Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

Počátky Studené války (E04)

(epizoda)
  • USA Chapter 4: The Cold War 1945-1950

Divočák

Pokud jste ještě do téhle chvíle neprokoukli, jak obrovskou manipulativní levičáckou sra*ku si pro vás Stone v tomhle seriálu přichytal, tenhle díl už nemůže nechat na pochybách absolutně nikoho. Stone odhazuje veškeré zábrany a zcela záměrně ignoruje veškerá fakta, která se nehodí do jeho narativu. Sovětský svaz je zcela nekriticky a obdivně vychvalován jako až pacifistická moudrá a těžkostmi sužovaná země, která je ve veškerých svých negativních aktivitách pouze reaktivní. Nebýt zlého Západu, nikdy by nepadla Železná opona, tu přece vyprovokoval až Churchil svým projevem ve Fultonu. Komunistické strany neinfiltrovaly východní Evropu s cílem jejího nekompromisního podřízení Moskvě už od brzkých poválečných dní, vše se dělo až v reakci na americké kroky v následujících letech. A komunisté po celé Evropě byli vlastně ti lidem milovaní good guys, kteří nezištně bojovali proti imperialistickým autokratům podporovaným z Washingtonu. Zatímco Wallace v předchozích epizodách vyzníval jako zásadový sympaťák, tahle maska z něj finálně padá a zůstává jen naivní jouda, který by důvěřivě sklopil štít a otevřel své srde a náruč Sovětskému svazu a vzájemným pozitivním prolnutím by došlo k jeho demokratizaci a naopak k nalezení sociálního cítění kapitalistického Západu. Naše současná zkušenost s Čínou jasně ukazuje, jak naivní a veskrze hloupá je tahle myšlenka a jak velký byl Truman vizionář, když už od prvních okamžiků dokázal pravou podstatu Sovětského svazu prohlédnout. Velebnosti, chce se mi zvracet. ()

Frajer42

Opět velice přínosné nahlédnutí na pozadí skrytých dohod mezi mocnostmi, které mi byly doposud neznámé. Líbí se mi, že Stone označuje obě strany za vypočítavé "kurvy", protože je to dle mého názoru maximálně blízko pravdě. Spousta lidí žije v naivní představě, že na tomto světě existuje jakési dobro a zlo, respektive zastánci dobra a zla. Politika je pouze bojem několika stran, kde každá logicky hájí své nejlepší zájmy a nelze na jakékoli činy nahlížet jako na dobré nebo špatné, neboť zkrátka neexistuje jediný globální úhel pohledu. Jinak je dosti zarážející, že si se na post prezidenta dostal člověk, který byl celé dětství šikanován a následně, dle mého názoru, si určitou šikanu později kompenzoval, což mu jeho funkce náramně dovolovala. Když se celé dětství utlačovaný člověk dostane k atomovce, tak mě docela překvapuje, že tehdy nedošlo k více situacím, kdy Truman cítil potřebu si dokazovat svoji momentální velikost a dominanci. Lepší 3 kousky. ()