Anna

Mindscape

Mindscape

Psychologický / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Velká Británie, 2013, 99 min

Vůbec ne špatné malé scifi, místy až s příměsí hororu. To, že scénáristé s divákem vyjebávají (a tak to mám rád), se dá odhadnout vcelku brzo. Indicie jsou předkládány dost důrazně a díky tomu jsem věděl, že na nějaký zvrat dojde, ovšem pointu samotnou jsem z nich neposkládal, takže jsem byl ve výsledku vcelku překvapený. Atmosféru to má, Anna je zahrána skvěle, detektiv na mě působil trochu nevýrazně, ale nemůžu říct, že by něco kazil.(20.8.2014)

Pamäťový detektív má ťažké remeslo, špárať sa v spomienkach a mysliach ľudí nie je žiadna sranda a tak ako sa hovorí, že príde na psa mráz, prišlo aj na Johna, už aj tak dosť traumatizovaného spomienkami na vlastnú minulosť. Anna sa ukáže byť tvrdší oriešok ako si spočiatku všetci mysleli... Nebolo to zlé, ale ani som nehíkal od nadšenia. Najväčší problém vidím v plytkej dejovej linke, navyše zbytočne predimenzovanej. Od tohto námetu tiež očakávam lepšiu mysterióznu atmosféru, ktorá diváka hneď od začiatku pekne usadí, pričom sa do hlavy zavŕta množstvo nevysvetlených otázok, ktoré postupom času naberajú na intenzite a na pocite tajomna. V tomto smere však snímok neponúka žiaden zázrak. Čo sa týka Taissy, no, má ešte čo doháňať aby sa aspoň trocha priblížila svojej známejšej sestre. Po všetkých stránkach priemerný snímok. 60/100(28.11.2014)

• maddy

Mindscape? Skôr Mindfuck. Ešteže to premenovali na Anna. O tomto filme som nevedel zhola nič a v podstate som sa o neho začal zaujímať len kvôli Taisse Farmiga (fanúšik AHS sa jednoducho nezaprie). Každopádne by sa nič nestalo, keby mi ušiel. Anna je v podstatne len vykalkulovaný film s nedôveryhodnou zápletkou rozohranou čisto na efekt kvôli udiveniu diváka, avšak pri spätnom zamyslení značne nelogický (celá tá zápletka s trojitou vraždou je len zbytočná nadstavba). Rozuzlenie sa navyše tvári ako „nový Šiesty zmysel“ (nenarážam na konkrétnu pointu, len na to ako originálne by chcelo pôsobiť), ale celé je to od samotného začiatku predvídateľné a bez prekvapenia. Dej sa v priebehu stopáže rozpadáva na drobné kúsky, aby vyplnil celovečernú dĺžku, ale mnoho udalostí je v ňom nepotrebných (návšteva detstva). Uznávam, že občas má príjemnú, takú až „psycho“ atmosféru, kde sa rôzne zahráva s ľudskou mysľou, spomienkami, a medzi ústredným duom (Farmiga VS Mark Strong) panuje tiež akási zvláštna chémia, ale samotná Taissa bola skôr sklamanie. Dievča už asi tretí rok po sebe hráva s tým istým výrazom v tvári. Vo výsledku tak nič výnimočné. Debutujúci španielsky režisér by síce chcel pripomínať Hitchcocka alebo Finchera, ale do tých má ešte veľmi ďaleko. V rukách silnejšieho režiséra, ktorý by si v scenári vykonal drobné úpravy to mohol byť vynikajúci psycho-thriller, v rukách neskúseného debutanta len ničím nevynikajúci priemer, ktorý hlavne v druhej polovici rapídne stráca tempo a po jeho zakončení ostane len pocit, že tvorcovia ho nedotiahli celkom do konca. SPOILER A ten happy end bol už zbytočne vynútený a k záverečnému zúčtovaniu vôbec nesadol. KONIEC SPOILERU Tomuto by vyslovene sadla krátkometrážna stopáž o dĺžke max. 20 minút, aby sa nevytratil požadovaný efekt. V celovečernej stopáži nemá čím zaujať a pôsobí len ako o niečo dlhšia krimi/mystery zápletka seriálu. CELKOVO: 2* (4/10)(16.5.2014)

Díky samotnému začátku ke konci dost předvídatelné, stejně tak je právě začátku škoda, protože navnadil na film o lidech, kteří dokážou číst vzpomínky jiných. Být to sci-fi thriller ve stylu Minority Report a podobných, mohla to být pecka, takhle je to jen průměrná vyšetřovačka. Taissa mi narozdíl od své starší sestry příliš neuhranula, zato Strong tu byl asi největším kladem filmu, hrál výtečně. 50%(13.5.2014)

Komorná atmosféra, herecké ródeo mladej Taissy, kvalitné rozuzlenie (aj keď celkom očakávané, pravda), čo viac si priať? Bavil som sa, logické nedostatky ani predvídateľnosť naozaj riešiť nemienim.(20.7.2014)