Fargo - Season 4

(série)
USA, 2020, 9 h 48 min (Minutáž: 39–63 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Epizody(11)

Čtvrtá řada seriálu Fargo nás zavede do Kansas City ve středozápadní části USA. Loy Cannon (Chris Rock), který řídí afroamerickou zločinnou organizaci, uzavře dost labilní příměří s konkurenční italskou mafií a společně ovládají alternativní temnou ekonomiku zahrnující podvody, korupci a obchod s drogami. Aby oba bossové posílili vzájemné mírové soužití, vymění si navzájem svoje nejstarší syny. Ve smyslu dohody je Loy Cannon povinen vychovávat syna svého rivala, jako by byl jeho vlastní. Když ovšem šéfa kansaské mafie odvezou do nemocnice, aby se podrobil rutinní operaci, a brzy na to zemře, začne se odvíjet série nečekaných událostí. (AMC Czech)

PeteBuck

Tak ja teda neviem. Trochu ma prekvapilo to nízke hodnotenie. Pozrel som si to znovu a aj keď prvýkrát som až tak nadšený nebol, teraz od plnej palby nechýbalo veľa. Je jasné, že človek bude porovnávať s prvou alebo druhou sériou, ale táto bola dôstojným pokračovaním. Nemáme núdzu o more vrážd, bizarné postavy, zápletku, niekoľko dejových línií, more gangsterského filozofovania, poprípade filozofovania bežných ľudí, ale za mňa pohoda. Z môjho pohľadu dobre ukuchtený príbeh, aj keď niektoré postavy odišli dosť srandovne (mormonský U. S. Marshall v podaní Olyphanta, poprípade írský bodyguard mafiánovho synčeka v podaní Wishawa alebo svojský poradca Doctor Senator - bohovské meno). Ak si bude Fargo udržiavať takúto kvalitu, budem spokojný. Chris Rock príjemne prekvapil, nie je len komik, ale aj slušný herec. Mňa presvedčil. Som zvedavý na piatu sériu. ()

jpacuta

Po výborných 3 sériích přišlo tohle schlazení a já to nedal. Zkusil jsem první dvě epizody, mnohokrát u nich usnul a pak to vzdal. Nezajímavé, nudné, skvěle zahrané, až na Chrise Rocka. Při castingu vybrali fakt špatně. ()

Bolex

Ve 4. sérii jsou značně akcentovány otázky rasismu, prohnilé policie, přistěhovalectví, menšin. Kupodivu to příliš nevadí a scénář to neomezuje. Necítím potřebu nutně srovnávat tuto s předchozími sériemi, bavil jsem se. ()

Toolshed

Nemôžem si pomôcť, ale vzhľadom na to, že budúcnosť Mindhuntera je neistá, Fargo je podľa mňa stále najlepším ongoing seriálom - latka je už od prvej série neskutočne vysoko, a tak čo i len udržať ju je priam nadľudský výkon. Áno, je to najslabšia séria, ale stále klobúk dole pred Hawleyho schopnosťou vytvárať úžasné, priam nezabudnuteľné postavy (no dobre, okrem Gaetana, to je ozaj karikatúra). Každá z nich je niečím svojská, má nejakú úchylku alebo tik, skrátka vyžaruje svojskosť, ktorá je vlastne špecifická pre celé Fargo. Uznávam, že tu je tej svojskosti už možno miestami príliš a že občas je tá komickosť už na hrane frašky (keď sa nad tým zamyslím, asi polovicu stopáže tvoria scény typu "two bad motherfuckers posturing but doing nothing of consequence in the end"), ale stále to do tak nejak zapadá do širšej mytológie fargovského sveta. Vlastne by sa dalo povedať, že mytologizácia rôznych naratívov je ústrednou témou štvrtej série - či už ide o klaskický naratív "coming to America", motív amerického sna, moci, postavy gangstra v americkej kultúre... to všetko tu naberá takmer až poloreálny dojem, čomu ešte napomáha množstvo nečakaných situácií, náhod, ba rovno priam deus ex machina momentov. Občas to vyzerá, akoby Hawley chcel za každú cenu ísť proti očakávaniam diváka, ale úprimne priznávam, že práve vďaka tomuto mi to prišlo neskutočne fresh, pretože tie klasické schémy rozprávania už človeka nudia do takej miery, že keď príde niekto, kto ich rad radom stavia na hlavu, dá sa mu pri tom mnohé odpustiť. ()

BigJohn02

Atmosféra Farga se vytratila, tahle série je jen obyčejná válka gangů. I když, občas tam něco z "Fargovské" absurdity probleskne (Gaetanova smrt například). Mimochodem, dosud jsem si myslel, že nejhnusnější záporák Farga je David Thewlis, ale ta cupitající sestřička s křivou držkou ho přebila. ()

Clar

Nuda. Vůbec jsem si nedokázal vybudovat vztah k postavám, který se mnohdy chovaj nelogicky, vleče se to, nevím komu fandit. Nejsympatičtější jsou dvě lesby, ale ty zas dostávaj pohříchu málo prostoru. Navíc je to obtížně koukatelný, tím jak je to tmavý... Nemyslím barvu pleti jedný rodiny, myslím obraz. Tvůrci zřejmě chtěli navázat na skvostnou druhou řadu, ale vůbec se to nepovedlo. ()

stringers

Nejslabší série - vypadá to hezky, ale to je asi tak všechno. Totálně rozplyzlej děj i postavy - absolutně to člověka nevtáhne. Chris Rock jako BigBoss je fakt úlet, navíc s tím jeho pištivým hláskem - víc bych to věřil snad i Bohdalce. Ztráta času se o tom víc rozepisovat... ()

GesikCZ

Možná by to fungovalo jako slušná béčková kriminálka v poměrně hezkým prostředí amerických 50. let, ale jako Fargo těžko. Mizerné postavy (čest výjimkám viz mormon), politická agitka, příběh neslaný nemastný, navíc neskutečně nudný s předvídatelnými (nebo naopak naprosto nelogickými) zvraty. Tudy cesta nevede. ()

T.E.Elf odpad!

Dvě hvězdy za muziku + dvě hvězdy za skvělé reálie 50-let. Kromě názvu to mělo s původním něco společného tak leda zábleskem u mormonského lovce uprchlých vězňů a ve vyšinuté zdravotní sestře. Ale to byl opravdu pouhý závan. Jinak vlastně docela nuda. Kdybych neměl puštěné jako pozadí k mechanické práci, tak bych to nevydržel. Do skoro deseti hodin roztáhnout mafiánskou střílečku ála spaghettivestern je docela ... prostě nuda. A ještě k tomu to celé prošpikovat progresivistickou propagandou ... vlastně docela hnus. I ten nejhorší černoch je vykreslen jako hrdý a světa znalý člověk. který byl k případnému zločinu dotlačen zlým bílým mužem. Snaha o zdání, že Irové nejsou až tak bílý je docela komická. Všichni bílí jsou křiváci, zloději, rasisti, utlačovatelé, psychopati, případně alkoholici či nemocní a neschopní "degeneráti". A pokud náhodou ne, tak jsou to slaboši, kterým musí černý ukázat cestu a vytáhnout je ze šlamastiky. Žid vykreslen jako zrádce svého lidu. A mormon, coby jeden z mála odkazu na křesťansví, vykreslen jako bigotní magor a Italové jako svíčkoví pánbíčkáři. Samozřejmě nejvzdělanější a nejkladnější osoba ... míšenka s černou pletí, jako kdyby na scénáři pracovali i manželé Obamovi. Lehký odkaz na maurskou spravedlnost - přímočarý islám by tomu také napovídal. Ostatně celá černošská společnost je vykreslena též velmi nevěrohodně už třeba díky absenci víry. Přičemž je všeobecně známo velmi hluboké křesťanské založení černoškých komunit v té době. Prostě to je celé nějaké dojebané. Takže za rasizmus -1, za nevěrohodnost komunit -1, za naprostou absenci nápadu -1, za velmi divné zacházení s křesťanstvím -1, celkem = 0 bez pardonu. ()

McGuffin

To co se děje v Kansas City a Fargo 4 policii nezajímá, a kdyby ji jedna mafie nepoužila v boji proti druhé, o policejní uniformu by nikdo ani nezavadil. Ostatně nezavadí ani o to, co ty jen do času usmířené mafie dělají, ani když právě neusmířené soupeří. Jen vidí zbraně, co čas od času použijí. Tvůrce Noah Hawleye totiž předpokládá, že publikum věří, že mafie dělají mafiemi jen a jen zbraně. Nezbývá než díl za dílem čekat, která mafie, která v předchozím kole vyhrála, prohraje, a kdo bude vítěz právě přenášeného kola. Zbytné koření dodají tři z nebe spadlé vražedkyně, dvě nakonec o hlavu kratší. Přes okraj přetékají uštěpačné poznámky, výčitky, kdo se kde, jak a komu narodil a proč je to špatně a proč je ještě víc špatně, ano, to je opravdu finále, že to nikoho nezajímá. P.S. Měla to být zpráva o příběhu, ne o filmu z něj, ale kde vzít na dlani chlup. www.macguffin.cz ()

stuj

Nižší level než předchozí série. Chris Rock mi jako drsoň moc neseděl a Jason Schwartzman jako jeho protihráč taky ne. Celkově docela dost nesympatických postav: máklá vražedkyně i oba italští bráchové. Ani detektiv s obsedantně kompulzivní poruchou to moc nevylepšil, i když dobrý pokus. ()