Dokument o nečekaném střetnutí idealistických umělců a konzervativních obyvatel současných Lidic v souvislosti s uctěním 70. výročí lidické tragedie. Dokument vydává svědectví o tom, jak se idealističtí umělci a konzervativní obyvatelé současných Lidic ocitli ve sporu o způsob uctívání válečné tragédie. Zkresluje fiktivní audiodrama „Rozeznění Lidic" historii, nebo je pokusem o překonání komunisticky propagandistického pojetí památky? Film kromě konfliktu kolem audiodramatu zaznamenává i další stěžejní události 70. výročí vypálení Lidic: každoroční tryznu s politickými projevy i vystoupením Anety Langerové, návštěvu německého prezidenta Gaucka, bizarní kulturní programy Památníku Lidice. Film se snaží zjistit, jakým způsobem se vzpomínka na lidickou tragedii podílí na konstruování identity národa i jednotlivých postav. Klade otázku, co si vlastně se vzpomínkou počít, jak si ji připomínat a proč. (Česká televize)

elissz

Každý dokument a jeho tvůrce více či méně manipuluje, jistě. Ovšem tento dokument manipuluje tak, že mě to až uráželo a to jsem k němu přistupovala bez předsudků, protože jsem do té doby neměla o kauze a jejích účastnících žádné povědomí. Manipuluje s divákem, s aktéry a s celou událostí vůbec. Namátkou např. zobrazení ústřední manželské dvojice, to snad autoři dělali podle nějaké příručky, kterak "nenápadně" stylizovat postavy, kterým fandím, jako ty nejúžasnější z nejúžasnějších; za vše mluví i scéna, kde se snaží vytáhnout ze staré paní, která navíc špatně slyší to, co chce slyšet (=co se mu hodí do krámu), tedy že se německý prezident neomluvil. Bod pro tuto pamětnici, která v tu chvíli zareagovala výborně a mimo jiné také pojmenovala jeden z ústředních problémů dnešních pseudozachraňovatelů "historické pravdy". Autoři se předvádějí jako dosti nepřipravení a bohužel jejich výsledná práce na mě nepůsobí jako představení základních argumentů a jádra sporu, ale spíše jako jejich vlastní jednoznačná interpretace. Ostatně, už jen text distributora je čiročirá manipulace: střetnutí idealistických umělců a konzervativních obyvatel (??!!). Na druhou stranu, podařilo se jim zachytit i některé dobré a výmluvné situace a minimálně vnést do prostoru otázku, co tedy s těmito pietními místy, za to dvě hvězdy. ()