Poslední dny v Buchenwaldu mezi přežitím a morálkou... Hans Pippig se v dubnu 1943 dostává za šíření bolševické propagandy do koncentračního tábora Buchenwald. Během nadcházejících let se stane členem táborové buňky, která plánuje ozbrojený převrat, jenž má nastat ve chvíli, kdy budou Němci vyklízet tábor před postupující západní frontou. Na jaře 1945 se do tábora s jedním z mnoha transportů dostává malý chlapec, kterého tam v kufru propašoval přítel jeho otce. Pippig chlapce náhodou objeví a rozhodne se za pomoci kolegů ze skladiště oděvů pro vězně a zabavených věcí chlapce v táboře schovat a uchránit před jistou smrtí... Film z produkce společnosti UFA Fiction představuje druhou adaptaci stejnojmenného románu Bruna Apitze z roku 1958. Autor, který sám coby komunista strávil osm let v koncentračním táboře Buchenwald, v knize vypráví sice fiktivně vystavěný příběh, ale vycházel při tom z reálných událostí a v jednotlivých postavách (byť pozměnil jejich jména) vycházel z lidí, které v táboře poznal. Nejinak je tomu s figurou malého chlapce, která vychází z příběhu Stefana Jerzyho Zweiga, o němž Apitz slyšel, ale sám se s ním nesetkal. Zweig, známý dnes jako buchenwaldské dítě, se do tábora dostal jako tříletý v roce 1944 s otcem a za pomoci vězeňských funkcionářů přežil až do osvobození. (Česká televize)

mira007

Německý zfilmovaný román ( a údajně inspirovaný skutečností ) o ukrývání malého židovského chlapce v koncentračním táboře Buchenwald pár týdnů před koncem války. Protože se natáčelo v ČR, tak se občas mihnou i nějaké známé tváře ale jestli tenhle film má nějaké plus, tak velmi realisticky vyobrazený život v koncentráku, tím mi velmi připomíná český Colette (2013) a mám pocit, že spousta scén byla točena v úplně stejných kulisách. ()

dawe787

Syrové moderně natočené drama z Buchenwaldu na sklonku války, kdy se vězňi snažili zachránit tříletého chlapečka a zároveň chtěli i přežít tehdejší mazání stop nacistů. ()

Rathalos

Vojnova drama odohravajuca sa v koncentracnom tabore Buchenwald z produkcie Nemecka inspirovana skutocnymi udalostami,ktora velmi realne zobrazuje zivot vaznov,s ktorymi bolo surovo a neludsky zaobchadzano,vyborne natoceny film a nemam viac co dodat,plne hodnotenie a pochvala pre tvorcov tejto zalezitosti...:-) ()

Veronica27

Pro mě určitě slabší kousek, který bych si už po druhé nepustila.Pašovaný židovský chlapeček v kufru a snaha ho ochránit. ()

Inozuka

Vcelku realisticky zobrazený život v nacistickém KL. Ač chvílemi takové nepopsatelně nedotažené a ve srovnání s jinými podobně tématickými filmy méně naléhavé, celkově velmi uvěřitelné a dobře natočené. Vytkl bych jen vkládané retrospektivy a dokumentární záběry postupu americké armády. To působilo jako pěst na oko. Na druhou stranu zde chyběl akt samotného příjezdu US army do tábora i popis následných osudů hlavních hrdinů. ()

st3f0o

Nemastné, neslané, prílišná snaha šokovať na efekt drsnými zábermi ma skôr iritovala a to pri takomto type filmu asi nie je úplne v poriadku, skrátka čistokrvný priemer. Pôvodná verzia zo 63-ho mi príde minimálne o triedu lepšia. ()

