Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Eleanor05

Němci nenatočili skoro žádný dobrý film a Ranhojič samozřejmě není výjimkou. Pokud by tento snímek byl myšlen jako pohádka, mohla bych snad být ve svém hodnocení shovívavější, ovšem za daných okolností se rozmýšlím mezi 1* a odpadem. Nechápu, jak si zde takové neskutečně předvídatelné, jednoduché a naivní dílo mohlo vysloužit tak vysoká hodnocení. Tento film můžete ocenit víc, jak dvěma hvězdičkami v případě, že: a) je vám jedno, kde přesně a kdy přesně se příběh odehrává, b) naprosto ignorujete, jak v jedenáctém století lidé vypadali a jak se chovali, c) milujete, když se v medicíně orientujete daleko lépe, než scénáristé (ačkoli jste laik), d) nevadí vám, když se film tváří, jako že je o medicíně, ale nakonec je to jenom tuctová trapná červená knihovna... ()

Narya89

Ačkoliv současné české zdravotnictví zrovna nemusím, jedna věc mě irituje ještě víc - náboženství. Žena umírá - modlete se za její duši - umře - bůh to tak asi chtěl. Co je to teda za boha a proč si nikdo nepovšimne, že modlitby nikdy nevyřešily naprosto nic?? Hlavně nic aktivně nedělejte, abyste pomohli, je to hřích. Nesahejte na mrtvé, je to hřích, ačkoliv tím zachráníte tisíce životů. Totální bullshit. Dřív to muselo být hodně těžké, když ranhojiči nemohli ani veřejně provozovat své povolání a museli se schovávat za "holiče." Nicméně je vidět, že i tehdy byl východ daleko před námi a jejich medicína na pokročilejší úrovni. Dokonce byli natolik pokročilí, že už v jedenáctém století všichni v Persii ovládali angličtinu - WOW:) ()

Midori_Mike

Ranhojič od Noaha Gordona je určitě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Tento historický román vyniká hlavně syrovým, realistickým podáním středověkého světa + samozřejmě perfektním příběhem plným nečekaných zvratů a skvělých postav. Je to zhruba stejný level, jako Ecovy romány. Proto jsem byl samozřejmě velmi zvědav, jak dopadl film. Musím říct, že těch úprav děje jsem čekal trochu méně - půlka věcí tam není a to co tam zůstalo, je velice často úplně naopak (což je místy až trochu komické pro člověka, který četl předlohu :-) ). Zkrátka dá se prohlásit, že zde nezůstal kámen na kameni. Nicméně tenhle výsledný koktejl funguje docela dobře! Děj místy asi působí trochu nelogicky, ale to nejdůležitější zůstalo zachováno - atmosféra a hlavní ústřední motiv, tj. souboj náboženství s moderní medicínou. Být ukamenován, upálen na hranici nebo utopen za čarodějnictví bylo pro léčitele v té temné, fanatické době velice jednoduché. Obzvláště u nás v křesťanské Evropě. Stačila jedna závažnější chyba nebo sporná situace a už vás odváděli před "spravedlivý" soud. Né tak, když jste se pokoušeli prolomit tehdejší dogmata. Vědění si ale nakonec stejně najde svoji cestu skrze ty nejodvážnější jednotlivce a tento film/kniha jeden takový příběh vypráví. Jako většina historických románů je i tento zasazen mezi skutečné historické události a reálie - pro zajímavost zde se jedná hlavně o postavu Avicenny, neboli Ibn Síná. Byl to geniální perský učenec, který výrazně předběhl svou dobu hlavně na poli medicíny, ale také mnoha jiných vědních oborů. Výuka lékařství v Evropě se o jeho dílo opírala prakticky až do roku 1800, přičemž Ibn Síná žil v 11. století. Stačí zagooglit, nebo přečíst knihu. Já dávám tomuto filmu palec nahoru. Doporučuji všem, kdo mají rádi příběhy o lidech s nezdolnou vůlí a touze po vědění. Je to plné zajímavostí, má to správné tempo a najde se zde i místo pro příjemné emoce. P.S.: V knize najdete oproti filmu asi milion věcí navíc - hlavně Robovo putování přes Evropu do Persie, mimo jiné také přes České země! Škoda škoda, že se to do filmu nevešlo. ()

