Animovaný / Komedie / Drama / Romantický

USA, 2015, 90 min

Charlie Kaufman

Joe Passarelli

Charlie Kaufman se zase jednou probral z hibernace, aby nás oblažil další existenciální onanií. Tentokrát však docela zbytečnou. Jako kraťas na YouTube kanálu by to asi uspělo, ale v devadesátiminutové stopáži se to téma odcizení a krize středního věku výrazně rozmělní. A nakonec vám v hlavě zůstanou jen ty loutky. A jedna chytlavá písnička.(22.2.2017)

"The most human movie of the year"(9.7.2016)

• Ernia

Další z filmů, kde se postarší tragéd topí v depresi, protože má neoprávněný pocit, že svět a lidi kolem něj nejsou tak skvělí jako on a všechno je mu málo. Tak se pateticky ožere, najde holku, která ho (z nějakého nepochopitelného důvodu) obdivuje a má tak nízké sebevědomí, že by asi pro něj udělala první poslední - a hele, na světě je prý hned líp. Film jsem protrpěla v naději, že tohle Kaufman nemyslí vážně a na konci bude nějaký zvrat či alternace, ale tam jsem se jen dozvěděla, že přivézt z pracovní cesty dítěti hračku ze sex shopu je úplně chill. Se divím, že v depresi z toho chlapa spíš není celá jeho rodina. Zkrátka a dobře, tenhle žvást se může jít i s celým "zajímavým zpracováním" bodnout.(19.3.2016)

Hutné drama, ze kterého mám hlavně dojem, že tvůrci neměli odvahu si to natočit hrané, tak tomu dali animovanou podobu. K tomu takovou zváštní animací s hodně nepěknými postavami a jejich rozsekanými (rozkládacími) hlavami. Těla už se to netýkalo. V mnoha směrech mi to přišlo podobné a nebo vykradení filmu v Kůži Johna Malkoviche. Jsou v tom místa, která mi přišla moc natahovaná a rozhdně v nich tvůrci neukazovali zrovna žádnou uměleckost. Ačkoliv je to animované, hodnotím to jako film. Jako animák, bych musel jít s hodnocením na jednu hvězdu. Tak jako název o spojení, tak samotný film je také o spojení. Celkové dojmy z toho nejsou nikterak válné, ale jako filmové drama o krizi staršího muže, střihnuté se sci-fi prvkem, to ušlo.(14.6.2016)

Netvrdím, že po pozretí som nezostal mierne sklamaní, moje očakávania boli trocha väčšie, ale aj tak je to podľa mňa najlepší animovaný film (pre dospelých) za rok 2015. Moje veľké očakávania tkveli v tom, že scenár k filmu napísal kultový Charlie Kaufman (napísal napríklad V koži Johna Malkovicha či Večný svit nepoškvrnenej mysle). Čakal som opäť niečo tak neskutočne originálne. Čo sa síce s časti potvrdilo, ale bolo tam toho málo. Dej by kľudne vystačil na krátky 30 minútový film. Nie že by to teraz bolo až tak rozťahané ale boli miesta kedy som iba čakal a čakal a nič. No keď si to teraz celé prehrám spätne, tak hej... Je to fajnunké odporúčam. Určite ste v detstve mali aj vy ten pocit, že ste jediní na svete a okolo vás je iba ilúzia ktorá klame ostatnými existenciami. Nič si z toho nerobte. Keď sa pozerám na dnešný svet, niekedy sa mi tento pocit vracia. Film Anomalisa zachytáva presne tieto myšlienky a pocity. Hoci to zo začiatku vôbec nechápete. Ide o animovanú, kvázi bábkovú, stopmotion animáciu, veľmi peknú, kde všetky postavy dabujú traja ľudia. Prvý hlas dabuje hlavnú postavu. Pána v rokoch ktorý sa chystá na prezentáciu svojej knihy ohľadom výnosnejšieho predaja v službách atď proste niečo s marketingom. Druhý hlas dabuje každého ostatného. Od jeho manželky, po taxikára, jeho dieťa proste každého. A tretí hlas dabuje Lisu, ženu ktorá prišla na jeho prezentáciu a náhodne sa stretnú aj s jej kolegyňou, Takmer celí dej sa odohráva v hoteli.. Jej skromnosť, podceňovanie sa a hanblivosť úplne popletú hlavu hlavnej postavy a nakoniec prežijú jedno-večerný románik. Chlapík kvôli tomu, že nič podobného nezažil ju prehovára, nech s ním odíde, kvôli nej sa rozvedie a bla bla bla. Keď sa však sám vráti domov k milujúcej rodine, rozmyslí si to. Snímka je plná zaujímavých, nevšedných, dialógov, miestami pochmúrna, miestami veselá, jednoducho povedané, je taká iná... A to mám rád(6.1.2016)

• - Písní, kterou zpívá Lisa (Jennifer Jason Leigh), měla původně být "My Heart Will Go On" od Céline Dion, ale kvůli problémům s autorskými právy bylo nakonec použito "Girls Just Wanna Have Fun" od Cyndi Lauper. (hansel97)

• - Tento film byl kompletně financovaný prostřednictvím serveru Kickstarter.com. Vybralo se na něj přes 400 tisíc dolarů. Např. za 10 tisíc dolarů jste se mohli stát jedním z producentů toho filmu. (BloodMax)

• - Film měl podle původního scénáře trvat pouze 40 minut. (hansel97)