Reklama

Reklama

The Program: Pád legendy

  • Česko Program: Pád legendy (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

The Program: Pád legendy mapuje vzrušující příběh cyklistické kariéry Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové cyklistice dominují a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse. Irský sportovní novinář David Walsh je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga. Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný touhou dokázat svou pravdu, začne shromažďovat důkazy, které nakonec Armstronga odhalí jako největšího podvodníka v historii sportu. Lež, kterou Armstrong světu předhazoval, neměla obdoby, ale i v současnosti je stále cyklista jedněmi oslavován a druhými zatracován. Jedno je jisté - Lance Armstrong měl vítězství v krvi. (Bohemia MP)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (168)

Zeck 

všechny recenze uživatele

Vykreslit za krátkých 104 minut odporný charakter Armstronga je téměř nemožné a tento film v tomto ohledu neuvěřitelně selhal. Stát za největším podvodem v historii sportu je jedna věc, je to odporné, nečestné, plivající na samotnou podstatu sportu a ... Dosaďte si sami další podobná trapná klišé. Tento film se ryze sportovní podvod snaží mapovat od začátku až do konce a nutno podotknout, že velmi přesně. Bohužel díky zkratkovitosti uzpůsobené krátké stopáži vypouští důležité vedlejší postavy a jejich příběhy, které mají na celkové rozuzlení aféry stejný vliv jako každý vpich EPO do žíly v týmovém karavanu. Druhá věc ovšem je, že film zcela ignoruje mnohem horší stránku Armstrongova podvodu než dohnání fetování do maxima v pelotonu mnohem lepších cyklistů, ovšem mnohem horších feťáků. Ignoruje jeho paralelní bezohlednou kariéru mediální hvězdy, kterou využíval k vydírání, zastrašovaní, pomlouvání, manipulování a likvidování osobních životů bývalých přátel a jezdců, kteří ho "zradili", když pod přísahou mluvili pravdu a ohrožovali tak jeho podvodem nabyté bohatství a společenský status. O štvaní těch samých lidí pomocí servilních medií zapřičiňující pomalu lynčování z řad nekritického plebsu ani nemluvě. Natož aby pak film ukázal ubohost Armstronga, když podezření z dopingu kryl celou svojí charitou a bojem proti rakovině, takže místo aby šlo o jeho vedlejší filantropickou aktivitu, za kterou vše vydával, šlo jen o dokonalý sentimentální neprůstřelný štít na jakékoliv nařčení z dopingu. Musím doporučit velmi kvalitní dokumenty o této aféře, které podají tisícinásobně lepší přehled o tom, co se skutečně dělo, než celý tento film, Gibneyho The Armstrong Lie a australský Stop at Nothing. Co se týče filmařských stránek tohoto snímku, ve všech směrech působí jako šitý horkou jehlou za účelem vydělání peněz na stále ještě žhavé události, která zajímá dost lidí na to, aby je jen jméno Armstrong přilákalo do kina, což za deset let už pravděpodobně nebude platit. Jsem za to svým způsobem rád, protože taková charakterní nula jako Armstrong si žádný kvalitní film nezaslouží, byť by byl o jeho kolosálním selhání na všech frontách, na kterých sportovec a člověk vůbec selhat může. 60% ()

