Dramatický příběh z druhé světové války se odehrává u severofrancouzského města Dunkerque počátkem června roku 1940, kdy německá vojska přešla do protiofenzívy, zatlačila spojenecká vojska k mořskému pobřeží a přinutila je k ústupu za kanál La Manche. Jeho hrdiny jsou příslušníci francouzské pěchoty, kteří navzdory nebezpečí dostanou příkaz vyčkat na pobřeží, dokud nebude v rámci mohutné operace Dynamo dokončena evakuace britských jednotek. Ačkoli je pobřeží zasaženo krvavým konfliktem, který si už vyžádal mnoho životů vojáků i místních obyvatel, někteří stále odmítají odejít a opustit své domovy. Jako třeba sympatická dívka Jeanne, která pomáhá francouzským vojákům v obtížné situaci, ošetřuje raněné a sblíží se s mladým citlivým vojákem Julienem Maillatem. Julien dívku zachrání před znásilněním, o které se pokusí jeho dva kolegové, a ze všech sil se pokouší udržet víru v přežití, což je ovšem v rostoucím stresu a napětí stále obtížnější. Obklíčení vojáci se totiž musejí bránit velkému tlaku německých tanků a pěchoty a přitom se stávají snadnými cíli pro německé stíhačky, které jim téměř bez ustání hřmí nad hlavami. Julien se dlouho marně pokouší Jeanne přesvědčit, aby změnila názor a opustila nebezpečné místo, a když nakonec dívka souhlasí, že odejde, nadchází tragické finále příběhu, který zachycuje jednu ze smutných kapitol druhé světové války. (Česká televize)

Amonasr

Válka zobrazená prostřednictvím příběhů obyčejných lidí, kteří prožívají své lidské touhy a bolesti ve vyšinutých podmínkách uprostřed nesmyslného zabíjení. Oceňuji zejména humanistické vyznění bez jakéhokoliv zbytečného patosu. Belmondo byl výjimečný  Pan herec už zamlada. ()

ostravak30

Poměrně neznámý a nepříliš často reprízovaný válečný film s Belmondem. Trochu jiný než jsme zvyklí. Tady neburácí stovky děl, letadlových lodí nebo válečných scén se stovkami bojujících vojáků. Henri Verneuil tady popisuje tak trochu jiný pohled na válku. Spojenci se snaží znásilnit dívku, mladí muži umírají denně jen tak a zcela nečekaně a vázne zásobování. Liší se pohledy nadřízených, hlášení i skutečná realita. Belmondo vlastně za celou dobu pořádně nebojuje, ale i tak se musí točit kolem krásné ženy. Ovšem i tak jsou na mě dvě hodiny moc. Ono totiž to minimalistické, ale vlastně reálné a kruté zobrazení je chvílemi trochu nezáživné a plytké. ()

Hawaj

Obyčejnej voják, kterej se nějak snaží zachránit z bezvýchodné situace, kdy jsou Němcema obsazenému francouzskému státu už k ničemu a trčí u břehu umoře. Od Belmonda dobře zahraná civilní role. Oproti tomu jakej guláš na todle téma natočil Nolan je todle doře vystižená sitiace nehrajíci si na velkobiják ()

pafka

S Belmondem jsem mel rad filmy jako kluk. Pak uz nikoliv, ovsem tohle kvuli tematu jsem zkusil. Jedno se poprit neda - strhuje veskerou pozornost na sebe a v pozadi jakoby se odehraval hrany dokument o ustupu francouzskych vojsk v prvni pulce roku 1940. Bylo to naprosto ploche vypraveni, bez jakekoliv hloubky deje. Na dve hodiny zkratka to bylo malo. ()

Max Q.

Film bez výrazného děje, je spíše popisem atmosféry při obsazování Francie wehrmachtem. Jednotlivé epizody zasazené do dvou dnů na jedno místo ukazují beznaději i absurditu této doby. Belmondo nevýrazný, ale dobrý. Zaujalo mě neobvyklé množství statistů na pláži i velkorysá výprava na to, že se nejedná o klasický válečný film. ()

Sekel

Netypicky vazny belmonduv film. Ostrelovani plaze letcem a nasledne letce plazi patri k jednem z nejzvlastnejsich scen vubec. Mimochodem je to sice drama, ale pristup k zenam ma Belmondo nezamnenitelne svuj. ()

