Zlo nikdy nespí

(neoficiální název)

SOMNIA: Zlo nikdy nespí

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Sotva se člověk trochu oklepal z loňského emočně zničujícího dramatu Room, už po pár měsících Bohemia MP uvádí do českých kin další nervy drásající film se současnou největší dětskou hvězdou Hollywoodu - Jacobem Tremblayem. Námět filmu Before I Wake (český titul "Zlo nikdy nespí" mi nepřijde úplně nejšťastnější) by se mohl zdát vykradený z proslulé hororové série Noční můra v Elm Street, ale podle mě jde nanejvýše o lehkou inspiraci a ty filmy nemají v podstatě nic společného. Na můj vkus je zde trochu moc infarktových lekaček, ale zase to vyvažuje herecká přítomnost Kate Bosworth, která je pro mě velmi příjemným hereckým objevem. Hrozně dobře se na ni kouká a ve své roli je naprosto báječná (chlapík, co hraje jejího manžela, mi byl naopak protivný). No a ten malý Jacob Tremblay je taky strašně super - osobně doufám, že neskončí v 18 letech na drogách jako herecky vysloužilá troska jako mnozí jeho předchůdci, protože by to byla vážně škoda - jeho talent je nesporný. Before I Wake je výtečná hororová libovka, kterou lze (nejen) všem fandům žánru jen doporučit.(7.4.2016)

Tak jako James Wan nikdy nedá film na 5*, tak Mike Flanagan nikdy nedá film na 4*. Wan už si svoje dokázal a už ze sebe asi vymáčknul to nejlepší, Flanagan má snad ještě naději, že svůj rutinérský přístup snad někdy v budoucnu napraví. Before I Wake není horor ani náhodou, je to spíš mysteriózní fantasy pohled do duše ztrápeného dítěte, které má jedinečné schopnosti.Pár hororových momentů se najde, ale převážnou část stopáže se hlavně mluví a nic ve zlém, ale Kate Bosworth je tady doslova na tečku mezi voči a Jane se zase ani pořádně neohřeje.Spíš zklámání a o pozitivech bych asi moc ani mluvit nedokázal.50%.(26.6.2016)

Mladí rodičia sa chcú vyrovnať so smrťou svojho syna tým spôsobom, že si adoptujú nové dieťa. Vyberú si Codyho, ktorý je velmi pokojný a poslušný. Po niekolkých dňoch v novom dome a zoznámením sa s Codym však rodičia zistia, že Cody má problémy so spánkom. Bojí sa zaspať, pretože ho v spánku straší démon, ktorý požiera ludí. Cody tak namiesto nového pokojného života nechcene prináša nové problémy, ktoré musí ohrozená rodina riešiť. - Mike Flanagan opäť zaúradoval a Somnia je ďalším krokom k tomu, aby sa dostal na úplný vrchol moderného hororu. Ešte stále to však nie je horor, ktorý by mal potenciál stať sa legendárnym, aj keď verím, že o pár rokov sa takéhoto hororu od tohto režiséra dočkáme. Predsalen oslávil 38. narodeniny len pred dvoma týždňami a to, že sa narodil v Saleme, ho robí predurčeným pre tento žáner. Somnia začína pozvolna a rodina si hneď adoptuje chlapca, čo je pre mňa ten najlepší scenár, keďže Orphan s týmto námetom je pre mňa the GOAT medzi horormi. Herci pôsobia neuveritelne dobre. Thomas Jane sa po nie velmi impresívnom výkone z The Veil pozbieral a ako hlava rodiny tu pôsobí velmi dobre. Krásna Kate Bosworth, ktorej úloha sa oproti minuloročnému hororu Amnesiac, v ktorom hrala zákernú matku, obrátila úplne naopak a v Somnii hrá milujúcu matku, ktorá prišla o svoje dieťa, hrá tiež perfektne. V neposlednom rade ma naozaj zaujal aj herecký výkon malého chlapca, ktorý pôsobil velmi prirodzene a pri natáčaní sa s ním muselo pracovať naozaj velmi dobre. Dej sa vyvíja prekvapivo pomalšie, ale som rád, že sa tvorcovia rozhodli držať žánru horor, pretože Somnia by perfektne fungovala ako nejaká mysteriózna rodinná dráma. Duchovia a motýle vyzerali celkom dobre, aj keď démon mohol dostať ovela viac priestoru a mohol úradovať trochu viac. Rovnováha medzi snami a realitou bola vyobrazená velmi dobre a bola prehladná, takže dávala vždy zmysel a pôsobila zaujímavo. Musím uznať, že mi trochu chýbalo nejaké prepojenie s paranormálnym svetom, na ktoré som si už u týchto moderných hororov s duchárskou tématikou akosi zvykol a príde mi prirodzené. To sa však objavuje väčšinou v záveroch a u Somnie bol neočakávaný koniec zvládnutý dobre a presvedčivo, spolu s niekolkými zaujímavými myšlienkami. Kamera bola po celý čas skvelá, ale keďže ide o ostrielaných hororových tvorcov, nie je sa čomu diviť. Rovnako bola perfektná aj hudba, ktorá sa mi velmi páčila a spokojný som najmä s parádnym záverečným soundtrackom, ktorý som už niekde počul, ale nemôžem si spomenúť kde. Po Somnii sa môj rešpekt voči tomuto pánovi opäť zvyšuje a nemôžem sa dočkať jeho ďalších projektov. A keď si uvedomím, že je režisér velmi mladý a keď zvážim všetky dostupné moderné techniky, musím skonštatovať, že tento chlap má pred sebou v oblasti hororu ešte velké veci. Teda pokial sa nenechá zlákať nejakým úbohým žánrom. Podla jeho filmografie to však zatial tak nevyzerá, pretože Ouija 2, sequel k Halloweenu, adaptácia knihy Stephena Kinga a indická verzia jeho vlastného Oculusu sú znakom toho, že je k žánru horor lojálny. + herec z Extraterrestrial + herec z Endangered a The Veil + herečka z Amnesiac + herec z Mirrors 2, 13 Sins, The Town That Dreaded Sundown, June a Navy Seals vs. Zombies(3.6.2016)

• S.Quentin QUALE

Nápad dobrej, fakt že jo, ale scénář je strašná slabota. Navíc se děj točí kolem spousty děcek v duchu rodinnýho dramata, což taky pochválit nemůžu. Úplná ostuda to není, ale ze čtyř Flanaganových filmů, které jsem viděl, je tento jako jedinej o šár níž. Za mě spíš nebrat. 40%(5.6.2016)

Ooou key...? Rozmohl se nám tady takový nešvar. Filmaři velice často nesmyslně míchají žánry. Napíší je na kartičky, zamíchají, zakryjí si oči, na pár z nich random ukáží a Voila!, základ filmu je na světě. Pokud jste filmaři a předchozí věta se vás dotkla, tak se omlouvám, ale přesně tak to vypadá... "Before I Wake" je po "The Boy" dalším snímkem, který se tváří jako horor, a přitom se jedná o drama ("hororových" je ve skutečnosti tak 5 - 10 %). A vůbec nejvtipnější je, že coby drama to funguje skvěle (měla jsem na krajíčku u "hororu"! XD). Jinými slovy vykašlat se na to "být cool"a nesnažit se dělat z Rakoliny super stvůru, ale jen "obyčejného" bubáka, šla bych s hodnocením daleko výš. P.S.: Thomas Jane je stále sexy a Jacob Tremblay... ježiš, to je brouček!:-) P.P.S.: Ten český název je (opět) totálně mimo.(13.4.2016)

• - Pôvodný názov filmu mal byť Somnia, čo by znamenalo v poradí tretí film Mika Flanagana, obsahujúci jednoslovný latinský názov, a to po filmoch Absentia (2011) a Oculus (2013). (figliar)

• - Ve scéně kdy Codyho (Jacob Tremblay) odvezou od pěstounů v závěru filmu, dají chlapci injekci na uspání. V dalším záběru však není na ruce hocha známka po vpichu jehly. (Danny F.)

• - Film na DVD měla vydat společnost Relativity Media, jenže ta zkrachovala a osud filmu zůstal neznámý. (kellne)