Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

Babous

"Kopali příliš hluboko." Tahle věta z Pána prstenů mi přišla při sledování Pod zemí na mysl hned několikrát. Katakomby pod Paříží jsou totiž tisíce let staré, možná až ze starověku. Někdo je ale musel postavit. Atmosféru má tenhle film parádní, závěr (s poklopem od kanálu) jsem jaksi čekal, ale stejně mě to dostalo. Zbytek filmu ale přinejlepším průměr: hlavní hrdinka všechno ví, všechno zná, vyluští každičkou šifru během deseti sekund, nikde se nesekne, nikde se nesplete. Na to, že má vše být točeno kamerou přidělanou na helmě je obraz příliš HD (vím, technika od dob Blair Witch pokročila, ale nějak jsem tomu nevěřil) a některé nadpřirozené jevy jsou příliš okaté (vyléčení kamenem mudrců), někdy až klišé. Některé věci vůbec nejsou vysvětleny, ale to je možná část kouzla. Koncept zajímavý, provedení mohlo být lepší. ()

slovan1

Očekávány horor, který hodně potěšil. Neznámi ale o to příjemnější herci, klaustrofobické prostředí, nedostatek světla, tajemný rébus... U Pod zemí jsem se mrazivě bavil. S koncem jsem byl spokojený a FF jedná báseň. Hodnocení nechci snižovat, ale přispělo k němu i jedna lekačka, která způsobila přítelčin letící ntb... ()

Sdoom

Tak jsem víceméně dostal přesně to, co jsem očekával. Docela svižnou rádobyhororovou podívanou, plnou nesmyslů a s minimální porcí napětí. Není to úplně špatné, ale prostě jsem tvůrcům nežral ty zjevy z podzemních katakomb. Snaží se hrát chvíli na reálnou strunu, ale pak se tam objeví hořící auťák, Kámen mudrců apod. Prostě nevím, čeho bych se měl bát a co to všechno mělo znamenat. Nápad dobrý, avšak překombinovaný. Nicméně natočené to bylo i přes tu povětšinou roztřesenou ruční kameru docela dobře a nenudil jsem se. (Blu-ray, orig.) ()

coscarelli

Funkčne nefunkčné, chcelo byť fajn, ale chaotizmom ďalej nezájdeš. Raz-dvakrát priehľadné, no obohatené o pár rébusov (+) a hlavná figúra predomnou utekala. ()

HiddenDragon

Takova milionta varianta na "Zahadu Blair Witch" :) Vsechny tyto radoby amaterskou kamerou natocene kousky (casto jako "found-footage" varianty) jsou vpodstate na stejne brdo :) Nejaka zahada...parta silencu, co ji chteji objasnit (zde se hleda pro zmenu kamen mudrcu, coz zni celkem silene a furt jsem cekal, kdy prijde Harry Potter :)...pak se to nejak zvrtne a jeden po druhem vsichni chcipnou, nebo jich par na konci zustane. Mustr, ktery je aplikovan neustale dokola. Musim nastesti uznat, ze cekani jak se to vsechno vyvrbi nebylo tak marne, protoze ten napad, co se vlastne v parizskem podzemi skryva a s jakymi osobnimi hrichy se tam skupina "pruzkumniku" stretne, je celkem slusny. Delka je na tenhle zanr akorat, takze to docela rychle ubehne. Coz je fajn, protoze nez si clovek aspon trochu zvykne, bude vam z roztresene kamery asi brnet hlava. Zpracovani mi tedy nakonec sedlo kupodivu nejvic. Nektere zabery zblizka nebo ve stisnenych prostorach jsou fajn. Stejne tak triky. Spis cloveku vadi ta stupidni omacka kolem, kdy hlavni hrdinka oplyva nejen mladosti a krasou, ale je i profesorkou se dvema PhD tituly, cernym paskem a brasnou, kterou ukradla Indiana Jonesovi a podobne jako on se vloupava, kam potrebuje :) Tomu toho profesora verim, protoze je to dobrodruzny film se vsim vsudy. V "AA,SB", ktery je zamerne podavan realne, to pusobi jak pest na oko. Stejne jako ty sebevrazedne sklony "musime dal a hloubeji" nebo brilantni reseni rebusu, ve kterych se jim nevim proc michaji perske (aramejstina), egyptske i krestanske motivy. Asi aby toho nebylo malo. Pointa je ale dobra, takze to necham na prumeru. 50% ()

KoRner

Za málo peňazí veľa strašenia. Akurát vyriešenie rébusov na konci je asi príliš jednoduché a postavám chýba akýsi strach z neznámeho, až pud sebazáchovy, čo veľa divákov môže znechutiť. Ja som si užil pár ľakačiek a tiesnivú atmosféru podzemia. ()

JamesSi

Neuvěřitelně geniální Indijana Džonsovka s GoPro kamerou se vrátí do Paříže, aby našla kámen mudrců v katakombách, ale najde "???" peklo/očistec/divné místo, které reflektuje vaši minulost. Jde více méně o pěknou naivní pohádku ve které je paranormální piáno, kultovní zírání a dokonce i Film obsahuje většinu klišé - jak z adventurních bliká, jumpscary, kameraman natáčí i když by se na to normální lidé vykašlali). Pár věcí, nechápu - "Indijana Džonskovka věří v Kámen Mudrců a magii, ale je skeptická, že existuje peklo i když dvacet minut před tím viděla nadpřirozené nostalgie.", "Blikání kamery.", "logiku Nicolase Flaminga", "egypské nápisy v Paříži - mohl za to Satan?" a "mozaikové glitche". Pár super nápadů (Spoilery) - "Postavy narozdíl od jiných FF přežijí", "Dlouhý a těžký nepřerušovaný minutový záběr s hořícím autem v tunelu", "lokace" a "výjevy z historie postav". Film působí, jako jedna z lepších částí "V/H/S 2", která je však roztažená na hodinu a půl. Vůbec to není strašidelné, ale mě to mnohokrát rozesmálo. Pokud chcete slyšet o skutečném nalezeném záběru z katakomb dívejte se sem. ()

Han22

SPOILERY! Když hlavní hrdinka utíká z nějakého islamistánu se strašlivě třesoucí se kamerou, řekl jsem si bože zase found footage, to bude stát zas za hovno. A jsem moc rád, že jsem se spletl. Pod zemí je v podstatě klon Pádu do tmy a funguje stejně dobře. Seznamovací části vyplní celkem zábavná variace na Indiana Jonese a pátrání po kameni mudrců, prostředek je bloudění pozdemními kobkami, jeskyněmi a už tady to má slušné grády no a pak přichází ale opravdu brutální hororová pasáž. Hrdinové se ocitají v jakémsi obráceném světě, snad možná dokonce v pekle a musím uznat, že nadpřirozeno jde zde opravdu nepředvídatelné, děsivé (hořící auto!) a výborně vymyšlené. Hrdinčin běh o život je scéna, kdy jsem měl po hodně dlouhé době u hororu opravdu strach. Navíc to dopadlo dobře, čili za mě naprostá spokojenost. Horor roku 2014. ()

iXtr3m3

Ďalší zárez do snímkov typu Wer či Afflicted, nemyslím teraz pointou, ale spracovaním. Ďaleko ale fakt ďaleko lepšie ako niekdajšie Katakomby. ()

Lisabellla

Nemám ráda tenhle styl natáčení filmů. Rozčiluje neustále kmitající kamera, nemám z toho pocit, že se to fakt děje, jen mi to leze na nervy. Občas trochu lekavka. Herci neuvěřitelně neuvěřitelní . nechápu, jaká kritéria dastali castingáři, ale tohle byla co postava, to šlápota vedle... Bohužel. A ten konec jsem ani trochu nepochopila. ()

Eamby

Měla jsem tu čest vidět v kině a popravdě řečeno... kdybych věděla, co je to zač, tak na něj nikdy nejdu. První polovina filmu uchvacující, seděla jsem zmrazená v pohodlné sedačce, ládovala do sebe popcorn, ale potom přišla ta osudná chvíle s hořícím autem a nadále jsem brečela hrůzou, na co jsem to vůbec šla. Jako kdyby studio přišlo o peníze a snažili se to zachránit šílenou slátaninou plnou nulových efektů a fakt "hrůzných" záběrů. Nápad opravdu vynikající (nikdy bych tam nevlezla, klaustrofobie na mě číhá za každým rohem), ale opravdu šíleně, šíleně nepovedené. Konec se dal očekávat, tak nějak bylo jasné, jak to celé skončí. ()

Krabak

No uff, ještě že jsem na to nešel do kina. Hororovej Indiana Jones? Tak to neberu. Nevzpomínám si, kdy bych se tam lekl, bál, či mi to jen zvýšilo tep. Totálně prokouknutelný děj, nic vás tam nepřekvapí, neohromí, nevyděsí, nezaujme. Plus ta koza v hlavní roli, co vypouští z huby jen "jdeme dál, jdeme tudy, pokračujeme, rychle..." Raději by měla zvolit porno, než tento žánr. Hrát opravdu neumí. Jediný plus bylo, že to není zas tak dlouhý film a to, že konečně někoho napadlo natáhnout pěstí příšerce přes držku . --->28% ()

Litvicek

Ustrašený a agresivně imbecilní negr, oh GOD, to mi opravdu chybělo. No, jdeme dál. "Hrůzostrašná scéna"? Jasně, dejte tam černé blikance, takhle si tu scénu ještě víc vychutnám, když tam píču vidím. BRAVO! La Hňup, neboli jejich Krtek, který žil v katakombách 2 roky a ztratil se pak na dalších pár let, se stává tou vůbec nejvíc debílní postavou ever. Tohle jsem ještě nezažil. Jako, FUCK logic, všechno, co dává smysl a tak podobně mám docela u analu, film nehodnotím podle toho, jestli je realný ale podle toho, jak udělaný je a jak zábavný je. Tohle? Jesus Christ, čím hlouběji pokračuje stopáž filmu, tím víc si říkám, proč jsem se kurva na tohle chtěl tak podívat. Tohle není horor kreténi, větší strach a beznaděj zažiju při sledování mé prázdné ledničky, né tohodle. FUCK YEÁÁÁ, BENJI zemře! Ah, GOD, tohle mi chybělo, konečně zrnko dobrého konce. Ty vole, další epická sračka. Ten debílek, který mluví nějakým tím mrtvým jazykem vidí v těch chodbách pod zemí ve vodě svého dávno mrtvého bratra, takže začne panikařit a dělat hysterickou scénu. TO UŽ SE VŠICHNI V TOMHLE FILMU POSRALI? Který idiot schválil tento scénář? Vážně nevím, kterého debila napadlo dávat ty posrané blikance v těch "nejzajímavějších" scénách. Toho cypa, co to udělal bych vlastnoručně vykastroval, rezavým nožem. No, konečné hodnocení dvou hvězd. Aspon, že ten konec byl svým způsobem retro, jinak je to sračka. ()

Corpsegrinder

Hovadinka. Když pominu to že film prakticky nemá děj - hledá se jakože šutrák ale o to jde zhruba jen prvních 30 minut filmu, potom už prostě jenom jdou - tak mě sralo víc věcí. Máme zde klasickou teleportaci kamery kdy v chodbě kde se nemůžou vejít dva vedle sebe se postavy neustále přemisťujou a mění pořadí jak jdou, pak tu je drsná hrdinka co jde do podzemí ve svetříku a těžkejch šněrovacích kanadách který se jí během filmu nějak podaří vyzout tim že upadne, po proplavání menším jezírkem je každej hned suchej, vyznání lásky když jde do tuhýho, umírající člověk s natrženou krční tepnou najednou vyřeší mega záhadu ohledně magickýho šutru načež se hlavní hrdinka nasere a přemění se v regulérního Terminátora a proběhne celou cestu jeskyní TAM A ZPÁTKY tentokrát ne za půl hodiny ale během 2 minut zatimco knockoutuje několik nemrtvejch zmrdů, průvodce jeskyněma co tam sice regulérně chodí a je tvrdě vybavenej ale jakmile ujdou prvních cca 100 metrů už to tam nezná, věta ŠETŘÍME SVĚTLEM předtim než nikdo z postav až do konce filmu nezhasne baterku, natáčení obří kamerou v těsnejch prostorách, práškovej šutr poprvý uzdraví ale podruhý a potřetí už ne atd atd atd........ Lekačky asi 2 fungujou, to je vše. Samozřejmě je to found footage takže kamera ke konci laguje jak svině a nic neni vidět. Prostě další áčková píčovina pro kina ze který se poserou možná tak pětiletý děti. ()

dopita

Prostory ve kterých se film odehrává ve mě vyvolávaj pěknou úzkost už jen tím že jsou. Ocitnout se tam, asi bych se posral strachy. Takže největší emoce ve mě vyvolávala druhá třetina filmu. Ta třetí je už tradiční bubákovina opepřená překvapivě živým La Taupem (kterej je už dva roky po smrti), utonulejma sourozencema, voběšenejma tatíkama a čert ví čím ještě, v čemž má prsty ... no ... čert. Nebo spíše Satan, páč to lépe zní. No volovina, ale to není podstatné. Podstatné je, že film celkem odsejpá, chcípání postav je celkem zábavné (třeba zase ten La Taupe) a párkrát na diváka něco vybafne tak, až by si jeden cvrknul do trioly. No a když jsem si pomalu říkal, že už se asi začnu nudit, tak byl konec, takže jsem se vlastně nenudil. Takže vlastně v pořádku a spokojenost, ale znova to vidět nechci. ()

Hanys_

Dokud to vypadalo na Indyho horrorovější variaci, tak se mi to líbilo. Ale s prvním zazvoněním telefonu šla pečlivě budovaná atmosféra do kopru. Škoda, mohlo to být příjemné osvěžení v žánru. 4/10 ()

kery-

Nechal jsem si to pro jistotu přes noc uležet, ale níž prostě nejdu. I když by stačily čtyři, těch pět si to i tak zaslouží. FF je žánr, který se šíleně rychle rozrůstá. A podle toho to bohužel i vypadá. Tento film je díkybohu něco, po čem pokukuji už hrozně dlouhou dobu. Neroztřesená kamera, perfektní lokace, kde je vše potřebné vidět, sympatické obsazení, originalita a moc nechybělo k posraným trenclím, a to se považuji za celkem imunního horor fandu. Nic víc prostě nepotřebuji a jediné co mě na filmu mrzí je to, že nebyl o nějakou půlhodinu delší. Nyní mám takové pocity, že bych si nejraději přál s ústřední dvojicí natočit filmovou sérii ve stylu Tomb Raidera nebo Indiana Jonese.. Opravdu skvost, doporučuji promítání ve 2 v noci.. ()

ZdenoLo

V prvom rade musím z pamäti vytlačiť tie nezmysli s "kameňom oživovania" aby mi to neskazilo celkový zážitok s filmu a naopak ponúklo triezve hodnotenie. To skvelé klaustrofobické napätie ma doslova priklincovalo ku gauču. Horor na večer ako vyšitý, nieže by to bol nejaký nový unikát ale rozhodne to bola zaujímavá podívaná. No a ako čerešnička na torte bola aj fešanda Perdita Weeks, ktorej to po hereckej stránke moc neišlo ale jej chutnučká tvárička to aspoň vyvažovala. ()