Milenci ze severního pólu

• Česko Milenci z polárního kruhu (festivalový název) (více)

Může-li existovat věčný sníh, proč by nemohla existovat věčná láska? Film s poněkud záhadným názvem Milenci ze severního pólu natočil španělský režisér Julio Medem v roce 1998. Příběh vášnivé a tajné lásky Any a Otta začal jednoho odpoledne roku 1980, kdy bylo oběma osm let. Potkali se ve škole a zamilovali se. Od té chvíle byl jejich osud doslova zpečetěn. Cokoliv je potkalo a jakkoliv je rodinné i vnější důvody rozdělovaly, jejich společná láska byla jedinou skutečnou jistotou v jejich životech.
Námět by se mohl zdát poměrně banální. To, co z něj však činí filmové dílo mimořádné hodnoty, je způsob, jakým jej talentovaný scenárista a režisér vypráví. Jak kdosi velmi trefně poznamenal: „...tento film je z těch, o kterých se dá těžko mluvit. Ten se prostě musí vidět!"
Magickou atmosféru vyprávění dotvářejí impresivní záběry Medemova kameramana Gonzala Berridiho, stejně jako působivá hudba dalšího Medemova stálého spolupracovníka, Alberta Iglesiase. Film byl nominován na národní cenu Goya za nejlepší původní scénář, na MFF v Benátkách 1998 byl uveden v hlavní soutěži. (Česká televize)

markotter

Natočit film o nenaplněné lásce, ve kterém jsou hlavní postavy tak trochu úchyláci a ve kterém se zas až tak moc jiného neděje, ale celý film ve vás neustále vyvolává hrozně silné emoce, je téměř nadlidský úkol. Medemovi se to povedlo, jeho styl vyprávění příběhů je mi blízký a tak jsem ochoten přihmouřit oko i za některé formální nedostatky. ()

masata

Jejich láska, jeho a jejím pohledem. Propletené osudy, romantika... výborný film. Jízda na lyžích do kopce, pro mne nezapomenutelná. ()

DJ Kritik

Tak ako v živote, čo je náhoda a čo nie. Pekne poskladané a výborný nápad prerozprávať takýmto spôsobom príbeh dvoch ľudí. Je to film presne podľa môjho gusta. ()

F-red

Film nielen o veľkej láske, ale aj o tom aké ťažké je vyrovnať sa s odchodmi matiek a otcov - všetko podporené fókusom španielskej mystiky, jedinečnosti života a nerozlučiteľného vzťahu človeka a osudu. Odporúčam vidieť! Ide totiž o zlatý fond. ()

V.N.

Romantické filmy nejsou zrovna můj šálek kávy ale tohle je opravdu vyjímečné dílo. Zapomeňte na tradiční a předvídatelné příběhy o dvojici až šestici zamilovaných,které stejně začínají a všechny stejně končí. Julio Medem je filmový revolucionář! ()

MaxForValue

Po včerajšom Room in Rome som opäť vkĺzol do Medemových vôd a pozrel som si film, o ktorom som doteraz len veľa počul. Milenci zo severného pólu sú rozhodne zaujímavý snímok plných viacerých krásnych drobností, ale aj ako mozaika potrebuje mať nejaký tvar a nielen drobné farebné kamienky, tak i tento film. Medem má veľmi silné úvody, slabšie prostriedky a slabé konce. Tentoraz sa mi to opäť potvrdilo. Krásna prvá dvadsaťminútovka, avšak mizerných posledných 15 minút, ktoré ma utvrdili v tom, že tri hviezdičky budú tak akurát. Keby sa Medem na konci nesnažil o originalitu, dám aj viac, takto, som mierne sklamaný. ()

huzgi

Vyumělkovaný a neživotný film. Nekompromisní a nestydatý útok na cit. Prázdnota a prázdnota. Tradice španělského filmu může nabízet směr i sem, ale je to slepá ulička. ()

JK77

V prvom rade mi dvojica uz dospelych zalubencov bola oproti detskej verzii neskutocne nesympaticka. Amhlavne dej po polke filmu nejak upadal, cakal som rozhodne viac aj podla toho ake vysoke hodnotenie to ma na csfd ()

ozzman111

Snové sekvencie Julio Medema sa skĺbia s absurdnosťou Akiho Kaurismakiho v prostredí fínskeho opusteného vidieka. Je to vôbec možné, že španielsky film sa odohráva aj vo Fínsku ? Áno a je to veľmi chytľavé. ()

diwoshka

Spletitý děj popisující lásku dvou nevlastních sourozenců. Zápletka je poměrně zajímavá a chytlavá, ale psychologie postav není nejlépe vypracovaná. Atmosféra je ale perfektní - 5*. ()

Joe16210

Velmi zajímavý španělský film, který je zaměřen na celkový vztah hlavních hrdinů Any a Otta. A také vidíme, jak děti prožívají nové partnery a rozchody svých rodičů a prostě vztahy všeobecně. ()

Lucbric

Líbilo se mi zpracování filmu, smysl pro detail a střídaní toho, jak viděli hlavní hrdinové situaci každý sám za sebe. Takový konec jsem však nečekala.. Celkově ale zanechá film v divákovi mnoho různorodých myšlenek, názorů a pocitů.. :) ()

principessa

O tomhle filmu jsem slyšela mnoho chvály a když jsem se k němu docela natěšená konečně dostala, musím říct, že žádný wow efekt u mě nenastal. Byla to tedy dobrá či špatná náhoda, jakou jsem se k tomuhle snímku dostala?... Myšlenka převtělení zemřelých rodičů, otce a matky, do postav Otty a Any je vskutku zajímavá a až perverzní - takovým tichým způsobem. Nicméně tenhle druh perverznosti není můj šálek kávy, i přesto, že perverzní snímky většinou velmi uctívám. Medem mi do duše příliš nepromluvil a přiznávám, že jsem měla trošku problém se čtením mezi řádky, občas mám raději přímočarost. ()

K.O.vi

Trošku bych poupravil český název filmu (geografové asi vědí jak :-)) Příběh (sled náhod) je neuvěřitelný, konec tedy neuvěřitelně předvídatelný. Život je jen náhoda... Bravo! ()

old salt

Nádhera. Medem je mým oblíbeným režisérem a opět nezklamal. Výdečná mozaika se skvělými herci a krásnou hudbou. ()

lehkoživka

Těch neuvěřitelných náhod bylo trochu moc. Nicméně pokud beru tento film (částečně) jako pohádku pro dospělé, je to jedna z nejlepších pohádek, jaké jsem kdy viděla. ()