Anna

Mindscape

Mindscape

Psychologický / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Velká Británie, 2013, 99 min

Nakoľko je John obdarovaný mimoriadnymi schopnosťami, pracuje ako "pamäťový" detektív spoločnosti Mindscape. Jeho úlohou je vracať sa späť v čase na miesta zločinov a odhaliť tak vraha. Takmer dva roky je dobrovoľne postavený mimo službu. Po smrti manželky, ktorá bola v ich vlastnom dome zavraždená, nebol schopný vykonávať svoje poslanie. Bez finančného príjmu sa dostáva do dlžôb, jeho dom je v agentúre a on si začína uvedomovať, že je načase, vrátiť sa späť do práce. Jeho novým prípadom je mladučká Anna, dcéra bohatých rodičov, ktorá z ničoho nič začala odmietať stravu. Johnova úloha je teda prostá. "Donútiť" ju aby opäť začala žiť ako obyčajné dospievajúce dievča, inak bude umiestnená do špecializovaného ústavu. Na prvý pohľad jednoduchý prípad, skrýva jedno veľké tajomstvo. Zaujímavý, nápaditý príbeh. Pokiaľ je to naozaj režisérov debut, tak smekám klobúk. Herecké obsadenie a ich výkony nemá zmysel chváliť. To, že takmer každá z týchto postáv vie hrať, vieme už z ich mnohých, predchádzajúcich snímkov. Záverečné melodramatické rozuzlenie s prekvapením síce potešilo, no pripadalo mi rovnako (takmer) bez "chuti", ako celá poňatá mysterióznosť tohto snímku. Nie, že by ma "Anna" nebavila, ale tak isto nemôžem tvrdiť, že by bola mimoriadnym atmosferickým filmom. Priemer.(13.5.2014)

Díky samotnému začátku ke konci dost předvídatelné, stejně tak je právě začátku škoda, protože navnadil na film o lidech, kteří dokážou číst vzpomínky jiných. Být to sci-fi thriller ve stylu Minority Report a podobných, mohla to být pecka, takhle je to jen průměrná vyšetřovačka. Taissa mi narozdíl od své starší sestry příliš neuhranula, zato Strong tu byl asi největším kladem filmu, hrál výtečně. 50%(13.5.2014)

Komorná atmosféra, herecké ródeo mladej Taissy, kvalitné rozuzlenie (aj keď celkom očakávané, pravda), čo viac si priať? Bavil som sa, logické nedostatky ani predvídateľnosť naozaj riešiť nemienim.(20.7.2014)

• schizmo

Ze začátku nadějně tvářící se mysteriózní thriller, který ale brzy ztrácí dech a konec ukáže mnohem prostější rozuzlení, než by si kdo přál. Herecky sice životaschopné, teorie mindscape vzrušující, ale režisérská taktovka nemává dostatečně silně, aby to celé udržela v dostatečném tempu, aniž by to začalo nudit. Navíc jsem moc nepochopil tu evropsky vypadající produkci (směle bych to tipnul na španělsko), když jde o americký film. Z mého pohledu skvělý nápad, ale jako už mnohokrát, nedostatečně rozvinut...(22.8.2014)

• honajz

Problém s tímto filmem je hlavně v tom, že nemá nastavená pravidla. Dobře, řekněme, že i Cela pracovala s podobným principem, proč ne? Ale přece jen zde jsou mantinely až příliš volně nastavené, někde neexistují vůbec, takže si člověk klade celou dobu otázky, jestli je hlavní hrdina fakt takový pitomec, nebo zda jde jen o opominutí a nelogičnosti ze strany scenáristů, a koneckonců, ani po tom překombinovaně "překvapivém" závěru člověk tak nějak netuší, jestli se díval na Hannibala Lectera, nebo Arsena Lupena. Což je velký problém. Pokud není některá z postav v rámci příběhu a vnitřních pravidel filmu přesně definovaná, jde pak celý film do kopru díky této neujasněnosti. Pokud přijmeme verzi A, chybí výraznější tlak na pilu a více překvapivějších a zajímavějších momentů, pokud verzi B, pak je to celé postavené na hlavu a spousta lidí je v průšvihu zcela nevinně. Přitom mně se nelíbí ani jedna z verzí. Navíc celý film staví na jisté sexualitě Taissy, která mi přijde až příliš fádní, než aby vzbuzovala nějaké větší erotické emoce.(12.7.2014)