Jedna noc (TV seriál)

Criminal Justice

(neoficiální název)

The Night Of

Krimi / Drama

USA, 2016, 8 h 16 min (Minutáž: 1x79 + 1x95 + 6x57 min)

Náhoda pomáhá připraveným. V našem případě neuvěřitelná souhra náhod pomohla mladíkovi do vězení. 1) Seriál ukazuje, že jakmile se dostanete do soukolí policejní a soudní mašinérie, nejste bohatý a patříte k podezřelé minoritě, nemáte moc šancí. Vyšetřovatelé dělají svou práci, poctivě a přiměřeně kvalitně. Advokáti se chovají rozumně a i se státní zástupkyní se dá mluvit. Všichni fungují, jak mají, a výsledkem jejich snahy je dvacet let pro nevinného._____ 2) Spoiler. Jestli je Naz vinen se ovšem nedozvíme. Podařilo se prokázat důvodnou pochybnost, která brání porotě vynést verdikt._____ 3) Velmi mě zaujaly detaily vyšetřování, pobytu na policejní stanici a ve vězení. Prostředí je vylíčeno velmi sugestivně a uvěřitelně._____ 4) Bohužel však ne zcela pravdivě. U soudu advokáti neberou do ruky nezabalené důkazy holýma rukama, nebaví se se svědky o osobních záležitostech ani nevytahují papíry z kapes jako papoušek z klobouku. Ve vězení by se Naz - obžalovaný z vraždy - pohyboval bez nasazených pout pouze uvnitř cely. Nepřicházel by do styku se spoluvězni obviněnými z menších zločinů, určitě se se nemohl zúčastnit "family funday" - setkání s návštěvami, jak je v seriálu ukázáno. I některé další postupy při vyšetřování působí nepravděpodobně._____ 5) Seriál je silně machistický. Role žen se omezuje na ochotnou neprofesionální advokátku a velmi profesionální žalobkyni. Jestli ta kočka byl vlastně kocour, jsem nezaznamenal._____ 6) Vystupují zde 34letý Angličan, herec a raper (Riz MC) Riz Ahmed (obžalovaný Nasir Khan), 59letý americký Ital, herec (jindy i režisér, scénárista, produkční) John Torturo (advokát s plísní na nohou) a nesmím zapomenout ani na působivou 67letou Jeannie Berlinovou (žalobkyně)._____ 7) O perspektivě natočení druhé řady prohlásil v červenci 2016 režisér Steven Zaillian: We're thinking about it and if we come up with something we all feel is worthy of doing, we'll do it. This was designed as a stand-alone piece. That being said, there are ways of certainly kind of taking what it feels like and what it's about and doing another season on another subject.(6.9.2016)

Takhle se dámy a pánové pracuje s divákem, jeho sociálním vnímáním, podvědomím i zapojením do děje. Všechno tady jede na 100% . Kamera odvádí mistrovskou práci, všimej si záběru dvou osob bez dialogů, pořád je v tom vývoj děje aniž by padlo slovo. Samozřejmě herci to jsou samý jedničky, ale i scénář je prostě vidět, že charachter postav nevznikal za jeden večer u láhve wisoura, tohle všechno + uvodní hudba a title spělo k jedinýmu, k pěti(29.8.2016)

Seriál od prvního dílu nasadil laťku hodně vysoko, bohužel v cílové rovince jakoby ztratil dech. V posledních dvou dílech kašle na do té doby pečlivě budovanou psychologii a uspěchaně míří k závěru, který nám nabízí spoustu možností za pomoci několika trapných klišé, ale ani jednu z těch, které bych čekala. To, že nikdo nepoužije celkem logický argument, že pokud by byla vražda tohoto typu spáchaná na drogách, musel by mít Naz oblečení pocákané krví přibližně stejně jako jeho oběť a ne být vymydlený jako neviňátko. To, že si nikdo nevšiml, že je levák a ani jeho obhajoba nenechala přezkoumat, jakým směrem byly vedeny rány, mě přivedlo k názoru, že hlavní hrdinkou je tam vlastně ošklivá rezatá kočka a všichni právníci jsou tam jen pro ni. Teda pro kočku. Stejně jako u nás. :-( Ale to asi původně nemělo být vyznění celého příběhu.(25.10.2016)

Zrovna se tlemím nad scénou z pitevny, kde patolog s návladní debatují nad penisem afroamerického umrlce a dumám nad tím, co mi vůbec brání tomuhle skvostu napařit 5 hvězd. Je to oduševnělé, je to kreativní, je to opravdové a je to velké.(28.8.2016)

,,ZABIL JSTE JI?“ … „JÁ NEVÍM....“... /// Tak já teda (taky) nevím… Celkem nuda (no dobře, takže teda vím…). Nazi se dostane do prekérky a všechno to má jedinej cíl – vyprávět P O M A L U. Samozřejmě ho i vosvobodit, ale to tempo… J. Turturro s vizáží bezdomovce (s krásným ekzémem – to musíš vidět!) se (pomalu) snaží…, pak jsou tady zákony vězení, ve kterým náš blbeček (soráč, ale nevím, co by na něm mělo bejt sympatickýho…) přežívá díky… (neřeknu). Vzruch může (a zřejmě má!) přinýst soudní proces. Zabírá skoro 2 díly, ale nic strhujícího jsem neviděl. Mix všeho od krimi, přes věznici po soudní drama, ve kterým je pár světlejch míst, ale většinu už jsme (a líp!) viděli jinde. Možná tak série o třech dějstvích, ale vosum hodin? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem Pakistánec obviněnej z vraždy. 2.) Zdrhl jsem z místa činu s vražedným důkazem. Chystám se tvrdit, že su nevinnej. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(10.10.2016)

• - James Gandolfini zde figuruje jako výkonný producent, seriál mu je věnován. (MATADOR)

• - Seriál vznikol v spolupráci dvoch televízií, konkrétne BBC a HBO. (Wargoo)

• - Po smrti Jamesa Gandolfiniho, ktorý mal pôvodne stvárniť postavu Nazovho právnika Jacka Stona (John Turturro), sa o rolu uchádzal aj Robert De Niro. Ten však nakoniec z projektu vycúval kvôli časovej tiesni. (Wargoo)