fiasko

Známka: A+; „I’d rather die drunk, broke at 34, and have people at a dinner table talk about me than live to be rich and sober at 90 and nobody remember who I was.“ Ačkoli zde „Whiplash“ spadá v žánrových kategoriích do „hudební“, tak to paradoxně není film o hudbě. Hlavně tu jde o psychologický (i fyzický) souboj dvou velikánů, kteří prahnou po nedosažitelné dokonalosti. Činy, kterými se ženou za svými ideály, divák bude nejednou sledovat se sevřeným žaludkem. Dravá Chazellova režie člověka ihned uhrane, nenechá dýchat a nepustí ho. Nezávislý art-film „Whiplash“ strhujícím audiovizuálem a gradujícím tempem dokáže ohromit i masové publikum. Andrew Neiman (Miles Teller) se ze začátku jeví jako sympatický, lehce nebohý devatenáctiletý mladík, se kterým se moc lidí nebaví a jeho hudební mentor ho k tomu týrá. Většina tvůrců by Andrewa jako takto idealizovaného hrdinu ponechala, Chazelle si však i zde dokáže zachovat svou původní vizi a být originální. Z hlavního hrdiny se totiž postupně stává čím dál větší kretén. Obsesivní bubeník, jenž by nejradši třískal paličkami do bubnů 24/7 se rázem propadá do jámy svého hovadství – kvůli svému snu. Opouští třeba svou přítelkyni a je lépe vidět, že o lidech si Andrew dokáže udělat velmi rychle obrázek a tím rychleji je i odsoudit, což je samotným důvodem, proč nemá mnoho přátel. Herecké výkony ústředního dua jsou čistě špičkové, zejména J. K. Simmons, Terrence Fletcher, v roli totálního Full Metal Jacket sráče, který po studentech hází činely, se do postavy plně vžil a jeho nadávky jsou leckdy takový bizár, že jejich originalitě se divák nesčetněkrát zasměje. Zajímá mě pouze jediná věc… kdo vzal tu složku? ()

Vito_LePour

Chazelle je bezpochyby génius, který umí točit filmy hodně spjaté s hudbou. Jeho poslední počin Babylon byla fantazie, La La Land je parádní. Od Whiplash jsem očekával úplně tu stejnou kvalitu, leč nemůžu si pomoct, je to o třídu níž. Film o tom, že umělci musí trpět, ano. Ale vzbudilo to zoufale málo emocí, připadal jsem si jako pasivní divák sledující přehlídku neuvěřitelně nadaných muzikantů, kteří jsou jako stroje, včetně emocí. Bohužel. I tak je film velice dobrá podívaná, která je mistrně natočená, ale za mě slabší 4*. ()

Fin_429

Koncept stejný jako černá labuť - udělám vše proto, abych byl nejlepší. Aby to ale nebylo tak jednoduché a podobné Aronofskymu (což lehce je), tak zde máme klasický chazellův konec, který i kdyby byl film sebevíc strašný, tak ho vylepší. Ale nejsem si vůbec jistý tím, že si oscara zaslouží Simmons. Ano byl nepředvídatelný, ale Miles Teller k tomu nejlepšímu výkonu měl blíže. Každopádně skvělý film s neoriginálním konceptem dotažený na maximum. 7,5/10 ()

cimrman2.

Dvě nejškodlivější slova které kdy (angličtina) poznala jsou dobrá práce. Film "jen" o jazzu a hlavně o bubnování, který je napumpovaný emocemi, pocity, touhou a poselstvími. Pan učitel se mi tady hnusí a zároveň jeho mávání ručkama a osobu obdivuji. Když chceš být nejlepší tak tvrdý trénink potřebuješ avšak tahle magořina, která se odehraje mezi hlavní dvojičkou je dost přes čáru (přeneseno do reálného světa). Pro vžití se do kůže ústřední postavy je však tahle cesta peklem potřeba a uznávám že srdce mi kmitalo skoro tak rychle jako Neimanovi hůlky. Až na mě bude nějaký kantor podobně vysazen popřemýšlím jestli to je vylívání nevyjádřených emocí nebo touha ze mě udělat druhého Jaromíra Jágra ve světě podnikání. ()

petrusqa

Někdy je až fyzicky nepříjemné sledovat úpornou snahu Andrewa jít až do krve, za hranici svých možností. Jít za svým životním snem, za ambicí nezůstat průměrem, ale být nejlepší. Boj studenta s učitelem je naprosto odzbrojijící, napětí mezi nimi, Flatcherovo ale i Andrewovo naprosto nepředvídatelné chování. Nikdy nekončící hra a neskutečně gradující závěr. Mistrné herecke vykony, ostrý rytmický střih, velmi originální filmový příběh a jako třešnička výborná hudba. Viděla jsem film na London Film Festival, kde byli přítomni oba hlavní představitelé, po filmu nasledoval euforický nekonečný gejzír potlesku ve stoje, nádherný zážitek i díky atmosféře naprosto polapeného a hypnotizovaného publika. ()

