foto

Lance Armstrong

  • nar. 18.9.1971 (49 let)
    Dallas, Texas, USA

Biografie

"Bolest je dočasná. Může trvat minuty, hodiny, dny, měsíce, roky, ale poté začne ustupovat. Porazit jí netrvá věčně."

Bývalý profesionální cyklista Lance Armstrong svým rodným jménem Lance Edward Gunderson se narodil 18. září 1971 v Texasu. Armstrong zahájil svou sportovní kariéru jako triatlonista. Již v šestnácti letech se stal profesionálním triatlonistou, získal titul národního mistra. Později se začal věnovat cyklistice.

Ve druhé polovině 90. let se vyléčil ze zhoubného novotvaru varlete a vrátil se do profesionální cyklistiky. Absolvoval několik amatérských závodů a v roce 1991 potvrdil svůj talent vítězstvím amatérského mistrovství Spojených států. V roce 1993 vyhrál sérii tří prestižních závodů ve Spojených státech. Ve svých jednadvaceti letech stal nejmladším jezdcem, který dosáhl etapového vítězství na Tour de France a na mistrovství světa v silniční cyklistice se stal také historicky nejmladším vítězem.

V roce 1996 byla Armstrongovi diagnostikována již potřetí rakovina. Jeho šance na přežití odhadovali onkologové na méně než 50 procent. Podstoupil okamžitě chirurgický zákrok a zahájil chemoterapii. Po úplném vyléčení znovu sedl na kolo a začal trénovat. Ohlásil svůj návrat do cyklistiky v sezoně 1998. O rok později se již stal celkovým vítězem Tour de France. Tím jeho neskutečný návrat nekončí, vyhrál sedmkrát v řadě tento náročný třítýdenní etapový závod. Svou bohatou sportovní kariéru zakončil v roce 2005 po posledním triumfu.

V roce 2012 přišel Armstrong o různá ocenění kvůli dopingové aféře. Americká antidopingová agentura mu odebrala všech sedm triumfů z Tour de France, navíc jej doživotně distancovala z cyklistických závodů.

Za manželku si vzal Kristin Richardovou, s kterou se seznámil měsíc po skončení chemoterapie. V roce 1999 se jim narodil syn Luke, o dva roky později se pak narodila dvojčata Isabelle a Grace. Manželství prošlo mnoha těžkými zkouškami a nakonec bylo v roce 2004 rozvedeno.

"Žil jsem perfektní příběh. Jen to byla velká lež."

Jiří "BloodMax" Neubauer

Herecká filmografie

Filmy

2017 Tour de doping (TV film)

TV seriály

2008 Simpsonovi (TV seriál)
Má máma Mona (S19E19)

Dokumentární

2020 Lance
2013 Armstrongova lež
Největší podvod v historii cyklistiky (TV film)
2004 Jan Ullrich: Zwischen Licht und Schatten (TV film) - a.z.

Host

TV pořady

2014 The Feeling Nuts Comedy Night (TV pořad)
2008 Stand Up to Cancer (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky