USA, 2013, 117 min

Tim Orr

David Gordon Green

Kostýmy:

Jill Newell

Poslední dobou se vyrojilo celkem dost filmů s neutěšenými příběhy lidí na okraji společnosti. Americký vidlákov plný nejrůznějších živlů s vlastními problémy, krimitalita, alkoholismus, těžká dřina a spousta dalších atributů, které by jednoho uvedly do solidní depky. Nicolas Cage se etabloval jako velmi univerzální herec se značně kolísavou kvalitou hraní, nicméně občas se najde nějaká role, která sice nemusí představovat kasovní trhák, přesto mu dokonale sedne. To je případ role Joea, ve kterém se bije smysl pro spravedlonost a dobro s negativními emocemi a agresivitou vůči okolnímu prohnilému světu. Jednou do jeho života vstoupí chlapec, jemuž osud přál problémovou rodinu, otce alkoholika, co ho v jednom kuse mlátí. Když se mu Joe snaží pomoct, neskončí to zrovna nejlíp... Jak jinak.(15.6.2014)

• MartinezZ

Neskutečná uspávačka, která těží jen z Cagee, který ale kdyby tu nebyl, tak by se asi taky nic nestalo. Jinak je to příběh mladého kluka ze zavšiveného konce světa, který se snaží dostat ze sraček tamní nicoty, má vochlastu násilnickýho fotra a potká chlapa, který taky není svatý, ale alespoň mu dá poctivou práci. A až do finále je to vyplněno póvlem a hnusem, přičemž by vám nebylo líto, kdyby vše ve filmu lehlo popelem i s osazenstvem. A pak je konec. Hm, strhující dílko.(23.4.2014)

Co začíná jako temný příběh ze zajímavého prostředí, končí bohužel jako přetažený úlet s nezvládnutými charaktery. Nevím, zda bylo vhodné eskalovat veškeré nešvary všech postav až do přeexponovaného závěru - u hlavního záporáka jakoby nestačilo, že je ožralý budižknučemu, který řeže a okrádá svou rodinu, aby to bylo všem jasné, tak pro jistotu ještě umlátí bezdomovce kvůli flašce a prodá svou opožděnou dceru jako prostitutku, hlavní 'hrdina' klidně nechá roztrhat psa, který mu vadil v jeho oblíbeném bordelu a nechává si při té příležitosti rovnou přeblafnout lachtana. Ve scéně v baru mu ujíždí nervy a po napadení provokatéra se třese s požadavkem ať je zavolána policie, než někdo chcípne. Kdyby aspoň Nicholas Cage uměl hrát... Celé se to zvrhne ve špatně uvěřitelnou šaškárnu, kterou nemělo mnoho smyslu vůbec točit. Navíc je to tak trošku vykrádačka 1000x lepšího Gran Torina... Sorry za ty spoilery. 5/10(26.5.2014)

Máš doma nějaký zvíře? - Jo, kočku. - Kočku? A čím ji krmíš? - Sakra, nevím. Granulema. - Jaká je tvoje oblíbená barva? - Červená. - Vykuř mi ho. - Dobře. No ty vole! Jestli někdo potřebuje dostat pořádnou nakládačku, tak je to Cage, aby se konečně probral a rozpomenul se, že kdysi uměl i trochu hrát a hlavně vybírat si role. Místo toho se tu ale pěstičkami ohání jeho Joe, ztroskotanec a sociopat, který dohlédne nejdál na dno své skleničky a všechno ostatní je mu putna. Tedy do okamžiku, než se na scéně objeví patnáctiletý otloukánek Gary. Pak už to Joeovi Putna (hra s velkým či malým písmenkem je čistě 4-procentně nenáhodná) není, probudí se v něm ochranitelské pudy a najednou by se roztrhal. Tenhle film se pro svoji jinakost musí líbit .. ovšem spíše někde na festivalu s partou škodolibých kamarádů než zpoza obrazovky, kde jsem ho viděl já a tím pádem ztratil svoje kouzlo nadchnout, překvapit nebo aspoň pobavit ..(27.11.2014)

Tak tohle je už třetí počin Daviada Gordona Greena, který jsem od něj viděla a myslím, že už začínám malinko znát ten jeho rukopis, který je sice pomalejší, ale přesto si diváka dotáhne i v tomhle tempu až do konce. Doporučuji nedívat se na Joeho v depresivní náladě, jinak odejdete s trojnásobnou depresí, ne-li větší a budete mít chuť někam utéct. Šílený zapadákov a ještě šílenější figury, věřte mně, že tam potkáte málo koho, kdo na vás zapůsobí pozitivně. Vůbec nechápu jak mohl vyrůstat tak sympatickej kluk Gary v takové rodině, kde jsem měla chuť dopustit se vraždy jeho otce hned v prvních minutách filmu. Nevím v jakých lokalitách natáčeli ty "úhledně" upravené domečky, ale já se Garymu docela divila, že to tam vydržel tak dlouho a nevzal kramle daleko dřív, ale omlouvá ho pouze jeho zřejmá touha pomoct alespoň matce a sourozenci. Rozhodně nemohu upřít dokonalý výběr pro tyhle postavy (myslím hlavně otce), protože jsem jim ten jejich "bezchybný a dokonalý" charakter věřila do posledního puntíku. Měla bych asi pouze jednu výhradu a tou je dokonalejší ponor do Joeovi postavy. Ta jedna událost z minulosti nebyla pro mě dostačující pro pochopení některých jeho zkratů, či jednání. A Tye byl senzační úplně stejně jako v Mudovi. Trochu netradiční, hodně drsné, pochmurné drama, kde by možná stálo zato přečíst si i knižní předlohu. 75%(23.4.2014)