Kluk ve světě příšer

• Japonsko Bakemono no ko (více)

Příběh o důležitosti rodiny, lásky a cti vyniká fascinujícím mistrovstvím animace japonského režiséra Mamoru Hosody. Devítiletý Kjúta je obyčejný kluk z moderního Tokia. Hodně věcí o životě ještě neví a neměl dosud ani tušení o tom, že vedle reálného světa existuje ještě skrytý fantazijní svět obývaný zvířaty. Až do chvíle, než se v něm náhodou sám ocitl. V kouzelném světě Džútengai ale nejsou lidé příliš vítáni a celou zemí navíc zmítají nepokoje s nástupem nového panovníka. Chlapce se ujme osamělý medvědí válečník, aby ho uchránil nebezpečí v neznámém světě. (AČFK)

Fox85

Překvapení, a to v pozitivním slova smyslu. Příběh o dospívání, zajímavé postavy a pěkná animace ()

SpaceOdyseus

Japonci umeji pohadky asi nejlepe. Tato se povedla moc. Neni tedy moc pro deti, protoze se tam probiraji docela dospela temata a chybi tam klasicke disneyovske pitvoreni (zaplat panbuh), ale diky skvelemu vizualu a atraktivnimu svetu by je to mohlo taky na chvili zabavit. V pulce filmu, kdy se resi cteni, studium a skoly, tempo trosku ztraci a bylo by fajn trosku striharskych nusek. Jinak je to ale zabavna, krasna a imaginativni podivana. ()

Michalechal

Hosoda už mě nejednou donutil zamáčknout slzu, a to se mu povedlo i teď. To ten příběh, zase :-) Svět příšer v němž malej kluk najde to, co mu chybí ve světě lidí ... a zase se tak krásně prolnuly dva životy na první pohled nesourodejch jedinců. To učení, kdy vlastně není úplně tak jasný, kdo je učitel a kdo žák. To obětování tam. Nádhera. ()

IvoB

Moc pěkná animace, soundtrack a několik dobrých nápadů posunuje film do ranku příjemných podívaných. I přesto jsem byl trošku zaražen vývojem příběhu, který pravidelně jakoby přehodnocuje svoji pozornost jinými směry. Film nastolí určitá očekávání, jakým směrem se bude děj ubírat, přičemž vzápětí tato očekávání porušuje a ihned nastoluje úplně jiné cíle postav. Střídá se tak celá řada motivů - prozkoumání nového světa, nalezení rodiny, cestování, trénink, milostné linie, a další, které mají v příběhu vždy spíše marginální roli, neboť se pokaždé dořeší poměrně rychle. To, co jsem čekal jako finále nastane již v polovině filmu, přičemž děj stále pokračuje dalšími směry. Na motivy je tedy film nadměrně bohatý, ale dle mého mínění taky trošku zmatený a nesoustředěný. Jak jsem ale poznamenal na začátku - pořád je to kvalitka, která má spoustu silných stránek a svůj účel zábavného animáku plní bez problému - 4* (7/10) ()

lucijelucije

Dojemný příběh, a pěkné animační zpracování. Takové já mám ráda. V konečné fázi mě trochu toho přílišna zklamalo, ale i tak je tento příběh cenným příkladem toho, jak se dá fantazijní příběh zpracovat. ()

Asmodin

Krásný příběh o dvou velice temperamentnich bytostech. Taky bych si přála mít meč v srdci, protože je to důležitý. Nenechte se ovládat strachem a pochybnostmi, se sebedůvěrou dosáhnete svých cílů. ()

Rozjimatel

Všade sa to len tak hemží superlatívmi o bohatej fantázii tvorcov, o úžasnej animácii a o hlbokom posolstve. Ja to ale vidím úplne inak. Je tu akýsi "chcel-by-som-byť-Mijazaki" fantazijný svet so smiešne vyzerajúcimi postavami, bez nejakých zjavných známok nápaditosti. Animácia pôsobí príliš jednoducho a technicky zastarano (však už máme nejaký ten čas 3. tisícročie, preboha), tie zvieracie postavičky sú ako vystrihnuté z Vlka a zajaca, lenže od tej doby už ubehlo pomaly pol storočia. No a nejaké to hlbšie posolstvo o akýchsi rodinných hodnotách som akosi nezachytil. Ten fantazijný svet pôsobí vyslovene prihlúplo, tými súbojmi a tou tuposťou pripomína skôr stupídnych pokémonov než nejakú hlbšiu mytológiu. Reálny svet je na tom o niečo lepšie, sú tu celkom zaujímavo načrtnuté vzťahy (hoci aj trochu naivne), lenže spolu s tým fantazijným svetom to nedrží celkom pohromade. Za veľa nestojí ani tá údajne výborná hudba. Kvôli pár lepším nápadom a kvôli náznakom atmosféry, ktoré občas presvitli, sa to u mňa udržalo aspoň na tých 2 hviezdičkách. ()

