Nepřítel třídy

(festivalový název)
  • Slovinsko Razredni sovraznik (více)

V tomto působivém slovinském debutu Roka Bičeka skupina teenagerů obviní svého nového učitele němčiny z toho, že kvůli jeho vysokým nárokům spáchala jejich spolužačka sebevraždu. Na gymnáziu se rozhoří neuhasitelná bitva různých názorů a postojů a každý střet mezi třídou a učitelem hrozí přerůst v násilnosti. Režisér podmanivě střídá stavy napětí a úzkosti z výbušné situace. (MFF Karlovy Vary)

GTS_PUNK

Tých 100+ minút stopáže filmu mi prešlo veľmi rýchlo. Až moc. Možno preto, že sa veľmi ľahko dalo vžiť do príbehu a medzi študentov, keďže prostredie bolo veľmi podobné našim školám. Či už typmi učiteľov alebo problémami triedy. Som študentom, takže som sa len utvrdil v tom, že "high school drama" je všade podobná, ale pritom veľmi rozdielna. Vo filme som zbadal svoj obľúbený motýlí efekt, keď odchod jedného pedagóga, resp. príchod druhého spôsobil strmhlavý zvrat dramatických udalostí v triede. Dianie v predtým pravdepodobne bezproblémovo fungujúcom triednom spoločenstve sa otočil o 180° a vyústil do tragickej udalosti, ktorá triedu postupne rozdelila na dva súperiace tábory a naštrbila vzťahy medzi spolužiakmi. Väčšina triedy sa zrazu začala búriť proti nemčinárovi a triednemu profesorovi v jednom ktorého obviňovali zo samovraždy ich spolužiačky. Postupne sa však zo všetkého stala spleť slov, obvinení a napadnutí, do ktorého sa zamotali úplne všetci. Aj niektorí z tých, ktorí "vzdor voči nefungujúcemu systému" zo začiatku podporovali, si neskôr uvedomili, že obviňovať niekoho, koho v skutočnosti ani nepoznajú, nie je správne. A to, že zodpovednosť za smrť spolužiačky nesú svojim spôsobom vlastne všetci, došlo neskôr aj ostatným, potom čo sa celá škola začala obviňovať medzi sebou navzájom. Skvelo to bolo vidieť v scéne, keď riaditeľka školy povedela Tadejovi, že Sabina bola adoptovaná, a on si v tej chvíli uvedomil, že isté veci, ktoré predtým povedal, mohol niekto iný chápať inak ako ich myslel. Na poslednej hodine si trieda s tým, koho obviňovali najviac, profesorom Zupanom (inak veľmi podobný Trojanovi), v dusnej atmosfére všetko vydiskutovala a pomaly sa každý rozišli na svoju vlastnú cestu životom. Razredni sovražnik je dielom ukazujúcim to, že slová sú mnohokrát omnoho nebezpečnejšie ako zbrane a môžu vyústiť do udalostí, ktoré nieto vrátiť späť. ()

Mabe22

Kviff 49. - Troufám si říct, že nejlepší film letošního festivalu. Skvělý "dospělý" film, při kterém by se atmosféra dala krájet a rovnou konzumovat. Aneb, jak je v dnešní době profese učitele zábavná, poučná, povznášející a hlavně VÝŽIVNÁ práce. :) "Es ist schwer, es zugleich der Wahrheit und den Leuten recht zu machen." ()

Jindrusa

Brilantně vystavěné psychologické drama, založené na osobní zkušenosti a zážitcích režiséra. Po příchodu nového profesora němčiny do třídy, dívka, které si až dosud téměř nikdo nevšímal, spáchá sebevraždu. Její spolužáci, hnání vzdorem k panovačnému učiteli, se uchylují k pomstám a rebéliím. Mladistvá nerozhodnost je zde kompenzována protestem vůči čemukoliv. Systému, autoritám, pravidlům, normám.. Navíc je rozdmýchávána jakousi kolektivní podvědomou nenávistí vůči Německu a němčině, ve které učitel autoritativně nutí žáky smrt jejich spolužačky řešit. Jejich činy pomsty se tak postupně zcela vzdalují zdravému rozumu.. ()

Oxymoron5

Když vynechám téma sebevraždy, tak můžu říct, že takhle ta třídní "pospolitost" opravdu probíhá. Skvělý snímek k zamyšlení hlavně pro školou povinné. ()