Zombiepod

Jednoduché, nenápadné a komorné spracovanie televízneho formátu je pri tomto filme úplne bezkonkurenčné. Vynikajúca filmárska práca s kvalitnými hereckými výkonmi, no miestami nič pre slabšie žalúdky. Kadelbachovi sa podarilo vystihnúť autenticitu priestorov tábora, dusnú atmosféru a hromadu surových scén. Navyše, vzťahy medzi postavami sú tu jednoducho fantastické. Jediným nedostatkom (čisto subjektívnym) je skutočnosť, že hlavná myšlienka filmu v podstate až tak hlavná nebola, a dejisko postáv sa popri nej iba akosi viezlo. Inak niet čo vytknúť, jeden z najzaujímavejších filmov z prostredia pracovných táborov. ()

Brano

Dosť priemerný film. Väzní v koncentračnom tábore nájdu malého chlapca, ktorého sa budú snažiť ochrániť aj za cenu vlastných životov. Námet to nemalo zlý, ale celé mi to pripadalo také zdĺhavé až nudné. Je to poznať, že sa jedná o TV film. ()

DJ Kritik

Príjemný film, ale chýba mu čosi, čo by ho posunulo do roviny nezabudnutia. takto len ďalší s filmov, ktorý je smutný ale nemá dušu. ()

Xpojntman

Buchenwald byl údajně největší peklo z koncetračních táborů. A to díky komunistů, tedy vězňům dozorci byli jejich skorokamoši nacisté. A proč tomu bylo? Dle českých antikomunistických vězňů kdo nebyl komunista nebo možná žid, tak měl smůlu, protože vězenskou správu ovladali komunisti. A tady je jejich propaganda v tomto filmu ukazana. ()

LeChouan

Snímek, nad jehož zhlédnutím jsem váhala a ke sledování přistoupila s určitou předpojatostí. Koneckonců, jde o film natočený na motivy knihy komunistického spisovatele, sepsanou na objednávku, tak aby oslavila a vyzdvihla úlohu komunistů - odbojářů z vězeňské samosprávy a ilegální organizace v Buchenwaldu. První záběry můj zaujatý pohled potvrdily, v centru pozornosti je mladý muž, vězněný v Buchenwaldu za bolševickou propagandu, kterému jeho spoluvězni – soudruzi - dopomohou k umístění, které v lágrových podmínkách přece jen poskytuje větší pravděpodobnost přežití. Nemá nic do činění s opravdovou hrůzou, s tzv. „malým táborem“, peklem Buchenwaldu, v němž lidé umírali ve velkém. S postupujícím časem ovšem ono vědomí, že se do centra pozornosti dostávají jedinci, kteří v jiném čase, případně jiném místě, vytvořili či vytvoří obdobné tábory, kde již ovšem oni budou těmi v uniformách, ustupuje a soustředíte se na děj. Dilema, zda chránit především své zájmy, svůj život nebo se pokusit zachránit život jiný, bez ohledu na stranické direktivy, bez ohledu na možné ohrožení odbojového hnutí, bez ohledu na základní instinkt všech živých bytostí – touhu po přežití. Snímek působí nepříjemně sugestivně, nepříjemně realisticky (nejenom pro záběry na vychrtlé lidské trosky, na německy precizně využité místo k „ubytování“ (= natěsnání co největšího počtu lidí na minimální prostor), drsná a krutá džungle koncentračního tábora - pro vězněné, kteří vědí, že se blíží svoboda a o to urputnější je snaha o přežití, - pro věznitele, znalé blížícího se konce, plné směsi strachu a vzteku. Ano – sledujeme džungli, vytvořenou lidmi, aby u vězněných i věznitelů, anulovala jakákoli jiná hnutí mysli, než základní přírodní instinkty. A ano – snímek ukazuje i to, že se to nacistické moci (ani té komunistické) nepodařilo. Co oceňuji, je využití autentických záběrů postupující americké armády, dovedně propojených s hranými událostmi posledních dnů koncentračního tábora. Tábora, kde bylo v letech 1937 až 1945 vězněno 250 000 lidí, přičemž o život zde bylo připraveno 56 000 vězňů, ať již v důsledku mučení, lékařských experimentů, nebo pouhého vyhladovění. (Dodejme, že v dubnu roku 1945 šlo o poslední dny koncentračního tábora v režii nacistů, tábor pár měsíců na to byl ovšem opět v provozu; na stejném místě byli tentokrát vězněni lidé, nehodící se novému komunistickému režimu. V důsledku hladu a nemocí zde mezi rokem 1946 a 1947zemřelo dalších 7 000 lidí.) Úhrnem, jde o dobrý film. Němcům se podařilo natočit kvalitní snímek, reflektující zločiny nacistického režimu. Pochopitelně jde o zločiny, které jdou hůře popřít, asi proto se mi v relaci s tímto filmem vybavují „Krvavé země“ (i stejnojmenná kniha) a fakt, že filmů, které by se odvážily vyprávět příběhy o hrůzách z období 30. a 40. let 20. století, odehrávajících se na území Polska, Ukrajiny, Běloruska, baltských států, západního Ruska je poskrovnu („Volyň“, „Katyň“, „Jdi a dívej se“, „Hladomor´33“, „Výletnice“, …). A když, tak lze sotva hovořit o reflexi, povětšinou jde o snímky o událostech, kdy byl ten který národ momentálně v roli oběti. Jinak tomu není ani u Němců. Nevybavuje se mi německý film o zločinech německé armády, spáchaných na těchto územích, spíše převažuje snaha líčit německý wehrmacht a jeho příslušníky jako „pouhé“ vojáky, sice vojáky okupační armády, nicméně armády bojující čestně - nikdy proti civilistům („Válečná generace“, „Stalingrad“). () (méně) (více)

