Humr

• Irsko The Lobster (více)

Snímek Humr je romantickým filmem, jehož děj se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou dle zákonů Města nezadaní lidé zatýkání a odváženi do Hotelu. Tam si musejí do 45 dní najít odpovídajícího partnera. Pokud se jim to nepodaří, jsou proměněni ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěni do Lesa. Zoufalému muži se podaří uprchnout z Hotelu do Lesa, kde žijí Samotáři, a zamiluje se tam, ovšem něco takového je proti jejich zásadám. (Falcon)

matolas

Do prísnej a strohej logiky (krvácaš z nosa, ja tiež, máme niečo spoločné, môžeme byť teda spolu) napokon vtrhne trochu emócii, hoci záver je skôr implicitný, no to, čo mu posledných pár minút predchádzalo, už ani veľmi nie. Mix Kaurismakiho bezemočnosti a povedal by som východnej túžbe po iracionalite. Premisu o slobodných som bral len ako funkčnú platformu, na ktorej vystavať príbeh. ()

Loki_Six

"Because lobsters live for over one hundred years, are blue-blooded like aristocrats, and stay fertile all their lives. I also like the sea very much." ()

Han22 odpad!

Jeblý art maskovaný jako sci-fi. Tím je podivná budoucnost, kde lidi musí být ve vztahu. Kdo není, je odvezen do hotelu a má 45 dní na nalezení partnera, jinak je proměněn na zvíře. Pak jsou tu ještě samotáři žijící v lesích, lovení hotelovými hosty. Ti zas pod brutálními tresty zakazují vztahy, sex a dokonce i flirtování. Naprosto absurdní námět vytváří naprosto absurdní scény, robotické, povrchní a bezemoční dialogy a tu prázdnotu a příšernou nudu nezachrání ani známí herci, kteří nemají co hrát. Demenci podpoří i pošahaný konec, který definitivně rozhodl o odpadu. Nezbývá než doufat, že tihle artoví šílenci nebudou zasviňovat žánry jako sci-fi a horory, protože vidět pár podobných filmů, tak mi to znechutí žánr jako takový. ()

EKLEKTIK

"Pokud se vyskytnou nějaké problémy, napětí nebo hádky, které nebudete schopni sami vyřešit, budou vám přiděleny děti.To obvykle velmi pomůže." Vztah nelze založit na lži, ale obětovat pro svou lásku vlastní zdraví, to už je jiná věc. V dnešní době, prostě mezi největší sci-fi, patří opravdová láska a nejabsurdnější je, že člověk vždycky nejvíc touží po tom, co je mu nejvíc odpíráno. Co však napsat k samotnému ději tohoto filmu? První polovina, odehrávající se v prostředí luxusního hotelu a seznamující diváka s pravidly jeho pobytu a tím i s pravidly celé společnosti, stojící na nekompromisním způsobu života člověka mi přišla ze začátku trochu pomalá, ale její běh začal nabírat tempo poté, co hlavní hrdina navázal vztah se ženou, která nebyla schopna žádných citů a jehož vývoj diváka rychle přenesl do druhé poloviny snímku, situované většinou do smíšeného lesa, od které již nelze odtrhnout oči a ze které mi běhal mráz po zádech napětím, jak tato nepředstavitelná podívaná vůbec dopadne a bohužel dopadla tak, jak dopadla. ()

irigi

Zajímavě postavená distopie s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet. Považoval bych to za skvělý film, kdyby to, jak je postavená ta distopická společnost dávalo nějaký lepší smysl, nebo vedlo k nějaké zajímavější pointě. Určitě doporučuji film zhlédnout, ale jelikož mi místy přišlo, že logika šla stranou kvůli atmosféře, nemůžu dát víc jak tři hvězdy. ()

Hanys_

Pozoruhodná artovina pro masy. Bizarní romantika, která sice ke konci krapet ztrácí dech, ale vem to čert. Něco takového se totiž nevidí každý den. ()

F.W.Colqhoun

If you encounter any problems you cannot resolve yourselves, you will be assigned children, that usually helps. Když už nemáte s kým, vyprcá s vámi instituce. Partnerství i samotářství v intencích donucujících praktik. Kéž by to byla taková sranda zevnitř, jako je to zvenčí. Film zručně propojuje oba přístupy. Z titulu média zobrazuje absurdní vnějšek fenoménu života v dekadentní rozpolcenosti mezi puzením k MY a komfortem JÁ, dává ale pocítit spíš tragičnost zapletenosti a obojí stlačuje do jednotného tvaru využitím dystopických, nicméně povědomých institucionálních prvků. Pokřivený obraz seznamovacích večerů, lovů na singles, solipsistických dance parties, vylhaných vyznání a kdoví čeho ještě je zbavený skoro všeho utkvělého patosu. Akademický, včetně humoru, jímž by se daly vysoušet sklepy, ale poutavý a dokonce dokonale koukavý. I když možná slibuje nepatrně víc, než co do duševní many nakonec dá, je milé vidět, jak se áčkové obsazení snaží servírovat něco jiného než nutričně dokonale prázdný popcorn. ()

eagle-eye

Na této totální slátanině mě nejvíc bavily herecké výkony, kvůli nim mám chuť se na to kouknout znovu, to snad ani není normální...:-) ()

