Sobecký obr

• Velká Británie The Selfish Giant (více)
Ukázka z filmu

Tato moderní bajka pojednává o třináctiletém Arborovi a jeho nejlepším příteli Swiftym. Oba jsou vyloučeni ze školy a ve své vlastní komunitě jsou považováni za outsidery. Jednoho dne se chlapci setkají s Kittem, místním sběratelem starého železa, a začnou mu pomáhat s prací, k čemuž používají pouze koně a povoz. Swifty to od přírody s koňmi umí, zatímco Arbor se vydává v Kittenových šlépějích – chce na něj udělat dojem a přijít tak k penězům. Kitten však i navzdory tomu upřednostňuje Swiftyho. Arbor se následkem toho cítí raněný a odstrčený a mezi oběma chlapci narůstá propast. Když se Arbor začne chovat stejně chamtivě a vykořisťovatelsky jako jeho velký vzor, napětí se stupňuje a vrcholí tragickou událostí, která je všechny nenávratně změní. (oficiální text distributora)

markotter

Tak nám zase jednu v Británii ukázali, jak se dělá syrové sociální drama. Člověk si po shlédnutíé takovýchto snímků zase o něco víc váží života v naší malé české kotlině. ()

GAVIN17

Jeden pro ,mě z nejdrsnějších filmů, jaký jsem kdy viděl, ale zároveň krásný i žalující zároveň. Ukazuje bídnou tvář kapitalistického systému. který dovolí, aby žily děti v tak otřesných podmínkách, které je nutí k protizákonným činům, jen aby jejich rodina přežila. Prožil jsem celé své dětství i mládí v socialismu a tak je to pro mne tím otřesnější. Arbor je správný kluk, jehož do drsnosti okřesaly otřesné podmínky v nichž musel žít- Mne nejvíce dojala scéna, kdy v závěru filmu čekal několik dní na odpuštění matky jeho přítele Swiftyho...Silný film s velkou výpovědí. ()

-tHESWINe-

Dobře udělaná Britská deprese, fakt depresivní film o koních a kabelech. Nevím jestli to je trochu tím, že jsem vyučený elektrikář, ale fakt mě to dost smetlo, nemoh jsem pak celou noc pořádně usnout. Filmově je to skvělé, pět hvězd si to zaslouží, ale kolegům to asi nedoporučím, kdybych se mohl před sledováním filmu varovat, byl bych šťastnější, kdybych to vůbec neviděl. ()

windows odpad!

Příběh cikánských bělochů, kteří sužují stát sociálními dávkami. Děj??!! Trapárna, jako když režisér Troška točí pořád ty sračky Babovřesky... ()

gicous

Surová, bezútěšná a smutná sonda do života rozvrácených rodin, živořících na okraji společnosti. Podvědomě jsem cítil, že film směřuje k danému konci. To je snad jediná chyba, kterou film má. Je předvídatelný. Nicméně to mu neubírá ani trochu z jeho vnitřní síly, a nemůže mi to tedy zabránit v plném bodovém hodnocení. Pokud hledáte kvalitní sociální drama, tady je.Jen málokdo tento žánr umí v současnosti natočit tak naléhavě, nepodbízivě a drsně jako filmaři z Británie. 9/10 ()

SAINTS

Velmi silný a nezabudnutelný film,odohrávajuci sa vo velmi depresivnom prostredí.Filmy s tematikou socialne realizmu maju v Britanii velku tradiciu.Tento film je jednoducho žánrová špička.Tažký život problemových chlapcov z nižších socialnych tried.Pozoruhodne a špičkove su aj vykony detskych hercov.Film je tiež pribeh priatelstva zrodeneho z nudze a prazdnoty na ceste nikam.Je to drsne,dojemne a velmi tragicke. ()

Zed70

Kdyby to šlo, dal bych 3,5 ale nejde to a na 4 to není. Podle mě je zejména první hodina a čtvrt roztahaná. V jednu chvíli se děj skoro až zastavil. A když už se stane to, co divák celou dobu předvídá, tak vlastně film hned končí. Jakoby si na konci autoři řekli, honem honem musíme to dokončit a všechny ty příběhy se najednou strašně zrychlí a potkají. V tu chvíli ale film končí. K té události mělo dojít o dost dřív, aby se ten konec nemusel udát tak rychle a překotně během deseti minut. ()

Detektiv-2

Nejdříve byl film nic neříkající, ale pak najednou tolik, tolik emocí. Opravdu nemám slov - velmi silný příběh, nad kterým je třeba se zamyslet. A ten konec? Naprosto brilantní 5* ()

DonBraso

Bez vedlejších cestiček,bez nějakého balastu,sledujeme tak trochu normální život Arbora a Swifta.Prostě pecka špás,kdy Arbora budete muset mít rádi aspoň proto jak hraje a Swiftyho,že je to prostě pan koňař:)Pro všechny koňáky slušná porce,kdy by i jeden hodil slzu.Jinak je tu hodně železa a harampádí,vydělat love,pomoct matce s nájmem,chamtivost,ztráta sebedůvěry,přátelství.Všechno ve filmu je zachyceno pěkně a hlavně tím typickým Anglickým breakfastem,který si zamilujute.Pro sběratele nutnost. ()

