Ruka

• angličtina The Hand
Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový
Československo, 1965, 18 min

Poslední film J. Trnky je smutnou bajkou o bezmocném harlekýnovi a všemocné ruce. Totéž co prožívá harlekýn byla ve své době situace i mnohých našich umělců. Film byl dlouho zakázán a v roce 1984 jej Americká filmová akademie označila za pátý nejlepší animovaný film všech dob. (woody)

FrodoF

Smutný animovaný film o "ruce" totality, která se dostane všude a donutí lidi dělat to, co dělat nechtějí. ()

jojinecko

Geniálne dielko frustrovaného autora ako reflexia frustrujúcej doby a režimu...Mnohovýznamové, symbolické a hodné zamyslenia sa. ()

Ištván87

Film jsem viděl již několikrát, ale až teď jsem si uvědomil, že jsem ho zapomněl ohodnotit... Co k tomu říci??? Myslím, že celý film se dá charakterizovat asi takto: Jedná se o nádhernou ukázku toho, jak se dá obrazem říci víc než pomocí tisíce slov. Film je temnou výpovědí o nelehkém životě umělce v totalitním státě. Vzhledem k tomu, o jaký typ filmu se jedná, nebudu se tu rozepisovat o příběhu. Ovšem musím říci, že při závěrečné scéně se mi vybavil krátký úryvek písně Karla Kryla Pochod Gustapa: "A když ho vodstřelí, po smrti dáš mu řády." V tomto případě našeho hrdinu sice nikdo neodstřelil (veškeré zlé věci si nakonec díky svému strachu z Ruky přivodil sám), nicméně je zde krásně vidět, jak dokáže totalitiní propaganda všeho využít. I po smrti může člověk dostat vyznamenání, která nechce, od lidí ke kterým se nikdy nehlásil... ()

evapetra

V dobách komunistické totality byl každý svobodný a z řady vybočující projev nesmlouvavě a tvrdě potlačován. Přesto, a kdoví jestli ne právě díky té tehdejší touze po odporu , vznikalo tenkrát více uměleckých skvostů, než vzniká dnes, v době řízené neviditelnou rukou trhu. ()

ScarPoul

Dokonalé znázornenie politického systému, ktorý ničí všetko prirodzené a krásne a prekopáva to vo svoj vlastný obraz. Ruka je parafrázou toho, čo najviac ubližuje ľudom a čoho sa nikdy nedokážeme úplne zbaviť. Tragické a naliehavé. ()

Hwaelos

Byl jsem překvapený, jak se z na první pohled téměř pohádkového příběhu vyklubal hororový příběh s tak jasnými politickými paralelami. ()

Una111

Pan Trnka dokázal v 18 minutách povědět o totalitě víc než jiní celovečerním filmem. Totalitní moc - věčné, stále aktuální téma! Skoro se divím, že film neleží v trezoru znovu, protože ovládat lidi a vodit je jako poslušné loutky na provázku je snem každé, natož pak totalitní moci. A ještě dokonalejší je zabavit lidi tak, aby si těch provázků ani nevšimli... - - - https://www.youtube.com/watch?v=cS4Th36zN_g ()

Krissty

Jiřího Trnku mám ráda už od dětství, takže tohle byla taková sázka na jistotu.. Stejně mě ale tenhle filmeček dokázal mile překvapit a předčil moje očekávání :) Začalo to sice jako nevinná pohádka, ale pak následoval rychlý obrat a z pohádky se stal horor. Skvěle a jasně nám sděluje poselství, což se mi hodně líbí.. A jak autor dokáže vyjádřit cokoliv absolutně beze slov, to je prostě nádherná.. Nikdy by mě nenapadlo, že by ruka mohla salutovat, když jí chybí hlava.. Ale opak je pravdou! Nádhera! Nejlepší animovaný film! :) ()

Adman

Geniálně vyobrazený život kolem roku vzniku, tj 1965. Pomyslná ruka neustále narušuje a omezuje nejistý život běžného občana. Hned po uvedení do distribuce byl film zakázán a stažen, kdo uvidí, pochopí... ()

kaylin

Jiří Trnka si v tomhle snímku parádně hraje s možnostmi animované scény a vstupu člověka, respektive ruky na tuto scénu. Filmeček má příběh, což je základem, ale primárně je to skvělá hra s formou, která ukazuje, jak do animovaného filmu vstupuje něco nadřazeného, až nadpřirozeného. Ruka je prostě bohem, bohužel. ()

Aleee89

Stydím se, ale od Trnky jsem první dílo viděla v roce 2009, byl to až tento film. Je skvělý, všechno hezky promyšlené, po zhlédnutí ve vás zůstávají otázky, musíte přemýšlet, což je určitě dobře. Kvalitní snímek, mimojiné se skvělou zvukařskou prací, který rýpe do bývalého režimu a je jen na vás, co si v něm najdete. ()

Morloth

Ne každá ruka, přispěje k dílu. Alegorie o umělecké nesvobodě. Vždyť je třeba být loutkou a nechat se vést. ()

annihilation

Někdy i film bez jediného slova může mluvit tak, že vás mrazí. Jiří Trnka mistrně ztvárnil strach a bezmoc z totality a to jen za pomoci malé smutné loutky, která se za každou cenu snaží chránit svojí kytičku a Ruky, které se nedá nijak postavit ani uniknout. Symboly překypující a hlavně velmi chytré dílo. ()

tomtomtoma

Ruka je nejsmělejším Trnkovým počinem (klima doby se na chvíli uvolnilo) a pokud jsem Sen noci svatojánské označil jako jeho opus magnum, potom musím sdělit, že Ruka je jeho opus dei. Jiří Trnka vložil do svého posledního loutkového filmu nejen nápad a výtvarný výraz, ale také svou duši a mysl, životní a umělecký postoj, celou svou bytost a podstatu. Václav Trojan ke zdaru díla přispěl hudebním doprovodem, dvojice Miloš Alster a Emil Poledník dodaným zvukem a mim Ladislav Fialka rukou. Ruka je alegorií, mrazivě obnažující politické a společenské příznaky doby místa, je jedinečnou abstrakcí jeho prožitků. Ruka necílí pouze na totalitní státní zřízení, lze ji parafrázovat proti jakémukoliv politickému útisku a zneužití moci (i to posmrtné), proti nesvobodě umělecké i životní, je možné ji směrovat také na komercialismus a jeho následky na umění. Ruka je o touze po svobodě, té umělecké i té životní. Ach, Trnka, plzeňský rodák Jiří Trnka, jeho loutky, poezie, jeho umění! ()

C0r0ner

Dost psychedelický, nepříjemný a v podstatě až hororový animák, který má k pohádce opravdu daleko. Za mě určitě nejlepší Trnkův počin, animace jako obvykle excelentní a tentokrát i dějově velmi zajímavé a nedivím se, že to bylo zakázané. 85% ()

Wormboy

18 minut velmi zaujimavo podaneho obrazu toho, co je v knihach povedane na niekolkych stovkach stranach. Vzhladom na dobu vzniku museli mat autori znacnu odvahu. ()

MarekT

Čtyřicet let našich dějin v osmnácti minutách. Souhlasím s Galadriel, tolik symbolů se jen tak nevidí - všiml jsem si toho předveším při scéně pádu do neznáma v druhé polovině, takhle znázornit emigraci je opravdu kumšt. Pád do neznáma, zbavování se vzpomínek, sáhlodlouhá ruka režimu... A nutno dodat, že z technického hlediska je to také kvalitní počin, ne nadarmo byl Trnka srovnáván i se samotným Disneym. ()

WolfR

Nevinně vyhlížející srandička, po pochopení všech rovin a alegorií temná tragická podívaná, které se doslova trefuje do černého, lepší loutkárnu jsem neviděl 5 hvězd. ()

MJMilan

Naprosto geniální! Jednak tím, že člověku to ani nedojde, kolik věcí se dá vytvořit jednou rukou a kolik gest a významů jediná ruka má. A geniální také vyjádřením skutků bezeslov. To je dílo Jiřího Trnky Ruka - zlato českého animovaného filmu. ()