HonzysKISS

Velmi zajímavý film s originálním příběhem. První půlka je dokonalá, místy i napínavá. Vtáhne vás to do děje docela rychle. Postavy mi taky přišly celkem sympatické. Obzvlášť Colin Farrel tu svoji zahrál dobře. Určitě od toho nečekejte žádné sci-fi, ani zase takovou obří komedii, spíš je to hum(o)rné jenom lehce. Ovšem jako drama je to dobré. Snímek se sice odehrává v budoucnosti, ale abych nespoileroval, tak žádné přímé vymoženosti nečekejte. Se soundtrackem si občas taky pěkně pohráli. Hudba v žádném případě neurazí. Škoda druhé poloviny filmu, která mi přišla už nudnější, měli ji zkrátit. Hlavně se závěrem nejsem moc spokojený, tomu dávám menší mínus. ()

kolemjdouc

Těch pět je pouze a jen za Farrella.Jeho herectví je mistrovské.Už to na mě dělá dojem .že si hraje po svém a patlalů kolem sebe si nevšímá. ()

dozana

50. KVIFF - Jeden z nejlepších filmů na festivalu. Tak absurdní až to bylo šíleně směšné, doma bych se asi tolik nezasmála ale v sále a ve Varech jsem se nemohla přestat. ()

Kuzzie

"Víš, kolik váží volejbalový míč?".."Ne, ale moc ráda to zjistím." Na všech těchto filmech je vidět, jak jsou všechny extrémy pro člověka nepřirozené. A přesto lidstvo hledá pořád dokola další a další extrémy, libuje si v zákazech a nařízeních a v zobrazování průměrného člověka, který je dáván za vzor pro ostatní. A nakonec se zjišťuje, že nikdo není dokonale průměrný úplně ve všem. Možná mě trochu mrzelo, že jakožto v podstatě sci-fi film, stálo sci-fi hodně v pozadí. Ale jinak rozhodně hodně zajímavý počin. A byla by z toho výborná divadelní hra. ()

Ixbalanke

Ze začátku jsem se ve filmu snažila hledat vyšší smysl, stojící za alternativně postavenou realitou. Když mi došlo, že za tím nic dalšího není, a film chce jen fascinovat svou odlišností vzhledem k našemu časoprostoru, začal mě film celkem slušně nudit. A to nezmiňuju spoustu nelogického jednání a souvislostí, což u filmů nemusím. ()

lucijelucije

Jak je specifická tématika, nadchne mě to. Parádně satirický příběh. Těžko se dá něco takového konkrétizovat. Víte co, The Lobster je ten typ filmu, kterej zaujme už jen svou originalitou. Nepopírám, že místy je to až moc poetické a děsně rozvláčné. I dialogy jsou dost ujeté, když berete v potaz jejich problém přeměny. V tomhle filmu si prostě dobrou stranu nevyberete. Je to až k nevíře, jaká ironie osudu hlavního hrdinu potkala. Něco takového nevidím denně a to je velké plus. ()

iampatrik

85% Úplně chápu a plně respektuju všechny, kterým se Humr nelíbil, nebo kteří se na něj ani nedodívali. Já však musím říct, že patřím do druhé skupiny, kteří si Humra užili. Absurdně neabsurdní film o světě, ve kterém není možno žít sám (teda možné to je, ale má to své následky). Bravurně napsaný a vymyšlený film, který umí být zároveň vtipný, dramatický, hloupě chytrý. A nadčasový. PS. Věřím, že Humr nebyl jen náhodně povedený film. Neboť autorem je tentýž člověk, co natočil Špičák. Kdo neviděl, ale Humr se mu líbil, může zkusit i tohle. ()

kill-tec

Něco tak absurdního a přece tak vážného se nevidí každý den. Mám rád hum(o)r tohoto typu, vcelku příjemně jsem se pobavil. ()

Cuzan

U všech filmů, které nám předkládají realitu jinou, než na kterou jsme zvyklí, záleží na tom, jestli jsme ochotni na tuto realitu přistoupit. Já jsem se pochmurné, emocí prosté reality podivného světa, kde je nutné třeba si najít partnera, nebála a svezla se na jeho vlně. I když mi bylo z některých scén zle a nevolno a mnohé ve mně vyvolávaly úzkost. Byla to skvělá podívaná. Bavil mě pochmurný hotel i les, i šedivé město, hudba dobře podtrhávala pochmurnou a mokrou atmosféru. Super bylo i obsazení – mixáž známých a neznámých herců. Farrel který si před natáčením filmu musel dát nějakou dortíkovou dietu hraje ušlápnutého chlápka velmi uvěřitelně. Když se potom v polovině filmu ukáže, že chladný voice over patří Rachel Weisz a jeho hledání vhodné partnerky je u konce, jsem nadšená z toho maloměštáckého páru, který vytvoří a jsou tu vlastně za rebely. Bohužel chvílemi jsem neubránila malé nudě a někdy ty ostré dramatické housle byly až nechtěně směsné. ()

DannyBoy80

Trochu divný film na dnešní divnou dobu :) ono to má co říct, ale sklouzává to do velkých absurdit a nelogičností, které tento film sráží. ()

Colin Farrell v nové gangsterce od Ritchieho

30.12.2015

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)