Zlo nikdy nespí

(neoficiální název)

SOMNIA: Zlo nikdy nespí

Horor / Thriller

USA, 2016, 97 min

Chcel som dať 4*. Fakt som chcel, ale nedalo sa. Film je to dobrý a má aj fajné tempo. Flanagan prichádza s pomerne originálnou zápletkou, ale koniec to celé skazí. Nie finálnou pointou. Tá je kupodivu veľmi v pohode. Ale vysvetľovaním a nejakým prísľubom lepších zajtrajškov. Bosworth je v pohode. Malý chalan rovnako. Príšera fakt hrôzostrašná a priznám sa že som sa aj pár krát zľakol. Tie decká bez očí fakt nemusím. Ale ako odišiel Thomas Jane tak sa to začalo hrať na tradičnú žánrovku, kedy pátraš - pátra - pátrame a skrátka prestávalo to pre mňa pomaly fungovať. Mám z toho rozpačité pocity, ale včera som videl Conjuring 2 a bohužiaľ Somnia sa mu rovnať nemôže. Tým ale nehovorím že je to zlý film. Má svoje silné miesta. To že príšera nemá problém s krikom sa rozbehnúť na kameru oceňujem.. lebo je fakt desivá. Ale výsledný dojem je pre mňa skôr sklamaním. To už aj tá Witch mala lepší záver. Škoda. Na nového Flanagana som sa celkom tešil.(20.6.2016)

Ooou key...? Rozmohl se nám tady takový nešvar. Filmaři velice často nesmyslně míchají žánry. Napíší je na kartičky, zamíchají, zakryjí si oči, na pár z nich random ukáží a Voila!, základ filmu je na světě. Pokud jste filmaři a předchozí věta se vás dotkla, tak se omlouvám, ale přesně tak to vypadá... "Before I Wake" je po "The Boy" dalším snímkem, který se tváří jako horor, a přitom se jedná o drama ("hororových" je ve skutečnosti tak 5 - 10 %). A vůbec nejvtipnější je, že coby drama to funguje skvěle (měla jsem na krajíčku u "hororu"! XD). Jinými slovy vykašlat se na to "být cool"a nesnažit se dělat z Rakoliny super stvůru, ale jen "obyčejného" bubáka, šla bych s hodnocením daleko výš. P.S.: Thomas Jane je stále sexy a Jacob Tremblay... ježiš, to je brouček!:-) P.P.S.: Ten český název je (opět) totálně mimo.(13.4.2016)

Flanaganova snaha se upřít nedá, ale letošní rok mu příliš nepřál. Mně ty duchařiny zkrátka nešmakují a nedokážu se při nich bavit, tedy kolikrát mám, co dělat, abych neusnul. Plusem je, že zde hraje Thomas Jane, kráska Kate Bosworth a nadějný mladý talent Jacob Tremblay, který na 9 let hraje velmi přesvědčivě. Lekaček tu pár je, na mne však nezafungovala ani jedna, což pokládám za mínus a vidět to i na výsledném hodnocení. Ústřední bubák má originální look, ale "finále" je nedostatečně úderné, no zkrátka nemá koule. Pro fanoušky duchařin nejspíš dobrý, pro mě průměr, na který si zítra nevzpomenu. 55%(11.6.2016)

Pro mě osobně je škoda, že se film vydal cestou ve snaze působit hororově, což moc nevyšlo. Spíše je to docela temná fantasy i se svými prvky. Ale ten nápad a jeho zpracování se mi do jisté míry líbil, ale tzv. chrochtal bych blahem, kdyby to tvůrci pojali jako rodinnou fantasy, pozitivněji laděnou. Ten potenciál v tom byl obrovský, rozhodně větší než se to snažit takto vecpat do hororu. V tom případě se to mělo vyhnout té tragické lince o chlapci a matce. Ale jinak herecky to bylo pro mě fajn, možná jen ten kluk byl fakt špatný, ale je mladý a ne všichni dětští herci jsou geniálními herci. Příběh samotný si u mě rozhodně získal sympatie, ale problém je v tom, že když nad tím přemýšlím víc a víc, že v tom nemám ujasněno co tvůrci nakonec stvořili, je to pomixované, u něčeho se hodně tlačí na důraz atam to selhává a tam kde je to jen tak mimochodem, tam to zase naopak funguje a je to nevyužito. Ale pořád to byla fajn fantaskní podívaná i když s nepovedenou enormní snahou o temnost.(24.6.2016)

Tak už mám takmer stopercentnú istotu, že M. Flanaganovi horory jednoducho nikdy nepôjdu. Podobne ako napr. pri Absentii (2011) alebo pri Oculus (2013) veľmi dobrý nápad a hororový námet skôr či neskôr aj tak svojim filmovým spracovaním pokašle. Nie je tomu inak ani v tomto prípade. Nápad zhmotnenia snov veľmi dobrý, po obsahovej a formálnej stránke sa však dalo urobiť podstatne viac. Úvod pokiaľ ešte človek nečaká strašenie, len sa pripravuje na to čo má prísť a na záhadu okolo samotného chlapca, tak to celkom ujde. Akonáhle má dôjsť na hororové prvky tak nula bodov - žiadna atmosféra, všetko nudné, sterilné a dejovo predvídateľné. Jediné čo sa v tomto smere podarilo bolo pár priemerne pôsobivých záberov na hlavného bubáka a rozumné vysvetlenie pointy chlapcovi čo to bol vlastne ten jeho bubák Mátor zač. Opätovné sklamanie. 50/100(23.6.2016)