Velký sešit

(festivalový název)
  • Maďarsko A nagy füzet (více)

Fascinující a jako úder pěstí razantní adaptace kontroverzní románové prvotiny maďarské spisovatelky Agoty Kristofové o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí. Označení uhrančivý nebylo už dlouho tak přesné jako v případě nového filmu renomovaného filmaře a divadelníka Jánose Szásze. (MFF Karlovy Vary)

Tosi

Příběh třináctiletých dvojčat, zasazený do druhé světové války, které matka ukryla z obav před hladověním a nálety na venkov k babičce. Přivítání bylo více jak chladné, chlapci nechtějí, aby je matka opustila a oni tak zůstali sami s babičkou, jenž nejde pro sprosté slovo daleko a v očích obou kluků se tak stává zlou čarodějnicí. Zároveň ale pochopili, že pokud se rychle zocelí, mohou špínu války přežít. Aniž by si to ale uvědomovali, jejich povahy utrpí duševní a morální deformaci způsobené válkou. Ve filmu se nepoužívají jména, jsou zde totiž nahrazeny peprnými nadávkami, což umocňuje syrovost válečného venkova. Za velkou pochvalu ale určitě stojí vedle výborných výkonů chlapců, kteří se chovali tak, jakoby ani nestáli před kamerou, právě úžasná kamera zachycující citlivě maďarskou krajinu ve všech ročních obdobích. Mám tušení, že při dalším zhlédnutí bych neváhal dát plný počet. ()

Avathar

V podstate podľa očakávaní. Oproti románu o dosť zmäkčené a menej intenzívne. Predovšetkým mi chýbala tá neuveriteľná psycho atmosféra plná šialenstva, cynizmu, krutosti, smrti a rozkladu, ktorá zo stránok knihy doslova kvapkala. Možno by to chcelo viac štylizácie (resp. vybalansovať štylizáciu s naturalizmom), dokonca som sa pristihol, že by som to strašne rád videl ako animovaný film. Ale keď sa odprostím od porovnávania s predlohou, tak som viac-menej spokojný. Dobre natočené, ústredné dvojičky výborné, bosorka tiež. Funkčné zakomponovanie titulného „veľkého zošita“ do deja. Možno niektoré scény mohli byť viac vyhrotené. Ale v zásade nadpriemer. ()

venca163

Mně teda nejvíc uhrančivý přišly oči Ulricha Matthese. Ti dva malí spratkové (jak je často láskyplně nazývala jejich babička) se s ničim moc nemazlili, všechna čest. Dojem ale velmi pozitivní, hned po příchodu domů jsem se preventivně sám seřezal páskem. Film nekompromisní, nemá potřebu něco nějak sáhodlouze vysvětlovat, jedná. (80%) ()

jefff

Brilantně zrežírované drama, u kterého vydechnete až hodiny po jeho dokoukání. Přerod obou chlapců z maminčiných mazánků v brutální a chladné bytosti je zpracován tak přesvědčivě, že jim každý úkon, každé rozhodnutí věříte a chápete je. Velký sešit je dalším obrazem 2.světové války z pohledu dětí na jednom venkovském dvorku. Velmi silný snímek, který musí zatřást asi s každým. ()

Pttak

Drama plné negativity, bití a krutosti vůči dvěma chlapcům na pozadí 2 světové války a po ní. Není víc co dodat. ()

Ixbalanke

Film o tom, co s lidmi dokáže udělat válka. Dějí se hrozné věci, lidé dělají hrozné věci, ale podle určité upravené morálky, kterou jim nikdo nemůže vyčítat. Nic co kluci udělali, nebylo špatné, a přesto... Hodně těžký film od začátku do konce, ale krásný kinematograficky. Doplnění komentáře po letech: tento film je na motivy knihy, avšak Velký sešit je jen třetina celého příběhu. Vše je tedy úplně jinak. Je potřeba přečíst si knihu. Je opravdu velkolepá a plná překvapení. ()

Pevek2

Adaptace skveleho romanu Agoty Kristofove je v rade ohledu skvele udelana. Zajimava je predevsim adaptace pomoci fragmentu. Ale stejne jako by mi neco schazelo... ()