Hank

Asi nejdiváčtější film celého Scope50 a teď, zda je to dobře nebo špatně? Nejdřív proč je to špatně,i když film se mi v zásadě líbil. Chybí jakákoliv psychologie postav, jsou zde jasně daná schémata (odcházející mladá učitelka x nastupuje úplný opak jako přísný učitel, parta studentů má jasné role, víme kdo je šprt, kdo tichá voda, kdo rebel - vše je jasné a tak to bude - celou dobu se o nikomu v podstatě nic nedozvíme) a pravidla. Před filmem jsem neznal pozadí filmu, tak mi to celé přišlo buď jako film do TV nebo adaptace divadelní hry - oboje právě proto, že mi chyběla uvěřitelnost celého příběhu. Právě tak citlivé téma jako sebevražda spolužačky si zaslouží mnohem více psychologie postav, analýzy motivace, příčiny a následku. To mi chybělo. Když k tomu připočtu scénu s rodiči jak vystřiženou z "Marečku podejte mi pero", tak se musím smát...:-) Na druhou stranu v positivním mě pobavila až parodické typy učitelů jako chobotnicová psycholožka, jednodušší kokota z tělocviku a k tomu přísná a nemilosrdná ředitelka. A proč je dobře, že je film divácký? Jasné sdělení, ochota mladých rebelovat a mít nějaký (ehm) postoj. Otevření ožehavého tématu a jeho forma ve filmu přímo volá po nějaké diskusi po filmu s diváky (v tomto případě školy). Suma sumárum, na prvotinu mladého režiséra jednoznačně dobrý! ()

maraHCV

Výborná psychologická slovinská podívaná.reakce na to jak si skupina vždy musí najít obětního beránka.Skvělý a racionální Igor Samobor alias profesor Zupan. ()

Saxos

Zajímavý příběh, který mohl dopadnout i úplně jinak. Velmi nepříjemná hranice. Stačilo, aby studenti začali víc upozorňovat na to, že spolužačka spáchala sebevraždu potom, co byla s novým učitelem, který jim moc neseděl. K tomu to trochu přikrášlit chodbovými řečmi a bylo by to. Igor Samobor by mohl bez dalšího maskování dublovat Ivana Trojana, nebo naopak. ()

Perunwit

Tohle bylo originální. Pan učitel mohl být klidně Trojanem. Originalita je ale jediné pozitivum tohoto snímku. Je to plné symbolismu, který sice vidím, ale shledávám naprosto nereálným. Příliš na efekt. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

rakosabasta

Velmi podmanivé. Neukecané, neutahané (i přes stopáž téměř dvě hodiny) a přitom hluboké. Neklišoidní postavy. Dobře vystavěný scénář, přirození herci. ()

Snakefinger

Zdravo kako si? Ja som usrano. Hvala za pytaniu. Takže dlouhé, unuděné, konstatní drama o starostech dospívajících dítek ve Slovinsku a celý film kamenná tvář vytesaná jako z kamene nového profesora němčiny Igora Samobora, který mi nevím proč vizálem připomínal pana Trojana. ()

Welsiot

Během filmu se vám několikrát vymění sympatie, avšak ta "síla" slova studentů se možná až moc přehání. Každopádně zajímavé 80% ()

kuri-noha

Malé drama z prostředí jedné obyčejné střední školy, kterou poznamená tragédie, s níž se nedokáže smířit její okolí. A o tom to je, totiž o tom okolí. Že za zbytečnou hysterii si může samo svou nedozrálostí a paradoxně ti, kterých se ona tragédie přímo týká, vinou přímého dotyku smrti "procitnou" a zmoudří jako první....... Tohle téma mi není úplně cizí, proto musím poznamenat, že děj je poměrně průhledný a předpovídatelný a hlavně v určitých místech nedůvěryhodně působící - řeč je o rostoucí hysterii spolužáků. (Ovšem scéna schůzky rodičů je naprosto perfektní kopií a tragikomickým obrazem reality minimálně našeho školství, tj. student je imbecil, takže to schytá učitel a nakonec ředitel). To ale filmu nevyčítám. Výborný scénář se ze všech sil snažil předat poselství a poučit publikum, takže místy byl až moc ukecaný a trochu přeháněl. Ale jak říkám, možná to je tím, že já jsem byl již poučen z dob dřívějších, čili polovinu všech replik z poslední půlhodiny jsem už sám osobně pronesl...... Abych to shrnul. 2 věci, které film přináší: To nejdůležitější je 1) Poznání, že smrt blízké osoby nezastaví váš svět a že všechno zlé je pro něco dobré (jakkoli to zní divně, duševně to pozůstalého "obohatí)" ... 2) Školství je fabrika, ve které je může být těžké najít osobní svobodu, a to jak ze strany žáků tak učitelů. Všechno se to zase smrskává k tématu neschopnosti KOMUNIKACE, která stojí za takřka všemi lidskými nesvary a přemi. ()