Timak 

všechny recenze uživatele

Tak ta podoba Bena a Lance je až zarážející. Jinak co na to říct - bylo to poutavé, dravé a zábavné. V mých očích je Lance nešťastná duše, která si toho nandala moc. S jídlem roste chuť - neměl se vracet. To ovšem nic nemění na tom, že podváděl a jako tak je prostě dobře, že to vyplavalo na povrch. Jak ale už bylo řečeno - vyhrál 7x tour, kde podle všeho všichni dopujou. Je to omluva? Možná. Je to asi stejné jako s korupcí ve fotbale. ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Kdybych byl Armstrong, nasere mě daleko víc takhle slabej film o mně, než odebrání sedmi titulů z Tour de France. To umím taky zkouknout tři dokumenty, pár sestřihů na Eurosportu, přečíst dvoje noviny, pak podle toho udělat dvacet záběrů, omotat je celuloidem a poslat do kin. Ale co dál umíš, Stýve Frearsi? Skáčeš z jednoho na druhý jako naklepanej ratlík a dohromady to má vypovídací hodnotu nula. Kdo se taky nekoukal na dokumenty, Eurosport a nečetl noviny, ten si asi klepe na čelo, co to ta cyklistika vlastně je za bordel. A to mně vadí ze všeho nejvíc, že jsi to - milý Stýve - podal tak, jakoby stačilo párkrát si zapíchat a seš nejlepší na světě. To možná platí pokud se jmenuješ Rosenberg, ale ona cyklistika je docela makačka. Kdyby si organizátoři závodu nepletli kolo s terénní buginou, možná by dopovat nikdo nepotřeboval, protože by dokončení Tour bylo v lidskejch silách. Taky mě pobavil jeden Frantík, kterej tam povídal něco o tom, že má stejný míry jako Armstrong a stejně dojel půl hodiny za ním, tak čím to jako asi tak může bejt? Teď jsem se schválně koukal - mám stejný míry jako David Krejčí. Tak jak je možný, že on vede tabulku bodování NHL a já o víkendu hraju okres? Stýv Frears by mi asi řekl, ať si píchnu EPO a do tejdne hraju za Floridu vedle Jágra, jenže to jsme právě u jádra pudla aneb Umím natočit film nebo ne...? ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Mám ten závod opravdu rád, ale o soupeření chemiků nestojím." Lance Armstrong dopoval, o tom není pochyb, ale já ani nepochybuju o tom, že Lance Armstrong byl ve své době nejlepším cyklistou v celém nadopovaném pelotonu. Jeho tituly taky nikomu nepřipadly, aby se zase nemusely odebírat, takže pro mě stále je sedminásobným vítězem Tour de France. A taky velkým lidským hovadem, čehož jsem si kdysi při výšlapu na Alpe d’Huez nevšiml, ale už se to zkrátka provalilo, takže zpět k filmu. Na filmu mi trošku vadí, že jsem se nedozvěděl nic nového a taky to, že se toho zase tak moc nenašlapalo. Když už se z dokumentů musel stát hraný film tak budiž, Armstrongův život za to totiž stojí, ale žádný filmařský zázrak to tedy není. Tedy až na první trénink po rakovině, kdy dostal jedinečně naloženo od turistky - to mě hodně pobavilo. A protože rovněž chci být jedinečným cyklistou, tak si jdu dát EPO, krevní transfuzi a testoron, abych ten kopec za barákem už konečně vyjel. ()

hroubek 

všechny recenze uživatele

Původně jsem chtěl film vidět, když běžel v kinech, ale tak nějak to nedopadlo. Pak jsem na něj zapomněl, ale díky nedávnému českému filmu Domestik jsem si na něj vzpomněl a rozhodl se ho dohnat. The Program: Pád legendy je velmi dobře natočené sportovní drama, která nám poodhalí jak si Lance Armstrong získal miliony fanoušků, a následně je všechny zklamal. Režisér Stephen Frears natočil film velmi dobře, a krásně se mu podařilo zobrazit ten zápal pro cyklistiku, a morální souboj toho kam je člověk schopen zajít, aby zvítězil ve sportu, který miluje. A tohle se povedlo Frearsovi prodat na jedničku. Snaží se abychom pochopily, proč to Lance udělal, a proč nepřestal, a zároveň poukázat na problém s dopingem, lobbismem, penězi a mocí. Ben Foster je v této roli velmi dobrý a předvádí opravdu povedený výkon. Hodně se mi líbil výkon Chrise O'Dowda, který jasně ukazuje, že zvládne i dramatické role. Lee Pace má menší roli, přesto v ní je dost dobrý. Potěšil mě Jesse Plemons, který tyhle malé, ale výrazné role umí. Film krásně prodává cyklistické závody a radost z vítězství, a pak nám taky ukáže, jak se dopovalo, a tím to celé efektivně podtrhne. The Program: Pád legendy je zajímavý a působivý snímek, který mě bavil a dozvěděl jsem se i něco nového. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (15)

  • Natáčanie snímky prebiehalo na autentických miestach, ako dej filmu, a to v Belgicku, Francúzsku, Taliansku, Veľkej Británii a USA. (MikaelSVK)
  • Při Tour de France v roce 1999 jezdí ve filmu Škoda Octavia s modelovým faceliftem, kterým prošla až v roce 2001. (macot)
  • Původní předlohou měla být kniha Tylera Hamiltona, který s Lancem jezdil i dopoval. Ten ale práva prodat nechtěl, a tak byl snímek natočen podle knihy Davida Walshe "Sedm smrtelných hříchů". (Zdroj: deník E15). (hippyman)

Související novinky

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (více)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (více)

Reklama

Reklama