Lady Gaga - Judas

(hudební videoklip)
Krátkometrážní / Hudební
USA, 2011, 5 min

papaguy

Ježíš jako hlava motrkářského gangu a Gaga jako Máří Magdaléna. Je to tak ujetý, za vlasy přitažený, barevný a roztomilý, že se člověk ani naštvat nemůže. Moc by mě neudivilo, kdyby se mládež začala křižovat na znamení příslušnosti k fun klubu Lady Gagy. Příště, ať zkusí parodovat i Mohameda a islám a velmi rychle bude SLAVNÁ i v muslimským světě. ()

corpsy

Lejdy si tentokrát zobrala na paškál kresťanskú vieru. A zrejme jej to prešlo lepšie, ako Madonne v LIKE A PRAYER. Teda možno u niekoho. U mňa ide len o gýč a samoúčelnosť. ()

ecceHOMMO

Jedna z tých pesničiek od Gagy, ktoré ma vôbec, ale vôbec neoslovili. Skôr naopak. Ale vďaka klipu tomu dám aspoň dve hviezdičky. ()

bubun

Jak tady někteří zmiňují, to jediné pozitivní na tomto klipu je Daryl (i když zde skoro celou dobu jen sedí s plechovkou piva). Jinak je klip je naprosto o ničem, snad jen o touze šokovat. Šok má většinou ale krátkou životnost, takže snad to z těch 58% ještě klesne. ()

philip.j.fry

Jů hele,Daryl!To bude žůžo!Aha.Už to začíná.Tu motorku má.Ale kde je na tý mašině to SS?A kde má kuši?A proč tam nejsou žádní zombíci?aha,to asi nebude ono.Tak nic. ()

fredisek

Když Madonna spálila v Like a Prayer tři kříže, svět se mohl zbláznit, když začne Lady Gaga adorovat Jidáše, už to takový humbuk není. Zase časem osvědčená metoda (cukru a biče). Šokujte konzervativně laděnou část světa a ona nejen, že se začne o vaši práci zajímat, ona vám ji zdarma zpropaguje. Narážka na Botticelliho Zrození Venuše je už jen egoistickým motivem, který má potvrdit, že svět oplývá v tuto chvíli jen dvěma globálními hvězdami, z toho jednou výrazně dosluhující - Madonna a Lady Gaga. ()

natalie15

Keď sa pozriem na video ako na celok, príde mi príliš preexponovaný, vyumelkovaný, a grotesktný. Takmer všetky kostýmy, čo má LG na sebe sú viac než výstredné, a niektoré kulisy/scény nepríjemne bijú do očí. To je môj prvý, povrchný pohľad. Na začiatok sa však vyjadrím k pesničke. Máme tu melodicky drsné slohy, ktoré odkazujú na niektoré pasáže z Biblie (("umyjem mu nohy svojimi vlasmi""odpúšťam mu aj keď ma 3x zrádza" (pozn. Peter, kt. 3x zaprel Ježiša), bring him down ako fráza sa vyskytuje v starých bibl. textoch, a predstavuje najhoršiu možnú formu trestu, "aj proroctvo mu odpustilo jeho krviú cestu" "láska je ako tehla, postavíš s ňou dom, alebo utopíš mŕtvolu")) a sladký popový refrén, v ktorom LG napriek vine ktorú pri tom cíti, "miluje Judáša". Bridge je veľmi zaujímavý, a odkrýva celý podtext pesničky, ktorý je METAFORICKÝ, nie doslovný - Gaga nehovorí že miluje Judáša ako skutočnú osobu - veď aj v texte prirovnáva: "Ježiš je moja cňosť" "Judáš je môj démon". Video treba chápať tiež v symbolickom zmysle. 12 učeníkov na motorkách, LG ako Mária Magdaléna, Ježiš a Judáš putujú do nejakého moderno-starobylého mesta na motorkách. Nie je veľmi podstatné, kam idú a čo tam robia. Podstatné je sledovať správanie LG - neustále potupuje Judáša, povyšuje sa na neho, robí mu napriek. Naopak, poslúcha a uctieva Ježiša. A Judáš a Ježiš nie sú skutočné osoby, predstavujú dobro, svetlo, pokoru na jednej a zlo, tmu a pohŕdanie na druhej strane. Takisto je Judáš samozrejme symbolom zrady, a Ježiš vykúpenia. V momente keď LG "zrádza" Judáša aby ochránila Ježiša, on mu práveže dovoľuje, aby ho zradil - pretože keby sa tak nestalo, podľa Biblie, nebolo by možné, aby Ježiš vykúpil ľudstvo. Keď idem ešte hlbšie, podstata je veľmi jednoduchá - ak neustále bojujeme a potláčame to čo na nás nemáme radi, za čo sa hanbíme apod. nie sme celistvý, a skôr tomu podľahneme. Keď k svojej "cnosti" však prijmeme i "necnosti", staneme sa viac autentický, viac ľudský. Svetlo totiž nemôže jestvovať bez temnoty, a naopak. Táto pesnička/klip teda nie je rúhanie, skôr naopak. Na povrchu je síce možno škandalózna/výstredná, pri pohľade hlbšie je však úprimná, a svojim spôsobom hovorí pravdu o každom z nás. ()