pafka

Dalsi kaminek do mozaiky z filmu, ktere lici pomery v koncentraku. Vim, ze se to realisticvky nepodari nikdy a budme za to radi, ale jsou ted filmy realnejsi a realnejsi. Divim se, ze jde jen o TV fim, protoze tomuhle filmu by velke platno sedelo. Realie jsou dokonale, verite vsemu tak moc, ze vas ani nenapadne, ze koukate na herce. To znamena jedno jedine - je to skvele napsane, zahrane, zrezirovane. Hercum verite vsechno (mozna trosku kompars chvilema, ale i tak byl na evropske pomery vyborny). Ten hlavni motiv neni ten maly kluk, ale blizici se chvile osvobozeni. A ta historicka informace, jak to asi tek v techno dnech tam mohlo byt je neocenitelna. Tvurcum velky dik. ()

moriero

Mně se ty televizní filmy z koncentráků "líbí" daleko víc než ty, co se dostanou do kin. I když tuto výtečnou německou záležitost už nikdy nechci vidět. Jeden z nejautentičtějších snímků na toto téma vůbec! Překvapil mě začátek, který se odehrával pouhých 14 dnů před osvobozením. Říkal jsem si: "Hele, to jako začali od konce, nebo co?" Ale ono se toho za dva týdny dá stihnout víc, než kdekdo zažije za celou válku. ()

kachnik28

Ačkoliv dávám vysoké hodnocení, už nikdy nechci tento film vidět, neboť z něj surovost a krutost přímo čiší. Je tak realisticky natočený, že člověk má po celou dobu pocit, že je přímo v táboře a ty hrůzy prožívá s "vězni". Velmi silný a emočně náročný snímek. ()

rigby

Silné téma záchrany malého chlapce s kulisou koncentračního tábora Buchenwald. Bohužel je až příliš znát určení pro televizní vysílání. Mohlo to být ještě silnější a lepší. Takto to klouže příliš po povrchu, nejde do hloubky, chybí drobnější zápletky, větší emoce. ()

Kozlowski8

Už samotné téma a prostředí příběhu avizuje depresivní a bolestnou podívanou. To, co nám ale němečtí tvůrci nabídli - to je vážně emotivní mazec, který diváka totálně vyždíme. Velmi syrové, živočišné a realistické ztvárnění "života" v koncentračním táboře Buchenwald v posledních měsících před jeho osvobozením. Síla příběhu je ještě umocněna postavou malého kluka, jehož objevení výrazně ovlivní chod části tábora. Skvělá filmařská práce a mimořádně silný zážitek. 80%. ()