Soudce a prokurátor, odpovědný za smrt nespočtu lidí, zemřel nepotrestán. Do konce života tváří v tvář faktům tvrdil, že má čisté ruce i svědomí, a že vždy stál na straně humánního pokroku... Na filmu pracoval Pavel Paleček se spolupracovníky pět let. Usilovně pátral v archivech, dokonce se mu podařilo získat dokumenty o Vašovi z ruských zdrojů, zpovídal vězně, kterým Vaš ublížil (mnozí mezitím zemřeli), pracovníky české justice a také známého historika studené války Marka Kramera z Harvardovy univerzity. Vaš, který zemřel v roce 2012 ve věku 96 let, byl zaníceným komunistou, přesněji fanatickým stalinistou. Třebaže za války nechal střílet československé vojáky, kteří už nemohli bojovat, jeho pochopové zavraždili roku 1945 v Postoloprtech na tisíc nevinných německých civilistů. Poté jako prokurátor a soudce odsoudil stovky nevinných na dlouhé roky do vězení, generála Heliodora Píku a dalších asi dvacet lidí dokonce k trestu smrti, a nikdy neuznal, že by dělal něco špatného. Patřil mezi hlavní likvidátory elity československé armády – statečné vojáky, kteří bojovali na západní i východní frontě. Vždy se prý řídil platnými zákony. Nikoliv – řídil se rozkazy z Moskvy. V padesátých letech ho na čas soudruzi zavřeli, nejspíš spadal do honu na Židy ve vysokých funkcích, ale po propuštění na svobodu pokračoval v kariéře jako historik dělnického hnutí. Česká justice nenašla způsob, jak vyslovit nad jeho činy pravomocný verdikt. Ano, Městský soud v Praze ho odsoudil, ale soud odvolací ho viny zprostil. Důvod byl jednoduchý: odvolání řídil bývalý komunistický vojenský prokurátor, který si tímto verdiktem hojil svou vlastní vinu. Vaš se staví do role oběti – vrcholem jeho nestoudnosti je tvrzení, že měl nárok na to, aby byl po listopadu 1989 povýšen do hodnosti generála. Autoři se rozhodli ilustrovat Vašovu činnost drobnými dotáčkami s herci. Úlohy moderátora se s úspěchem zhostil výtvarník David Černý – jeho netradiční vystupování otevírá filmu cestu zvláště k mladým divákům. (Česká televize)

Autogram

Beštia z Užhorodu, asi tak by mohol znieť bulvárnejší názov filmu, ak si z filmu vyberieme len to hlavné o tomto fanatickom komunistovi a prisluhovačovi sovietskej moci na našom území. A ono všetky tie získané dokumenty asi neklamú, nech si Vaš hovorí na kameru, čo chce, a počíta svoje obete na prstoch jednej ruky. Existuje porekadlo, že na každú sviňu sa voda varí, ale tentokrát neplatilo a ako Vaš vykĺzol zo socialistického väzenia, tak na neho bola demokracia krátka a spokojne dožil v domove pre seniorov ako nevinný občan. Výborne natočený dokument a je šťastie, že sa stihol natočiť ešte za života posledných obetí alebo ich detí, keďže všetci boli už vo veku okolo osemdesiatky. Ďalší film ako povinné čítanie pre obhajcov komunizmu, ktorým by mohol otvoriť oči. –––– Tak Bedřichu, 15 let, nebo provaz? ()

mohamedsfinger

Filmařsky je to dokument poměrně průměrný, ale tématem a hlavně přítomností samotného Vaše (a několika dalších mužů) získavá neskutečnou výpovědní hodnotu. Nakonec ani ten David černý mi nevadil (a pokud tam byl jen kvůli tomu jednomu komentáři, byl vybrán správně...). ()

patrikus

Z hraných dokumentů mám vždycky trošku strach, ale tohle ještě ušlo. Petr Jeništa hrál lépe, než např. v Divadle Gočár... ()

B4TM4N odpad!

Rozverný lynč (nejen) z úst soudobého kádrováka Davida Černého, pózujícího zásadně před svými klenoty, prokládaný četnickohumoreskovými přehrávanými (a velmi přehrávanými) pasážemi a smrští místy velmi bulvárně podávanými pravděpodobnými pravdami autorů. Burleska o jednom neoddiskutovatelném lidském monstru tak zároveň divákovi poskytuje především útěchu, že Pravdu! inscenující autoři dnes nemají k dispozici Vašovy nástroje a aparát - i když po tom velmi okatě touží. Naštěstí drží v rukách pouze propagandistické manýry ve střižně i kolovrátkovém narativu vypravěče, které při kritickém čtení zbavuje tento dokument posledních zbytků smyslu a relevance. ()

Teabag

Velmi, velmi silný snímek, který není jen obrazem Karla Vaše, ale i české (československé) společnosti od poválečného období až po současnost. Depresivní podívaná, které by se ale mělo dostat co možná nejširšího publika, protože nevypovídá jen o Karlu Vašovi (coby černém svědomí naší justice), ale tak trochu i o nás samotných... ()

ClimbVibe

Skvělé, že dokument o tomto člověku vznikl. Jeho život je jedna velká špína a tak je o příběh postaráno. Dokument samotný, ale dost selhává. Jako kdyby nestačilo téma a mluvené slovo svědků. Přidané hrané scény působily nepatřičně a největší kámen úrazu bylo neustálé komentování "morální autoritou" Davidem Černým. Ačkoliv mi jako člověk a umělec nevadí, tady opravdu neměl co dělat a vysloveně rušil. Dokument je nejsilnější bez příkras. Autentické výpovědi K. Vaše a jeho obětí stojí sami o sobě silněji než jakýkoliv komentář nebo dramatizace. ()

Ondrus

Vynikající dokument o slaboduché fanatické zrůdě jménem Karel Vaš a jeho krutých činech. Dokument také ukazuje velké problémy s naší justicí v socialismu, která ani v dnešní době není ve stavu, v kterém by měla být. Určitě má na tom podíl i desetiletí politických kauz a mentalita justice v bývalém socialistickém československu. Jelikož byl s Vašem natočen někalikahodinový materiál, tak mám pocit, že se ho do dokumentu mohlo dát více a objevuje se tam docela v malém měřítku. ()

politbyro

Je zlo vždycky černé? Může mít člověk jenom špatné vlastnosti? A je Karel Vaš taková zrůda, za jakou ho vydává tento film? Nechci ho obhajovat, protože brát život jiným lidem než usvědčeným vrahům považuji za nepřijatelné, ale z hlediska širšího kontextu mi tohle připadá poněkud jednostranné a manipulativní. ()

Garch

Zrůdnosti bolševismu je třeba připomínat. Školní osnovy se tak málo zabývají dobou po roce 1945, že to snad ani nemůže být jen ignoranství. Příliš Sametová revoluce ponechala přemnohým vašovcům volné pole. :-/ ()

Johny303

Hodnotím výhradně kvalitu snímku, hodnotu podaných informací a také poselství, které tento dokument přináší, nehodnotím osobu Karla Vaše jako takovou, protože to bych musel hodnotit hluboko pod odpad. Vaš nebyl nic jinýho, než prospěchářský, fanatický přisluhovač komunistické ideologie, sprostý vrah a udavač, člověk bez svědomí a slitování. Velká škoda, že ho nepotkal stejný osud, jako jeho oběti z řad slušných lidí a válečných hrdinů... ()

jilda

Krásný příklad toho, že včasným zabitím svině se dá zachránit spousta slušných lidí. Bohužel se nestalo a ta bestie se dožila 96 let! ()

Milwa

Fanatický,sadistický, kariéristický, zbabělý psychopat....dělalo mi opravdu problém ten dokument dokoukat. Doufám, že hoří v pekle... ()