Pawlisman

Pěkné, některé scény opět krásně namalované a navíc se dá i příběh, který je zajímavý a není tak úplně černobílý. Pěkný počin, na který se krásně kouká. ()

Radek.SCH

Můj tradiční problém s japonskými a korejskými filmy - první polovina boží, druhá stojí za prd. Navíc > 2 hodiny filmy už ze své podstaty nemusím - co tak důležitého se mi snaží tvůrci říct, že se to nevleze do 100 minut? Jinak Hosoda mě zatím ještě vyloženě nezklamal - samozřejmě to nedosahuje úrovně Dívky, která proskočila časem, ale i tak slušný nadprůměr, který mi zas po dlouhé době připomenul co se mi na japonském anime tak moc líbí a co naopak na něm nesnáším. Tady toho bylo od obojího hodně. PLUSY animace, imaginace, láska MÍNUSY megalomanie, sebeobětování, bulení, zdlouhavost. ()

fablefavorit

Nádherně zpracovaná, leč místy trochu naivně vyznívající pohádka. Na začátku jako by z oka vypadla Cestě do Fantazie. Akorát tu místo božstev pobíhají monstra a ti nejsou ani zpola tak zákeřní. Pak tu ještě místo plaché holky pobíhá protivný klučina, ale jinak se to opravdu dost podobá. Po pár delších momentech ale Bakemono no ko začne ukazovat svoje skutečné barvy. Spousta soubojů, ve kterých vynikne parádní animace, handrkovaní mezi proganistou a jeho učitelem, skvělá hudba a hafo tréninku... to vše je zábavné, místy i docela legrační. Druhá třetina pak razantně zpomaluje tempo a film se stává spíše komorním dramatem, ve kterém hlavní postava prožívá existenční krizi. Tato část přidává do příběhu značné množství hloubky a dle mého názoru ho dost vyzdvihuje. Poměrným zklamáním je pak dějství třetí, které jako by bylo spíchnuto horkou jehlou a ve výsledku se jedná o dost promarněnou (ale vizuálně nádhernou) podívanou. I tak je Bakemono no ko úchvatným zážitkem a s klidným srdcem ho doporučuji všem milovníkům kvalitních anime snímků. ()

fallanga

Příběh o přátelství dvou naprosto otravných, uřvaných, nemožných, ale svým způsobem dost sympatických postav. Je to pěkně odvyprávěné, odehrává se to v pěkném světě a funguje to, nejen jako pohádka, ale díky skvělému zvratu v ději(který byl sice jasný, že nastane, ale přišel o dost dříve než jsem ho očekával), to funguje i jako fantasy film. Možná bych to trošičku zkrátil, ke konci jsem se už místy nudil, ale jinak tomu nemám co vytknout. Kdyby to bylo o půl hodiny kratší, tak to má plný počet. ()

Gantai

Druhá polovina filmu je až moc natažená, ale první polovina je prostě nádherná. Hudba, animace, feel, postavy, všechno je dokonalé. Nevím proč, ale připomíná mi to trošku Knihu Džunglí. Kumatetsu je jedna z nejlepších animákových postav. ()

SAINTS

Hosoda natočil aj lepšie anime filmy ako je Chlapec vo svete prišer ktory je trochu slabši ale stale ma silny pribeh,atraktivnych a nevšednych hrdinov a hlavne krasne zanimovany fantazijny svet.Dlžka filmu je na animak dve hodiny trochu privela hoci nuda nehrozi.Pribeh taži z vstahu zatrpknuteho a opusteneho chlapca a jeho neoblubeneho učitela ktory je tiež sam.Nechybaju konflikty ale ani zabavne nahanačky.Kjuta sa v druhej polovici filmu vrati spät do sveta ludi a časom začne čelit dileme v ktorom svete vlastne zostat.Zaver filmu mohol byt trochu lepši ,ale inak sledovanie tohto filmu bol rozhodne pekny zažitok.7/10 ()