Pod zemí

• USA As Above, So Below (více)

Vydali se do míst, kam živí nepatří. V pařížských katakombách se ukrývá zcela neznámý prostor, lákající mnoho průzkumníků a badatelů ze všech koutů světa. Vstoupit lze zdarma, ale nakonec můžete zaplatit i cenu nejvyšší. Scarlett Marlowe (Perdita Weeks) studuje na univerzitě obor Městská archeologie a Paříž je pro ni z tohoto pohledu pravý ráj. V podzemí se tu vinou stovky kilometrů chodeb, v nichž je vepsaná historie města. Při studiu starých map narazí na záznamy o tajemné podzemní místnosti, kterou se rozhodne najít a prozkoumat. Své nadšení a odhodlání nakonec přenese i na partu speleologů a dobrodruhů. Přemluví je, aby ji do „dolní" Paříže doprovodili. Hned na začátku cesty míjejí nápis s varováním, že vstupují do říše mrtvých, bohužel ho ještě neberou vážně. O pár hodin později už ale všichni na vlastní kůži poznají, že se smrtí není radno si zahrávat, protože vás taková hra může stát i život. Na výpravě krvavou pařížskou historií je začnou pronásledovat jejich vlastní tragické prožitky a traumata, která jsou v těchto ponurých místech až příliš reálná. Vrátit se nemohou, cesta zpět je zatarasená, a pokud si chtějí uchovat alespoň teoretickou naději na přežití, musí postupovat labyrintem chodeb a tunelů níž a níž, do míst, kde na ně čekají výjevy mnohem děsivější než ty, které zůstaly za jejich zády. Jenže kam hlouběji lze dojít z podsvětí? Ano, tušíte správně... (Cinemart)

rigby

Nechápal jsem pohnutky, nechápal jsem důvody, nechápal jsem nic. Prostě najednou se něco dělo a nedávalo to žádný smysl. Navíc ta amatérská rozhýbaná kamera moc nepřidala. Amatérská napodobenina Indiana Jonese? Nepovedený školní film za pár pětek? Spíše směšné než cokoli jiného... ()

robfi

kurva, bože , panebože, bežte, rychle, dobrý, nééé, to je úžasné... právě jsem vyčerpal slovní zásobu tohoto filmu. Herci jsou teda vesměs hrozní, nejlepším hercem tak zůstává samotná výprava do stok. Do kina bych na to nechtěl jít ani omylem... ()

Tomko87

Bol by to výborný horor, no trpí sakramenským premrhaným potenciálom. Ako Parížske katakomby sú super. Cítil som sa rovnako stiesnene ako pri pozeraní Pádu do tmy. No čo z toho, keď sú tie chodby prázdne. Človek by čakal, že keď pôjdu hlbšie a hlbšie, bude to naberať na gradácií. No nestalo sa tak. Celý čas putujú pustými chodbami. Kde tu sa zjaví nejaký pokus o ľakačku. Taktiež škoda nedoriešených situácií. Napríklad ten spevokol na začiatku a zvláštny stratený kamoš. Netvrdím že ma mal film držať za ručičku a krok za krokom všetko vysvetlovať, ale aspoň dačo by stačilo rozvinúť. Filmu by to len prospelo. ()

O_Peki

Indiana Jones v Pádu do Tmy a zpět pře 13. komnatu. Slátanina všeho možného. Má to světlé chvilky ale bohužel v celku to půspbí hodně nekompaktně a po scenáristické stránce hodně promitivní. ()

Muso

Po lakačkovej stránke celkom obstojné a keďže ja lakačky rád, zato asi dávam tie 2 hviezdy. Herci nemajú nejak ani moc priestor predvádzať svoje dovednosti, takže ktomu sa ani vyjadrovať nebudem, aj keď by to nebolo moc pozitívne.. Nelogické konanie postáv je v horore normálnou záležitosťou, tu je toho však príliš. Občas ma to opäť vtiahlo do deja, keď bol naznačený nový zmysel a pointa toho malého výletíku, všetko to však opäť rýchlo vyšumelo. Ale záverečné titulky celkom zaujímavé, za to však hodnotenie nezvýšim :) ()

