poster

Chladný jako led

 • USA

  Cool as Ice

 • slovenský

  Studený ako ľad

Drama / Komedie / Romantický

USA, 1991, 100 min

Režie:

David Kellogg

Scénář:

David Stenn

Producenti:

Lionel Wigram

Střih:

Debra Goldfield

Scénografie:

Nina Ruscio, Carey Meyer

Kostýmy:

Ingrid Ferrin
(další profese)
 • T2

  Rozpočet $6miliónovTržby USA $1,193,062Tržby Celosvetovo $-(24.1.2009)

 • JFL
  *****

  Před Eminemem i Marky Markem ležel svět u nohou nejstylovějšího muže s černými rýmy a bílou kůží; jeho jméno bylo Vanilla Ice. Každý mladý muž toužil být jako on a každá dívka toužila po něm. "Cool as Ice" vznikl na vrcholu Iceovy popularity a do jeho podoby se promítly tři zásadní faktory: rapperův vlastní camp styl, esenciální zlo začátku 90. let a tvůrčí vklad režiséra Davida Kellogga. Ačkoli se většina filmu odehrává na jednom místě v průběhu cca dvou dnů, Vanilla Ice má v každé sekvenci jiný ohoz a vždy dokonale vytuněný účes. Samozřejmě dojde na řadu mistrových songů a to včetně předvídané sekvence, kde Ice a jeho parta roztančí uondaný předměstský hudební klub. Doba se podepsala nejen na vzhledu všech ostatních (všechny postavy jsou z hlediska vizáže ikony dané doby - pohledná dívka, její sucharský přítel, konzervativní rodiče, rošťácký kluk, výstřední manželské duo automechaniků i dvojice burleskních záporáků) a samotné poblouzněné adoraci kýče, který tvoří esenci filmu, ale také na celkové naivitě a přímočarosti. Pro lepší představu připomeňme, že ze stejné doby jsou "Super Mario Bros.". Snímek využívá klasický model superhrdinských příběhů z 50. let, kde neodolatelný hrdina získával srdce spanilých dam a nekritické sympatie dětí do 12 let. Tento rámec Ice obohacuje svým stylem laxní hvězdy, která se nad projevováním sympatií ani nepozastaví, maximálně ucedí nějakou frajerskou hlášku či se pokusí o nesmyslný patos jako v dialogu o rodině. Třešničkou na křiklavě barevném camp dortu je forma, kterou mu propůjčil režisér David Kellogg. Ten předtím natáčel videofilmy pro Playboy. Všechny záběry proto charakterizují matné světlo, zasněně umělé dekorace a obrazové kompozice jak vystřižené z playmate kalendářů či kýčovitých romantických plakátů. "Cool as Ice" je úchvatná provinilá rozkoš a ukázka toho, že z hlediska módy, stylu a obecných hodnot byl začátek 90. let 20. století opravdovou dobou temna. Yup-yup.(2.1.2010)

 • corpsy
  **

  Jeden z najhorších filmov v histórii? No poviem vám, že toto tu nieje nič výnimočné, ale poznám tucty iných čo by si to zaslúžili všetkými desiatimi. Film sa zaoberá hlavne aurou okolo Vanillu Icea a pôsobí silno samoúčelne, ale takto vyzerali asi všetky rádoby cool celovečerné klipy v 90. rokov. Eminem vsadil na drámu, Vanilla na efekt. Stačí si pozrieť úvodnú rapovo tanečnú sekvenciu a viete čo vás čaká.(16.1.2011)

 • Smok
  odpad!

  Chcel som pôvodne napísať, že tá gangsta póza Vanillu a jeho afroamerickej partičky pošukov je s odstupom času na smiech, ale to by nebola pravda. Ona bola na smiech už v dobe svojho vzniku. Pre niekoho možno ikona, ale mne sa pri sledovaní Vanilovho preholeného obočia, vyholených tehličiek vo vlasoch (môžu byť aj blesky, alebo hviezdy, ale tie nie sú až tak gangsta cool), pregélovaného blond prelivu a oblečka v štýle: práve som skončil vystúpenie v cirkuse, dvíha kufor. Pridajte k tomu prvoplánovo dementný scenár robený za účelom roznežnenia citlivých 13ročných dievčenských dušičiek, absolútne trápne hlášky (skonči to s rodinou a začni s hrdinou :)) a pochopíte moje hodnotenie.(2.11.2010)

 • Danny F.
  ***

  Dobrá hudba. Srozumitelná zápletka i náhoda. 55%(4.1.2015)

 • - Snímek si vysloužil 6 nominací na Zlatých malinách, a to v kategoriích nejhorší režie, nejhorší nová ženská hvězda (K. Minter), nejhorší píseň, nejhorší film, nejhorší scénář a nejhorší nová mužská hvězda, kterou Vanilla Ice "úspěšně" proměnil. (Coldrex)

 • - O roli Kathy vážně uvažovala Gwyneth Paltrow. Učinkování jí ale rozmluvil její otec. (Othello)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace