Ruka

• angličtina The Hand
Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový
Československo, 1965, 18 min

Poslední film J. Trnky je smutnou bajkou o bezmocném harlekýnovi a všemocné ruce. Totéž co prožívá harlekýn byla ve své době situace i mnohých našich umělců. Film byl dlouho zakázán a v roce 1984 jej Americká filmová akademie označila za pátý nejlepší animovaný film všech dob. (woody)

Vraccas

O uvězněné "loutce" ovládané hrůzu nahánějící Rukou v loutkovém filmu Jiřího Trnky která se stala bezesporu jeho symbolem. Paradox nad paradox... ()

Monoxid

Já jsem se vážně bála (kolik mi vlastně bylo?), budu se na to muset někdy podívat znova. Nejlépe za slunečného dne se spoustou lidí okolo. Ale myšlenka je jasná, bohužel to k nám dokonale sedí. ()

Master19

Jak hodně se toho dá říct krátkým filmem s jednou figurkou?!? V podstatě všechno... Svou hloubkou naprosto bezkonkurenční dílo! ()

dANo

Veľmi zaujímavé a odvážne zobrazenie diktatúry, resp. obmedzovania osobnej slobody len na základe jedného harlekýna, jednej ruky a jedného kvetu. ()

mcleod

Utlačování a zneužívání tvůrčí síly totalitní mocí v zájmu budování kultu vládnoucí moci. Ruka, před kterou není úniku a která drtí vše, co projevuje svobodného ducha a co se jí snaží vzepřít. Velmi povedený animovaný film s výbornými symboly... nedivím se, že toto krátké dílo mělo ve svobodném světě takový úspěch a u nás bylo zakázáno. http://www.youtube.com/watch?v=cS4Th36zN_g ()

S_M_Lomoz

Úsporné, němé, krásné, zdrcující podobenství o osudu umělce v totalitě. Nění divu, že Ruka hned po natočení putovala do trezoru, Trnka zahořkl a přestal točit filmy. A dopadl přesně jako klaun v Ruce... ()

Mackin

Atmosferická, téměř hororová alegorie o lidské beznaději v rámci totalitního systému. V něm se člověk dostává do pozice manipulovatelné loutky bez možnosti vlastní volby. ()

Danikaa

Pán Trnka za 18 minút povedal viac, ako niekto iný za celý večer. Hoci atmosféra, ktorú dotvárala hudba Václava Trojana bola dusivá až pochmúrna, z filmu na mňa sršal optimizmus, odhodlanie a viera v šťastný koniec. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... Hlavně druhá část 18ti minutového filmu opravdu bere dech nad zjevným faktem, že harlekýnem je bezpochyby Trnka sám a tento film je o něm a jeho boji s komunistickým establišmentem... Trnkovo OPUS MAGNUM a zárověn opus poslední! Ne nevyjímečná věc u mnohých umělců... viz. Mozart, Bethoven, Heath Ledger a další... ()

Earl10

Z cyklu Mistři českého animovaného filmu! Tenhle snímek je ve světě velmi ceněný, ale popravdě jsou i lepší! Jíří Trnka až moc tlačí na pilu a snaží se vybudovat velmi mrazivou atmosféru, celkově se snímek se tváří až moc chytře. Ale určitě je to velmi kvalitní dílo na které se ještě rád podívám! [70%] ()

reditelka

Je to neuvěřitelné, že i bez mimiky a beze slov se dá vyjádřit strach a panika. Pro mě velmi působivý loutkový film a skvělá alegorie totalitního režimu. ()

Mikeel

Ruka, jako osud, kterému se nejde postavit. Ačkoliv je to animované, je to vážně na hranici s psycho horrorem, thrillerem a co já vím s čím ještě. Hodně působivé a naplněné vším slovy nepopsatelným! ()

Libidor

Dokonalá metafora o vlivu totalitní moci na svobodně smýšlejícího jedince, v tomto případě ztvárněná rukou a panáčkem, jehož jediná radost (tvarovat květináče podle svých vlastních představ) je narušena vpádem ruky do panáčkova bytu. Její manipulativní chování postupně přerůstá v terorizování a vyústí až k tragickému konci. Poslední realizovaný film Jiřího Trnky patří k nejuznávanějším animovaným filmům vůbec. Jeho nadčasovost a mezinárodní srozumitelnost z něj učinila kultovní záležitost a vyvrcholení Trnkovy tvorby. Ze zcela pochopitelných důvodů byl snímek za totality (bohužel jako mnoho jiných) uložen do trezoru. Škoda, že mistr Trnka již žádný další film nestihl natočit! ()