• Maďarsko

• slovenský

Drama / Historický

Maďarsko / Západní Německo / Rakousko, 1988, 112 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $82,635Tržby Celosvetovo $780,000(20.7.2010)

Natočené to bylo pěkně, ukázka tehdejší doby je dobrá, ale nějak jsem asi nepostřehla myšlenku filmu. Nepřišlo mi to jako nějaké zásadní dílo. A ještě bych chtěla poděkovat autorovi obsahu za to, že vůbec nevyzradil, jak to dopadne!(10.12.2008)

Erik Jan Hanussen. Legendární jasnovidec, který mimo jiné předpověděl Hitlerův nástup k moci a požár Říšského sněmu, nepřestává fascinovat ani tři čtvrtě století po své smrti. V tomto filmu kosmopolitního režiséra maďarského původu Istvána Szabóa byl skvěle zahrán (ovšem tradičně skvělým) rakouským hercem K. M. Brandauerem. Kromě něj tu však uvidíme třeba i Bergmanova oblíbeného Erlanda Josephsona v roli Hanussenova přítele psychiatra či Jiřího Adamíru, který si střihnul postavu předního demokratického politika Výmarské republiky. - Stojí za vidění!(23.5.2006)

Dramaturgom filmov vysielaných na kanáli ČT2 patrí vďaka, okrem iného aj preto, že uviedli na obrazovky neformálnu trilógiu Istvána Szabóa. Dnes som si pozrel Hanussena, čaká ma ešte Plukovník Redl. Hanussen má dosť styčných bodov s Mefistom a napriek tomu účinkuje na diváka slabšie. Dialógy neohúria, lebo sú podriadené deju a jasnovidec je predsa len umelec iného kalibru ako divadelník. Opätovne som si vychutnal zrelé herectvo Klausa Mariu Brandauera i realistické dobové reálie, ale opätovne, a v omnoho väčšej miere mi prekážalo také sústredenie sa na hlavnú postavu, že na dejinné pohyby ostalo príliš málo priestoru.(30.11.2012)

Originální, zajímavé, sugestivní... Ten přechod Hanussena z "miláčka" na nepohodlného je skvělý, aneb velké dary požadují velké oběti. Film plný světla a fatálního chladu... bohužel taky nudy.(6.2.2008)

• - Českou stopu ve snímku zanechal herec Jiří Adamíra, který ztvárnil předního demokratického politika Výmarské republiky Rattingera. (Olík)

• - Postava Hanussena byla inspirována česko-rakouským židem Hermannem Steinschneiderem který předstíral šlechtický dánský původ. (Haniczka)