Andělé všehomíra

Anjeli univerza

Drama / Životopisný

Island / Norsko / Německo / Švédsko, 2000, 100 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Nietzsche zabil slovem Boha a svět se nám zbláznil... už to prostě není jako za Hegela. Hilter to s námi přece myslel dobře...dělal jen to, co chtěl Duch Německého národa...ten Jung měl asi pravdu :) Fridrikssonovo drama je správně "zentropické". Jen ta hudba občas vadila, ale dalo se to snést...8/10.(21.2.2010)

Díky bohu, že jsem byl několika mými přáteli vypuzen si nejdřív přečíst knihu a až pak kouknout na film - ne proto, že by byl film špatný, film je skvělý (a strašně mě potěšilo, že k němu hudební doprovod obstarali islandští Sigur Ros) - ale kniha je ještě o jeden stupínek výš a byl jsem rád, že jsem si ji mohl vychutnat nezatížen žádnými vizuálními asociacemi. Island je drsná země z největším počtem sebevražd na 1000 obyvatel - film vám poví proč. 8/10(2.11.2006)

Velmi ponurá, pesimistická studie schizofrenie. Pečlivě a do všech detailů zmapovaná nemoc od doměnek o nitru postiženého, přes jeho nejbližší i vzdálenější okolí, až po personál psychiatrické kliniky. Malinko se mi zdálo, že snaha o medicínskou a sociální hyperkorektnost až zastiňuje uměleckou rovinu.(23.5.2009)

Většina z nás by se mohla za určitých nepříznivých okolností dostat za onu tenkou dělící čáru mezi tzv. normálními lidmi a blázny a to k tomu ani nemusíme trpět schizofrenií... Zajímavý pohled do průměrné (spíš asi podprůměrné) islandské rodiny a jak to tam chodí v psychiatrické léčebně (taky žádná idylka)(18.7.2008)