Timak

Tak tohle jsme od Němců nečekal. Ben Kingsley a Stellan rozehrávají herecký galakoncert a Tom Payne je velmi milé překvapení ... Vřele doporučuji. ()

Natabar

Ač nemecký film, přesto s výbornou výpravou a poutavým příběhem. V určitých momentech (islamističtí fanatici) smutně aktuální. ()

zdenny

Tento film je samozřejmě pěkný. Já ale neustále nevím, zda si ty čtyři hvězdy zaslouží. I přes nádhernou kameru, pěknou výpravu a dlouhou stopáž (historické filmy mají dlouhé stopáže už tak nějak ze zásady) mi snímek připadá poměrně povrchní. Některé scény mi připadají nedotažené. Co se týče vlastního lékařství, tak toho tam nebylo tolik, jak by si název filmu zasluhoval. Biblické události na pozadí byly samozřejmě ku prospěchu - divák by měl vědět a pochopit, proč se dělo to a ono. Jenže ona samotná politika tak nějak upozadila medicínu, o kterou ve snímku mělo jít v první řadě. I když se o lékařství zajímám jen, když mě něco bolí, ve filmu s názvem "Ranhojič" bych si toho chtěl užít víc. Tudíž si myslím, že nejzajímavější to celé bylo od scény s tajnou pitvou. ()

Prekarkar

Velmi zajímavý snímek. Technicky a po stránce "štěstí" na produkci a "té party okolo", hodnotím toto dílo jako velmi nadprůměrné a zdařilé. Pro mě, psychologické drama s řadou šťastných náhod :-) snad to ovlivní co nejvíc lidí! ()

Beatle

Wow. Překvapivě parádní, příjemně naturalistické. Trochu sci-fi (nikde neřešili třeba kompenzace ztráty krve během operace), ale jsem velice, velice spokojená. A to to má 150 minut. Docela fascinující příběh i troškou pohádkového pozlátka, ale velice dobré herecké výkony. 90% ()

D28

Dnes je určite jednoduchšie urobiť film, na ktorý sa pekne pozerá než taký, ktorý sa dá aj počúvať.Kupodivu tu vyšlo a nie je veľa vecí, ktoré by sme mohli tvorcom vyčítať. Samozrejme určite sem patrí predvídateľnosť,ale ide predsa o rozprávku a nášmu Aladinovi sa musia plniť priania a musí sa cez všetky dobrodružstvá dotrmácať k happy endu. A to želám všetkým študentom, pacientom, liečiteľom, národom, ...no, skrátka všetkým. Najlepšie nekrvavou cestou a bez opiátov. ()

cpt.Lynch

Dobrodružné historické drama, kde hlavní hrdina má v ruce místo meče skalpel, místo štítu léčivé masti a jeho hlavu nezdobí přilba, ale moudrost a poznání :)... ()

V.Silver

Hned na začátek řeknu - byl to pěkný film a příjemně se na to koukalo. S historickou realitou to ale tolik společného nemělo. Za předpokladu, že by ranhojiče (resp. "holiče") naučil někdo číst a naučil by se to mimo klášter, navíc se pak plynně naučil persky, resp. minimálně řecky či latinsky, je představa poněkud značně iluzorní. Tomu nepřidá i fakt, že se naučí kreslit stylem, který přichází na svět nejdříve o 3 století později a samozřejmě chápe problémy antických učenců typu Aristoteles nebo Hippokrates. A právě takto se na celý snímek musíme dívat - jako na neskutečnou pohádku, která se v realitě stát opravdu nemohla. A jako pohádka to funguje. Máme tady padouchy, zlé islamisty, je tu kladný hrdina Avicenna, jehož osud ve skutečnosti vypadal úplně jinak (abych tady nespoileroval:), hlavního (super)hrdinu a z celé té sebranky mi byl nejsympatičtější asi Stellan Skarsgard, kterému ta role prostě sedla. Ó, nezapomeňme také na zlou církev, Židy, Seldžuky a já nevím koho ještě :) Z formálního hlediska bych absolutně netipoval, že jde o německý film, i trikové záběry jsou zvládnuté velice pěkně, stejně tak výběr herců a práce s kamerou. Nepouštějte to ale, prosím, dětem místo výuky dějepisu ;) 70% ()

