Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (více)

Série(2) / Epizody(20)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

neo93

Výborný seriál z lékařského prostředí na počátku 20. století. Sledujeme skupinku doktorů, které vévodí John Thackery v podání skvělého Clive Owena, která zkouší a objevuje nové nástroje a metody v medicíně. Je obdivuhodné, jak dokázali autoři ukázat všechny pokroky a operace tak, aby vypadali reálně a jasně, někdy až dost brutálně. Rozhodně bych nechtěl být pacientem v té době a postoupit některých z uvedených zákroků, můžeme být rádi za dnešní moderní medicínu. Není to jen nemocnice Knickerbock, která je úžasně vytvořena, ale i celé město a atmosféra je velmi zdařilá. Pokud máte rádi toto období a nevadí vám drsné lékařské postupy, není nad čím váhat a určitě se podívejte na tento seriál. ()

degster

Clive Owen hrá o dušu a ja som rád, že nežijem v tej dobe. Nad priemer dnešných nadpriemerných seriálov ale u mňa nevyniká. ()

Dave Lister

Steven Soderbergh, Clive Owen a Cliff Martinez...co víc si přát. Od True Detective, nejlepší seriál za hodně dlouhou dobu. Bravo!!! ()

West

Bezesporu Nejlepší Serie o lékařství jaká kdy byla vytvořena, z časů kdy medicína dosahovala největších pokroků a vynálezů světa. Steve Soderbergh je můj oblíbený režisér , který umí vytvořit osobité snímky s vážnou tématikou a udělat z toho něco výjimečného. Herecké výkony fantastické, minimalistický hudební doprovod do dané doby 19.století pod úchvatnou kamerovou hratelností a vychytanými exteriéry nejde hodnotit jinak než za 5/5* Navíc syrovější serial , který se nebojí ukázat odříznuté končetiny, vylezlé střeva a dost obscénní násilí , dělá svůj žánr unikátním 95% PS: Nedoporučuju k obědu či večeři. Může se stát že uvidíte své jídlo i napodruhé. ()

forkys

Poněkud drasticky vykreslená doktořina demonstrující skoro až neomezenou moc dřívějších "řezníků". V seriálu je krásně znázorněno jakou hodnotu měl dříve lidský život, když bylo ještě možné pro pokroky ve vědě beztrestně experimentovat na nemocných. Konec první série byl více než úsměvný! ()

Mira90

:-O :-O :-O On to sice tady je 26. nejlepší seriál, ale i tak mě velice příjemně překvapil. Začít můžu u pilotního dílu, což byl snad nejlepší pilot co jsem viděl. Příběh z doby, kdy se z Coca-Coly ještě zapalovaly lýtka je skvělý, nebojí se tnout do živého (doslova) a herci jsou taky perfektní. Všemu jasně vládne Clive Owen, ale postupem času až moc zabředává do svého kokainového opojení. Parádní postavy jsou i 'saniťák' Cleary nebo sestra Harry. K tomu povinná klasika bílí, černí, černý v bílé, žlutí, protože žlutí mají opium atd. Těšing jak hajzl na novou sérii! ()

ER

Platí pro I.sérii.....Lékařská tématika je vždy pozornost poutající a divácky přítažlivá,už jenom proto,že každý z nás minimálně několikrát v životě se s doktorem setká. V tomto seriálu je možnost vidět,jak se lékařství vyvíjelo,kráčejíc klikatými cestami (umírající pacienti tady nejsou vyjímkou) a napříč lidskými osudy,které ať již přímo či nepřímo tento vývoj ovlivňují. Dějová kompaktnost všech dílů a chirurgicky přesně vyobrazené postavy pak řadí seriál k tomu nejlepšímu,co lze vidět včetně realistického vyobrazení dané doby. ()

Adiemus

Pokud bude další řada, už se škodolibě těším na další vývoj "kariéry" snad jediného čistokrevného záporáka Barrowa (podobnost s jmenovcem v Panství Downton čistě náhodná?), který má našlápnuto k hodně nepříjemnému konci nejen po zdravotní stránce. Logicky musí nastoupit nové postavy, ale nebude absence Cliva Owena na škodu? Uvidíme. Zatím - přes pár rozpačitých dílů druhé řady - spokojenost. ()

