Animovaný / Komedie / Drama / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Je to skvělé. Očividně téma, které Kaufmana v životě zasahovalo, a tak o tom napsal. Je to něco na způsob Birdmana - pokud jste si v životě prošli situacemi, které se aspoň trochu podobají trablům hlavních hrdinů, budete přesně vědět, co tím chtěl Kaufman říct. Tak jako před dvěma lety Iňárritu. Oboje jsou geniální filmy, které zasáhnou toho, kdo je jim otevřený, ale kolem spousty lidí prostě prošumí. Na tom není nic špatného, ale pro mě osobně to byl prostě hodně silný zážitek.(11.7.2016)

Podivné, sice s náběhem na vytvoření něčeho krásně magořivého a psychedelického, jenže u ničeho jiného, než u pouhého náběhu nezůstalo. Je tu několik krásně cotokurvózních scén, ale je jich hrozně málo a obaleny jsou balastem, který jen a pouze divný, někdy v positivním slova smyslu, někdy ne. V první řadě už je tu pro mě dost nesympatická hlavní postava (taky jste alergičtí na cokoliv, co má společného s lidmi, co se živí jako osobní koučové, profi motivátoři a podobné odpornosti?). Aminace je super a zpočátku slibuje některé zajímavé zápletky, ale... K těm prostě nedojde, kéž by ve filmu bylo více věcí, jako ve snové sekvenci. Ale i tak celkem fajn, jen by pomohlo přidat divností, případně prostříhat a vyhodit třetinu stopáže.(29.2.2016)

Film, s kterým jsem měl z počátku strašný problém - vadila mi použitá technika animace (pohyb loutek mi celou dobu přišel strašně diskontinuitní a bylo mi vyloženě fyzicky nepříjemné se na to dívat) i podivná skutečnost, že ženské postavy ve filmu mluví mužským hlasem (do chvíle, než se to ve filmu vysvětlí). Po poněkud roztahaném rozjezdu (ubytování v hotelu je podle mě zbytečně rozvleklé) mě ten film ale začal bavit a za jeho naprostý vrchol považuji sexuální scénu, která byla nečekaně super. Pak už můj zájem zase zvolna opadal a samotný závěr mě až trochu zklamal, ale celkově se mi to jinak velmi líbilo a považuji to za pozoruhodný film, který určitě stojí za vidění. Dějově mi to připomnělo třeba Kaufmanův předchozí film Synecdoche, New York, nebo můj oblíbený film Jasona Reitmana Lítám v tom, což mě jen potěšilo, protože si myslím, že podobných filmů z naší současnosti, které se zamýšlejí nad životními prioritami, není nikdy dost. Inspirativní podívaná nejen pro muže v krizi středního věku.(28.3.2016)

Anomalisa nakoniec nijako anomálna nie je. Občas síce inklinuje k tomu vytvoriť opäť raz jednu zaujímavú filmovú podivnosť (psycho snové sekvencie) a tešil som sa ako sa s pribúdajúcimi minútami stane z Anomalisy nejaký ten animovaný mind-fuck, no Kaufman tentoraz ostane vyslovene iba pri tom pokuse, ktorý nikam ďalej nedotiahne. V jadre je Anomalisa iba obyčajným romantickým príbehom o pánovi v strednom veku, ktorý ma zo života depresiu a rieši si ju aférou na služobnej ceste. A ten malý presah s hlasmi ľudí, ktorí sú všetci nadabovaní jedným mužským hlasom, okrem jedinej, odkazujúci na to ako nám ľudia po čase zovšednejú mi príde trochu málo. Priestor tu bol na viac, teda aspoň sa tak Anomalisa po väčšinu času tvárila. V tomto podaní to malo byť buď kratšie (na krátkometrážny snímok by bol námet ako stvorený) alebo podstatne dlhšie a rozpracovať viacero motívov, pretože takto po skončení ostane iba pocit „a to bolo všetko?!“. Stop-motion animácia výborná, dabing taktiež, skvelá melancholická atmosféra po celú dobu, ale inak možno až príliš obyčajný a ničím výnimočný príbeh o mužov s krízou stredného veku. CEKOVO: 3* (6/10)(3.6.2016)

Když masky mluví.(19.4.2016)

• - Michael (David Thewlis) je ubytovaný v hotelu The Fregoli. Název hotelu je odkazem na vzácný syndrom Fregoli Delusion. Lidé trpící touto psychiatrickou chorobou věří, že více lidí okolo nich jsou ve skutečnosti jedna a ta samá osoba v přestrojení. Film tím tedy odkazuje na fakt, že Tom Noonan namluvil všechny postavy ve filmu kromě hlavního dua. (hansel97)

• - Písní, kterou zpívá Lisa (Jennifer Jason Leigh), měla původně být "My Heart Will Go On" od Céline Dion, ale kvůli problémům s autorskými právy bylo nakonec použito "Girls Just Wanna Have Fun" od Cyndi Lauper. (hansel97)

• - Všechny postavy ve filmu kromě Michaela Stonea (David Thewlis) a Lisy Hesselman (Jennifer Jason Leigh) namluvil Tom Noonan. (hansel97)