Kristik

Najnapínavejší filmový zážitok roka, čo je dosť paradox, keďže sa nejedná o žiadny akčný blockbuster. Napätie tu vyvoláva psychologická bitka medzi Andrewom a Fletcherom. Na jednej strane je chalan so snom stať sa jedným z najlepších bubeníkov a na druhej je sadistický učiteľ, ktorý je ochotný potlačiť svojich študentov až za okraj vlastných schopností. Miles Teller je skvelý vo filme, ale J.K. Simmons je naprosto fantastický, ktorého postava pripomína Ermeyho z Olovenej Vesty (je proste mašina na vtipné urážky). Svätí účel prostriedky? Film nechá, aby ste si odpovedali sami. ()

Brodequin

Já se s ostatními neztotožňuji. Vím, že na film brzy zapomenu, protože v něm prostě něco chybí. Na toto téma jsem viděl určitě lepší kousky. Co film zvedá, jsou herecké výkony hlavních rolí. Kdyby to bylo o metalu, dal bych tomu hvězdu navíc. Párkrát jsem se zasmál, ale to opravdu nestačí. Jako celek cca 50%. EDIT: Uběhl nějaký ten měsíc a zpětně bych chtěl hodnocení trochu pozvednout. Film mi totiž v hlavě jaksi zůstal a přiznám se, že jsem si i jednou vyhledal na YT píseň Whiplash. :-) Takže určitě dobře odvedená práce, jen si pořád myslím, že by se mi tam líbila více nějaká dějová linka. 70% ()

musculimus

Za mne průměr. Jako psychologické drama film funguje skvěle, Dalo by se říct až předvídavě vypočítaně profesorsky. Herci tento dojem podporují víc, než dobrými výkony. Ale když už si dal režisér takovou práci vypiplat řemeslně zpracování snímku tak, aby vyvolával proudy emocí, proč nenapsal kvalitní scénář? Kontext toho, na čem příběh staví, je buď fakticky chybný (historky, kterými Fletcher krmí Andrewa), nebo jde proti duchu dělání hudby (dřina>láska k hudbě). Ve své podstatě je to sportovní film s happy-endem. A ty nemám rád. ()

wick

Parádní....a skvěle napsaný příběh o mladém jazzovém ambiciózním bubeníkovi, který obdivuje sadistického dirigenta. Výborně zrežírované a zahrané scény včetně samotného překvapivého finále. Pro mě jeden ze tří nejlepších filmů 2014. J.K.S. musí dostat Oscara. Kdo nemá rád jazz, si asi z hodnocení tak 20% odečte. ()

gu-staff

Ano, příběh je klišoidní a plytký, ale pro nás-bubeníky je to must see....! Škoda, že v celym filmu zněj všehovšudy 4 songy.... ()

Bukelos

Obdivuhodný emotivní tanec mezi učitelem a žákem ve světě, který už mnohým v dnešní době nic moc neříká. Na žákovi můžete vidět úplně vše. Přes prvotní nadšení a slepou důvěru ve svého mentora až po kruté procitnutí a zatvrzení se v sebe sama. Na učiteli toho zpočátku moc nepoznáte, spíše Vás bude ovládat pocit skočit tam k němu a začít psychicky týrat naopak jeho. Jak ale film plyne, odhalíte postupně jeho motivace a zásady, které mu ke konci ani nemůžete vyčítat. Atmosféra filmu mě zcela pohltila, konečné sólo bylo naprosto geniální. Trochu mi tam vadil jen ten "girlfriend" prvek, kdyby tam nebyla, vůbec by to nevadilo, ba naopak. ()

Fzux

Hraní na bicí zvlástě Jazz je o tom se uvolnit ne cvičit blastbeaty a tvářit se u toho jak na záchodě. Celý ten film mi přijde absurdní a nerealistický... ()

Ro_So

Príbeh o šialenom žiakovi a jeho ešte šialenejšom učiteľovi. Ak chcete uspieť, musíte si preto zodrať ruky. A to doslova. Škoda, že sa Melissa Benoist objavila len v niekoľkých scénach. ()

Tribe

Čekal jsem cokoliv, ale tak skvělé hudební drama plné jazzu, krve, potu a skvělých scén (např. když Andrew zve Nicole na rande), to jsem opravdu nečekal. Grandiózní finále bylo jen třešničkou na dortu. Luxusní záležitost! 5* PS: Dobré ozvučení je nutnost! ()

mr.twizta

Simmons bez kecu na Oscara, ale respekt Tellerovi za houzevnaty vykon. Stava se pro me jednim z nejoblibenejsich hercu generace millenials. ()

hony23

Dobře natočené drama o ambiciózním bubeníkovi a svérázném učiteli, který se zněj drsnými praktikami snaží vymačkat to nejlepší. No řeknu vám, pokud Simmons nedostane Oscara za roli ďábelského kantora, tak ať se jdou akademici zahrabat! ()

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona