Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

ti88na

Scenáristická sračka na pohľadanie, s veľmi otravnou a premúdrelou hlavnou hrdinkou. Tá kamera ala dokumentaristický štýl mi začiatkom dosť vadila. Vlastne celé intro vykrádajúce lacné napodobeniny Indiana Jonesa bolo strašné. Presunom deja do hororovo príťažlivého prostredia parížskych katakomb, došlo k výraznému zlepšeniu, aj tá kamera vytvorila miestami celkom slušnú atmosféru a pár solídnych ľakačiek. Scenár však ostal jednou veľkou fraškou, kde to celé zaklincovali nepodareným, v niektorých momentoch až humorným záverom. Vzhľadom na hororovo ideálny večer piatka trinásteho, tie 3 * dám s čistým svedomím. ()

t.mon

Tak tohle mi neskutečně sedlo. Mnou dlouho opomíjený a bůhvíproč i předsudkářsky podceňovaný skvost, zde opět patřící do kategorie nesmyslně podhodnocených filmů (už vážně uvažuju nad tím založit na profilu seznam nejpodceňovanějších filmů/hororů na naší databázi:D). Kurva co je na nějakých chybkách v příběhu, jak už říkal Mr.Ricci, když vám zde v hororovém měřítku funguje vše jak má, atmosféra nejlepší v hororu od Insidious 2, lekačky funkční (žádný "hele, tamhle je roh, tamhle na mě bafne Lucifer" - tady fakt netušíte, kdy si na vás Dowdle něco připravil), herecký výkony na FF až nadočekávané (když porovnám například s letošním Area 51), do toho dost hezká Perdita Weeks = luxus. Za mě nejlepší horor roku 2014, zbytečně podhodnocen. Za atrmosféru klidně Oskar, uvidíme, jestli ho překoná 16kový The Forest či Conjuring 2. ()

F.W.Colqhoun

Hloupé nápady nevadí, jen jich musí být hodně v co nejkratším časovém úseku. Přestože je scénář Pod zemí na úrovni tezí v celku i detailech hromada neskutečných kravin, považuju výsledek za příjemné, ve zdánlivě vyčerpané žánrové kolonce originální překvapení. Na žvásty o kameni mudrců s přihlédnutím k žánrové příslušnosti totiž nutno pohlížet jako nutné obsahové zlo a zároveň příležitost nacházet subverzivní výsměch browniádám, beroucím se na rozdíl od As Above, So Below pitomě vážně. Pytel legrace je i postava hlavní hrdinky, deklarujucí držení čtyř doktorátů a zvládnutí šesti jazyků (z toho dvou mrtvých), jež pro samou kosmetiku zjevně nemohla mít čas ani na studium televizního programu a která tedy vypadá s hlavou v díře a nohama nahoru lépe než Tom Hanks. Film kromě zjevné vůle k nadsázce povyšuje živelnost ručních / akčních / outdoorových kamer, dotažený záměr nacpat do filmu každou kokotinu vzešlou z tvůrčího brainstormingu a nemilosrdné střihačské nůžky, jež film zbavily všech potenciálně hluchých míst. Zbyla řemeslně překvapivě zvládnutá klaustrofobní jízda po pařížských kanálech a katakombách, kam se kromě exkurzí chodí zpívat, prolézat plazivkami plnými stehenních kostí a nacházet alchymistické pravdy. Jestliže vám kdysi před lety příjemně nedělal dobře Pád do tmy Neila Marshalla, můžete si adrenalinovou, v zajímavých, autentických interiérech natočenou živelnou blbinu skvěle užít. ()

Pat.Ko

Mal som očakávanie, že tento film nebude ničím zvláštný. No naozaj to tak nie je, V mnohom mi tento film pripomína videohru Tomb Raider (od príbehu až po lokácie) alebo film Indiana Jones.Tento typ filmu nie je zlý, ale pripadá mi neoriginálny. Obdivujem nastavenie a rozmiestnenie katakomb. Hranice úzkosti a klaustrofóbia sa v hororoch vždy zídu. Herecký výkon bol pomerne uspokojivý. Je zrejme, že nie všetci svoju rolu uhrali čo najlepšie, ale Perdita Weeks, Ben Feldman a Edwin Hodge boli skvelí, oni sú tí, ktorí zachraňujú tie slabšie výkony. Celkovo si myslím, že to bol dobre hraný film, ktorý je veľmi podobný videohre. ()

Adramelech

Na začátku pseudohermetické tlachy, na konci hrdinové šťastně vylezou kanálem. Scénář pod psa! Asi nejsem pro takový film vhodným divákem. ()

Perverz

Takhle nějak si to představuji, kdybych se prodíral katakombami, těsnými uličkami, s partou lidí a nemohl najít cestu ven, pomalu vám začne jebat, emoční výbuchy, hnus, strach, schiza, halucinace,.. tady je ta atmosféra cítit. Připočtěte si trochu mysteria, vydařené lekačky, horor, který se opět odlišuje, ač nese mnoho tradičních prvků. To FFko je dost vychytané, hlavně když se prodírají, vylezou ven, udýchaní a čumí po sobě, ty výjevy stojí za to (je to snímáno kamerou na čelovce), kamera ale není roztřepaná, občas ano.., ale filmaři si dali záležet ať je něco vidět. Vyvstávají otázky typu-proč najednou tohle, a kam ten najednou zmizel apod-nic až tak rušivého ovšem. Mě se to líbilo moc. Vlastně hodně moc. Vysávali jsme se s filmem navzájem, chvíli on mě, pak já ho. A ta hudba.... ()

lucijelucije

Pro mě jednoznačně zajímavá atmosféra plná okamžitých zlomů a rychlých spádů. Nedá se úplně popsat to, s jakou vervou jednala v tomto snímku P. Weeks. (Mimochodem bez ní, by As Above nemělo žádnou šťávu.) Bezmyšlenkovité činy byly v tomto snímku hlavní prioritou, žádné zdlouhavé přemýšlení a napínání. Samotný příběh a jeho prostředí vás vtáhne tak hluboko, jak jen to v tomto snímku šlo. Možná ten závěr, už přehmátl to kouzlo temnoty, takže nakonec slušný průměr. ()

Jespi

Film bych nehodnotil jako horor, ale jako dobrodružný fantasy thriller. Kameru z prvního pohledu nesnáším, ale v tomto případě, katakomb, jsem si na ni velmi rychle zvykl. Docela dobrý nápad s velkým, ale nevyužitým potenciálem. Konec filmu mě trošku zklamal a opět, budu se opakovat, nevyužitý potenciál. Kdyby se film soustředil více na to co se děje okolo (a ne na útěk osob), kdyby jsme se dočkali špatného konce ve smyslu, dostali se do pekla a zemřeli, tak bych dal i plné hodnocení. Suma sumárum, jestli dát horší čtyři nebo lepší tři, asi zvolím první možnost, ale s odřenýma ušima. 70%. PS: Filmu by neuškodil rozpočet +50 milionů € a udělat ho trochu ve stylu Devátá Brána, trochu Constantine a zápletku prohloubit více o dění okolo. Nebo kompletně překopat celý děj, zápletku nechat, ale jako hlavního hrdinu zvolit Nicolase Flammea a ukázat nám, jak získal Kámen Mudrců. ()

ondrula

Čekal jsem větší peklém. Atmosféra snímku je ovšem vzhledem k jeho možnostem (natáčení muselo být skutečné technické peklo) a zjevné nízkému rozpočtu velmi slušná. ()

Schuldiner

Takové slabší peklíčko! Takový odvar peklíčka! Chvilkami docela povedené, ale tak nějak, jako celek, to vyzní do prázdna, což je škoda, z tohohle se dalo vytřískat víc... Duchařiny moc nemusím, ale když je to říznuté náboženstvím, je to pro mě přijatelnější. Atmosféra se jim docela i povedla, viděl jsem to v noci, takže ok, ale stejně to asi brzy vyšumí z hlavy... ()

