poster

Hanussen

 • Maďarsko

  Hanussen

 • slovenský

  Hanussen

 • anglický

  Hanussen

Drama / Historický

Maďarsko / Západní Německo / Rakousko, 1988, 112 min

 • nascendi
  ***

  Dramaturgom filmov vysielaných na kanáli ČT2 patrí vďaka, okrem iného aj preto, že uviedli na obrazovky neformálnu trilógiu Istvána Szabóa. Dnes som si pozrel Hanussena, čaká ma ešte Plukovník Redl. Hanussen má dosť styčných bodov s Mefistom a napriek tomu účinkuje na diváka slabšie. Dialógy neohúria, lebo sú podriadené deju a jasnovidec je predsa len umelec iného kalibru ako divadelník. Opätovne som si vychutnal zrelé herectvo Klausa Mariu Brandauera i realistické dobové reálie, ale opätovne, a v omnoho väčšej miere mi prekážalo také sústredenie sa na hlavnú postavu, že na dejinné pohyby ostalo príliš málo priestoru.(30.11.2012)

 • Exkvizitor
  ****

  Erik Jan Hanussen. Legendární jasnovidec, který mimo jiné předpověděl Hitlerův nástup k moci a požár Říšského sněmu, nepřestává fascinovat ani tři čtvrtě století po své smrti. V tomto filmu kosmopolitního režiséra maďarského původu Istvána Szabóa byl skvěle zahrán (ovšem tradičně skvělým) rakouským hercem K. M. Brandauerem. Kromě něj tu však uvidíme třeba i Bergmanova oblíbeného Erlanda Josephsona v roli Hanussenova přítele psychiatra či Jiřího Adamíru, který si střihnul postavu předního demokratického politika Výmarské republiky. - Stojí za vidění!(23.5.2006)

 • Houdini
  ****

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film. . . . . Zlatá Palma - výběr(28.6.2004)

 • Aky
  *****

  Nádherné drama o zákrutech života, které si nelze vymyslet, lze je jen opsat ze skutečnosti a sem tam nějaký volánek nebo jen steh přidat či ubrat.(27.10.2013)

 • -bad-mad-wolf-
  ***

  Originální, zajímavé, sugestivní... Ten přechod Hanussena z "miláčka" na nepohodlného je skvělý, aneb velké dary požadují velké oběti. Film plný světla a fatálního chladu... bohužel taky nudy.(6.2.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace