rectum s hasičákem... ()

corpsy

MEMENTO Gaspara Noého. Ak by krátko pred tým nebol vznikol spomenutý film, tak by sa bol zrejme stal kultovou legendou IRRÉVERSIBLE. Avšak, kým Nolanov snímok prichádzal aj napriek divákovi známemu konci k predsa len akejsi pointe, toto dielo sa odvíja od majstrovsky podanej, krvavej a pekne zvrátenej polovičky, až k úplne inému žánru v polovičke druhej, síce s pointou, ale zbytočnou a pre predošlí príbeh ( priebeh ) bezvýznamnou. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července