Illioplius

Tvorcovia zohnali Karla Vaša krátko pred jeho smrťou a spravili s ním rozhovor, ktorý trval 8,5 hodiny v kuse. Dojem som skôr mal taký, že vlastne ani nešlo o rozhovor, lež o Vašov monológ. Tvorcovia si dali tú námahu zaobstarať všelijaké zapatrošené archívne dokumenty z Ruska a kto vie ešte z kade, zohnali deväťdesiatročných dedkov pre svedectvá, no dopriali Vašovi ten luxus rozprávať bez toho, aby ho akokoľvek konfrontovali. Príde mi to jednoducho ako nevyužitá príležitosť. Vzhľadom na dĺžku materiálu, ktorý s Vašom natočili, som trochu skeptický aj voči tomu, čo z toho nastrihali. Domnievam sa, že keď mám osem a pol hodiny materiálu, tak vytiahnuť z toho nejakých pätnásť až dvadsať minút musí byť nutne nedostatočné a silno skreslené. Zaujímalo by ma viac toho, čo Vaš hovoril, ale zase možno to boli nejaké nedôležité omáčky – netuším. Každopádne, téma Karla Vaša – a komunistických (obzvlášť nepotrestaných) zločincov ako taká – je veľmi dôležitá. Dokument Vrahem z povolání je cenné dielo, ktorému som rád. Napriek tomu si myslím, že téma tejto vážnosti a dôležitosti si zaslúži podrobnejšie a nestrannejšie spracovanie, no najmä bez zbytočných dramatických či glosátorských prvkov. ()

korok

Dokument s hranými prvky o jednom z bolševických fanatických budovatelů a vrahů Karlu Vašovi. Přesně takoví (pod)lidé byli nosnými držadly tohoto systému. Aneb jak se tam v jedné části David Černý, který tak nějak provází dokumentem, rozohní nad jednou knihou Vaše až tak, že ho režie musela "vypípat" - ano, i mě se takové výrazy při sledování rojily v hlavě. Bůh ochraňuj ČR a svět, aby se ještě někdy v budoucnu dostalo k moci něco podobného. Vím, že Václav Havel, kterého si jinak velmi vážím říkal: "Nejsme jako oni". Ale i tak si stojím za tím, že je hanbou našeho národa potažmo justice, ta neschopnost a neochota se s nimi tvrdě po roce 1989 vypořádat. Osobně kvituji nedávné trestní oznámení na Jakeše a Štrougala, jedno, že jim je hrubo přes devadesát. V tomto případě nikdy není pozdě a nikdy by nemělo být nic promlčené. A protože jsem ještě plný emocí po shlédnutí tohoto dokumentu, tak si ulevím - věčná čest rodině Mašínů, Černému lvu 777, Bohumilu Sixtovi a dalším. Takových bylo třeba víc na ně! ()

JOZZZKO

Sledujúc z akým pokojom a presvedčivosťou v hlase sa hlavný protagonista tohoto dokumentu snaži presvedčiť spoločnosť o svojej nevine, ba dokonca sa mu nedostalo uznania za svoje "zásluhy", necháva človeka len pozerať sa z otvorenými ústami a krvou tuhnúcou v žilách pri pohľade na stovky mŕtvych tiel. Nechápe a nechce uveriť že tohoto všetkého bol komunistický režim schopný a za akého obrovského strachu sa bál svojho rozvratu. Ďakujem za dokument, pretože naša mladá generácia, narodená po nežnej revolúcii, má tendenciu zabúdať a žiaľ aj súčasné politické nálady nasvedčujú tomu, že slepo nasledujúci národ sa benevolentne a bez výčitiek rád zrieka slobody a nasleduje vodcu. ()

Rockerman

Pětima hvězdama nehodnotím úroveň dokumentu, ale jeho velkou potřebnost. Je opravdu velmi smutné, že se demokratický režim nedokázal vypořádat se zločiny komunismu! Důsledky této obrovské chyby, kdy jsme se zaštiťovali heslem, že "Nejsme jako oni", sklízíme dodnes ve všech sférách našeho našeho života po roce 1989. Karel Vaš byl jen jedním z mnoha takových zločinců, kteří spokojeně dožili své hanebné životy, aniž by jim byl zkřiven vlas na hlavě. Prosím všechny mladé lidi, aby se dívali a vyhledávali podobné dokumenty a nedopustili, aby se něco podobného mohlo v naší krásné zemi opakovat. Komunismus a fašismus jsou nejzrůdnější režimy, jaké člověk ve své historii vymyslel a uvedl do praxe. ()