GMVajgl

Maďarská kinematografie se soustředí na úzkou tržní niku - znepokojující, pošahaný filmy (viz Taxidermia). Na diváka lítá z plátna hnůj. Na člověka to udělá dojem, ale spíše ponižující a otřesný. KVIFF 2013 ()

yamk5

Pseudoumelecké nič. Všetci uvedomelí a hĺbaví sa potešia. Ale dej ma mierne trhliny, momenty zle vybalancované. Pekné spracovanie, kamera a kvalitný scenár to nezachránia. Možno časť vady je aj na predlohe, ale to sem nepatrí. (+ Historicky veľmi neautenitické.) ()

chelsea63

Po filmařské stránce dobrý, ale příběh je tak nesmyslný, že nemá cenu se k tomu vyjadřovat. Jediným vysvětlením je, že se autorka vypořádala se svým traumatem z rozvodu rodičů a dala jim to tímto podobenstvím pěkně sežrat. ()

viktor.danek

Ocenění Velkého sešitu na KVIFF mě opravdu překvapilo. Ano, po technické stránce to byl náramně dobře vybroušený film. Líbil se mi i neotřelý klukovský hedonistický pohled na válku a herecký výkon babičky. Zápletka filmu pro mě ale bylo jedno velké WTF. Ocenění někdo z pořadatelů v Českém rozhlase komentoval s odůvodněním, že porotu zaujalo poselství naděje na konci filmu. [SPOILER alert] Jestli tím poselstvím má být to, že ke svobodě nestačí přežít válku, ale je potřeba ještě bez zjevného důvodu vyhodit do povětří oba rodiče, pak pochybuju o příčetnosti autora těch slov (mimochodem nechápu, proč odešlo jen jedno z dvojčat). Vzhledem k tomu, že jsem v obou případech výbuchu vyprskl smíchy místo abych byl dojatý/pohnutý, řekl bych, že buď musím být strašný cynik, anebo Szász látku prostě zpracoval necitlivě s obyčejným záměrem šokovat. [/SPOILER alert] Nejmíň rok už nechci vidět žádný válečný film. ()

lida93

Děsivý film o druhé světové válce. Dva bratři se spojí proti celému světu a bohužel krutost války je spojí i proti rodičům. ()

karnifex

Těsně po shlédnutí jsem měl pocit, že je to velmi silný film. Ale když se to ve mě rozleželo, už mi tak silný nepřipadá.. ()

MartinSTFC

Maďarské filmy mám rád, protože mají své vlastní nezaměnitelné kouzlo. Ano, většina z těch co jsem viděl, byla ve směs jedna velká nechuťárna, i přesto ale hrozně zajímavě natočená. S tímto filmem jsem měl jen jeden problém a to, že děj byl vskutku nezáživný. Ale jak jsem již psal, i to nezáživné bylo tak dobře podané, že jsem se prostě nenudil. Nutno však podotknout, že pedofilové si v tomto filmu přijdou na své. Myslím, že například scéna s blondýnkou a vanou resp. sudem, mohla být klidně vynechána. Jenže to už by pak ve filmu chyběla ta typická maďarská obscénost, která je pravě to, co se mi na většině maďarských filmů líbí. Bohužel, z hlediska zábavy musí jít morální stránka věci stranou. Dávám tomu čtyři hvězdy, i když jako celek by si podle mě nezasloužil více než dvě. ()

Enid

Zcela nekompromisni film a originalni protivaha filmoveho klise "dite zasazeno valkou si vytvari poetickou alternativni realitu". Hlavni hrdinove Velkeho sesitu krute dobe neutikaji, ale naopak se ji beze zbytku prizpusobuji a prezivaji... Drtivy psychothriller s misty az hororovym nadechem (inu, jednovajecna dvojcata) a zaverem jako facka, ktera ac cekate, ze prileti, stejne nakonec vzdycky prekvapi. Trochu moc nakouslych motivu a par epizodnich postav, co maji tak malo prostoru, az jsou skoro zbytecne, ale tohle stejne po shlednuti resit nebude. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz