Soudce a prokurátor, odpovědný za smrt nespočtu lidí, zemřel nepotrestán. Do konce života tváří v tvář faktům tvrdil, že má čisté ruce i svědomí, a že vždy stál na straně humánního pokroku... Na filmu pracoval Pavel Paleček se spolupracovníky pět let. Usilovně pátral v archivech, dokonce se mu podařilo získat dokumenty o Vašovi z ruských zdrojů, zpovídal vězně, kterým Vaš ublížil (mnozí mezitím zemřeli), pracovníky české justice a také známého historika studené války Marka Kramera z Harvardovy univerzity. Vaš, který zemřel v roce 2012 ve věku 96 let, byl zaníceným komunistou, přesněji fanatickým stalinistou. Třebaže za války nechal střílet československé vojáky, kteří už nemohli bojovat, jeho pochopové zavraždili roku 1945 v Postoloprtech na tisíc nevinných německých civilistů. Poté jako prokurátor a soudce odsoudil stovky nevinných na dlouhé roky do vězení, generála Heliodora Píku a dalších asi dvacet lidí dokonce k trestu smrti, a nikdy neuznal, že by dělal něco špatného. Patřil mezi hlavní likvidátory elity československé armády – statečné vojáky, kteří bojovali na západní i východní frontě. Vždy se prý řídil platnými zákony. Nikoliv – řídil se rozkazy z Moskvy. V padesátých letech ho na čas soudruzi zavřeli, nejspíš spadal do honu na Židy ve vysokých funkcích, ale po propuštění na svobodu pokračoval v kariéře jako historik dělnického hnutí. Česká justice nenašla způsob, jak vyslovit nad jeho činy pravomocný verdikt. Ano, Městský soud v Praze ho odsoudil, ale soud odvolací ho viny zprostil. Důvod byl jednoduchý: odvolání řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor, který si tímto verdiktem hojil svou vlastní vinu. Vaš se staví do role oběti – vrcholem jeho nestoudnosti je tvrzení, že měl nárok na to, aby byl po listopadu 1989 povýšen do hodnosti generála. Autoři se rozhodli ilustrovat Vašovu činnost drobnými dotáčkami s herci. Úlohy moderátora se s úspěchem zhostil výtvarník David Černý – jeho netradiční vystupování otevírá filmu cestu zvláště k mladým divákům. (Česká televize)

Jan.Hulek

Dokument celkem povedený, udržel jsem u něho pozornost. Akorát mi tam vadily pitomé kecy toho rádoby umělce co vypadá jak drogovej dealer z Hlaváku. Vaš byl psychopat, hovado co nemělo soudnosti, které těm svým kecům skálopevně věřilo. Lež, přetvářka, nulová empatie. Bezcitnej hajzl s obrovským vlivem na lidi, svědomí nulové. Příšerný člověk. Je nutno se stále o těchle lidech učit, protože i v dnešní době jich máme na světě plno. Za mě super, že něco takového vzniklo! ()

Redyx1 odpad!

A k čemu ten dokument do prd.je?Jen se potvrdilo že ožralec Havel a gauneři po revoluci v klidu nechali Tyhle kriply v pohodě dožít a daňovi poplatníci museli je živit!Tvl Havel  a dalši kriplove schválně zrušili trest smrti, jinak by viseli sami šmejdi...a tohoto gaunera Vaše bych chtěl veřejné  vidět jak mu useknou palici nebo se houpá na provaze!!!!!!!!!! ()

Časové pásmo bylo změněno