Kali4

Filmové středověky jsou tak pěkné - plné svobody, tolerance, angličtiny a porozumění, s bezpočtem krásných kulis a panoramat, možností dobrodružných výprav přes půl známého světa, rodinnými večeřemi u židů i muslimů, nevěstinci, navíc nikde žádní banditi, jen sem tam Turek... Ještě se toho spoustu přiučíte od životem protřelého šarlatána s tváří Stellana Skarsgårda, který vás rád přijme do svého pojízdného domku zázraků, či samotného proslulého Avicenny, který vypadá úplně jako Ben Kingsley. Takovýhle středověk si tedy nechám líbit! ()

Pedross800

"NETRÁPÍ VÁS MISTŘE, ŽE TOHO TOLIK NEVÍME? NE...NAPLŇUJE MĚ TO ÚCTOU. JAK ŠEDIVÝ A ÚNAVNÝ BY BYL SVĚT BEZ TAJEMSTVÍ...." Nádherný příběh o síle lidské touhy po poznání a vědění. O síle větší než lidstvo samo.... ta touha po tom pochopit a poznat, dovtípit se příčin a důsledků...ta dokázala porážet diktatury, náboženství i katastrofy a neustále lidstvo žene vpřed.....či ho jednou nezničí, je otázka druhá. Již jen pro tuto myšlenku mě film zaujal a když se k tomu přidá, že byl příběh zasazen do středověkého prostředí, v kterém jsme s hlavním hrdinou cestovali od Anglie až do daleké Persie, tak mé srdce plesalo nadšením :-) I přes jeho délku jsem se ani na chvíli nenudil a nechal se unášet krásou vizuální, myšlenkovou i hereckými výkony. Bravo Deutschland! ()

Henk123

Skvěle vyobrazený svět nám tisíc let vzdálený, který svou stopáží a pomalým spádem neoslní každého, ale svým půvabem a věrohodností oslní spoustu lidí. PS: Emma Rigby dokáže zařídit pořádnou klacírnu. 70% ()

Kosmik 1

Ranhojič je pro mě velice zajímavým a zároveň netradičním filmem, jelikož takových jsem mnoho neviděl, pokud vůbec existují. A až na drobné (místy i větší) šrámy, či trhliny chcete-li, ho mohu přijmout i jako historický film. I přesto, že některé scény na tu dobu působí příliš dobrácky, ač byl středověk spíš rájem krutostí, ničemností a ohavností. Některá fakta se tedy z filmu přijímají jen ztěží, ale pokud tohle dokážete přejít, tak Vám Ranhojič nabídne luxusní příběh o putování, o poznání a o touze dokázat něco víc. 75% ()

Autogram

Exkurzie do lekárskeho prostredia sú obľúbené vo filmoch aj seriáloch, len tu je to, nejaké tisícročie dozadu, trochu iné. Anglického doktora Housa omrzí trhať zuby a rezať palce, tak sa vydá na štúdiá do kolísky civilizácie na blízky východ. Zabrániť šíreniu moru alebo liečiť chorobu v boku, na to medicína ešte len čakala. Možno by som ubral bojových scén, nechýbali by mi, ale hlavné postavy mali aj tak dosť priestoru. A bez tých nadprirodzených schopností by sa príbeh možno tiež zaobišiel. Prvá pitva na obrazovke s detailami nebola našťastie príliš krvavá. –––– Každý lekár sa musí naučiť toto bremeno niesť. Smrť nie je tvoj nepriateľ. –––– Majster, skalpel, prosím! ()

klima777

Docela pěkná fantasy, žel, zavánějící falšováním historie. Silně protekční druhá hvězda jest jen a pouze pro Bena Kingsleye. ()

šerminator

Výborý film, skvělá výprava! To že natočili němci? Jak by to Hollywoodu z talíře odpadlo. Naopak oceňuji, ptže být to natočeno L.A. produkcí, tak by tam do toho dali ještě více emocí, ještě více akce, ještě více smrti a kdo ví čím vším by to zaplaskali. Opravdu se věrohodně podařilo ukázat "šipnavý" středověk v evropě a vzdělanost orientu. Ono se to dá srovnat lehce s podobným filmem Agora, kde je krásně vidět, jak se každé náboženství dá zmanipulovat k moci a následnému úpadku. Je to místy i zábavné (hlavně při scénách s Stellanem Skarsgårdem). Také bych ale vyčetl tu stopáž, mohlo to být kratší, neb jsem se v půlce lehce nudil s očekáváním co příjde. Ale každopádně výborný film, výborní herci, dobrý námět. ()