Ajay

U tohoto filmu jsem nejvíce postrádal dubing v podání Jiřího Krampola, v mládí byl s postavou Jeana-Paula Belmonda nerozlučně spjat, a tak to je i uloženo v mé hlavě, škoda , .... ()

gizi

Celkem zvláštní film. Asi je třeba trochu znát fakta pro lepší pochopení (což já neznám). Jinak je to dost chaos. Snímek mě ale nijak neokouzlil, 65%. 25.11.10. ()

LoArmistead

Hodně vzácnej film - pro Francouze je porážka z roku 1940 do dnes obrovský trauma a (krom pár komedií) o ní moc netočí. VnZ se povedl. Jako největší klad vidim že se tvůrcům povedlo věrně zachytit atmosféru posledních týdnů boje o Francii. Nejsou tu bitvy, politika a "velké události" ale celá ta národní tragédie je nám demonstrována na osudech několik "obyčejných" Francouzů. A funguje to výborně. Zmar, defétismus, rozpad hodnot, "zvlčení" lidí tváří v tvář katastrofě. 4 hvězdy jasný. ()

bleskosvod12

Podle mě je to skvělý válečný film, který by si určitě zasloužil vyšší pozornost. Je to sice film z šedesátých let, ale právě to, že je tak starý, dodává filmu onu autenticitu druhé světové války. Červen 1940, západní pobřeží - vojáci, vydaní napospas letounům postupujících Němců, svádějí nerovný boj na francouzských plážích - no, konečně něco zajímavého, tohle mi sedlo, nenudil jsem se a celý film jsem byl jako v transu. Belmondo zahrál brilantně. Ovšem, nechtěl bych být v takové situaci jako vojáci, takhle sevřen v kleštích - v té době ale ještě většina lidí ani pořádně nevěděla, jakých zvěrstev jsou Němci v čele s vůdcem schopní. Úhrnem - výborný a poučný film, který vřele doporučuji. ()

PORTER44

Je to sice válečný film ,ale žádnou větší bitvu nečekejte i když bomby a letadla jsou vidět a slyšet pořád jde tady spíš o příběh čtyř vojáků kteří se snaží přežít okupaci Němci na jednom pobřeží.Pro mě osobně drží hodně film ještě mladý J.P.Belmondo a jeho skvělé herecké umění. ()

StarFsh

Zaujímavý francúzsky pohľad na Dunkirk, ktorý je podstatne odlišný od toho Anglického, ktorý v roku 2017 predstavil Christopher Nolan. ()

mikroslar

Film natočený dle předlohy Roberta Merleho nemůže být nezajímavý. Pojednává o Dunkerque jinak, než by to dnes někdo čekal (ale čitatelé Merleho, nebo třeba Remarqueových válečných románů) si přijdou na své.  Na rozdíl od modernějšího „Dankquerke“ plného akčních scén, líčí tento situaci přes vnitřní, téměř intimní pohledy několika málo postav. Válka je to co je kolem aktéři filmu v ní mají položené své momentální životy.  Děj není nesen líčením historických událostí, ani vojenských operací, naopak je téměř privátne uzavřen do osudů čtyř kamarádů, co si v nenormální situaci chtějí udělat život co nejnormálnějším. Jedním z nich je Maillat (J. Belmondo), neustále věřící v život ve chvílích, kdy o život opravdu jde jemu, i jeho blízkým. Toto je poloha, kterou u Belmonda nacházíme málokdy (možná je ji trochu cítit v „U konce s dechem“). Není to komik, byť optimizmus ho neopouští, nehýbe dějem, není hrdinou, jen reaguje na okolnosti, které ho potkávají.  Řeší nenormální situace tak, aby v nich zůstal sám sebou - pokouší dostat na loď do Anglie, ale nepoddává se zoufalství, když se mu to nepovede,  zastřelí dva vojáky, kteří znásilňují nezletilou dívku, ale necítí se ani jako zachránce ani jako vrah, nakonec, když už je evakuace možná loučí se zbylými kamarády a vrací se k oné dívce, která nechce opustit svůj dům, aby ji přesvědčil o nutnosti zachránit se a žít. Ve chvíli, kdy se mu to podaří, umírá- a ona dívka s kufry, která se díky němu vydala na cestu je možná zrovna symbolem jeho smrti. Pro tuto subtilnost, intimnost, „nevelikost“  příběhu, kterému jsou lhostejné velké dějinné události, co ho obklopují, mám tento film rád. ()