USA, 2013, 112 min

|72%| Tak a máme tu další film s Nicolasem Cagem. Už jsem se těšil až opět svého oblíbence uvidím. Ve výsledku to není nějaká velká pecka, ale já jsem přesto spokojen. Zajímavý a reálně zpracovaný film, který nemá nějak zásadní chybu. Drama je dost rozsáhlý pojem, takže záleží jak tento snímek divákovi sedne. Není to nějaké srdceryvné, kdy běží dramatická hudba, člověk se bojí o hlavního hrdinu, napínavost atd – to zde není. Má to pomalejší tempo, hodně postav dostává prostor, je zde spousta dialogů atd. Reálnost je zde velká a dost nekompromisní. Dokonce místy i brutalita. Příběh je zde prostý. Je tu teda dobrá myšlenka, a to sblížení Nicolase Caga, který hrál postavu Joea a patnáctiletého chlapce Garyho. Abych trochu upřesnil postavu Caga. Nehrál úplně spořádaného člověka. Kdysi býval zločinec, nyní kouřil, pil, občas něco vyvedl. Dělal ale dobrou věc, že dával lidem práci, a to sekání stromů atd. Právě o tu práci se uchází Gary, který se se svou rodinou do tohoto městečka nastěhoval. Ukáže se, že chlapec je pracovitý a těžká práce mu nevadí. Víc mě zaujalo, jakého měl Gary otce. Ani se nedá nazvat, že to byl jeho otec. Jednak, vzhledem připomínal nechutného bezdáka a chováním to byl naprosto agresivní alkoholik co hodněkrát Garyho během tohoto film surově zbil. Takže Gary viděl v Joeovi něco jako otce. Takže celkově to prostředí v tomto zapadlém městečku mě zaujalo. Vidlácké chování, zvyky, chudoba, chlastání, laciný bordel atd – takže se dalo furt na co dívat. Co bylo záporem ? Myslím si, že ani tak žádný zápor tu snad nebyl až na konec filmu, který mi moc nesedl, ale špatný vyloženě nebyl. Spíš bych šel daleko do hloubky. Víc nápadů bych dal, přidat více efektivnějších scén a hlavně konec byl divný no. Hudba zde ani moc nebyla a vlastně nebyla ani potřebná. Herci krom hlavních dvou byly v pohodě – všichni uvěřitelní. Takže reálně a nekompromisně pojato v jednoduchém odvaru. Trochu, ale jen trochu či vzdáleně mi to připomnělo film s Cagem, a to: Špatný polda. Ten nemá teda s tímto konkurenci, ale to ne moc správné chování a způsoby života mi to dost připomínalo. Takže jako velký fanoušek Nicolase Caga jsem spokojen. Mohlo to být lepší, ale přesto to nadprůměrná zábava je. Takže rozhodování mezi třetí a čtvrtou hvězdou jsem už překonal. A dávam slabší, ale zaslouženou čtvrtou. Ještě se k filmu určitě někdy vrátím.(11.5.2014)

Nečakane vynikajúca dráma. Vôbec som nečakal, že ma tak zasiahne. Príbeh o totálnej chudobe a nešťastí, ale aj v časoch najťažších môže prísť iskrička nádeje v podobe nezištného priateľstva a dobrého srdca. Nie sú tu síce zvlášť hlbokomyseľné, vyšperkované dialógy, ale aj napriek tomu je odkaz veľký. Človeka prinúti uvedomiť si jednu vec, a síce: "sakra, veď ja sa nemám až tak zle." To najlepšie na filme je však neuveriteľne hustá, deprimujúco-skľučujúca atmosféra, ktorá vás chytí hneď na začiatku, bez žiadneho zdržovania, a až do záverečných titulkov už nepustí. Nepamätám si, kde by som videl niečo lepšie, dámy a páni, toto je atmosferická bomba! Všetko je umocnené úžasnou hudbou, ktorá sem zapasovala ako riť na šerbeľ. Casting bol urobený dokonale, postavy južanských primitívov už nemohli byť vybrané lepšie. Najhoršie na tom je to, že to vôbec nebolo prehnané. Cageovu postavu som zhltol aj s navijakom, už som ani nedúfal, že ho uvidím takto hrať. Zamakal na sebe, aj fyzicky a bolo to aj vidieť. Je späť a treba s ním počítať. Nie je veru jedno, do akej rodiny a akého prostredia sa človek narodí. To je jedna z tých najdôležitejších vecí v živote.(21.4.2014)

Jeden z najpochmúrnejších a najdepresívnejších filmov za dlhú dobu, v ktorom ani jedna postava nepredstavovala vyslovene pozitívny charakter a všetky postavy sú len akési prežívajúce duše v ponurom svete plnom nespravodlivosti a bezvýchodiskových situácií. Až skľučujúci je týmpádom fakt, ak sa na nejakú postavu divák naviaže a verím, že väčšina divákov ten pocit zažije. V podvedomí drží divák päste, aby životy hlavných postáv nabrali pozitívnejší vývoj, no genetické danosti týchto stratených duší ich predurčujú k problémovým rozhodnutiam na križovatkách osudu a zlyhaniam. Obraz amerického vidieka režisér vykresľuje ako priam rozvojovú krajinu, kde väčšina mužov má v jednej ruke cigaretu v a druhej fľašu chľastu. Dysfunkčné rodiny žijú v rozpadávajúcich sa chatrčiach od výplaty k výplate - v tom lepšom prípade, ak nemajú job, tak aj bez peňazí, bez jedla. Všade bordel, nezhody sa riešia päsťami - v tom lepšom prípade, ak sa pije, lietajú aj guľky. Jediné komunitné centrum sú potraviny a bordel. V centre tohto všetkého žije Joe, samotár s násilnou minulosťou, ktorý sa snaží vyhýbať problémom so zákonom. Nie vždy sa to darí aj vďaka novým prisťahovalcom, ktorí narušia zdanlivo umiernený život osamelého vlka. Nicolas Cage sa týmto filmom vrátil o desať rokov späť a pripomenul si svoje najcharizmatickejšie herecké predstavenia a najmä fakt, že menej (grimás a mimiky) je niekedy viac. Atmosféra filmu je ponurá, kamera staticka a holá, žiadne prikrášľovanie, strohý soundtrack pridáva na surovosti. Ak dávate teda podobným filmom zelenú tak čo viac si priať? 85%.(14.10.2014)

Konečně Nicolas Cage v pořádné roli a po dlouhé době zas ukazuje, že umí. Film to je velmi prazvláštní, v podstatě na hraně nějaké uvěřitelnosti, nicméně už dlouho jsem neměl takové nutkání některým postavám z filmu dopřát dlouhou a bolestivou smrt jako zde. Nashromáždila se tu fakt parta naprosto zbytečných a agresivních existencí, kterým nešlo přát snad nic jiného než lámání kostí a vytrhávání zubů bez znecitlivění. Ale to už zas sklouzávám k exploitu. :D Podle mě docela zajímavý film, který mohl být ještě mnohem lepší, kdyby měl schopnějšího režiséra a trochu propracovanější příběh. Green sice jde do hloubky psychologie jednotlivých postav, ale dějové jen klouže po ledě a nechce nám vůbec ukázat, s kým to vlastně máme čest, odkud přišel a proč dělá to, co dělá. 60%(8.3.2015)

Z mužského pohledu, viz 4* komenty, je to napsáno hezky, nemám výtek. Z mého ženského pohledu bych dodala, že nad obsah (profláklé téma destrukce alkoholismem v dysfunkční rodině) bych nadřadila formu. Ať už jde o volbu vedlejších postav (špičkový otec + nej scéna s ním a jedním z černých o pracovní morálce dne), o hudbu, kameru nebo o výběr lokality, což vše dohromady vytvořilo kompaktní fungující zajímavý celek. Má osobní slabost Nick is back je doufám fakt, nejen vlaštovka na posledním zdravém stromě v lese. Jeho vizáž, projev, procítění role a pochopitelně nezaměnitelné charisma jsou momentálně v nejlepší kondici za posledních x let.(10.7.2014)

• - Film se natáčel v Austinu v Texasu a v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)

• - Dráma mala premiéru na talianskom Venice Film Festival v auguste 2013. (kacer4)

• - Garyho (Tye Sheridan) otec bol v skutočnosti bezdomovec Gary Poulter. Režisér si ho všimol, pretože sa často obšmietal okolo štábu pri natáčaní jeho filmov. Zomrel na ulici v Austine pár mesiacov po natáčaní. (misterz)