Sametoví teroristé

• Slovensko Zamatoví teroristi (více)

Stano, Fero a Vladimír – tři muži, kteří se pokusili o ozbrojený odpor proti komunistické moci v době československé normalizace a následně byli odsouzeni k odnětí svobody podle trestního paragrafu 93 o teroru, se setkávají v akčním dokumentu Sametoví teroristé. Film balancuje na hraně dokumentu a fikce, autenticita se nápaditě prolíná s aranžemi. Všichni tři hrdinové ve filmu „přehrávají" své tehdejší činy a zároveň odhalují, co dělají dnes. Prvním z nich je dobře známý Vladimír Hučín, který byl v žaláři hned několikrát za opakovanou protirežimní činnost spočívající především v ničení reklamních poutačů. Stanislav Kratochvíl chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu připravenou na oslavy Svátku práce. František Bednár připravoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce za pomoci CIA. (oficiální text distributora)

Johny303

Velice divný a nudný dokument o lidech, kteří mi přišli spíš těžce vyšinutí, než že bych v nich viděl nějaké hrdiny, ochotné odsedět si basu za vyjádření svého názoru. ()

agassi68

Určite nezvyčajný počin slovenského dokumentu. Je to nové, neopozerané /na rozdiel od neustáleho pripomínania holokaustu/ a v záplave brakových snímkov aj osviežujúce dielo. Ten posledný pán ma síce nudil napodobovaním Leona, ale celkovo to do červených čísel patrí.. ()

Saintcrux

Film, ktorý zaujme len toho, kto má rad hrané dokumenty, ktoré prežívajú na Slovensku svoj BOOOOOM... Dokument, ktorý sa zapodieva hlavne súčasným životom teroristov so spomienkami na ich minulosti. Prvá tretina pripomína skôr nepodarené srdcové záležitosti. Pred uvedením filmu som čakal, že film vykresli teroristov ako hrdinov doby ale bolo to naopak vykreslil ich ako neschopných a absurdných hlupákov. ()

Krysap

Vizualni stranka zcela vyhrala nad obsahovou. Coz je velka skoda u takovyho tematu. Chtela jsem se dozvedet o tech lidech a jejich akcich, ale dostalo se mi velmi malo jnformaci. Pekny zabery jsou malo. ()

Hr.Anostaj

Dokument mapující podvratnou činnost? Ale jděte. Spíše obrazy tří životů, které se kdysi pustily do osamoceného boje proti systému a nyní, po třiceti letech, se ohlížejí zpět. Nečekejte objektivní dokument ani informacemi nabitý snímek, zato se budete bavit. První příběh s osamělým Slovákem mluvícím nesrozumitelným nářečím (titulky nezbytné) spíše nudí, ve druhém (jehož hrdina se z tria protagonistů jako jediný pokusil o "opravdový" teroristický čin) již tvůrci narazili na zlatou žílu a ve třetím pak obracejí o stoosmdesát a plnou silou se pouští do jejího vytěžení. Bizarní story o starém nenapravitelném odbojáři, který si trénuje nástupkyni, již nemá s dokumentárním filmem nic společného. ()

stone

První "hrdina" Stano je očividně zralý na psychiatrickou léčebnu. Odpalovaní zdravých, stromů, střílení zvěře z auta a zabíjení ryb výbušninou je důkazem neskutečné zhovadilosti dotyčného a možná i podnětem k trestnímu stíhání. František, zřejmě milovník akčních filmů, dojímá svou naivitou. Jeho cesta do zahraničí, kontaktování radia Svobodná Evropa a marné čekání na agenta CIA je úsměvné, ale ve své době pochopitelné. Nejzajímavěji působí závěrečná část dokumentu. Hučín byl z této trojice jediným bojovníkem ( bojovníkem asi stále je), který má za sebou opravdové výsledky. Pikantní je pak výcvik jakési "Nikity", pravděpodobně cikánky, kterou Hučín připravuje na boj. těžko říci s kým. ()

jefimyc

treti pribeh by zniesol aj samostatne zobrazenie - dokudrama s ceskou lisbeth salander... inak som sa pytal sam seba, ci by ti ludia "teroristi" vedeli byt nebezpecni aj dnes ()

ZetDaElO

Veľmi milé prekvapenie. Kvalitne spracovaný hraný dokument so zaujímavým námetom, ktorému navyše sluší veľké plátno. Naozaj neviem, kedy som sa tak bavil na slovenskom filme. Mať o 10 minút kratšiu stopáž, bolo by to o hviezdičku viac. 8/10 ()

brasek

Neštudoval som dokumentaristiku a naozaj neviem či tento film má umeleckú hodnotu, ale pre bežného diváka je to nuda. Rozoberať psychologický charakter takto nezáživne, bez emócií a k tomu pohyblivé obrázky bez motívu, nuž nechcem znehodnotiť autora ale hraničí to s desom. ()

merissa

O "mapování teroristických akcí v normalizačním Československu" tu není řeč, poněvadž tři případy vážně mapu netvoří, to by si mohl distributor uvědomit, když už musí poskytnout nějaký "oficiální text". Že jsou to příběhy potenciálně zajímavé je možná pravda, ale potenciál zůstal bohužel bez využití. Navíc Hučín perfektně přebíjí oba předchozí protagonisty, dostává nejvíc prostoru a taky je jeho "příběh" nejvíc rozpadlý. Ono točit takový živel není procházka růžovým sadem. ()

adako

Naozaj príjemný dokument. Hneď prvá vec – super námet, originalitka, s troškou nostalgie a jemne šmahnutá kuriozitou :) Toľko fajn, ťažšie už asi bolo hľadať protagonistov, keďže napríklad Stano nie celkom napĺňa očakávania na bývalého teroristu. Našťastie zvyšní dvaja sú zásah do čierneho. Ďalší zaujímavý aspekt je, že každú časť točil iný režisér. Prvá, Pekarčíkova, je plná dokonalých záberov, avšak obsah, i napriek tomu že sa zameriava na jeho citový život, je dosť nudný. Potom prišiel Kerekes. Kvalita poznateľne stúpla, zaujme podstatne viac ako prvá časť. Ale až tak z toho ten jeho klasický štýl necítiť, a to je škoda. No a posledná, Ostrochovského časť je úplne najlepšia. Dokonalé by to bolo keby sa o kameru staral Pekarčík, scenár Ostrochovský a režíroval by to Kerekes. Aj tak je skutočne na čo pozerať (napríklad ako vyhadzujú všetko do vzduchu) ()

Upswing

Výborný dokument, ktorý predposraná RTVS pre istotu vysielala s označením do 18 neprístupné, podobne ako nedávno film o obyvateľoch bratislavskej Petržalky - Nebeské geto. Každopádne, Stanovi prajem, aby mu to už konečne vyšlo a "zasunul". Ferovi, aby mu zo synov vyrástli takí správni chlapi ako je on. No a mne najbližšieho Vladimíra, by som veľmi prosil, aby k nám poslal tú dobre vytrénovanú, peknú babenku, bo sa nám tu v Bystrici, kurva, nejak premnožili náckovia a ich vraj "frustrovaní" voliči. ()

gramofonix

Ledva som to dopozeral, divné , nudné a niektorí protagonisti by mali navštíviť psychiatra... Jediné * za peknú slečnu v poslednej tretine. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)