jirkahorn

Aneb pohled do života někde v bronxu očima agresivního nevychovaného blběčka s IQ pod bodem mrazu. Kouzlo tohoto filmu tkví vlastně jenom v tom, že si občas stihnete udělat malé sympatie k vedlejším postavám (hlavně podstatná je role kamaráda, který asi tak jako jediná z postav má IQ normálního člověka a nikoliv jen automatické pračky (vypnuté a rozbité) na šroťáku... Kouzlo je hlavně v tom, že představitel hlavní role (buď takový je a nebo tak skvěle hraje) Vás nenechá ani na okamžik necítit vůči němu nic víc, než jen silné asympatie a pohrdání. Kdo mu v kterékoliv části filmu začal fandit, potom si asi místo sledování zašel na záchod nebo tak :-) Nicméně jsem si celý film říkal, že tvrdší už to nebude a klobouk dolů, jak to pěkně dokázalo gradovat dál a dál a dááál... Až mu nezbude nic jiného, než se upnout ke koni, protože lidi z jeho okolí kvuli jeho nerozvážnosti občas končí v base nebo třepou bačkůrkama, až mu nic jiného ani nezbyde. Vzhledem k tomu, jak je to zahrané, bez debat 5*. Vzhledem k tomu, že tenhle film mě neskutečně nudil a nedal mi žádnou přidanou hodnotu, tak max 1*. Tohle je hrozně obtíženě objektivně hodnotitelný film, každému z něj bude vyhovovat (nebo naopak bude odpuzovat) něco jiného. Mě třeba velmi imponovalo, že pro mně byl film ještě na hranici stravitelnosti, i když nudný a prázdný, ale z americké produkce se nikdy takového syrového filmu nedočkáme (prostě proto, že za takovýhle snímek by bez prdele ve většině světa jejich tvůrce upálili na hranici a v USA by jim ještě předtím prohnali srdcem pro sichr dřevěný kůl posázený stříbrem a se špetkou česneku) a proto jsem ochotný přidat v hodnocení už jen za to, že takovýchto filmů opravdu vznikne jen hrstka (podobné, jako mnohem uhlazenější film, který jsem nedávno viděl film "Kluk na kole") a já si vážím opravdu odvážných tvůrců ve světě kinematografie. ()

VLADEK

Skvělá práce s dětskými herci. A rozhodně to není pro slabé povahy, jak je patrné ze zdejších rádoby komentářů. A vizuálně vskutku radost. ()

Merenre

Angláni a jejich sociální dramata o lidech v těžké chudobě vzbuzují pocit, že v Anglii se žije hůř než někde v Kazachstánu. Jestli to tak je nedokážu posoudit, ale tento snímek v rámci žánru patří spíše k průměru. Má zvláštní atmosféru a závěr je řekl bych záměrně jasný už od začátku. Fatalistické dílo spěje k opravdu hodně znepokojivému a depresivnímu konci, který mě svou brutální chladnokrevností rozhodil mnohem víc než bych čekal - a to bych se rozhodně neoznačil za nějakou citlivku pokud jde o tyto věci, tudíž nevím jestli jsem měl prostě špatný den, nebo to režisérka opravdu víc než zmákla. ()

kolodej1

syrové drama ze sociálně vyloučeného prostředí, ze samého dna, jaké si lze představit, až mi to přišlo přehnané, že by třináctiletí kluci na potkání fuckovali dospělé, včetně učitelů ve škole. Co mi ještě trochu vadilo, byl předvídatelný závěr, myslím, že ho uhodne prakticky každý. Také je to až příliš věechno stylizované do zmaru a totální deprese. Kdyby se míň tlačilo na pilu, možná by se přišlo na to, že i v tomto případě by bylo méně vlastně více. Není to špatný film, ale nic mimořádného, ani jednostrunný herecký výkon hlavního hrdiny nebylo nic strhujícího. 50% ()

nettopyrek

Další sociální drama a opět britské. Tentokrát je to ovšem řádná porce deprese a beznaděje. Natočeno bez příkras a syrové až na dřeň. Je zajímavé, že jak příběh plyne, docela brzy divák pochopí, že směřuje k jednomu důležitému momentu. Tehdy se do naprostého ticha ozve zvuk. Viděl jsem, jak celé kino sebou škublo a mně po zádech přeběhl mráz. Důkaz, že postupně budované napětí má často větší sílu, než drahý magakýč s kadencí dvaceti výbuchů za deset minut. Sobecký obr je rozhodně skvěle natočený a výborně zahraný film, nicméně, než ho budu chtít vidět znovu, chvíli to potrvá,. ;) LFŠ 2014 ()

Vendem

[48. MFF Karlovy Vary] Ačkoli se hraný debut Clio Barnard ubírá trochu jinou cestou, nedá mi to nepřipomenout v této souvislosti skvělý snímek bratrů Dardennů Kluk na kole. Hlavní hrdinové obou filmů jsou přibližně ve stejném věku a stejné somatotypy, ale zatímco deprivovaný Cyril v Klukovi na kole se octne v kriminálním prostředí, aby nesobecky pomohl své rodině, která o něj nestojí, agresivní Arbor ze Sobeckého obra nás neustále nutí pochybovat o zištnosti svých pohnutek, a když se celé dny věnuje sběru šrotu, dělá to buď proto, aby ulevil svojí dluhy zatížené rodině, nebo tím pacifikuje svoji násilnou povahu. Neustále se opakující motiv záchrany závodního koně zase evokuje snímek Andrey Arnold Fish Tank, neboť i tam je kůň metaforou přirozenosti a touhy po útěku před světem nouze a strádání, přestože je majetkem lidí s nejhorším slovníkem, akcentem a životními podmínkami, a tito lidé, stejně jako jejich koně, obývají zvláštní ekosystém velkoměstské periferie rozkládající se pod dráty vysokého napětí. ()

Petro

To k... svět. I ta bajka vychází, či je natočena, z reálných kulis. Jsem rád, že jsem ji viděl. Svým dětem a vnoučatům přeji jený svět. V kterém světě se to odehrává? Anglie? Bída je hodně po světě. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz