Adaptace povídky Josepha Rotha v záznamu představení divadla Komedie, která vypráví o ztrátě nadějí a zoufalství člověka vykořeněného v exilu předválečné Paříže. V hlavní roli Martin Pechlát, který získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku. Martin Pechlát (Cena Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon loňského roku) jako smutný hrdina a ztroskotanec v záznamu divadelního představení podle novely Josepha Rotha, zachycující ztrátu nadějí a zoufalství židovského intelektuála v předválečné Paříži.
Jařabův přepis Rothovy prózy je dramatem o nevratnosti pádů v předválečném exilu a samozřejmě nemožnosti vymanit se z historicky podmíněného lidského zoufalství židovského exulanta v příběhu Andrease Kartáka, ztracence vykořeněného z domova do cizorodé Paříže. Divadelní adaptace tu neokázalými prostředky zachytila všechnu Rothovu literární sílu vykreslovat opuštěnost, osudovost, útěky od problémů společnosti i osudové spoléhání na zázrak.
Inscenace Legenda o svatém pijanovi získala Cenu Josefa Balvína za nejlepší inscenaci původně německy psaného textu, která vznikla na území České republiky v sezóně 2010/2011; cena byla udělena Pražským divadelním festivalem německého jazyka. (Česká televize)

M.Macho

Pro mě osobně hoooooodně přeceňovaná inscenace. Martin Pechlát je samozřejmě ve skvělé formě, stejně jako zbytek ansámblu, ale inscenace působí sama působí zbytně. V sérii depresivních pojednání má jít asi "o úlevu na duši". Zkrátka minimalistickým kulisám a hektolitrům alkoholu něco chybělo, nějaká výraznější jiskra. Byl to příběh ze staré Prahy... Už vím, chyběl tomu nějaký dekadentní démon... ()

Misoponia

Česká televize natočila 11 inscenací Divadla Komedie, které byly vysílány každou sobotu od 19. 10. 2013. Dokument Divadlo Komedie 2002-2012. 1. Proces (Franz Kafka) 19. 10. 2013 2. Antiklimax (Werner Schwab) 26. 10. 2013 3. Utrpení knížete Sternenhocha (Ladislav Klíma) 2. 11. 2013 4. Nadváha, nedůležité: Neforemnost (Werner Schwab) 9. 11. 2013 5. Weissenstein (Johannes Urzidil) 16. 11. 2013 6. Legenda o sv. pijanovi (Joseph Roth) 23. 11. 2013 7. Poslední chvíle lidstva (Karl Kraus) 30. 11. 2013 8. Srdce temnoty (Joseph Conrad) 7. 12. 2013 9. Odpad, město, smrt (Rainer Werner Fassbinder) 14. 12. 2013 10. Spílání publiku 2010 (Peter Handke) 21. 12. 2013 11. Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli (Peter Handke) 28. 12. 2013 ()