GTS_PUNK

New York, roky 1900 a 1901. Ľudstvo vstupuje do nového a dynamického 20. storočia, v ktorom má dosiahnuť svoj vedecký, technologický aj ľudský vrchol. Všetko však ani zďaleka nejde ľahko a podľa plánov. To platí aj o medicíne a lekárskych postupoch v nemocnici Knickerbocker, ktorej hlavným chirurgom je na kokaíne závislý John Thackery (Clive Owen). Dobový seriál, vytvorený pod režisérskou taktovkou Stevena Soderbergha, necháva diváka nahliadnuť nielen na výhry a (častejšie) zlyhania lekárov, pokúšajúcich sa nájsť nové a efektívne metódy pri liečbach a operáciách, ale zároveň ho prenáša do časov, kedy bol progres v akejkoľvek oblasti limitovaný nie iba vedeckými či technologickými možnosťami, ale takisto aj myslením samotných ľudí. Príbeh seriálu sa naprieč dvoma sériami, pričom možno zhodnotiť, že prvá z nich je kvalitatívne o čosi lepšia, preto zameriava okrem medicíny aj na vtedajšiu spoločnosť a jej problémy, akými boli rasizmus, prílišné triedne rozdiely alebo korupcia. V tomto smere ponúka seriál divákovi priestor na zamyslenie sa, či sa ľudstvo odvtedy okrem pokroku v medicíne posunulo k lepšiemu aj v iných veciach. To nech posúdi každý sám. V prípade seriálu je zobrazenie jednotlivých problémov zvládnuté na výbornú, pričom popri hlavnej dejovej linke vytvárajú viaceré vedľajšie, ktoré ho šikovne dopĺňajú a robia bohatším. To, že dokážu diváka zaujať, je zásluhou kvalitne napísaného scenára, ale aj hereckého obsadenia, ktoré z veľkej väčšiny do jednotlivých rolí perfektne pasuje. Dôležitá je skutočnosť, že herci dokážu svoje charaktery tak povediac "predať" a naplno sa s nimi zžiť. Spomedzi všetkých je výborným príkladom napríklad Jeremy Bobb ako podvodnícky a korumpovateľný riaditeľ nemocnice Herman Barrow. The Knick okrem zaujímavého a divácky atraktívneho príbehu zaujme aj svojou vizuálnou stránkou, a to najmä v dvoch smeroch. Tým prvým je pomerne naturalistické zobrazenie niektorých lekárskych zákrokov, ktoré, pravda, môže niektorých divákov prinútiť odvrátiť zrak, ale do seriálového kontextu pasuje. Druhým je zasa výprava. New York na filmovom plátne baví, dobový o to viac. Tvorcom sa podarilo vytvoriť veľké a najmä kvalitné množstvo interiérov a exteriérov, do ktorých je naprieč dvadsiatimi epizódami situovaný dej. Pozoruhodný a na vysokej úrovni spracovaný seriálový počin. ()

Mahowny

Tak tohle mě baví. Skvělý seriál z lékařského prostředí. Chtěl bych být lékař v Knick. :) Tu krásnou naturalističnost scén jsem si uvědomil až při čtení komentářů na čsfd....zřejmě deformace z povolání. :D Ad. 2. serie: Stále za 5 hvězd. Každý díl mě pohltí a udrží v napětí až do konce, tohle je vyjímečnej seriál. ()

J.e.r.e.c

„Žijeme v době nekonečných možností, za posledních 5 let jsme se o léčení lidského těla dozvěděli víc, než za předchozích 500! Před dvaceti lety mohl člověk očekávat, že se dožije 39ti let, dneska je to víc, než 47.“ Ano, to musela být paráda, takový požehnaný věk! Ale, čemu se divit, rychle rostoucí a zalidňující se americká města přelomu století tvořila podhoubí, nad kterým muselo zaplesat srdce každého stafylokoka či rakovinotvorné buňky. Ještě, že po ruce byli hrdinové v bílých pláštích, aby s podobnou verbeží zkřížili skalpely a tinktůry. Zpočátku jsem úpěl; nesnáším pohled na pitvání lidského těla, vytékající krev, hemžení vnitřních orgánů, vadí mi sledovat, jak si někdo nitrožilně aplikuje drogy... The Knick je podobných chuťovek plný, a navíc tu platí černohumorné, „operace se zdařila, pacient zemřel“. Časem ale šok z řezničiny odezní a pustí dopředu osazenstvo špitálu s jeho slastmi a strastmi. Dějově se nejedná o nic kýloborného a některé zápletky jsou dopředu čitelné, ale jednotlivé postavy jsou špičkově napsané a ještě lépe zahrané (jak už se stává v seriálech zvykem, životní role pro Owena). Je dobré vědět, že nejde o přesnou historickou rekonstrukci, pouze skutečností významně inspirovanou fikci, do které autoři šikovně zakamuflovali i některé reálné postavy. Největším trumfem je dobová atmosféra! Ovane vás smradlavý dech přelomu století; štítivě vkročíte mezi špinavé kutlochy přistěhovalců, setkáte se s otevřeným a naprosto běžným rasismem, na vlastní kůži zažijete výtržnosti a každodenní zločin, navštívíte bordely a čínská opiová doupata (proti tomu bych tedy nic nenamítal!). Člověk si uvědomí, jak rád žije ve sterilním a bezpečném světě současnosti. Ale u Knickbockers rozhodně bezpeční nebudete. Po všech útrapách vás nakonec odoperují bez anestetik a nechají na sále vykrvácet. Poslední záběr pak vše završuje jako rána z milosti, nejlepší finále sezóny! Operace se zdařila, Dr.Soderberghu, The Knick... žije! 85 % ()

