Pod zemí (2014)

Po lakačkovej stránke celkom obstojné a keďže ja lakačky rád, zato asi dávam tie 2 hviezdy. Herci nemajú nejak ani moc priestor predvádzať svoje dovednosti, takže ktomu sa ani vyjadrovať nebudem, aj keď by to nebolo moc pozitívne.. Nelogické konanie postáv je v horore normálnou záležitosťou, tu je toho však príliš. Občas ma to opäť vtiahlo do deja, keď bol naznačený nový zmysel a pointa toho malého výletíku, všetko to však opäť rýchlo vyšumelo. Ale záverečné titulky celkom zaujímavé, za to však hodnotenie nezvýšim :)

Zmizelá (2014)

Poklona majstrovi, keďže toto na prvý krát nestihnete všetko vstrebať. Možno je to iný Fincher, než si niektorí ľudia predstavujú. Každopádne, rodinné vzťahy, neistota, manipulácia, thriller, krimi, ale hlavne sonda do života manželov a médií, všetko to tu je. Big Up. Po druhom vzhialdnutí prihadzujem hviezdu!

Lucy (2014) odpad!

Budem netaktný aj k hereckému obsadeniu aj k Bessonovi. Hold som proste človek, čo využíva kapacitu svojho mozgu asi na málo percent. Každopádne mi to, ale umožňuje napísať: Toto Vám fakt nežerem, Fak Off (Uf, dúfam, že to je gramaticky správne)!

Godzilla (1954)

Približne 4-té, alebo 5-te spracovanie Godzilly, čo som mal možnosť vidieť a paradoxne je to to historicky prvé. Čo sa týka mňa tak v rámci doby boli modely budov, helikoptéry, vlaku zvládnuté oveľa lepšie než v niektorých ďaľších mnoho pokračovaniach (..súdim podľa toho, čo som videl a podľa fotiek). Dozvedel som sa, že prvá Godzilla chŕli horúcu paru namiesto ohňa a taktiež jej ´výzor´ bol obstojný. Čo pri scénach s Godzillou nezvládla vizuálna technika dopĺňa zvuková stránka plná hromou a revu. A v kontexte doby je to jediné spracovanie (..opäť ztých, čo som videl), kde je naozaj patrný strach Japoncov z atomovej bomby, obavy z budúcnosti s určitým odkazom pre ľudstvo. Jediný problém som mal s herečkou, ktorá stvárnila dcéru profesora, Emiko, a tá by sa pravdepodobne ťažko uplatňovala aj vo filmoch Ed-a Wooda, keďže jej hlavný a tuším aj jediný výraz bol polo smiech a polo plač a človek zistil, čo chce vyjadriť, až keď si dala hlavu do dlaní:)

Nosferatu - Fantom noci (1979)

Pravdepodobne je to moje prvé stretnutie s Herzog-om, takže netuším presne v čom bol zámer, a čo vyznelo samovoľne, ale ten televízny nádych a občasné takmer až parodické scény (polka zadku koňa v zábere a v druhej polke lúčenie milencov, alebo záverečná scénka Van Helsinga s ´mestskym zastupiteľom´) sú pre mňa pomerne nezujímavé. Taktiež som sa často cítil ako pri pozeraní nejakého dokumentu, pri ohnisku s Cigáňmi, alebo pri prechádzkach po hrade. Herecky nemám nejaký problém, chápem, že prehánanie mimiky a giest je u väčšiny postáv cieľom pri takomto expresívnom diele. Problém mám trochu s Van Helsingom, ktorý pôsobí staršie ako samotný Dracula, nemá takmer žiadny priestor a ak už ho dostane, drží sa stranou. Taktiež pôsobí silno senilne a celkovo mi tam nejak nesedel. Tak bohužiaľ z mojej strany za tú atmosféru a Kinski-ho 2*. Apropó, zdá sa mi to, alebo je tam určitá alegória so súčasným seriálom The Strain od Del Tora, ohľadom tej lásky:-?

Fargo (2014) (seriál)

Atmosféra za 100 bodov, scenár na plný počet, obsadenie hlavných postáv, a to hlavne Freeman & Thornton bez jedinej chybičky. Napriek tomu si neodpustím tú jednu hviezdu dať dole, keďže sú tam hlavne logické chybičky a určité prešľapy, ktorým ak by som sa mal venovať, musel by jednoznačne prísť spoiler a to nerobím rád. Sem tam sú tam aj hluché miesta v niektorých častiach, pričom sa ale každá z epizód drží minimálne na 70%. Dosť bolo negatív. Fargo patrí k tomu najlepšiemu zo seriálovej produkcie roku 2014 a sám osobne si ho radím zatiaľ hneď pod True Detective:-) Uvidíme s čim príde 4-tá séria Homeland. Bude to mať ťažké..

Enderova hra (2013)

Tak jo, prečo nie. Keď sa človek odprostí od určitého klišé (deti-géniovia a velitelia) a začne hrať s filmom hru na dané pravidlá, je to celkom zábava. Film odsýpa dosť svižným tempom, sem tam nie je veľa vecí vôbec vysvetlených, ale to už tak býva, keď sa človek snaží vtesnať more informácií do akého si zrozumiteľného celku, takže u mňa kľudne aj za tých 70%. Silno ale pochybujem, že sa k filmu ešte raz vrátim, keďže predsa len už nemám 15, čo si myslím, že bola približne cieľová kategória tvorcov :-)

RoboCop (1987)

Ťažko sa vyhnúť nostalgii video kaziet, simultánneho dabingu a celkovo detstva. Robocop patrí k tejto ére môjho ´mládí´ a možno si až tak nepamätám presne dej, viem ale, že som ho určite nevidel jeden krát. Nenadchol ma však ako iné podobné filmy tejto doby, preto príslušné 3*

Robocop (2014)

Tak v určitých pasážach, prečo nie. Ja som sa celkom bavil, stou akciou to neni až také prehnané. Samozrejme je tam veľa skratovitého jednania postáv, nelogiky, a až príliš často dej posúva ďaľej zbytočné vysvetlovanie myšlienok jednotlivými postavami. Dokopy to ale neurazí, a ako jednohubka to je kľudne za tie 3 až 4 hvezdy..

Psychoville (2009) (seriál)

4-tá a posledná časť prvej série za 100 bodov. Tá štvrtá je natočená na jeden nášup, čo len dokazuje hravosť autorov a v tej poslednej je toľko zvratov, ktotré človek dokáže predýchať, až vtedy pokiaľ je jasné, že sa seriál nebere až tak vážne, takže v kľude idem do druhej série. Apropó, aby som nezabudol, je to velká úchyláreň, viac komédia než horor. Originálne postavy, dokonca to má aj nejakú zápletku a možno aj vďaka nej hodnotím plnými piatimi!