Templář

Jsem velkým milovníkem hororových filmů, ovšem jejich mnohaleté sledování způsobilo, že jsem jaksi duševně okoral a tak se mi stává stále méně často, že bych u nějakého hororu pociťoval byť jen záblesk strachu. Zrovna minulý týden jsem v rámci hovoru říkal své přítelkyni, že už jsem dlóóóóuhou dobu neviděl horor u kterého bych se opravdu bál. Když jsem pak o víkendu pátral na internetu, jaký film bychom si mohli pustit, narazil jsem na čsfd na toto dílko. Kouknul jsem na hodnocení, a i když si k němu v případě hororů připočítávám "v duchu" 10%, nečekal jsem nic, co by mělo šanci slupku mé okoralosti prorazit a očekával jsem jen zcela průměrný hororový film. To jsem však netušil, jak moc se pletu. Tento film ve mně dokázal svou tísnivou atmosférou vyvolat opravdový strach, kdy jsem měl dokonce chvílemi chuť ho vypnout. :-) Ano, jedná se o tisíckrát ohraný koncept, kdy je skupina lidí někde, kde se nejdříve bojí a následně se začíná jejich počet "vlivem okolí" snižovat, ovšem tady to z nějakého důvodu funguje víc než jinde. Tím spíš, že nezaznívají tupé věty typu "Rozdělíme se, abychom našli snadněji cestu ven". Naopak mi přijde, že se postavy chovají (na film) relativně racionálně a logicky. Jistě, daly by se hledat drobné nedostatky ve scénáři, ale kvůli tomu přeci na horor nekoukám, stejně jako na něj nekoukám kvůli super trikům a parfektní kameře. Jako třeba u počítačových her mi jde hlavně o "zábavu" a té se mi dostalo měrou vrchovatou. O tom, že se film povedl svědčí i věta, kteou jsem po jeho shlédnutí pronesl: "Tak a ode dneška už nejdu ani do sklepa!". Za mě krásných 90%, tedy 5 hvězd! Myslím, že celkově nízké hodnocení (v době psaní komentáře 62%) si tento filmový počin rozhodně nezaslouží. Ale co čektat, když tu filmy evidentně hodnotí spousta dětí a vyložených "popkorňáků", kteří když nemají tunu digitálních triků a skvělý vizuál, nedokáží film objektivně ohodnotit. Milovníkům hororu a celkově dobrých filmů pak jednoznačně doporučuji!!! ;-) (2D, dabing, PC) PS: Pro mladší diváky (hodnotitele): Ne, přátelé, kámen mudrců skutečně nebyl vymyšlen J. K. Rowlingovou pro příbeh o Harry Poterovi!!! :-) ()

david666

NO, musím přiznat, že jsem se místy opravdu bál - solidní napětí, lekačky a celkově člověk má divný pocit, když si představí, co lidé v tomto filmu musí prožívat ()

kacer4

Slubný začiatok v štýle lovcov pokladov pokazil zbytok. Keď to začal byť čistokrvný horor, išlo len o dopozeranie filmu. ()

Bruce_cz

Opět jsem si v intervalu tak jednou za čtvrt roku naordinoval horor, celkem šťavnatý, ale zatímco první hodinu udržuje prakticky perfektní nálož klaustrofobie, temnoty a okultních hádanek, v poslední třetině se změní ve vyhlazovací rychlík, který je sice dost scare, ale taky dost fádní a nudný. Svým způsobem mohli v závěru tvůrci ještě více zatlačit na pili, ačkoliv bych asi neudržel strachy stolici... Ale takhle to je šedý průměr. Ale nápad dobrý, rozpočet asi nebyl bůhví co, ale prostředí špičkové a ta ruční kamera, kterou jinak nesnáším, perfektní a střih jakbysmet. ()

Jack_F. odpad!

To si snad děláte prdel. Hororem by v tuhle chvíli mohl být spíše Harry Potter, než tady tahle píčovina. Je to strašidelné asi jako cesta z práce a to dementní zakončení tomu dává korunu. V pekle si připisují na seznam toho krypla jménem J.E. Dowdle, kterého si pro jeho jméno stejně nikdo nezapamatuje....protože jestli si někdo představuje peklo jako takový čajíček, kde se hlavní pinda napraví a získá naprosto vynikající fyzický fond...tak to mě vážně poser. Navíc Verbal opět prokázal, že má vytříbená slovník nadávek, ale jeho filmový vkus se hodí leda pro totálního ichtyla. Jo a ta hand kamera s blikajícím světlem vyvolává chuť někomu nakopat prdel. Málo kdy se stane, abych se u hororu tak nudil a měl chuť jít do sklepa, abych si nějakého bubáka mohl aspoň představit. Naivní zdloooouhavá krávovina, která mě skoro nevyleká..to je teda ostuda. ()

markepocha

Výborný found footage plný oživujúcich prvkov a zaujímavých postáv. Pozadie zápletky je vierohodné (dajme tomu) a mysticizmus vítaný. Desilo do poslednej klapky. ()

Karin00

Občas mi sice vadily velmi zvláštní překombinované dedukce postav, zejména hlavní hrdinky, která na mě občas působila přemoudřele, ale jinak film dobrý, jelikož jsem se vžila do jejich situace, například když prolézali úzkým otvorem do neprobádaných míst. Velmi zajímavý a působivý byl také "vchod do pekla" a vše co na oněch místech následovalo (např. scéna kdy jedné z postav zůstaly venku z podlahy jen nohy). A ten podivný konec se mi líbil. ()

alex011

Velmi zaujimave. Som ohureny, aj ked niektore pasaze by trebalo dopracovat, inak nemam vyhrad, Napatie od zaciatku a vlastne skoro vobec bez oddychu. ()

Dacsus odpad!

Ďalší bezatmosférický, roztrasený, logiku postrádajúci sranec, v ktorom banda debilov vynakladá preveliké úsilie presvedčiť diváka, že tie kraviny ktoré púšťajú do vetra dávajú nejaký zmysel. A bacha, štyridsaťkilová vychudnutá hlavná hrdinka má čierny pás v Krav Maga, ehm... ()

Silblade

"Pod zemí" mě něco naučilo: 1) Nicolas Flamel nebyl čaroděj ze světa Harryho Pottera, ale skutečná historická postava, 2) že se v pařížských katakombách dá v pohodě parkovat, 3) existuje found footage horor, kde na konci všichni nezemřou. Tento. U filmu jsem se nenudil, ubíhal docela svižným tempem. Kdyby to měla být počítačová hra, pak bych ji zařadil do žánru hororové adventurovky. Po zběsilých úprcích stísněnými chodbami často následuje zapeklité logické cvičení, které nesmí trvat více jak minutu, jinak se veškeré pekelné a duchařské mocnosti sesypou na naše dobrodruhy, což by znamenal game over. Celkem mě dostala ta pasáž, kdy Scarlett zjistila, že Kámen mudrců nefunguje a tak běžela zpátky pro ten pravý. To byl takový ten pocit "wtf". V každém jiném found footage hororu by postavu sežrali, jen co by zašla za roh, ale Scarlett má v sobě kromě Indiana Jonese zřejmě i kapku Chucka Norrise, když se probije skoro až na začátek a vrátí se zase zpátky s pravým Kamenem.... Zkrátka a dobře, mám z "Pod zemí" rozporuplné pocity, ale spíše převažují pozitiva než negativa. Díky nim bych se na tento horor jako na oddychovku podíval znovu. Nicméně.... mohlo se z "Pod zemí" vymáčknout více. Jeho velký potenciál byl v pařížských katakombách už navždy pohřben... ()

BroDan270

Na takýchto filmoch možno záleží, kedy si ho pozriete. Ja som si ho pozrel pred spaním o druhej v noci v úplnej tme a vydesil ma dostatočne. Atmosféru to malo perfektnú, klaustrofobické pocity vás sprevádzajú po celú dobu, keďže sa postavy neustále predierajú cez tie najužšie chodby parížských katakomb a iných podivuhodných priestorov. Veľmi zaujímavé poňatie pekla. Film neobsahuje veľa ľakačiek, čo je pre mňa plusom, pretože mám radšej atmosférické horory ako 200% zvýšenie zvukového efektu s príšerou, ktorá na vás vyskočí spoza rohu. A jedna z najnepríjemnejších scén bola tá so spievajúcimi polonahými dámami :D Aj keď bol film natočený ako Found Footage ( forma, proti ktorej ja nič nemám ), bol obraz veľmi kvalitný a stabilný. Čo sa týka ozvučenia, tak to bolo nadpriemerné, zvuky ktoré sa niekedy ozývajú dlhými chodbami sú ako vystrihnuté z pekla a atmosfére len a len pomáhajú. Postavy boli veľmi sympatické, problém som mal jedine s hlavnou výskumníčkou Scarlett, ktorá sa všade hrnula hlava-nehlava, a vlastne ona všetkých zatiahla do týchto problémov. Počas celej cesty v podzemí hrdinovia natrafia na mnohé historické či mytologické súvislosti, ktoré mi pripadali ako založené na pravde, citáty, ktoré čítali napríklad nad bránou do pekla tomu dodali ešte viac autentickosti (neviem, či čerpali zo skutočných prameňov, alebo to bolo len vymyslené, no zhltol som im to aj s navijakom). Drobné nejasnosti neriešim. Po druhom pozretí svoj komentár upravujem, pretože som sem (ako aj mnoho ďalších ľudí) písal, že kameň mudrcov najprv fungoval a potom nie, že je to chyba. Keď som si film opakovane pozrel, uvedomil som si, že prvýkrát fungoval preto, lebo na rane držala ruku. A ona je vlastne ten "kameň mudrcov". Keď to skúšala pri ostatných zraneniach, tak im do rany len nadrobila kameň, no nedotkla sa ich. Celý čas ide vlastne o to, že sa deje to, čo si predstavujú. Ak to mám zhrnúť, tak perfektný horror v stiesnených priestoroch so štipkou histórie, duchariny a mytológie. Atmosféra super, zvuky super, v podstate tomuto filmu až tak nemám čo vytknúť. Jedine tak trochu klišé formátu Found Footage, že postavy niekde uviaznu a snažia sa odtiaľ dostať. Dávam 4*, no ak by som mohol dať 4,5* tak si ich podľa mňa zaslúži, rozmýšľal som aj nad 5* (najmä po druhom pozretí, keď sa mi súvislosti viac pospájali a zistíte, že to nie je len plytké blúdenie katakombami). ()

tybro

Celkem dobrý FF, až na tu hlavní představitelku, ta je fakt na zabití, to měly radši ten casting o nějakej pátek prodloužit. ()

Elisson

Sakra, to dievča robilo na konci také veci, že by sa aj Indiana Jones posral :-D veľa nevyjasneného, ale možno to je tak lepšie. Bezprostredne po pozretí - 75% ()

endrix

Přes všechny nedostatky příběhu celkem zábavný horor. Atmosféru má, prostředí je neokoukané, herci celkem hrají. Jen ten nešťastný scénář snad neviděl nikdo s alespoň středoškolskými znalostmi slohu a elementárním citem pro logiku děje. Někdo takový by ho totiž nemohl vůbec pustit do světa. Musel by totiž tvůrce zavalil tunou velmi naléhavých "Proč?!" ()