Jedna noc

• USA The Night Of (více)
USA, 2016, 8 h 48 min (Minutáž: 57–96 min)

Hudba:

Jeff Russo

Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Jeannie Berlin, Payman Maadi, Amara Karan, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Afton Williamson (více)

Epizody(8)

Osmidílná minisérie Jedna noc od tvůrců Stevena Zailliana a Richarda Price podrobně zkoumá složité okolnosti fiktivního případu jedné newyorské vraždy. Příběh sleduje studenta Naze Khana, roztomilého podivína, který dostane od basketbalového hráče, jemuž pomáhá s učením, pozvánku na večírek v newyorském Lower East Side. Když jeho odvoz na poslední chvíli krachne, Naz si bez dovolení vezme otcův taxík a vyrazí ze svého domova v queenském Jackson Heights na Manhattan. Když cestou do taxíku nastoupí nádherná mladá žena a požádá ho o svezení, Nazovy plány rázem vezmou za své a rozjíždí se osudová noc. Naz je později obviněn ze zločinu, který podle svých slov nespáchal, a na vlastní kůži zakouší dezorganizaci a manipulaci v právním systému. Tíživá situace, do které se dostal, je ještě umocněná jeho vzhledem a statusem potomka pákistánských přistěhovalců. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

Jedna noc (2016)

Jedna noc, ktorá zmení život viacerým osobám, ale najmä jednému mladému človeku. Ten mal toľko smoly, až to pôsobilo tragikomicky, vrátane toho, že bol moslim a po 11/9 obyvateľstvo USA bolo "nacionálne" naladené, ako podotkla jedna z postáv, aby mala ako ospravedlniť bitky, ktorým bol Naz vystavený. Súdny systém príliš nezaujíma pravda, ale to, aby sa predišlo zdĺhavým procesom, ušetrili prachy a každý bol aspoň čiastočne spokojný. To sme vedeli už predtým, ale pozrieť sa na to cez osem prešpekulovaných dielov prípadu jedného "takmer" justičného omylu je slušná jazda. Herci sú obsadení dokonale, Turturro, Riz "MC" a Bill Camp tomu všetkému nasadzujú korunu, ani si ju Naz nemusel nechávať tetovať na krk. Pokiaľ ste seriál pozerali pozorne, už by ste sa nikdy nemali pozerať na človeka na základe jeho vzhľadu, "ako keby mal lepru" a okrem toho naplno prežijete vývojový oblúk jednej vynikajúco vymyslenej seriálovej postavy. 90% ()

Pláž (2016) (E01)

Ale kdeže Night of, skôr poriadna noc blbec. Tu sa posralo všetko, čo mohlo, scenáristi si dali poriadne záležať na tom, aby to hlavnej postave urobili čo najťažšie, vrátane príslušnosti k etnickej menšine. Beťári jedni. Trio študent, sucho-vtipný policajt a skoro-bosý právnik je dokonale obsadené, tu sa dajú čakať veľké veci. ()

Něžná svině (2016) (E02)

Bližšie sa zoznamujeme s právnikom aj jeho súkromím, oproti pilotu vystriedame viacero prostredí a tvorcovia nás dokonale vťahujú do nimi vytvoreného sveta (súd, vyšetrovačka, ulice NY počas dňa atď). Prekvapivo v tak "temnom prípade" funguje aj čierny humor, ísť v metre s niekým s ekzémom asi nie je slasť. No a samozrejme nesmie chýbať hnusné kafe z automatu na policajnej stanici a zaseknutá sladká tyčinka v automate vedľa. ()

Tmavá klec (2016) (E03)

Tak vo väznici to začína naberať správne grády, ale to sa dalo od minulej epizódy očakávať. Zaujala ma ale najmä návštevná politika väznice, vyzeralo to ako na železničnom nádraží v Bbratislave. Veci sa ale dejú aj vonku, do deja vstúpili dve dôležité ženy a právnik bude mať čo robiť, aby si s nimi poradil. Keďže tu nejaká dohoda asi možná nebude. A to je asi iba dobre. Humornú zložku naplno prebrali Turturrove nohy. ()

Umění války (2016) (E04)

The Night Of sa naplno rozbehlo na všetkých frontoch. Tempo je určite rýchlejšie, než pri predchádzajúcich dvoch epizódach a taktiež sa opäť menia úlohy jednotlivých protagonistov. Kto by to bol povedal, že sa z Johna stane súkromný detektív. A že mu to ide veľmi slušne. Len mi tu chýba viac detektív v podaní Billa Campa a jeho suché hlášky, ktoré ani hláškami byť nechcú. Ale zase sme sa niečo, konečne, dozvedeli aj o obeti a jej minulosti, ak nerátame jej vzťah s nevlastným otcom, ktorý asi tiež ešte dostane priestor v rámci vyšetrovania. ()

Sezóna (2016) (E05)

Good boy gone bad... alebo už bol Nasir tak trochu "chytený" aj pred pobytom v base? Nechajme sa prekvapiť. John prichádza vonku na nové súvislosti a niečo si do mapy kreslí aj detektív, len sa trochu obávam, či odhalenie vraha nebude tak nejak príliš jednoduché, a či ho už náhodou po tejto epizóde jasne nepoznáme, ale až zas tak pesimistický by som nebol, určite majú tvorcovia ešte zopár es v rukáve. ()

Samson a Dalila (2016) (E06)

Osobne sa mi táto epizóda asi najviac tiahla, každopádne tu máme jedného nového podozrivého a jedného staronového, takže to máme dokopy už troch podozrivých, kde máte dojem, že to určite spáchal každý z nich. Niečo sme sa dozvedeli aj o Nasirovej minulosti a príliš dobrého to o Američanoch nehovorí. No a začal proces, čiže to, na čo sme sa asi všetci najviac tešili. ()

Obyčejná smrt (2016) (E07)

Prvotriedna súdna dráma, drásavé väzenské peklo, navyše vtipné momenty Johna v telocvične, pripomínajúce Columba pracujúceho na vražde, ktorú spáchal fitness tréner. Perfektná príprava na celovečerné finále, nič viac som si nedokázal ani priať. Podozrivých je tak akurát, a to dokonca tak trochu aj vrátane hlavnej postavy, snáď to majú tvorcovia dokonale premyslené a nakoniec nás čaká finálová extáza. ()

Volání divočiny (2016) (E08)

Záverečný diel ide po trochu inej dráhe, než by sa na prvý pohľad, respektíve podľa priebehu celého príbehu, mohlo zdať. Veľká časť sa síce odohráva na súde, ale klasická súdna dráma sa z toho nikdy nestane, na to tu máme príliš veľa odbočiek do "civilného" prostredia. Nad rozhodnutím postáv v záverečných fázach sa treba zamyslieť a pokiaľ nebudete tušiť, ako sa rozhodne porota, tak jej verdikt určite prekvapí. Záver nie je emocionálne vyhrotený, ani sa nesnaží šokovať, skrátka tu ide o niečo iné. Ono ani identita vraha a jeho motív nie je ako od Agathie Christie, skrátka ním niekto z podozrivých bol a mal svoje motívy. Ak to budete považovať za mínus, tak máte na to právo. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

16.08.2017

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (více)