Gåten Ragnarok

Poklad Vikingov

Ragnarok

Akční / Dobrodružný

Norsko, 2013, 101 min

Zatímco Hollywood zmírá ve světě sequelů, prequelů, remaků, rebootů, apod. Ostatní produkce vzkvétají originalitou a především láskou, která srší z každého okénka. Famózní kamera, excelentní hudební složka a neuvěřitelně zábavná rodinná podívaná, která tu od dob Jurského parku nebyla (nemluvě o několika úsměvných, však funkčních, narážek na legendární dinosauří dobrodružství). Obrovská škoda uspěchaného a nedotaženého konce, mohlo se jednat o silné čtyřky.(19.7.2014)

(Nejen) populární kinematografie je jako had, který se kouše do ocasu. Každá nová generace filmařů zákonitě vychází z toho, na co sami během dětství a dospívání koukali, přičemž si prvky a motivy minulých desetiletí aktualizují pro sebe a nové generace. Poprvé se tato tendence výrazněji objevila na přelomu 70. a 80. let, kdy snímky hojně reflektovaly populární a brakové žánry 50. a 60. let - ať už přímo jako retra "Pomáda" či "Streets of Fire" nebo pouze formou tematické inspirace a aktualizace, jako tomu bylo v tvorbě nejvlivnějšího populárního režiséra doby, Stevena Spielberga. V současnosti jsme dospěli do fáze, kdy generace odchovaná na popkultuře 80. let dostává prostor realizovat své vize inspirované ikonami dětství. Po "Super 8" a před "Earth to Echo" tu tak máme norskou variaci na ikonické filmy Stevena Spielberga, potažmo Amblin Entertainment. "Ragnarok" konkrétně čerpá z Indiana Jonese, Juského parku a Rošťáků, přičemž půdorys rodinných dobrodružných filmů prodchnutých fantasknem ozvláštňuje severskými legendami a historií. Na rozdíl od spielbergovských klukovin tu výraznější roli hrají ženské postavy a motiv utužující se rodiny typický pro soudobou skandinávskou produkci pro děti a mládež. Paradoxně ale tyto prvky nejsou dostatečně rozvedeny, takže ve výsledku vyprávění leží na bedrech ústřední postavy otce a archeologa Sigurda, v čemž spočívá jediný nedostatek jinak precizně natočeného filmu plného napětí, dobrodružných eskapád a nadreálné mytologie. Namísto indianajonesovského zacílení na jednu postavu by filmu prospělo větší rozprostření pozornosti na rovnoměrně profilované postavy v kolektivu ala "Jurský park" či "Rošťáci". Na druhou stranu možná dramatický oblouk otce, který znovu v očích svých dětí nabývá roli hrdiny, je adekvátní aktualizací předestřených inspirací pro dobu krize tradiční rodiny. Ve finále však film spíš vyvolává otázku po tom, jak bude za třicet let vypadat „popkultura na čtvrtou“, neboli filmy vytvořené jako pocty filmům inspirovaným filmy, jež vycházely z filmů dávno minulých generací.(1.6.2014)

• bourec

Do půlky filmu celkem v pohodě,archeologie,mystika,vikingský tajemství.Navíc tajemná výprava do srdce severský přírody.Jo,ten začátek se povedl.Dobrodružství jak má bejt.Ale pak se to změnilo v jeden známej film vod Spielberga,a celý to šlo do kopru.40%.(24.8.2014)

Indiana Jones říznutý Godzillou. Dobrodružný film, ze kterého se vyklube něco zcela jiného, než na co ze začátku vypadá. Vlastně nevím, co mi na něm vadilo, protože špatnej nebyl... Byl moc rodinný? Nedokázal mě pořádně vtáhnout do děje? Nedokážu říct. Možná mohl občas víc tlačit na pilu. Hudba dobrá, záběry přírody taky. # [monitor, 5.1, EN sub](26.2.2014)

• Stanislaus

Severská kinematografie mě nejednou mile překvapila, a tak jsem si říkal, že se podívám na Ragnaroka, nicméně zdejší hodnocení není moc daleko od mého osobního mínění o filmu po tom, co jsem ho zhlédnul. Nápad to byl rozhodně dobrý, líbilo se mi například prolínání dvou časových linií na počátku filmu. Nicméně mě na druhé straně vcelku iritovalo herecké obsazení (zejména děti) a skutečnost, že se ona bájná příšera ve filmu ukázala pořádně tak dvakrát a udělala jen takové bu-bu-bu. Zkrátka snímek, od kterého jsem si sliboval asi víc, jakožto milovník monster-movies, a proto jsem byl na konci zklamán.(26.1.2016)