speedy7929

Nikdy by ma nenapadlo, ani v tom najlepšom sne, že bude natočený takýto seriál. Často mi pri sledovaní došlo až ťažko pri tom čo som videl, ale vidíme, že začiatky boli fakt dosť ťažké. Niekde sa muselo začať. Clive Owen ozaj perfektný výkon a moje sympatie si získal aj Dr. Edwards (Andre Holland). Dej veľmi dobrý, ťažko sa mi odchádzalo od tohto seriálu, bol som do toho doslova zažratý. Dúfam, že čoskoro bude druhá séria nech viem ako to dopadne a nech si znovu počúvnem tú filmovú znelku. ()

Shredder

Clovek, ktory ocakava od serialu viac ako len lacnu repeticnu zabavu, si musi The Knick, podobne ako dalsie zaujimave show z poslednych rokov zamilovat. Nie, nemame docinenia s dalsou lekarskou telenovelou. Dej sa odohrava viac ako 100 rokov dozadu a je az neuveritelne, o kolko za ten cas medicina pokrocila. O historicku autentickost sa postaral Dr. Stanley Burns, zakladatel a CEO Burnovsho archivu. Pripocitajte si k tomu lakonicku reziu Stevena Soderbergha a dostanete surovy a posobivy serial zachytavajuci komplexnu atmosferu vtedajsej doby, okrem mediciny aj rasove nazory, kriminalitu,obchod, spolocenske vrstvy, imigrantsvo etc. Owen ako hviezda sice vyrazne taha serial dopredu, ale aj menej znamy a v niektorych pripadoch absolutne neskuseni herci predvadzaju posobive vykony. Co je velmi podstatne je fakt, ze postavy su zive, maju vlastne pribehy a odlisnosti, takze ziadne sablonovite figurky. Soderberg dokonale zachytil urcite momenty, napriklad Thackeryho abstinecne priznaky, kedy pomocou Owena a prace s kamerou dosiahol, ze som citil taku silnu empatiu s postavou az som sa takmer sam netrpezlivo osival. Nanestastie kvalita je kolisava a taketo vynimocne momenty su zriedkavejsie, nez aby som bol schopny ohodnotit The Knick na plnych 5*. ()

papri

Naprosto famózní..takový pohled na lékařství v televizi snad ještě nebyl. Seriál mapuje začátky chirurgie ve světě, natočeno tak precizně, zahraně úžasně a hudební motiv excelentní. Jasných 100%. Vyšperkovaný klenot televize. ()

DjangoDoe

Takže po všetkých tých ordináciach v ružových záhradách a iných trápnych a nezáživných "hospital" seriáloch zo zahraničia sa Cinemax zľutoval a prskol na nás tichú novinku v podaní the Knick. Už v prvých minutách asi dôjde každému divákovi, že aha tak toto asi nebude prechádzka ružovou záhradou a tak trochu to občas zájde priďaleko, či už detailami z operačnej sály (skôr auly) alebo problémami vo vzťahoch. Veľkým plusom je práve doba v ktorej sa dej odohráva, keďže v roku 1900 boli chirurgovia asi na rovnakej úrovni ako ja po pozretí 2 serií Housa. Čiže môžte rovno zabudnúť na nejaké rukavice alebo rúžka, v tých najvyťaženejších chvíľach po dlhej šichte stačí jedna ampulka tekutého zázraku a Owen si ide nonstop. taktiež aj vedlajšie dejové línie sú celkom zajímavé a rozhodne nespomaľujú alebo nepreťahujú zbytočne minutáž. Čo sa týka obsadenia personálu, nemám čo vytknúť. Owen je skvelý ako vždy a jedine kto prekvapil je sympatický farebný Dc. Edwards, ktorého doslova bila sama doba v ktorej žil. Takže na záver po 10tich dieloch musím zložiť klobúk z hlavy a len tíško čakať na premiéru druhej série. Mimochodom posledný záber prvej série je priamo geniálno smutný asi tak ako každá minúta v Knicku. ()

masino

Drsnejsi Chicago Hope liznuty zaciatkom 20.storocia. Napriek ocakavaniam som sa nedockal nadsenia ako ini. Z mojho pohladu to je serial na jedno pozretie. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz