Anna

Mindscape

Psychologický / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Velká Británie, 2013, 99 min

• Freemind

U temného thrilleru je vcelku průšvih, když se každou chvíli potutelně usmívám - a tady jsem se bohužel často neudržel. Nejde jen o kolísavou kvalitu provedení (poměrně zdařilou technickou stránku kazí podivné vedení herců a nepřirozený postsynchron) - je to můj problém s ústředním tématem. Hrátky s nahlížením do minulosti jakž takž zkousnu s příměsí sci-fi, pokud ale někdo vypráví naprosto vážně o jasnovidcích a breathariánech, prostě ten škleb nezastavím. Takže sorry. Odpad tomu nedám, aby se na to někdo nepodíval ze zvědavosti - je to prostě špatný film.(18.5.2014)

• maddy

Mindscape? Skôr Mindfuck. Ešteže to premenovali na Anna. O tomto filme som nevedel zhola nič a v podstate som sa o neho začal zaujímať len kvôli Taisse Farmiga (fanúšik AHS sa jednoducho nezaprie). Každopádne by sa nič nestalo, keby mi ušiel. Anna je v podstatne len vykalkulovaný film s nedôveryhodnou zápletkou rozohranou čisto na efekt kvôli udiveniu diváka, avšak pri spätnom zamyslení značne nelogický (celá tá zápletka s trojitou vraždou je len zbytočná nadstavba). Rozuzlenie sa navyše tvári ako „nový Šiesty zmysel“ (nenarážam na konkrétnu pointu, len na to ako originálne by chcelo pôsobiť), ale celé je to od samotného začiatku predvídateľné a bez prekvapenia. Dej sa v priebehu stopáže rozpadáva na drobné kúsky, aby vyplnil celovečernú dĺžku, ale mnoho udalostí je v ňom nepotrebných (návšteva detstva). Uznávam, že občas má príjemnú, takú až „psycho“ atmosféru, kde sa rôzne zahráva s ľudskou mysľou, spomienkami, a medzi ústredným duom (Farmiga VS Mark Strong) panuje tiež akási zvláštna chémia, ale samotná Taissa bola skôr sklamanie. Dievča už asi tretí rok po sebe hráva s tým istým výrazom v tvári. Vo výsledku tak nič výnimočné. Debutujúci španielsky režisér by síce chcel pripomínať Hitchcocka alebo Finchera, ale do tých má ešte veľmi ďaleko. V rukách silnejšieho režiséra, ktorý by si v scenári vykonal drobné úpravy to mohol byť vynikajúci psycho-thriller, v rukách neskúseného debutanta len ničím nevynikajúci priemer, ktorý hlavne v druhej polovici rapídne stráca tempo a po jeho zakončení ostane len pocit, že tvorcovia ho nedotiahli celkom do konca. SPOILER A ten happy end bol už zbytočne vynútený a k záverečnému zúčtovaniu vôbec nesadol. KONIEC SPOILERU Tomuto by vyslovene sadla krátkometrážna stopáž o dĺžke max. 20 minút, aby sa nevytratil požadovaný efekt. V celovečernej stopáži nemá čím zaujať a pôsobí len ako o niečo dlhšia krimi/mystery zápletka seriálu. CELKOVO: 2* (4/10)(16.5.2014)

,,NEJSEM SOCIOPAT. JSEM JEN NATOLIK BYSTRÁ, ABYCH TAK PŘEMÝŠLELA...“ /// Po parádním atmosférickým úvodu nastává čas seznámit se (v rychlosti) s agenturou Mindscape. Paměťoví detektivové – zdá se to bejt super nápad… navíc je tady ten případ labilní, nadaný a strašidelný dívky Anny. Mám velmi (kurva hodně!) rád tuhle atmosféru. Včetně toho, jak si mě připravujou, abych jim nespadl z lopaty, až ze mě začnou dělat čuráka. Přesně na tohle se těším! Vzpomínky nejen že maj krásnou atmošku, ale jsou tam emoce a hlavně jedou v rychlosti, takže nezdržujou píčovinama. Taky se tady nepitvá agentura, ale jde jen a jen vo Annu. Pokuď jste zvyklí dávat pozor (nebo prostě jen máte vyšší IQ), zřejmě nebudete mít problémy s tím, komu uvěřit. NO A CO! Baví mě na hra na čuráka, Mark Strong a mladá Farminga dělaj co uměj, takže si přeju jen jedno: nezkurvěte závěr! Atmosférickejch (malejch) filmů není nikdy dost! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám strach z transference. 2.) Sem dost dobrej ve zkoumání lidskejch vzpomínek. 3.) Thx za titule ,,DoubleJo“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(18.5.2014)

Už dlouho jsem neměl u filmu pocit, že by tvůrci něco hodně podstatného nedořekli a nedotáhli do konce. Zahrané a natočené je to ale poměrně zdařile, takže to není jen tak nějaký obyčejný spotřební thriller bez nápadu, jak by se mohlo podle plakátu zdát.(9.5.2014)

Vůbec ne špatné malé scifi, místy až s příměsí hororu. To, že scénáristé s divákem vyjebávají (a tak to mám rád), se dá odhadnout vcelku brzo. Indicie jsou předkládány dost důrazně a díky tomu jsem věděl, že na nějaký zvrat dojde, ovšem pointu samotnou jsem z nich neposkládal, takže jsem byl ve výsledku vcelku překvapený. Atmosféru to má, Anna je zahrána skvěle, detektiv na mě působil trochu nevýrazně, ale nemůžu říct, že by něco kazil.(20.8.2014)