Disease

Na rozdíl od různých found footage kousků se tady hned od začátku začne něco dít a film pěkně odsejpá. Navíc ten Escherovský závěr. ()

Patrik256

Rozpočet_ 5 milionov dolarov // Tržby_ 41.8 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 2 939 472 KČ // Diváci v ČR_ 22 419 // Tržby v USA*_ 21.3 miliona dolarov ()

TERRORDROME

Opäť by to chcelo konštatovať že od ďalšieho blbého found footage hororu by človek nečakal ani hovno s Indulonou, avšak som rád že sa v tomto prípade môžeme mýliť. Pátranie po kameni mudrcov v parížskych katakombách je solídne atmosféricky zvládnutá záležitosť ktorá si okrem pár trikových halušiek ( napr. horiace auto a následne chlap zapustený v podlahe ) vystačí s pôsobivou hĺbkovou dezorientáciou vo všetkých osiach. Hlavne sa mi páčila scéna s nápisom na "pekelnej bráne" a jeden pohľad na nejakých vymletých sektárov. Snáď len ten záver už to začne preháňať v samoúčelných výjavoch a behaní tam a naspäť po vykúpenie, čo mi vo finále podkopalo zážitok. Tu by to chcelo depresívnejší koniec a riadny ponor do vajcovo smrdutých hlbín pekla. ()

woodsman

vau vau a este raz vau paradny psychologicky horor toto ma neskutocne bavilo kurva sere ma ked som bol v Parizi tak mi plne vipadlo z hlavy navstivit tieto katakomby isto sa tam este raz vratim k filmu ten obrat vsetko naspet naopak to bolo genialne neskutocne ma to bavilo viac takych filmov ()

Kejf.

Cely cas v kine jsem Pod zemi srovnavala s Padem do tmy, to ale asi vetsina z vas... Prostredi mi bylo blizsi v Pod zemi, ale treba postavy rozhodne v Padu do tmy. V AASB me vcelku Scarlett srala tim, ze se celou dobu chovala, jak kdyby mela byt nesmrtelna a sla pres mrtvoly... a to doslova! Co me ale strasne zaujalo a myslenka tim padem byla daleko chytrejsi nez v Padu do tmy je, ze cim hloubeji ty blazni sli, v realu vlastne stoupali - Jak nahore, tak dole. Flashbacky smrti jejich pribuznych byly docela haluz a ta sekta dole (nebo co to bylo), tak ta snad jeste vic. A dokonce ani handycam mi nevadila. Jo, libilo se mi to! A asi docela dost :) ()

ProgLaney

Rozhodně jeden z lepších "found footage" filmů, bavilo mě to, atmosféra výborná a celá mytologie, dá-li se to tak říct, kolem byla rozhodně zajímavá...chtěl jsem dát 4*, tu jednu hvězdu za mě sráží úplný závěr, kdy se vševědoucí hrdinka vrací zpět, vše jí dochází, vše chápe...tím to u mě trochu spadlo, čekal bych větší psychický zdeptání a zoufalství. ()

Ollie235

Překvapivý adept na titul horor roku. Přitom to ze začátku vůbec nevypadalo. V úvodu jsem totiž ani trochu nevěřil, že mě chození po katakombách s ruční kamerou může bavit. Opak byl pravdou. Z As Above, So Below se hned po vstupu do podzemí stal setsakramensky napínavý horor s dobrou atmosférou a příjemným očekáváním, jak to celé dopadne. Sedly mi i postavy v čele s výbornou Scarlett (Perditou Weeks). Originální konec celkový dojem podtrhl. K dokonalosti to má ještě daleko, ale bavilo mě to nesmírně. Lepší 4*. ()

mosnak

Škoda, že to byla taková nuda. Bloudění v katakombách může navodit brutální atmosféru, ale nesmí se to přehánět. Po prvních 60 mimutach jsem si říkal:'...doufám, že tam dole najdou odvrácenou stranu světa čili PEKLO!' Našli hovno a dost blbě to skončilo, proto dávám tak nízké hodnocení. Prostě čekal jsem vic :-( - 22% ()