Marze

Tento dil se mi zdal zatim nejoriginalnejsi. Sovetska invaze do Manzuska, na Kuryly a do casti Korei. Musel to byt masakr, kdyz to odneslo 700 tisic japonskych vojaku. Mrazi samotne detaily, kdy pri kapitulacnim projevu slyselo japonskeho cisare , sveho boha, obyvatelstvo mluvit. Nebo fakt, ze Japonci se odmitli vzdat i kdyby meli Americane opravdu sto atomovych pum, ale vzdali by se, kdyz by je napadli Rusove, protoze ti by jim cisare zabili, jako zabili sveho cara. Coz je skoda ,ze k tomu nedoslo. ()

Frajer42

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o atomové bombě (ale báli jste se zeptat). Mimořádně silná a hodnotná epizoda seznamující diváky se spoustou důležitých informací točících se kolem atomové bomby, a to z mnoha různých pohledů. Stone předkládá velice odvážně a zajímavé tvrzení a popírá mezi veřejností velice rozšířený mýtus o tom, že Japonsko kapitulovalo kvůli svržení atomových bomb. Podle Stonea Japonsko kapitulovalo ze strachu před tolik vychvalovanou a obávanou rudou armádou, která vstoupila do hry. To pokládám za nejhodnotnější informaci tohoto dílu. Moc se mi líbil i citát Shakespeara z Macbetha, který podle mě dost přesně vystihuje tehdejší dobu a situaci. "Jsme v krvi už tak hluboko, že nebrodit se a vrátit se, je tak těžké, jako přebrodit.". Obecně se mi na tomto dokumentu moc líbí, že Stone hledá v rámci historie jakýsi průsečík mezi mocnostmi, přičemž se o Stalinovi nemluví pouze jako o nelítostném diktátorovi, nýbrž jako o silném a důležitém hráči na politické scéně, čímž získává historie konečně trošku jinou formu. ()