Zlo nikdy nespí

Zlo nikdy nespí

SOMNIA: Zlo nikdy nespí

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Na Somniu sa nepozeralo vôbec zle, ale nie kvôli tomu, čo by som od hororového žánru očakával - nie kvôli desivosti a všadeprítomnej mrazivosti. Za hlavný klad snímku považujem jeho čarovnosť a fantazírnosť, ktorá priamo úmerne vychádza z naozaj slušného, no bohužiaľ nedokonale využitého námetu. Chlapec, ktorého sny sa stávajú skutočnosťou má skrátka skutočne na viac. Premyslenejšie snenie a vypointovanejšie zakončenie (nie také to doslovné, jak pre hlupákov behom pár minút vysvetlené a viac menej happyendové) by hodnotenie určite aspoň o hviezdu zvýšilo.(12.2.2017)

Celkom zaujímavý horor , ktorý sa tak trochu podobá na Šiesty zmysel, ale to bude najskôr tým chlapcom. Roztomilý chlapec, ktorý iba nedávno prežil niekoľko rokov v jednej izbe (film Room) akoby nerástol. 10 rokov by som mu teda fakt nehádal a rovnaký problém som riešil pri spomínanom filme Room. Atmosféra filmu je slušná, občas dokáže film vydesiť i dojať, čo je pre diváka znamenie, že film ide dobrou cestou. V posledných rokoch som si zvykol v hororoch vídať nešťastné prípadne otvorené konce. Tento je iný, ale k príbehu tak nejak sedí, ale osobne si horor predstavujem od začiatku až do konca. Slušný priemer. 60%.(7.8.2016)

Mike Flanagan sa len prednedávnom ukázal, ako schopný režisér, ktorý si vyberá zaujímavé témy, ale nanešťstie až prekvapivo rýchlo upadol do žánrového priemeru. Určité klady si zachoval stále, film má kvalitnú vizuálnu stránku, dostatočne svižné tempo a aj pomerne sympatické postavy, aj keď na moje prekvapenie nie všetky. Kate Bosworth je bez problémov, predstavuje typickú hlavnú hrdinku tohto žánru a ani adoptívny syn Jacob Tremblay nie je zlý, ale veľmi ma sklamal Thomas Jane, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov, ale tu mi prišiel dosť mimo. Dejovo mi to inak neprišlo najhoršie, pozeralo sa mi na to celkom dobre a dokonca to ani nebolo až tak predvídateľné, hlavne záverečná tretina sa uberie trochu iným smerom, než som pôvodne čakal, ale predsa len by to chcelo trochu pritvrdiť. Väčšinu času je to vlastne len taký úplne neškodný rodinný horor, kde sa o nejakej atmosfére alebo napätí moc hovoriť nedá a dokonca ani samotný démon, ktorý pritom vyzerá dosť dobre a v lepšom filme by z neho mohlo aj niečo byť si tu nevie moc získať rešpekt. Ale predsa len sa postará aspoň o tú jednu, dve zaujímavejšie scény. Tématika snov už v tomto žánri bola použitá veľakrát a často aj lepšie a depresívnejšie. A keď už z toho tvorcovia nechceli mať plnohodnotný horor, ale trochu sa oprieť aj o tú drámu, s čím by som určite nemal problém, tak tomu mali prispôsobiť aj dej, aby pôsobil uveriteľnejšie, ale tu postavy konajú dosť nezmyselne a navyše aj dej sa ničomu inému nevenuje, všetci sa neustále rozprávajú len o snoch, akoby už ani iný život nemali a tak táto dramatická stránka nemá šancu fungovať. Takže nie som sklamaný, presne takéto som to aj čakal, ale predsa len má Flanagan naviac. Toto je len taký malý neškodný horor, keď nie je na pozretie nič lepšie. 57%(28.11.2016)

Tak bohužel už od prvního záběru brečícího chlapa s pistolí v ruce v pokoji svého syna na mě film působil uměle. Jalové rodinné dialogy, dost klišovitých lekaček, které bych od Flanagana nečekal a okaté CGI. Je pěkné, že se režisér snaží o něco vážného a emocionálního, ale s herci jako Bosworth a Jane to nepůjde. Build up taky chybí a finále je odbyté. Zvláštní kapitolou je Jacob Tremblay, který výborně zapadl do Room, ale tady mě svým projevem spíše otravoval. Absentii jsem si užil, ale od té doby s Flanganem nějak nesouzním. Španělé tuhle dětskou optiku umí výrazně lépe.(10.4.2016)

Tak jako James Wan nikdy nedá film na 5*, tak Mike Flanagan nikdy nedá film na 4*. Wan už si svoje dokázal a už ze sebe asi vymáčknul to nejlepší, Flanagan má snad ještě naději, že svůj rutinérský přístup snad někdy v budoucnu napraví. Before I Wake není horor ani náhodou, je to spíš mysteriózní fantasy pohled do duše ztrápeného dítěte, které má jedinečné schopnosti.Pár hororových momentů se najde, ale převážnou část stopáže se hlavně mluví a nic ve zlém, ale Kate Bosworth je tady doslova na tečku mezi voči a Jane se zase ani pořádně neohřeje.Spíš zklámání a o pozitivech bych asi moc ani mluvit nedokázal.50%.(26.6.2016)

• - Film na DVD měla vydat společnost Relativity Media, jenže ta zkrachovala a osud filmu zůstal neznámý. (kellne)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)